Ο ιδανικός καθηγητής

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
για μενα ο ιδανικός καθηγητής βρίσκεται στο πόρωπο του φετινού φυσικού μου, και της προπέρσινης φιλολόγου μου....
είναι άνθρωποι που πρωταρχικός τους ρόλος είναι να σου κινήσουν το ενδιαφέρον για το μάθημά τους. μέχρι πε΄ρσι ήμουν σκράπα φυσική πραγματικά δεν είναι ότι δεμαρεσε δν καταλάβαινα όμως τι έλεγε ο άλλος εκει πάνω...ατελείωτοι μονόλογοι ...ναι ήξερε σε βάθος την επιστήμη του, είχε γνώσεις αλλά μεταδοτικότητα 0...όταν είσαι καθηγητής, δεν προσπαθείς να δείξεις στον άλλο ότι είσαι επιστήμων χρησιμοποιώντας ορολογίες και εκφράσεις που ένα παιδί δεν είναι σε θέση να κατανοήσει ούτε καν από γλωσσικής απόψεως...εκεί είσαι εκπαιδευτικός, περνάς γνώση δημιουργείς έναν άνθρωπο. πρέπει να είσαι άνθρωπος με χιούμορ, ναντιμετωπίζεις τα θέματα γελαστός και να είσαι ανεκτικός με κάποιους που δεν μπορούν να καταλάβουν.να θέλεις να τους δώσεις πράγματα να απαντάς στις ερωτήσεις-λοσο ανότητες και α σου φανούν γιατί δεν υπάρχει ανόητη ερώτηση ουσιαστικά -.να είσαι ο ευατός σου.να μην προσπαθείς να δείξεις μότι είσαι ανώτερος από τους άλλους-το ξέρουν ήδη ότι ξέρεις παραπάνω στον τομέα σου-.να είσαι σε θέση να ακούσεις ένα μαθητή σου και για πράγματα εκτός μαθημάτων. να είσαι τρυφερός μαζί του, να μην τον απορρίπτεις εύκολα.....ναγαπάς το αντικείμενο σου να έχεις διάθεση να προσφέρεις στα παιδιά.
....να είσαι....ο φυσικός μου!!!!!!!......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Icy Ice

Νεοφερμένος

Η Ελεάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Θέλω να μου απαντήσεις ειλικρινά. Διδάσκω αρχαία ελληνική γλώσσα στη γ' γυμνασίου. Νομίζω ότι είμαι αρκετά μεταδοτική ως καθηγήτρια. Πώς θα καταφέρω παρ' όλ' αυτά να σας κάνω, εννοώ εσάς τους μαθητές, ν' αγαπήσετε τ' αρχαία ελληνικά και να τα ξε-φοβηθείτε;

Προσπαθήστε να το κάνετε παιχνίδι το μάθημα. Με παιχνίδι, αστεία, παραδείγματα από την καθημερινή ζωή... Έτσι θα γίνει αυτό που επιθυμείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Ιδανικός καθηγητής λοιπόν.Χμμμ!
Κάτι σαν τον τέλειο τον φαντάζομαι.Μην ψάχνετε λοιπόν γιά τον τέλειο αλλά γιά τον καλύτερο με βάση κάποια κριτήρια, από τη λίστα των διαθέσιμων καθηγητών.
Κατ΄αναλογία ψάξτε να βρείτε και πείτε μου γιά τον ιδανικό κυβερνήτη, τον γιατρό, τον...εραστή.
Απλά δεν υπάρχουν στην πράξη, παρά μόνο στο μυαλό μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manaliss

