Ιταλικά

reaction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηλιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 136 μηνύματα.

BRITNEY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
θα ηθελα να ρωτησω κατι ασχετο με τα παραπανω.ποσα χρονια θες για να παρεις το αντιστοιχο lower και ποσα το αντιστοιχο proficiency?( δεν ξερω τους τιτλους των διπλωματων στα ιταλικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Αν κάτσεις να ασχοληθείς σοβαρά για ένα χρόνο μπορείς άνετα να πάρεις το αντίστοιχο advanced (b1/b2). Το αντίστοιχο lower (a1/a2) προσωπική μου εκτίμηση είναι πως και με μισό χρόνο ενασχόλησης μπορεί κάποιος να το πάρει. Το c1/c2 (τύπου proficiency) θέλει μία επίσκεψη στην Ιταλία και καθάρισες. Γενικά, δύο χρόνια ενασχόλησης με τα ιταλικά είναι αρκετά.

για τις πιστοποιήσεις : https://www.iicatene.esteri.it/IIC_Atene/Menu/Imparare_Italiano/Certificazioni/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Statakos, από την ανασχόλησή μου με την ιταλική γλώσσα έχω καταλήξει στα ίδια.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Αν κάτσεις να ασχοληθείς σοβαρά για ένα χρόνο μπορείς άνετα να πάρεις το αντίστοιχο advanced (b1/b2). Το αντίστοιχο lower (a1/a2) προσωπική μου εκτίμηση είναι πως και με μισό χρόνο ενασχόλησης μπορεί κάποιος να το πάρει. Το c1/c2 (τύπου proficiency) θέλει μία επίσκεψη στην Ιταλία και καθάρισες. Γενικά, δύο χρόνια ενασχόλησης με τα ιταλικά είναι αρκετά.

για τις πιστοποιήσεις : https://www.iicatene.esteri.it/IIC_Atene/Menu/Imparare_Italiano/Certificazioni/
μόνο που τα μπερδεύεις λίγο...το β2 είναι επίπεδο λόουερ,το γ1 advanced & proficiency το γ2...δηλαδή εγώ αν ξεκινήσω το σεπτέμβριο θα μπορέσω τον επόμενο μάιο να δώσω β2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Αν κάνεις εντατικά, όχι σε ρυθμό φροντιστηρίου, ίσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
μόνο που τα μπερδεύεις λίγο...το β2 είναι επίπεδο λόουερ,το γ1 advanced & proficiency το γ2...δηλαδή εγώ αν ξεκινήσω το σεπτέμβριο θα μπορέσω τον επόμενο μάιο να δώσω β2?


άποψή μου να ξεκινήσεις απο Σεπτέμβριο και μόλις πάρεις την ''κατανόηση'' του τι είναι ιταλικά, ε τότε θα κανεις και κουμάντο μόνος.
Πάντως και εγω ρώτησα, και βρήκα τις 2 σχολικές χρονιές που προσφέρουν τα φροντηστήρια υπερ-αρκετές για το β2. Προσωπικά πιστεύω πως με το ήδη αποκτηνένο γλωσσικό υπόβαθρο θα μπορούσα ίσως και στη 1 χρονιά, που θα ήταν συνοδευμένη όμως απο μια συστηματική ενασχόληση,να προσπαθήσω το β2.
Καθαρότατα υποκειμενικό το ζήτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRITNEY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.απλα εχω την απορια με τα ιταλικα γιατι ακουγα γνωστους μου που ελεγαν ''τα ιταλικα θελουν 3 χρονια για να τα μαθεις αψογα(c2). τοσο ευκολα ειναι!''και αναρωτιομουν πως γινεται να μαθεις μια γλωσσα σε αριστο επιπεδο σε 3 μονο χρονια?να μαθεις πολυ λεξιλογιο και να γραφεις μεγαλες εκθεσεις?εδω στα αγγλικα και τα γαλλικα θες πολλα χρονια για να γραψεις 1 εκθεση 250 λεξεων. εκτος κι αν κανουν στα ιταλικα ταχυρυθμα(πχ.παραπανω ωρες τη βδομαδα ωστε να γινουν β1 β2 σε 1 χρονια) υπεθετα.εσεις τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Αγγλικά και γαλλικά, τα παιδιά συνήθως ξεκινάνε στο δημοτικό, όπου δυσκολεύονται ακόμα στην ελληνική γλώσσα και οι εκθέσεις τους δεν ξεπερνάν τις 20 σειρές. Είναι λογικό να μην μπορούν να γράψουν τότε, τόσο μεγάλες εκθέσεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reaction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηλιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 136 μηνύματα.
ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.απλα εχω την απορια με τα ιταλικα γιατι ακουγα γνωστους μου που ελεγαν ''τα ιταλικα θελουν 3 χρονια για να τα μαθεις αψογα(c2). τοσο ευκολα ειναι!''και αναρωτιομουν πως γινεται να μαθεις μια γλωσσα σε αριστο επιπεδο σε 3 μονο χρονια?να μαθεις πολυ λεξιλογιο και να γραφεις μεγαλες εκθεσεις?εδω στα αγγλικα και τα γαλλικα θες πολλα χρονια για να γραψεις 1 εκθεση 250 λεξεων. εκτος κι αν κανουν στα ιταλικα ταχυρυθμα(πχ.παραπανω ωρες τη βδομαδα ωστε να γινουν β1 β2 σε 1 χρονια) υπεθετα.εσεις τι λετε?
κοιταξε να δεις εγω το εχω φρεσκο το θεμα ξεκινησα αργα φετος το νοεβριο και εδωσα το σαββατο που περασε δουλευα συγχρονως καιδν ειχα το αναλογο χρονο για εντατικα ευχαριστημενη με τον εαυτο μου εμεινα απο αποψη γραμαμτικης κι αυτο οχι στην εντελεια παρ ολα αυτα μπορεσα να ανταπεξελθω χωρις να ξερω να σου πω αν το πηρα....αν εχεις χρονο μπορεις να το παρεις και στον 1 χρονο αλλα και 1,5 ειναι πολυ καλα για να τα χωνεψεις εγω για τον εαυτο μου ξερω οτι πηγαινα λιγο στα τυφλα στο λεξιλογιο τ συνδυαζα λιγο απο αγγλικα οτι εμοιαζε...

