Σε ποια πόλη πιστεύετε ότι βρίσκεται το καλύτερο Τμήμα Ιατρικής;

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Εγω κατεληξα οτι ευτυχως που δεν πιανω Ιατρικη, γιατι ποτε δεν την ηθελα πραγματικα. Για το ψωνιο μου θα εμπαινα μονο και τωρα το καταλαβαινω πραγματικα. Αν ειχα 200 μορια παραπανω θα την δηλωνα θολωμενος απο τα μορια. Ειμαι τερμα κομπλεξικο, το παραδεχομαι. :P

Τουλαχιστον μεσα απο την "αποτυχια" (αν λεγονται αποτυχια τα 18.621 μορια) θα σπουδασω κατι που γουσταρω πραγματικα. :)
μπραβο σου που το καταλαβες!!
τι θες τωρα?
οδοντιατρικη? ρε συ ομως με τοσα μορια εγω νομιζω καποια ιατρικη πιανεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
μπραβο σου που το καταλαβες!!
τι θες τωρα?
οδοντιατρικη? ρε συ ομως με τοσα μορια εγω νομιζω καποια ιατρικη πιανεις!
Και να πιάνει αφού δεν το θέλει καλύτερα να μην πάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Μπα... ετσι οπως τα λενε οι εφημεριδες ουτε Οδοντιατρικη πιανω ουτε Ιατρικη πουθενα.

Για Βιολογικο η Φαρμακευτικη λεω (με φανερα μεγαλυτερη κλιση προς το πρωτο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
το σκεφτηκα κ αυτο αλλα μενω πατρα κ προσπαθω να αποφυγω το να περασω σε αλλη πολυ δεδομενου οτι περναω πατρα.οδοντιατρικη δυστυχως εχει μονο Αθηνα-Θεσσαλονικη

μαλιστα.
κοιτα απο θετικη εχεις πολλες επιλογες περαν της ιατρικης.
βιολογικο την προσεγγιζει πολυ, καθως και η φαρμακευτικη.
δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο απο κει και περα που να εχει αντιστοιχο τμημα και στην πατρα.
παντως, να το σκεφτεις πολυ καλα αν δεν εισαι σιγουρη για ιατρικη, εχεις μπροστα σου 12-15 χρονια (μαζι με αναμονες αγροτικα κλπ) και ειναι κριμα να επιλεξεις κατι για το οποιο μπορει να μετανοιωσεις καποια στιγμη και να μην μπορεις να κανεις πισω. βεβαια τελικα μπορει να πορωθεις και με την ιατρικη και να σ αρεσει, κανεις δεν ξερει.
οπου κι αν πας παντως να πας ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΗ και να επιλεξεις αυτο για το οποιο εχεις τις λιγοτερες αμφιβολιες. ασε στην ακρη πρεστιζ και τετοια, προκειται για μια αποφαση ζωης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heili scott

Νεοφερμένος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βραχναίικα (Αχαΐα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Μπα... ετσι οπως τα λενε οι εφημεριδες ουτε Οδοντιατρικη πιανω ουτε Ιατρικη πουθενα.

Για Βιολογικο η Φαρμακευτικη λεω (με φανερα μεγαλυτερη κλιση προς το πρωτο).

θα ανεβουν οι βασεις μας??
-----------------------------------------
μαλιστα.
κοιτα απο θετικη εχεις πολλες επιλογες περαν της ιατρικης.
βιολογικο την προσεγγιζει πολυ, καθως και η φαρμακευτικη.
δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο απο κει και περα που να εχει αντιστοιχο τμημα και στην πατρα.
παντως, να το σκεφτεις πολυ καλα αν δεν εισαι σιγουρη για ιατρικη, εχεις μπροστα σου 12-15 χρονια (μαζι με αναμονες αγροτικα κλπ) και ειναι κριμα να επιλεξεις κατι για το οποιο μπορει να μετανοιωσεις καποια στιγμη και να μην μπορεις να κανεις πισω. βεβαια τελικα μπορει να πορωθεις και με την ιατρικη και να σ αρεσει, κανεις δεν ξερει.
οπου κι αν πας παντως να πας ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΗ και να επιλεξεις αυτο για το οποιο εχεις τις λιγοτερες αμφιβολιες. ασε στην ακρη πρεστιζ και τετοια, προκειται για μια αποφαση ζωης