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Είναι περίεργο. Οι μαθητές δίνουν κάποια χαρακτηριστικά που δείχνουν τι περιμένουν από εμάς. Εμείς (οι καθηγητές) συνήθως λέμε ότι δεν υπάρχει ή ότι είναι να το έχεις, και άλλα τέτοια.
Είμαι 22 χρόνια καθηγητής (από αυτά 20 σε σχολείο), και μπορώ να πω τι κάνω εγώ. Αν είμαι τέλειος δεν νομίζω, αλλά το βασικό που κάνω, και νομίζω είναι σημαντικό, είναι ότι πάντα μαθαίνω. Οι μαθητές είναι αυστηροί δάσκαλοι και κριτές. Έτσι κάθε χρόνο έχω και κάτι νέο. Προσέχω πολύ τη συμπεριφορά μου και την εμφάνισή μου. Όχι ακραία πράγματα αλλά νομίζω ότι τιμάω το ακροατήριο μου όταν πηγαίνω σωστά ντυμένος και όχι με ... σαγιονάρα ας πούμε. Όταν δω κάτι περίεργο σε μαθητή (χρώμα προσώπου, μάτια κόκκινα (από κλάμα ) ή κάτι τέλος πάντων) ρωτάω αν είναι καλά και αν θέλει να βγει για λίγο έξω. Το ενδιαφέρον στον άνθρωπο μαθητή για μένα είναι πρώτο. Όμως έχω απαιτήσεις. Για παράδειγμα μπορώ να δεχτώ μια στις τόσες το ανθρώπινο σε μια εργασία να μη γίνει αλλά όχι το σύστημα. Και από την άλλη όποιος αδιαφορεί για το μάθημα (χημεία !) μετά από μια κατ' ιδίαν συζήτηση για τους λόγους και τα αίτια, αν δεν αλλάξει κάτι τα νούμερα κατεβαίνουν. Αυτοί είναι οι κανόνες του παιγνιδιού. Προσπαθώ να μη κάνω διακρίσεις στους καλούς και τους κακούς. Κοινώς το μπράβο το παίρνουν όλοι αλλά και τη γκρίνια επίσης τη παίρνουν όλοι. Η βαθμολογία δεν έχει εξαιρέσεις και είναι πάντα ψυχρή και κοινή για όλους. Στην αξιολόγηση μετράω και τη συνέπεια, τη συμμετοχή και τη προσπάθεια.
Δεν νομίζω ότι κάνω κάτι εξαιρετικό. Νομίζω ότι, αυτό που διάβασα πιο πάνω, σέβομαι τον εαυτό μου και μέσα από τη δουλειά μου τους μαθητές μου, ίσως είναι το κεντρικό σημείο.
Νομίζω το πιο σημαντικό είναι να μη θεωρήσουμε ότι τα μάθαμε όλα και δεν έχουμε πια να μάθουμε κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Είναι περίεργο. Οι μαθητές δίνουν κάποια χαρακτηριστικά που δείχνουν τι περιμένουν από εμάς. Εμείς (οι καθηγητές) συνήθως λέμε ότι δεν υπάρχει ή ότι είναι να το έχεις, και άλλα τέτοια.