αν εχεις χρονο λοιπον τολμησε το
-----------------------------------------
μόνο που τα μπερδεύεις λίγο...το β2 είναι επίπεδο λόουερ,το γ1 advanced & proficiency το γ2...δηλαδή εγώ αν ξεκινήσω το σεπτέμβριο θα μπορέσω τον επόμενο μάιο να δώσω β2?
ειναι πιθανο να μπορεσεις αν αφιερωσεις χρονο οπως εξηγησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ENERGIA

Νεοφερμένος

Η ENERGIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Από τη δική μου εμπειρία με την εκμάθηση των Ιταλικών είναι οτι καμία γλώσσα δεν είναι γελοία. Και όλες οι γλώσσες θέλουν αρκετή επιμονή , χρόνο και διάβασμα. Το πόσο καλά και εύκολα θα μπορεί κάποιος να μάθει μια ξένη γλώσσα είναι σχετικό. Καταρχήν εξαρτάται από το πόσο χρόνο έχει ο καθένας στη διάθεσή του και πόσο θα αφιερώσει για την εκμάθηση της γλώσσας. Επίσης, πολύ σημαντικό ρόλο παίζει η προδιάθεση που έχει ο κάθε άνθρωπος, π.χ. λένε πως όσοι γνωρίζουν και ασχολούνται με τη μουσική μαθαίνουν πιο εύκολα ξένες γλώσσες γιατί λειτουργεί το ίδιο μέρος του εγκεφάλου. Άλλος παράγοντας είναι η ηλικία, όσο μικρότερη η ηλικία τόσο ευκολότερη η εκμάθηση. Επιπλέον, όσο μεγαλύτερη ηλικία έχει κάποιος τόσο αυξάνονται και οι υποχρεώσεις, όπως δουλειά, οικογένεια, κ.α. Βέβαια ο παράγοντας θέληση είναι καταλυτικός και ουσιαστικός γιατί αποτελεί την κινητήριο δύναμη ανεξάρτητα από την ηλικία. Συγκεκριμένα για τα Ιταλικά εάν κάποιος εξαιρέσει τα παραπάνω, παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η γνώση μιας λατινογενής γλώσσας (γαλλικά ή ισπανικά) και η πολύ καλή γνώση της ελληνικής γραμματικής. Επιπλέον, είναι σχετικό να πει κάποιος γνωρίζω Ιταλικά. Για τον κάθε άνθρωπο είναι σχετικό. Για μένα πέρα από την μεγάλη σημασία που έχει η πολύ καλή επικοινωνία στα Ιταλικά, γνωρίζω Ιταλικά σημαίνει γνωρίζω τον πολιτισμό, την κουλτούρα, ακούω τη μουσική τους, μαθαίνω την ιστορία τους, διαβάζω τη λογοτεχνία τους, αγαπώ δηλαδή την γλώσσα. Σίγουρα όλοι θέλουμε να αποκτήσουμε τα πτυχία για να πιστοποιήσουμε τις γνώσεις μας και να τα χρησιμοποιήσουμε και για τα πολυπόθητα μόρια στον ΑΣΕΠ αλλά τίποτα από αυτά δεν διασφαλίζει τη γνώση. Η ουσιαστική γνώση αποκτιέται με τη συνεχή προσωπική προσπάθεια και συνεχίζει πέρα από την απόκτηση των πτυχίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRITNEY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Αγγλικά και γαλλικά, τα παιδιά συνήθως ξεκινάνε στο δημοτικό, όπου δυσκολεύονται ακόμα στην ελληνική γλώσσα και οι εκθέσεις τους δεν ξεπερνάν τις 20 σειρές. Είναι λογικό να μην μπορούν να γράψουν τότε, τόσο μεγάλες εκθέσεις....