ειναι παντως πολυ δυσκολο να επιλεξεις σε αυτη την ηλικια τι θα κανεις στη ζωη σου.θα πρεπει οντως να το σκεφτω πολυ.
anyway ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Μια συμβουλη: μην διαβαζετε εφημεριδες, ή τουλ να παιρνετε στα σοβαρα μονο συγκεκριμενους αρθρογραφους...

Συμφωνα με τα στατιστικα του υπουργειου σε σχέση με πέρυσι, στην θετικη, οι αριστουχοι στα μαθηματικα απο το 9% πηγαν στο 26%, στην φυσικη απο το 42% επεσαν στο 31% και στη χημεια απο το 50% επεσαν στο 45%, ενω στη βιολογια εμειναν στα ιδια επιπεδα. Ποιο ειναι το συμπερασμα? Οτι απο αποψη στατιστικής και μόνο δεν προβλέπεται αυξηση των βάσεων. Μπορει βεβαια να αλλάξει κάτι με τη ζητηση, αλλα αυτό είναι μάλλον απροβλεπτος παραγοντας(και με την οικονομικη κριση, δεν παιζει η ιατρικη να ειναι και τοσο δημοφιλης πια, διοτι απαιτει αρκετο χρημα απο την οικογενεια για να βγει με τοσα χρόνια)
Επισης δεν πρεπει να ξεχασει κανεις την άυξηση στον αριθμο των θεσεων στην επαρχια. Μικρη γενικα στις διαφορες πολεις, αλλα στην πατρα τεραστια(2007-->100 θεσεις, 2008-->120, 2009-->150 θεσεις ιατρικη)

Αρα δεν ειναι λογικο να μην δηλωσει καποιος μια σχολη διαβαζοντας και μονο τις εφημερίδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
θα ανεβουν οι βασεις μας??
-----------------------------------------


ειναι παντως πολυ δυσκολο να επιλεξεις σε αυτη την ηλικια τι θα κανεις στη ζωη σου.θα πρεπει οντως να το σκεφτω πολυ.
anyway ευχαριστω

έχεις δικιο ειναι δύσκολο............αλλά αυτο που δεν είναι δύσκολο για μένα ειναι να δούμε κλίσεις ,ενδιαφεροντά....ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ!!!!!

εγώ πχ ηθελα γενικά ιατρική απο πάντα λόγω προτύπου του πατέρα μου ,αλλα τοτε που το σιγούρεψα ηταν στην γ λυκείου....εκανα βιολογία κατευθυνσης, τη λάτρεψα τόσο, πέρα απο την παπαγαλία ψαχνόμουν κ αλλο , είδα οτι μπορούσα να λύσω ασκήσεις γενετικής με το μυαλό!! (εξού και το genetics:P)...δεν είναι θέμα ψώνιου να παραδεχτούμε κάποιες κλίσεις!!! κ απο εκεί κ πέρα βλέπεις σοβαρά ΠΟΥ θα πάς....
οκ ας πούμε μονο για πρεστιζ όπως ειπε η aleka... ωραία βλέπω στην εφημερίδα ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ. μετά όμως αναρωτήσου πως θα είναι τα επόμενα χρόνια της ζωής σου!!!και η ιατρική είναι 6 όχι 4..........
μια κοπέλα που παραδέχομαι ειναι μια φιλη μου με 19600...θα παει μαθηματικό επειδή ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ! και εγω εχω λιγο πιο κάτω σε μόρια, αλλα αν γούσταρα τρελά τα μαθηματικά αλήθεια θα πηγαινα.............
νομίζω αυτα μπορούμε να τα σκεφτούμε όλοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
διαβαζα πριν ενα περσινο αρθρο για την ανεργια, 17000 ανεργοι γιατροι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
το θεμα ειναι οτι εγω δε θελω να μπω για το ψωνιο μου κ η αληθεια ειναι οτι κανεις δε με υποστηριζει σε αυτη την επιλογη.Αλλα ρε γαμωτο τη γουσταρω πολυ αυτη τη δουλεια...
Ναι κι εγώ... Με στηρίζουν βέβαια οι γονείς μου, αλλά ξέρεις πόσα έχω ακούσει? Περνάς Ιατρική και σου τη λεν κι από πάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ναι κι εγώ... Με στηρίζουν βέβαια οι γονείς μου, αλλά ξέρεις πόσα έχω ακούσει? Περνάς Ιατρική και σου τη λεν κι από πάνω!
Με μένα συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο:με πρήζουν όλοι να πάω ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heili scott