Είμαι 22 χρόνια καθηγητής (από αυτά 20 σε σχολείο), και μπορώ να πω τι κάνω εγώ. Αν είμαι τέλειος δεν νομίζω, αλλά το βασικό που κάνω, και νομίζω είναι σημαντικό, είναι ότι πάντα μαθαίνω. Οι μαθητές είναι αυστηροί δάσκαλοι και κριτές. Έτσι κάθε χρόνο έχω και κάτι νέο. Προσέχω πολύ τη συμπεριφορά μου και την εμφάνισή μου. Όχι ακραία πράγματα αλλά νομίζω ότι τιμάω το ακροατήριο μου όταν πηγαίνω σωστά ντυμένος και όχι με ... σαγιονάρα ας πούμε. Όταν δω κάτι περίεργο σε μαθητή (χρώμα προσώπου, μάτια κόκκινα (από κλάμα ) ή κάτι τέλος πάντων) ρωτάω αν είναι καλά και αν θέλει να βγει για λίγο έξω. Το ενδιαφέρον στον άνθρωπο μαθητή για μένα είναι πρώτο. Όμως έχω απαιτήσεις. Για παράδειγμα μπορώ να δεχτώ μια στις τόσες το ανθρώπινο σε μια εργασία να μη γίνει αλλά όχι το σύστημα. Και από την άλλη όποιος αδιαφορεί για το μάθημα (χημεία !) μετά από μια κατ' ιδίαν συζήτηση για τους λόγους και τα αίτια, αν δεν αλλάξει κάτι τα νούμερα κατεβαίνουν. Αυτοί είναι οι κανόνες του παιγνιδιού. Προσπαθώ να μη κάνω διακρίσεις στους καλούς και τους κακούς. Κοινώς το μπράβο το παίρνουν όλοι αλλά και τη γκρίνια επίσης τη παίρνουν όλοι. Η βαθμολογία δεν έχει εξαιρέσεις και είναι πάντα ψυχρή και κοινή για όλους. Στην αξιολόγηση μετράω και τη συνέπεια, τη συμμετοχή και τη προσπάθεια.
Δεν νομίζω ότι κάνω κάτι εξαιρετικό. Νομίζω ότι, αυτό που διάβασα πιο πάνω, σέβομαι τον εαυτό μου και μέσα από τη δουλειά μου τους μαθητές μου, ίσως είναι το κεντρικό σημείο.
Νομίζω το πιο σημαντικό είναι να μη θεωρήσουμε ότι τα μάθαμε όλα και δεν έχουμε πια να μάθουμε κάτι άλλο.
σωστος:iagree:
τα συστατικα για ενα καλο καθηγητη για μενα ειναι χιουμορ,σεβασμος και ενδιαφερον για τα παιδια.εφαρμοσε τα στο βαθμο που μπορεις και θα εισπαρξεις τα ιδια απο τα παιδια.ειναι σαν επενδυση,οτι δωσεις θα παρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Είναι περίεργο. Οι μαθητές δίνουν κάποια χαρακτηριστικά που δείχνουν τι περιμένουν από εμάς
Άστο συνάδελφε.Κατ' αρχήν συγγνώμη αν δεν συμφωνώ μαζί σου.Αλλά σκέψου ότι μιλάμε γιά ιδανικά.Και μόνο με αυτή τη πρόταση που έγραψες φαίνεται να με δικαιώνεις.Λες ότι οι μαθητές δίνουν κάποια χαρακτηριστικά γιά τον ιδανικό καθηγητή.Αυτή λοιπόν είναι η έννοια του ιδανικού?Το υποκειμενικό?Δηλαδή γιά ένα τεμπέλη μαθητή ο ιδανικός καθηγητής θα είναι αυτός που αντί γιά πέντε τού βάζει να λύσει δύο ασκήσεις ?
Εντάξει όλοι έχουμε μιά καλή εικόνα γιά τον εαυτό μας αλλά μην υπερβάλλουμε κιόλας ότι είμαστε το πρότυπο του καθηγητή γιατί πρώτον εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχουν τέτοια και δεύτερον ας το κρίνουν οι άλλοι πόσο καλοί είμαστε.

