Απορία: Γιατί τα νησιά ψηφίζουν σχεδόν όλα και πάντα ΠΑΣΟΚ ;

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε με'νδιαφερει το εκλογικο κριτηριο του καθενός. Δικό του θέμα. Στο παραβάν ο καθένας μπαίνει μόνος του και πραγματικά μπορεί να κάνει ό,τι γουστάρει. Τα υπόλοιπα είναι προφάσεις και δικαιολογίες.
-----------------------------------------
Στο Ηρακλειο λοιπον δεν ειναι δικη του υποθεση.Ειναι υποθεση της οικογενειακης του παραδοσης.Το 80% των ψηφοφορων του ΠΑΣΟΚ δεν ξερουν γιατι το ψηφιζουν.

Ενώ του ΣΥΡΙΖΑ ξέρουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Τουλαχιστον το εχουν διαλεξει.
Κι αν ηταν σποντα,εχω ξεκαθαρισει πως δεν υποστηριζω το ΣΥΡΙΖΑ.
-----------------------------------------
Kαι πώς παίζει ρόλο ο παππούς? Περιφέρεται στα νησιά το φάντασμά του και τους τρομοκρατεί να τον ψηφίσουν?
Στο Ηρακλειο ειχαν γεμισει οι δρομοι με αφισες του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σκατά έχουν διαλέξει. Τα κόμματα έχουν ένα ποσό στη διάθεσή τους για διαφημιστικούς λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Μα βεβαια.Ολοι σκατα εχουν διαλεξει εκτος απο σενα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιατί κάποιος "διαλέγει" το ΣΥΡΙΖΑ και "αναγκάζεται" στο ΠΑΣΟΚ; Ξεκάθαρη προπαγάνδα κάνεις για ευνόητους λαζοπουλίστικους λόγους. Κι επειδή δεν ξέρεις Ιστορία, να σε πληροφορήσω ότι το μόρφωμα ΣΥΡΙΖΑ υφίσταται απ'το 1968, οπότε κι αυτό έχει τους παππούδες του. Το δε ΚΚΕ είναι το παλιότερο πολιτικό κόμμα της χώρας, με πρώτο μόρφωμα το ΣΕΚΕ, το 1918.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Υπερ ποιου κανω προπαγανδα;
Προφανως αν εκανα υπερ του ΠΑΣΟΚ δεν θα σε πειραζε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Βλέπεις φαντάσματα. Υπέρ του ΣΥΡΙΖΑ κάνεις προπαγάνδα, με παπαριές περί "διαλογής" του ΣΥΡΙΖΑ και "καταναγκασμό" για ΠΑΣΟΚ. Από που το βγάζεις αυτό; Απ'την τεράστια εκλογική εμπειρία σου ή από κάποιο αντικειμενικό στοιχείο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=1441041#post1441041
-----------------------------------------
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=1440388#post1440388
-----------------------------------------
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=1440214#post1440214
Αν αυτο ειναι προπαγανδα υπερ του ΣΥΡΙΖΑ εγω θα φυγω απο το forum
-----------------------------------------
Βλέπεις φαντάσματα. Υπέρ του ΣΥΡΙΖΑ κάνεις προπαγάνδα, με παπαριές περί "διαλογής" του ΣΥΡΙΖΑ και "καταναγκασμό" για ΠΑΣΟΚ. Από που το βγάζεις αυτό; Απ'την τεράστια εκλογική εμπειρία σου ή από κάποιο αντικειμενικό στοιχείο;
Δεν ειπα πως ολοι οι ψηφοφοροι του ΠΑΣΟΚ το ψηφιζουν απο καταναγκασμο.
Ειπα πως στην Κρητη,στην οποια μενω τα τελευταια 17 περιπου χρονια,το ΠΑΣΟΚ ειναι δημοφιλες χωρις ουσιαστικο λογο,απλα επειδη ετσι ειναι η συνηθεια.
Μονο στην Κρητη,ΟΚ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Συγνώμη που επεμβαίνω στη φιλήσυχη κουβέντα σας αλλά ναι, το πα.σο.κ παίρνει περισσότερες οικογενειακές ψήφους από τον συ.ριζ.α. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο εδώ και πολλά χρόνια, τον τόπο αυτό τον κυβερνούν οι ίδιες οικογένειες και γι' αυτό κάθε φορά που έχει εκλογές βλέπουμε συγκεκριμένες περιοχές χρωματισμένες με ένα συγκεκριμένο χρώμα.

Δε ξέρω αν τα μορφώματα και τα απολιθώματα κάποιων κομμάτων υφίστανται από το 1453, ο συ.ριζ.α τυπικά ξεκινά το 2004. Και επιτρέψτε μου να θεωρώ πιο πιθανό κάποιος να ρίχνει οικογενειακή ψήφο στο πα.σο.κ ή στη ν.δ, γιατί πολύ απλά τα μικρότερα κόμματα πέρα από το ότι έχουν λιγότερους υποστηρικτές, δεν μπορούν να τάξουν ρουσφέτια.