Νεοφερμένος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βραχναίικα (Αχαΐα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
εμενα δε ειναι κ πολυ θετικοι να παω αλλα τελικα δε με νοιαζει κ πολυ...τελικα θα παω.οσο για την ανεργια δεν ειναι μονο στους γιατρους το προβλημα,κ δε μπορουμε να σκεφτομαστε οτι θα παω εκει κ μετα δε θα εχω δουλεια γιατι ετσι δε παμε πουθενα.ο καθε ανθρωπος εχει τη δικη του τυχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εδώ θα γίνω κακός και θα πω πως ξέρω ανθρώπους 55 χρονών που παλεύουν ακόμα να πάρουν ειδικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ktar

Νεοφερμένος

Ο ktar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Μετά από πολύ καιρό, είπα να ξαναεπισκεπτώ το site. Επειδή εδώ διαβάζω αρκετές απόψεις, θα ήθελα να πω και εγώ τη δική μου ως φοιτητής Ιατρικής και ξέροντας 5 παραπάνω πράγματα:

Πρώτα από όλα ναι, υπάρχει ανεργία. Δεύτερον, παντού υπάρχει ανεργία και μάλιστα τεράστια! Δεν είναι μόνο η Ιατρική.

Τα χρήματα που παίρνει κάποιος σε ειδικότητα και αγροτικό είναι 1000 ευρώ χωρίς τις υπερωρίες που πιστέψτε με είναι αρκετές. Εγώ βλέπω πως είναι πολύ καλά χρήματα. Εδώ θα ήθελα να αναφέρω πως γνωρίζω τουλάχιστον 5 οικογένειες, στις οποίες ο άντρας είναι ειδικευόμενος Ιατρός και η γυναίκα παίρνει έναν βασικό μισθό περίπου 800 ευρώ, έχουν και 2 παιδία και τα βγάζουν μια χαρούλα πέρα!

Έπειτα, να ξέρετε πως η Ιατρική δεν είναι πάντα μόνο γι'αυτούς που τη θέλουν πραγματικά και είναι ''πορωμένοι'' με αυτή. Η Ιατρική είναι και για πολλά άτομα, τα οποία έχουν ενδοιασμούς, τους οποίους, πιστέψτε με, θα ξεπεράσουν μέσα στο πανεπιστήμιο! Φοιτητές Ιατρικής δεν εγκαταλείπουν τη σχολή τους, γιατί κατάλαβαν πως δεν τουσ αρέσει, αλλά, γιατί εν τέλει κατάλαβαν πως δεν μπορούν να ανεχτούνν τη θέα του νεκρού ή του αίματος! Δόξα το Θεό, στην Αλεξανδρούπολη που είμαι εγώ οι καθηγητές μας είναι τόσο καλοί οι περισσότεροι! Μας εμψυχώνουν τόσο και ταυτόχρονα μας λένε πάντα την αλήθεια, αλλά χωρίς να μας απογοητεύουν! Να ξέρετε πως όλα είναι θέμα συνήθειας!!!! Κανείς δε γεννήθηκε με την όρεξη να βλέπει νεκρούς και να τους κόβει!