Εν κατακλείδι κι εγώ πιστεύω ότι είμαι ο καλύτερος καθηγητής και δεν έχω πρόβλημα να κάνω ακόμη και δωρεάν μαθήματα στον ελεύθερο χρόνο μου(το έχω κάνει κάμποσες φορές), κυρίως σε αδύναμους μαθητές.
Να πώ ότι έχω μεγάλο ποσοστό επιτυχίας στις πανελλήνιες, αλλά είναι απολύτως φυσικό αυτό τη στιγμή που οι περισσότεροι μαθητές μου ήταν ήδη καλοί μαθητές.
Είμαι όμως ο ιδανικός καθηγητής? Δεν μπορώ να δώσω απάντηση σ' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manaliss

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Γιώργο κανείς μας δεν μπορεί να ξέρει. Στο πανεπιστήμιο δεν κάναμε κανένα μάθημα με διδακτική η παιδαγωγικά. Ό,τι έμαθα το έμαθα μέσα από παιδαγωγικές συνεδριάσεις στο σχολείο - που ήταν πολύ επιμορφωτικές - αλλά κυρίως από την ανάδραση μέσα στις τάξεις. Δηλαδή παρατηρώντας αυτό που έπαιρνα από τη τάξη. Εκπτώσεις δεν έκανα σε κανένα για να γίνω αρεστός. Και δεν προβλέπεται να κάνω. Οι συζητήσεις που έκανα με απόφοιτους ήταν πολύ εποικοδομητικές γιατί μη έχοντας βαθμολογική εξάρτηση ή όποια άλλη εξάρτηση από εμένα μιλούσαν απλά και ειλικρινά. Όσα βιβλία και αν διάβασα δεν μπορούν να συγκριθούν με τη τάξη.
Σαφώς δεν θεωρώ εαυτον ιδανικό και γνωρίζω καλά ότι απέχω πολύ. Αλλά προσπαθώ και το ψάχνω. Σέβομαι τον εαυτό μου μέσα στη τάξη με το να κάνω το μάθημα μου όσο καλύτερα μπορώ και από εκεί και μετά ... ο καιρός θα δείξει. Εγώ το μόνο που κάνω είναι να θεωρώ ότι κάθε μέρα μαθαίνω και προσπαθώ γι' αυτό.
ΥΓ : Αλλοίμονο μα ς αν συμφωνούσαμε όλοι μεταξύ μας. Μην αγχώνεσαι λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
σκοπος δεν ειναι να γινει καποιος ο ιδανικος καθηγητης.σκοπος ειναι να γινεται καλυτερος καθε μερα. αλλωστε δε θα υπαρξει ποτε ο ορισμος του ιδανικου καθηγητη γιατι οι καθηγητες ειναι ανθρωποι οχι αυτοκινητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xxhitedragonxx

Νεοφερμένος

Η Καμία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
εμ δεν διάβασα τι λένε οι παραπάνω αλλά θα ήθελα να γράψω και εγώ. Μπορεί κάποιοι να τα έχουν αναφέρει φυσικά αλλά δεν έγινε και τίποτα έτσι? εμ λοιπόν...

σαν ιδανικό καθηγητή θεωωρώ κάποιον που είναι κοντά στα παιδιά. Να έχει χιούμορ, να κάνει ποιο ενδιαφέρον το μάθημα και κάνοντας τα παιδιά να νιώθουν σεβασμό. Το καλύτερο που θεωωρώ που μπορεί να κάνει ένας καθηγητής, είναι να πλησιάσει κάθε παιδί με το δικό του τρόπο. Θα μου πείτε με τόσους μαθητές πώς θα γίνει αυτό? Μπορεί απλά ψυχολογόντας έστω και λίγο το παιδί, να αναφέρει πράγματα που μπορούν να τον συγκινήσουν έστω και λίγο. Είναι δύσκολο αυτό να γίνει σε ένα μάθημα μαθηματικών ή φυσικής και λοιπά; Γιατί πιστεύω ότι περισσότεροι πιστεύουν ότι αυτό γίνεται κυρίως από καθηγητές θεωρητικών μαθημάτων. Νομίζω ότι γίνεται. Πιστεύω ότι για έναν καθηγητή το καλύτερο είναι να νιώθει ότι πραγματικά είναι καθηγητής αυτών των παιδιών, γιατί καθηγητής σημαίνει και φίλος, οικογένεια κλπ. απλά να είσαι ανθρώπινος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirhnaki21