συμφωνω με αυτο που λες.παιζει ρολο η ηλικια που ξεκινας μια γλωσσα.για παραδειγμα ειναι δυσκολο να διδαξεις πχ σε 1 παιδι της ε δημοτικου πλαγιο λογο στα αγγλικα οταν δεν τον εχει μαθει καν στα ελληνικα!αντιθετα,αν ξεκινησεις ισπανικα πχ ως φοιτητης μπορεις να μαθεις απο τον πρωτο χρονο ηδη τετοια φαινομενα γιατι τα ξερεις στα ελληνικα.

Από τη δική μου εμπειρία με την εκμάθηση των Ιταλικών είναι οτι καμία γλώσσα δεν είναι γελοία. Και όλες οι γλώσσες θέλουν αρκετή επιμονή , χρόνο και διάβασμα. Το πόσο καλά και εύκολα θα μπορεί κάποιος να μάθει μια ξένη γλώσσα είναι σχετικό. Καταρχήν εξαρτάται από το πόσο χρόνο έχει ο καθένας στη διάθεσή του και πόσο θα αφιερώσει για την εκμάθηση της γλώσσας. Επίσης, πολύ σημαντικό ρόλο παίζει η προδιάθεση που έχει ο κάθε άνθρωπος, π.χ. λένε πως όσοι γνωρίζουν και ασχολούνται με τη μουσική μαθαίνουν πιο εύκολα ξένες γλώσσες γιατί λειτουργεί το ίδιο μέρος του εγκεφάλου. Άλλος παράγοντας είναι η ηλικία, όσο μικρότερη η ηλικία τόσο ευκολότερη η εκμάθηση. Επιπλέον, όσο μεγαλύτερη ηλικία έχει κάποιος τόσο αυξάνονται και οι υποχρεώσεις, όπως δουλειά, οικογένεια, κ.α. Βέβαια ο παράγοντας θέληση είναι καταλυτικός και ουσιαστικός γιατί αποτελεί την κινητήριο δύναμη ανεξάρτητα από την ηλικία. Συγκεκριμένα για τα Ιταλικά εάν κάποιος εξαιρέσει τα παραπάνω, παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η γνώση μιας λατινογενής γλώσσας (γαλλικά ή ισπανικά) και η πολύ καλή γνώση της ελληνικής γραμματικής. Επιπλέον, είναι σχετικό να πει κάποιος γνωρίζω Ιταλικά. Για τον κάθε άνθρωπο είναι σχετικό. Για μένα πέρα από την μεγάλη σημασία που έχει η πολύ καλή επικοινωνία στα Ιταλικά, γνωρίζω Ιταλικά σημαίνει γνωρίζω τον πολιτισμό, την κουλτούρα, ακούω τη μουσική τους, μαθαίνω την ιστορία τους, διαβάζω τη λογοτεχνία τους, αγαπώ δηλαδή την γλώσσα. Σίγουρα όλοι θέλουμε να αποκτήσουμε τα πτυχία για να πιστοποιήσουμε τις γνώσεις μας και να τα χρησιμοποιήσουμε και για τα πολυπόθητα μόρια στον ΑΣΕΠ αλλά τίποτα από αυτά δεν διασφαλίζει τη γνώση. Η ουσιαστική γνώση αποκτιέται με τη συνεχή προσωπική προσπάθεια και συνεχίζει πέρα από την απόκτηση των πτυχίων.

συμφωνω απολυτα!αυτη ειναι πολυ σωστη αποψη.εγω απλα ανεφερα παραπανω τις αποψεις καποιων φιλων.εννοειται οτι η επαφη με τον πολιτισμο ενος λαου και η προσωπικη εξωσχολικη ενασχοληση με τη γλωσσα παιζουν καθοριστικο ρολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Ποιά είναι η γνώμη σας για τα Ιταλικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
εμενα μου αρεσουν πολυ, ειναι μια πολυ ερωτικη γλωσσα...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Ιταλικά? Υπάρχει ήδη θέμα
η μόνη διαφορά είναι ότι εδώ ζητάει τη γνώμη μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
To topic ξανα-ανοιχτηκε!
Μπορείτε να συνέχισετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
καλα δε λεω αλλα
προτιμω τα ισπανικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Οντως ωραια τα ιταλικα αλλα οσοι θελουν να κανουν ταυτοχρονα κ τις δυο γλωσσες( ισπανικα-ιταλικα) επειδη μοιαζουν να ξερετε οτι ειναι μεγαλο μπερδεμα λογο ομοιοτητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ENERGIA

Νεοφερμένος

Η ENERGIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Νομίζω οτι φίλος που άνοιξε το θέμα μας ρώτησε για τα Ιταλικά και μόνο. Δεν είπε να κάνουμε σύγκριση με Ισπανικά. Υπάρχει άλλο topic Ιταλικά ή Ισπανικά που αναλύει απόψεις και για τις 2 γλώσσες.
Λοιπόν, τα Ιταλικά είναι μια υπέροχη μουσική γλώσσα με τη μοναδική δυσκολία στις προθέσεις. Όσον αφορά τη γραμματική της θυμίζει πολύ την ελληνική γραμματική. Μέσα σε 2 χρόνια με διάβασμα παίρνεις πτυχίο. Αν έχεις συγκεκριμένη απορία πάλι εδώ είμαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top