Επίσης, από άποψη διαβάσματος, σας παρακαλώ μην τα κάνετε όλοι τόσο τραγικά! Και βέβαια έχει διάβασμα η Ιατρική, και βέβαια είναι μια πάρα πολύ δύσκολη σχολή, αλλά τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο! Αυτό που πρέπει να γίνεται είναι η παρουσία στις παραδόσεις! Παιδιά, σας λέω την αλήθεια! Ακόμη και στα Αγγλικά! Ειδικά στα μικρότερα τμήματα, όπως είναι της Αλεξανδρούπολης (για το οποίο θα αναφερθώ σε λίγο παρακάτω!), οι καθηγητές αν σε βλέπουν στα μαθήματα, σε μαθαίνουν με όνομα και επώνυμο, σε χαιρετούν, σου μιλούν, σε συμπαθούν! Και το κυριότερο, σε προωθούν και σε βοηθούν να περάσεις το μάθημα!

Εγώ ποτέ δεν έλεγα πως θέλω σαν τρελός την Ιατρική, απλά βλέποντας πως τίποτα άλλο δεν μου άρεζε παρπάνω από αυτήν, τη διάλεξα και είμαι υπερευχαριστημένος παιδιά! ;) Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι όμορφα είναι ολα στην Ιατρική!

Και επειδή διάβασα και συγκρίσεις τμημάτων Ιατρικής σε προηγούμενα posts, επειδή κανείς δεν αναφέρθηκε στην Αλεξανδρούπολη, θα αναφερθώ εγώ! Πρώτα από όλα, δεν είναι στην άκρη του κόσμου! Είναι ίσως μια από τις πιο ανεπτυγμένες συγκοινωνιακά πόλεις της χώρας μας! Και αεροδρόμιο έχει και τρένο και καράβι και τα πάντα! Και μην ξεχνάμε την Εγνατία! Εγώ Καβάλα-Αλεξανδρούπολη με αμάξι κάνω σε 1 ώρα και ένα τέταρτο! Το πανεπιστήμιο είναι τόσο ωραίο! Δεν φαντάζεστε πόσο! Τα εργαστήριά μας είναι ολοκαίνουργια! Φέτος εμείς τα χρησιμοποιήσαμε πρώτη φορά! Έχουμε και πολύ ωραίο και μεγάλο αμφιθέατρο, εννοείτε μόνο για την Ιατρική! Οι εγκαταστάσεις μας με άλλα λόγια είναι καταπληκτικές και μέσα στο πράσινο! Για να μη μιλήσω για την ονειρεμένη μας βιβλιοθήκη (ολοκαίνουργια και αυτή!) που μέσα στο κτήριό της έχει και κήπο! Και σκοπεύουν σύντομα να κάνουν και τεχνιτές λιμνούλες και να προσθέσουν και πολλά δέντρα στο κτήριο των εργαστηρίων! Οι καθηγητές, επίσης, είναι καταπληκτικοί (παντού βεβαια υπάρχουν και τα μπάζα, αλλά και αυτά με τον καιρό στρώνουν!) και η επαφή που έχουμε εμείς μαζί τους είναι μοναδική! Τέλος, θα ήθελα να αναφέρω πως είμαι από πολύτεκνη οικογένεια (4 αδέρφια) και μόλις είχα περάσει Αλεξανδρούπολη, έλεγα πως σίγουρα θα έπαιρνα μεταγραφή! Έλα όμως που παρακολούθησα μάθηματα και στη Θεσσαλονίκη για κάποιο διάστημα και πραγματικά απογοητεύτηκα! Παιδιά, στα 2 π΄ρωτα έτη μαζεύονται 500+ άτομα, γιατι έκτος του τεραστιού αριθμού των φοιτητών Ιατρικής, είναι και της Οδοαντιατρικής! Ενώ εμείς με το ζόρι πάμε 70 άτομα από τα 120 που είμαστε! Οι εγκαταστάσεις και οι καθηγητές επίσης δεν συγκρίνονται με τίποτα! Με τίποτα όμως! Γι'αυτό και πέταξα τη μεταγραφή μου! Χάρισμά τους!