Νεοφερμένος

Η Ανδρεάδη Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Ακου απόψεις και απο μένα αν θες μια μαθητρια της τρίτης γυμνασίου...
σημαντικό είναι να μπαίνεις στην τάξη πάντα με ένα χαμόγελο...η διάθεση σου μεταδίδεται και σε όλους τους μαθητές...
ποτέ μην αντιδράσεις αν ακούσεις να σε βρίζουν τα παιδιά(π.χ είσαι ευφημερία και ακους...κοίτα ρε την ταδε καθηγητρια...την ... που με εβγαλε απο το μαθημα)
γιατί απλά εμείς τα παιδιά δεν ελεγχουμε πολλές φορές τα λόγια μας και καλύτερα θα ήταν να το αφήσεις στο φλου το θέμα...πιο άσχημα θα νιώσουν τα παιδιά και θα καταλάβουν ότι έκαναν λάθος που προσέβαλαν καθηγητή τους αν απλά εκείνη τη στιγμή σας δουν κι εσεις δε μιλήσετε παρά αν τους πάτε στο διευθυντή/ρια και τέτοια...
Επίσης να μιλάτε με τα παιδιά και στα διαλείμματα και σε ώρα μαθήματος καμιά φορά...
τα παιδιά θέλουν να ακούν έναν μεγαλύτερο να ανταλλάσουν απόψεις και να προβληματιζονται γύρω από διάφορα θέματα...η επικοινωνία είναι αυτή που λείπει πιο πολύ από τα παιδια στις μέρες μας με τους καθηγητές...
αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Εμένα σαν μαθήτρια, με ενοχλεί πάρα πολύ να γίνονται διακρίσεις από τους καθηγητές, όχι μόνο εις βάρος μου αλλά και υπέρ μου. Είναι κάτι που σπάνια δε συμβαίνει και το βρίσκω μεγάλο λάθος, γιατί όταν δεν ασχολείσαι εσύ, ως καθηγητής, με το παιδί, όταν δεν το επιβραβεύεις για τις πράξεις του, τότε κι αυτό με τη σειρά του θα χάσει το ενδιαφέρον του και αργά ή γρήγορα θα τα παρατήσει! Θα έλεγα λοιπόν πως κάτι επίσης πολύ σημαντικό είναι το να ενδιαφέρεσαι για το κάθε παιδί ως προσωπικότητα και να μη στέκεσαι απλά και μόνο στις επιδόσεις του. Αυτά προς το παρόν από μένα. :bye:

Υ.Γ: Συγνώμη αν τα όσα αναφέρω έχουν γραφεί ξανά σε προηγούμενα posts, δεν τα έχω διαβάσει όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nagini

Νεοφερμένος

Η Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά από τον ιδανικό καθηγητή ζητάω μόνο να καταλαβαίνω τι λέει και κατά τη διάρκεια του μαθήματος να μην πλατειάζει, αλλά να επικεντρώνεται στο αντικείμενο. Αν έχει την ικανότητα να με κάνει να καταλαβαίνω το μάθημα χωρίς να πρέπει να καταβάλλω τις υπεράνθρωπες προσπάθειες που καταβάλλω συχνά και να μην βαριέμαι, από κει κι έπειτα μπορώ να τα συγχωρέσω όλα, οι λεπτομέρειες δεν με απασχολούν.

Αλλά οκ, ας πούμε ότι θα ήθελα να είναι και τυπικός/η, κρατώντας ορισμένες αποστάσεις από τους μαθητές, χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι η σχέση του με τα παιδιά θα είναι τελείως απρόσωπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greg Αλεξόπουλος