Προσωπικά δεν έχω δει άτομο που ψηφίζει κάποιο απ' τα μικρά κόμματα λόγω οικογένειας. Άτομα που ψηφίζουν τα 2 μεγάλα με αυτό τον τρόπο έχω δει όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το κριτήριο ψήφου του καθενός είναι δική του υπόθεση, δεν αφορά κανέναν ηθικολόγο. Και για την ακρίβεια δεν έχεις δει ποτέ να ψηφίζει κάποιον, γιατί μπαίνει μόνος του στο παραβάν. Έχεις δει, μου λες, και μπορείς αντικειμενικά να αποδείξεις και το με ποιον τρόπο κατέληξε στην ψήφο; Από που κι ως που; Άλλο το τι νομίζεις εσύ ή ο καθένας κι άλλο το τι ισχύει και στην τελική το αν κάποιος ψηφίζει λόγω οικογένειας ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο δεν είναι του κάθε τρίτου-άσχετου δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ειναι ομως δειγμα προβληματικο αν ψηφιζει με βαση την οικογενειακη παραδοση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Απο που κι ως που μπορω να αποδειξω πως στην Κρητη ψηφιζουν ΠΑΣΟΚ επειδη ειναι το κομμα του μπαμπα;Μονοι τους το λενε, δεν το κρυβουν:)
Και προπαγανδα δεν ασκει οποιος διαφωνει μαζι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Για ποιον ακριβώς λόγο; Είναι τόσο απίθανο κάποιος να έχει ακριβώς τις ίδιες πολιτικές απόψεις με την οικογένειά του; Είναι τόσο προβληματικό κάποιος νέος να ψηφίζει Νέα Δημοκρατία και ΠΑΣΟΚ; Γιατί, επειδή δεν είναι στη μόδα του Λαζόπουλου;
-----------------------------------------
Συγνώμη που επεμβαίνω στη φιλήσυχη κουβέντα σας αλλά ναι, το πα.σο.κ παίρνει περισσότερες οικογενειακές ψήφους από τον συ.ριζ.α. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο εδώ και πολλά χρόνια, τον τόπο αυτό τον κυβερνούν οι ίδιες οικογένειες και γι' αυτό κάθε φορά που έχει εκλογές βλέπουμε συγκεκριμένες περιοχές χρωματισμένες με ένα συγκεκριμένο χρώμα.

Δε ξέρω αν τα μορφώματα και τα απολιθώματα κάποιων κομμάτων υφίστανται από το 1453, ο συ.ριζ.α τυπικά ξεκινά το 2004. Και επιτρέψτε μου να θεωρώ πιο πιθανό κάποιος να ρίχνει οικογενειακή ψήφο στο πα.σο.κ ή στη ν.δ, γιατί πολύ απλά τα μικρότερα κόμματα πέρα από το ότι έχουν λιγότερους υποστηρικτές, δεν μπορούν να τάξουν ρουσφέτια.

Προσωπικά δεν έχω δει άτομο που ψηφίζει κάποιο απ' τα μικρά κόμματα λόγω οικογένειας. Άτομα που ψηφίζουν τα 2 μεγάλα με αυτό τον τρόπο έχω δει όμως.

Άσε τα τυπικά...Το μόρφωμα υπάρχει από το 1968, οι ηλικίες αρχίζουν σχεδόν από τους παππούληδες Κύρκο-Γλέζο και κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Το κριτήριο ψήφου του καθενός είναι δική του υπόθεση, δεν αφορά κανέναν ηθικολόγο. Και για την ακρίβεια δεν έχεις δει ποτέ να ψηφίζει κάποιον, γιατί μπαίνει μόνος του στο παραβάν. Έχεις δει, μου λες, και μπορείς αντικειμενικά να αποδείξεις και το με ποιον τρόπο κατέληξε στην ψήφο; Από που κι ως που; Άλλο το τι νομίζεις εσύ ή ο καθένας κι άλλο το τι ισχύει και στην τελική το αν κάποιος ψηφίζει λόγω οικογένειας ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο δεν είναι του κάθε τρίτου-άσχετου δουλειά.

Ναι, δεν έχω μπει ποτέ μαζί τους στο παραβάν, μου έχουν πει οι ίδιοι όμως τι ψήφισαν. Λες να μου είπαν ψέματα; Με τη λογική σου, εφόσον δεν έχουμε δει με τα ίδια μας τα μάτια τι ψήφισαν οι άλλοι, το αποτέλεσμα των εκλογών μπορεί να είναι μούφα και στημένο εξ' αρχής.