Αυτά! Και να ξέρετε, τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Κοιτα, ολοι οσοι λεμε πως για ν ασχοληθεις με την ιατρικη πρεπει να σαι προωμενος δεν το λεμε τυχαια!
Οπως ανεφερα και παραπανω, μιλαμε για 12-15 ετη τουλαχιστον, θα περιμενεις αναμονες, θα θα θα....
Καποιος που το γουσταρει λογικο ειναι να μην το μετανοιωσει...καποιος ομως που ειναι στο ετσι κ ετσι; γιατι να μπλεχτει με μια σχολη για την οποια ισως μετανοιωσει στα 30 του; Ειπαμε και παραπανω, μπορει και να πορωθεις με το ολο σκηνικο καποια στιγμη, κανεις δε λεει το ανιθετο, αλλα γνωριζω πολλους προσωπικα που αν ειχαν τη δυνατοτητα να ξαναεπιλεουν σχολη, δε θα την επελεγαν. Και δεν αναφερομαι σε φοιτητες, οι φοιτητες ειναι ενθουσιασμενοι οι περισσοτεροι. Μιλαω για ειδικευομενους που εχουν ηδη μπει στη δουλεια και οσο να ναι εχουν δει καποια πραγματα πιο ολοκληρωμενα.

Σχετικα με την Αλεξανδρουπολη που λες, δεν ξερω τι εγκαταστασεις εχει αλλα δεν νομιζω να παιζει ρολο ιδιαιτερο στην επιστημονικη καταρτηση ενος φοιτητη το κτιριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ktar

Νεοφερμένος

Ο ktar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Κοιτα, ολοι οσοι λεμε πως για ν ασχοληθεις με την ιατρικη πρεπει να σαι προωμενος δεν το λεμε τυχαια!
Οπως ανεφερα και παραπανω, μιλαμε για 12-15 ετη τουλαχιστον, θα περιμενεις αναμονες, θα θα θα....
Καποιος που το γουσταρει λογικο ειναι να μην το μετανοιωσει...καποιος ομως που ειναι στο ετσι κ ετσι; γιατι να μπλεχτει με μια σχολη για την οποια ισως μετανοιωσει στα 30 του; Ειπαμε και παραπανω, μπορει και να πορωθεις με το ολο σκηνικο καποια στιγμη, κανεις δε λεει το ανιθετο, αλλα γνωριζω πολλους προσωπικα που αν ειχαν τη δυνατοτητα να ξαναεπιλεουν σχολη, δε θα την επελεγαν. Και δεν αναφερομαι σε φοιτητες, οι φοιτητες ειναι ενθουσιασμενοι οι περισσοτεροι. Μιλαω για ειδικευομενους που εχουν ηδη μπει στη δουλεια και οσο να ναι εχουν δει καποια πραγματα πιο ολοκληρωμενα.

Σχετικα με την Αλεξανδρουπολη που λες, δεν ξερω τι εγκαταστασεις εχει και δεν νομιζω να παιζει ρολο ιδιαιτερο στην επιστημονικη καταρτηση ενος φοιτητη το κτιριο.
Kαι βέβαια παίζει! Άλλο είναι να έχεις καινούργιο εξοπλισμό και άλλο αρχαίο!
Εγώ απλά είπα πως όλα τα κάνουμε τραγικά στην Ιατρική και αυτό είναι λάθος! Δηλαδή, δεν υπάρχουν άλλοι εκτός από τους γιατρούς που εμτανιώνουν γι'αυτό που σπούδασαν στα 30 τους?:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ναι ρε παιδια παντου υπαρχει ανεργια προφανως, αλλα οταν σου λενε 3000 ανεργοι φιλολογοι και 17.000 γιατροι ε, καταλαβαινεις...


εδιτ: σορυ παιδια γραψτε λαθος 17000 ειναι περιπου οι ανεργοι δικηγοροι, οι γιατροι ειναι γυρω στο 10% (τουλαχιστον συμφωνα με εκεινο το αρθρο). Ηταν στην ιδια παραγραφο κ τα μπερδεψα :)
τους καημενους τους δικηγορους :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Kαι βέβαια παίζει! Άλλο είναι να έχεις καινούργιο εξοπλισμό και άλλο αρχαίο!
Εγώ απλά είπα πως όλα τα κάνουμε τραγικά στην Ιατρική και αυτό είναι λάθος! Δηλαδή, δεν υπάρχουν άλλοι εκτός από τους γιατρούς που εμτανιώνουν γι'αυτό που σπούδασαν στα 30 τους?:iagree:

Χμ, ναι μαλλον δεν καταλαβαινεις τι εννοω.
Η ιατρικη εχει πολλη ταλαιπορια, κακα τα ψεματα. Δε νομιζω να το αμφισβητει κανενας αυτο. Λεω λοιπον πως καποιος ο οποιος δεν ειναι σιγουρος αν του αρεσει η οχι και την επιλεξει τι πιθανοτερο ειναι οταν θα εχουν περασει 10 χρονια και ακομα δεν εχει βαλει τη ζωη του σε μια ταξη να το μετανοιωσει και να σκεφτει πως ισως ηταν καλυτερο να ειχε επιλεξει κατι αλλο. Ειδικα τη στιγμη που ειχε αλλες πιλογες οπως πχ πολιτικων που οσο να ανι μπορεις να τακτοποιησεις τη ζωη σου πιο γρηγορα. Καταλαβες;
Καποιος ο οποιος το γουσταρει πραγματικα ομως δυσκολα το μετανοιωνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ktar

Νεοφερμένος

Ο ktar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Χμ, ναι μαλλον δεν καταλαβαινεις τι εννοω.
Η ιατρικη εχει πολλη ταλαιπορια, κακα τα ψεματα. Δε νομιζω να το αμφισβητει κανενας αυτο. Λεω λοιπον πως καποιος ο οποιος δεν ειναι σιγουρος αν του αρεσει η οχι και την επιλεξει τι πιθανοτερο ειναι οταν θα εχουν περασει 10 χρονια και ακομα δεν εχει βαλει τη ζωη του σε μια ταξη να το μετανοιωσει και να σκεφτει πως ισως ηταν καλυτερο να ειχε επιλεξει κατι αλλο. Ειδικα τη στιγμη που ειχε αλλες πιλογες οπως πχ πολιτικων που οσο να ανι μπορεις να τακτοποιησεις τη ζωη σου πιο γρηγορα. Καταλαβες;
Καποιος ο οποιος το γουσταρει πραγματικα ομως δυσκολα το μετανοιωνει.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Απλά το καλό είναι πως μπορεί η ζωή σου να μην έχει μπει σε τάξη, αλλά ωστόσο πληρώνεσαι. Τι να κάνουμε, για πολλά μπορεί να μευτανιώσουμε που όμως δεν αλλάζουν.:xixi:

ναι ρε παιδια παντου υπαρχει ανεργια προφανως, αλλα οταν σου λενε 3000 ανεργοι φιλολογοι και 17.000 γιατροι ε, καταλαβαινεις...


εδιτ: σορυ παιδια γραψτε λαθος 17000 ειναι περιπου οι ανεργοι δικηγοροι, οι γιατροι ειναι γυρω στο 10% (τουλαχιστον συμφωνα με εκεινο το αρθρο). Ηταν στην ιδια παραγραφο κ τα μπερδεψα :)
τους καημενους τους δικηγορους :S

Ευτυχώς, γιατί φοβήθηκα! Δεν έχει τελικά μεγάλη ανεργία, όπως πολλοί λένε πως 1 στους 2 γιατρούς είναι άνεργος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Μετά από πολύ καιρό, είπα να ξαναεπισκεπτώ το site. Επειδή εδώ διαβάζω αρκετές απόψεις, θα ήθελα να πω και εγώ τη δική μου ως φοιτητής Ιατρικής και ξέροντας 5 παραπάνω πράγματα:

Πρώτα από όλα ναι, υπάρχει ανεργία. Δεύτερον, παντού υπάρχει ανεργία και μάλιστα τεράστια! Δεν είναι μόνο η Ιατρική.