Το ότι υπάρχουν άτομα που ψηφίζουν βάση οικογενειακής παράδοσης είναι γεγονός, υπάρχουν πολλά άτομα που το παραδέχονται. Αυτό το κάνουν είτε επειδή βαριούνται να ασχοληθούν/είναι άβουλα πλάσματα και λένε "ας ψηφίσω ότι ψηφίζει και ο πατέρας-παππούς μου, είτε επειδή έχουν συμφέροντα και περιμένουν να βγει συγκεκριμένο κόμμα για να τους κάνουνε ρουσφέτια. Το φαινόμενο της "τυφλής" ψήφου είναι γνωστό, παρατηρείται και στα σχολεία/πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το ατομικό και οικογενειακό συμφέρον είναι επίσης αποδεκτό κριτήριο ψήφου. Εσύ θα κρίνεις πόσο αξιόλογο είναι; Με ποια ιδιότητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Άσε τα τυπικά...Το μόρφωμα υπάρχει από το 1968, οι ηλικίες αρχίζουν σχεδόν από τους παππούληδες Κύρκο-Γλέζο και κάτω.

Ο συ.ριζ.α, όπως προσδιορίζει και το όνομα του είναι ένας συνασπισμός αριστερών κομμάτων. Γι' αυτό λέω ότι τυπικά υφίσταται από το 2004, οι βάσεις σίγουρα είχαν τεθεί από πιο πριν. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι όλοι οι παλιοί υποστηρικτές είδαν τη δημιουργία συνασπισμού με καλό μάτι.

Και στο κκε, το μακροβιότερο κόμμα στην ελλάδα υπήρχαν διαμάχες μεταξύ μελών.

Το ατομικό και οικογενειακό συμφέρον είναι επίσης αποδεκτό κριτήριο ψήφου. Εσύ θα κρίνεις πόσο αξιόλογο είναι; Με ποια ιδιότητα;

Μάλλον δε διατύπωσα σωστά την άποψη μου. Εγώ δεν είμαι κατά των νέων που ψηφίζουν συνειδητά το κόμμα που ψηφίζουν οι γονείς τους. Ένα παιδί πιθανότατα θα αποκτήσει τις πολιτικές πεποιθήσεις των γονέων του αρχικά, από εκεί και πέρα ίσως ψαχτεί. Αν συνεπώς ψαχτεί και αποφασίσει ότι το κόμμα που ψηφίζουν και οι γονείς του, τον αντιπροσωπεύει και ταυτίζεται με τις ιδέες του ας το ψηφίσει.

Εγώ είμαι κατά αυτών που δεν έχουν ψαχτεί καθόλου, δεν γνωρίζουν τίποτα και καταλήγουν στην εύκολη λύση της στάνταρ ψήφου και/ή αναγκάζονται να ψηφίσουν το ίδιο κόμμα λόγω πλύσης εγκεφάλου ή απειλών.

Τα ρουσφέτια δεν είναι ατομικό και οικογενειακό συμφέρον, είναι λαμογιά. Ατομικό και οικογενειακό συμφέρον είναι άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Για ποιον ακριβώς λόγο; Είναι τόσο απίθανο κάποιος να έχει ακριβώς τις ίδιες πολιτικές απόψεις με την οικογένειά του; Είναι τόσο προβληματικό κάποιος νέος να ψηφίζει Νέα Δημοκρατία και ΠΑΣΟΚ; Γιατί, επειδή δεν είναι στη μόδα του Λαζόπουλου;
-----------------------------------------


Άσε τα τυπικά...Το μόρφωμα υπάρχει από το 1968, οι ηλικίες αρχίζουν σχεδόν από τους παππούληδες Κύρκο-Γλέζο και κάτω.

Είναι προβληματικό όταν ψηφίζει το οποιοδήποτε κόμμα, απλώς και μόνο επειδή η μαμά ή ο μπαμπάς κάνει το ίδιο και δεν ξέρει γιατί. Είναι προβληματικό, όταν το ψηφίζει επειδή είναι απόγονος κάποιου μεγάλου πολιτικού, και όχι επειδή ο ίδιος είναι μεγάλος πολιτικός.

Το ατομικό και οικογενειακό συμφέρον είναι επίσης αποδεκτό κριτήριο ψήφου. Εσύ θα κρίνεις πόσο αξιόλογο είναι; Με ποια ιδιότητα;

Νομικά μπορεί να είναι αποδεκτό, ηθικά όμως όχι. Και ποιος είμαι εγώ για να το κρίνω και τα λοιπά και ταλιμπάν; Δε νομίζω όμως ότι διαφωνείς πως είναι ανήθικο να προσπαθείς μέσω πολιτικών και συγγενών που καταλαμβάνουν διάφορα αξιώματα να βάλεις π.χ. το παιδί σου σε μια θέση στο Δημόσιο ή να κάνεις κάποια εξυπηρέτηση. Δεν είναι καν πολιτική βούληση το να ψηφίζεις κάποιον, επειδή είναι συγγενής σου. Είναι οικογενειακή συμπάθεια και αλληλεγγύη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Το ατομικό και οικογενειακό συμφέρον είναι επίσης αποδεκτό κριτήριο ψήφου. Εσύ θα κρίνεις πόσο αξιόλογο είναι; Με ποια ιδιότητα;
Αλίμονο.
Γι'αυτό πάμε κατα διαόλου.Γιατί αυτά είναι τα κριτήρια με τα οποία ψηφίζει ο κοσμάκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top