Τα χρήματα που παίρνει κάποιος σε ειδικότητα και αγροτικό είναι 1000 ευρώ χωρίς τις υπερωρίες που πιστέψτε με είναι αρκετές. Εγώ βλέπω πως είναι πολύ καλά χρήματα. Εδώ θα ήθελα να αναφέρω πως γνωρίζω τουλάχιστον 5 οικογένειες, στις οποίες ο άντρας είναι ειδικευόμενος Ιατρός και η γυναίκα παίρνει έναν βασικό μισθό περίπου 800 ευρώ, έχουν και 2 παιδία και τα βγάζουν μια χαρούλα πέρα!

Έπειτα, να ξέρετε πως η Ιατρική δεν είναι πάντα μόνο γι'αυτούς που τη θέλουν πραγματικά και είναι ''πορωμένοι'' με αυτή. Η Ιατρική είναι και για πολλά άτομα, τα οποία έχουν ενδοιασμούς, τους οποίους, πιστέψτε με, θα ξεπεράσουν μέσα στο πανεπιστήμιο! Φοιτητές Ιατρικής δεν εγκαταλείπουν τη σχολή τους, γιατί κατάλαβαν πως δεν τουσ αρέσει, αλλά, γιατί εν τέλει κατάλαβαν πως δεν μπορούν να ανεχτούνν τη θέα του νεκρού ή του αίματος! Δόξα το Θεό, στην Αλεξανδρούπολη που είμαι εγώ οι καθηγητές μας είναι τόσο καλοί οι περισσότεροι! Μας εμψυχώνουν τόσο και ταυτόχρονα μας λένε πάντα την αλήθεια, αλλά χωρίς να μας απογοητεύουν! Να ξέρετε πως όλα είναι θέμα συνήθειας!!!! Κανείς δε γεννήθηκε με την όρεξη να βλέπει νεκρούς και να τους κόβει!

Επίσης, από άποψη διαβάσματος, σας παρακαλώ μην τα κάνετε όλοι τόσο τραγικά! Και βέβαια έχει διάβασμα η Ιατρική, και βέβαια είναι μια πάρα πολύ δύσκολη σχολή, αλλά τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο! Αυτό που πρέπει να γίνεται είναι η παρουσία στις παραδόσεις! Παιδιά, σας λέω την αλήθεια! Ακόμη και στα Αγγλικά! Ειδικά στα μικρότερα τμήματα, όπως είναι της Αλεξανδρούπολης (για το οποίο θα αναφερθώ σε λίγο παρακάτω!), οι καθηγητές αν σε βλέπουν στα μαθήματα, σε μαθαίνουν με όνομα και επώνυμο, σε χαιρετούν, σου μιλούν, σε συμπαθούν! Και το κυριότερο, σε προωθούν και σε βοηθούν να περάσεις το μάθημα!

Εγώ ποτέ δεν έλεγα πως θέλω σαν τρελός την Ιατρική, απλά βλέποντας πως τίποτα άλλο δεν μου άρεζε παρπάνω από αυτήν, τη διάλεξα και είμαι υπερευχαριστημένος παιδιά! ;) Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι όμορφα είναι ολα στην Ιατρική!

Και επειδή διάβασα και συγκρίσεις τμημάτων Ιατρικής σε προηγούμενα posts, επειδή κανείς δεν αναφέρθηκε στην Αλεξανδρούπολη, θα αναφερθώ εγώ! Πρώτα από όλα, δεν είναι στην άκρη του κόσμου! Είναι ίσως μια από τις πιο ανεπτυγμένες συγκοινωνιακά πόλεις της χώρας μας! Και αεροδρόμιο έχει και τρένο και καράβι και τα πάντα! Και μην ξεχνάμε την Εγνατία! Εγώ Καβάλα-Αλεξανδρούπολη με αμάξι κάνω σε 1 ώρα και ένα τέταρτο! Το πανεπιστήμιο είναι τόσο ωραίο! Δεν φαντάζεστε πόσο! Τα εργαστήριά μας είναι ολοκαίνουργια! Φέτος εμείς τα χρησιμοποιήσαμε πρώτη φορά! Έχουμε και πολύ ωραίο και μεγάλο αμφιθέατρο, εννοείτε μόνο για την Ιατρική! Οι εγκαταστάσεις μας με άλλα λόγια είναι καταπληκτικές και μέσα στο πράσινο! Για να μη μιλήσω για την ονειρεμένη μας βιβλιοθήκη (ολοκαίνουργια και αυτή!) που μέσα στο κτήριό της έχει και κήπο! Και σκοπεύουν σύντομα να κάνουν και τεχνιτές λιμνούλες και να προσθέσουν και πολλά δέντρα στο κτήριο των εργαστηρίων! Οι καθηγητές, επίσης, είναι καταπληκτικοί (παντού βεβαια υπάρχουν και τα μπάζα, αλλά και αυτά με τον καιρό στρώνουν!) και η επαφή που έχουμε εμείς μαζί τους είναι μοναδική! Τέλος, θα ήθελα να αναφέρω πως είμαι από πολύτεκνη οικογένεια (4 αδέρφια) και μόλις είχα περάσει Αλεξανδρούπολη, έλεγα πως σίγουρα θα έπαιρνα μεταγραφή! Έλα όμως που παρακολούθησα μάθηματα και στη Θεσσαλονίκη για κάποιο διάστημα και πραγματικά απογοητεύτηκα! Παιδιά, στα 2 π΄ρωτα έτη μαζεύονται 500+ άτομα, γιατι έκτος του τεραστιού αριθμού των φοιτητών Ιατρικής, είναι και της Οδοαντιατρικής! Ενώ εμείς με το ζόρι πάμε 70 άτομα από τα 120 που είμαστε! Οι εγκαταστάσεις και οι καθηγητές επίσης δεν συγκρίνονται με τίποτα! Με τίποτα όμως! Γι'αυτό και πέταξα τη μεταγραφή μου! Χάρισμά τους!

Αυτά! Και να ξέρετε, τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο! :D
Να σε πω η βιβλιοθήκη και της μοριακής δεν είναι δίπλα δεν είναι τα κτίρια; Έχεις άποψη για την σχολή αυτή;(επειδή είναι off-topic και με ενδιαφέρει η γνώμη σου ή στείλε μου μύνημα προσωπικό ή πάνε στο αντίστοιχο ποστ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heili scott

Νεοφερμένος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βραχναίικα (Αχαΐα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Έπειτα, να ξέρετε πως η Ιατρική δεν είναι πάντα μόνο γι'αυτούς που τη θέλουν πραγματικά και είναι ''πορωμένοι'' με αυτή. Η Ιατρική είναι και για πολλά άτομα, τα οποία έχουν ενδοιασμούς, τους οποίους, πιστέψτε με, θα ξεπεράσουν μέσα στο πανεπιστήμιο! Φοιτητές Ιατρικής δεν εγκαταλείπουν τη σχολή τους, γιατί κατάλαβαν πως δεν τουσ αρέσει, αλλά, γιατί εν τέλει κατάλαβαν πως δεν μπορούν να ανεχτούνν τη θέα του νεκρού ή του αίματος! Να ξέρετε πως όλα είναι θέμα συνήθειας!!!! Κανείς δε γεννήθηκε με την όρεξη να βλέπει νεκρούς και να τους κόβει!

προφανως κανεις εκτος απο μενα
νομιζω οτι αυτο ακριβως με κανει να θελω ιατρικη
του δινει ενδιαφερον

p.s.δεν ειμαι βαμπιρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top