Νεοφερμένος

Ο Greg Αλεξόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ιδανικός καθηγητής είναι αυτός που το 'χει ψιλοχαμένο να πω την αλήθεια. Είχαμε έναν τέτοιον στο γυμνάσιο που ήταν σαν αυτιστικός και του ζητάγαμε τουαλέτα και βγαίναμε για όλη την ώρα χωρίς απουσία. (όλως παραδόξως καταλήγαμε τουαλέτα -για τσιγάρο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Ώστε για εσένα ιδανικός καθηγητής είναι αυτός που μπορείς να εκμεταλλευτείς εύκολα; Που με λίγα λόγια δεν αντιδρά σε τίποτα, δε ενίσταται; Που ένα πρόβλημά του αν θέλεις-όπως εσύ αναφέρεις τον αυτισμό για παράδειγμα- οδηγεί σε ενα μάθημα που μόνο μάθημα δεν είναι; Με συγχωρείς αλλά θα διαφωνήσω κάθετα με τις απόψεις σου. Ο ιδανικός καθηγητής άλλωστε, για να χαρακτηριστεί ιδανικός, πρέπει πρώτα να είναι καθηγητής.Και η δουλειά του καθηγητή, είναι να διδάσκει και όχι να πέφτει θύμα του καθενός.
Γνώμη μου βέβαια είναι αυτή.
Φιλικά πάντα
Ναυσικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Ιδανικός καθηγητής είναι αυτός που το 'χει ψιλοχαμένο να πω την αλήθεια. Είχαμε έναν τέτοιον στο γυμνάσιο που ήταν σαν αυτιστικός και του ζητάγαμε τουαλέτα και βγαίναμε για όλη την ώρα χωρίς απουσία. (όλως παραδόξως καταλήγαμε τουαλέτα -για τσιγάρο)
Ε δεν ήταν και τόσο ιδανικός!
Έπρεπε να σας φέρνει και τον καφέ.Μα τσιγάρο χωρίς καφεδάκί?
Μετά να σας χορεύει το χορό της κοιλιάς γιά να διασκεδάσετε και λίγο.
Και άμα πεινούσατε να τον στέλνατε γιά κανένα σουβλάκι.:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prisila

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Για μενα ο ιδανικος καθηγητης ειναι ο ανθρωπος που θα με κανει να κατανοω το μαθημα (δινοντας παραδειγματα, ωντας στη θεση να εξηγησει χωρις να νευριασει, να βρισει, να θυμωσει, επικεντρωνοντας στα σημαντικα του μαθηματος και οχι μιλωντας γενικα και αοριστα για ανωφελα πραγματα). Επιπλεον θα πρεπει να εχει το ''ταλεντο'' και την ''ικανοτητα'' να κανει το μαθημα ενδιαφερον και οχι ανιαρο. Π.χ να κανουμε σοβαρο και καλο μαθημα αλλα και 2-3 λεπτα χαλαρωσης με λιγο γελιο (με μετρο φυσικα) θα ηταν το καλυτερο!
Μεχρι στιγμης δυστυχως λιγοι τα καταφερνουν ολα αυτα!!! Η' θα ειναι πολυ αυστηροι ή δεν θα κανουμε στην ουσια μαθημα, αλλα θα κοροιδευομαστε και θα ειμαστε αναγκασμενοι να καταφευγουμε στα φροντιστηρια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sabbath

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Ο ιδανικός καθηγητής εμπνεει... (να κερνας και κανα τσιγαρο καφε και τα σχετικα) !!! πιανουν !!!! χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Ε δεν ήταν και τόσο ιδανικός!
Έπρεπε να σας φέρνει και τον καφέ.Μα τσιγάρο χωρίς καφεδάκί?
Μετά να σας χορεύει το χορό της κοιλιάς γιά να διασκεδάσετε και λίγο.
Και άμα πεινούσατε να τον στέλνατε γιά κανένα σουβλάκι.:xixi:

:lol: ναι και μετά να τους πλήρωνε κιόλας για τη "συντροφιά" :P Tι απλήρωτοι θα μέναν ολόκληρη τάξη κουβαλήθηκε για χάρη του!
btw κι η πίτσα καλή θα ήταν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!Φέτος πέρασα στη φιλολογία,κάτι το οποίο χρόνια ήθελα και είχα συνειδητά επιλέξει...Θα ήθελα τη βοήθειά σας πάνω στο εξής:θεωρώ το λειτούργημα του δασκάλου πολύ σημαντικό,γι'αυτό θέλω όταν θα μπω στο μέλλον σε τάξη ως καθηγήτρια πια,να κάνω όσο καλύτερα γίνεται αυτό που αγαπώ.Για να το πετύχω αυτό δεν πρέπει να ξεχάσω αυτά που πίστευα κι εγώ όταν ήμουν μαθήτρια ότι θέλουν οι μαθητές από τους δασκάλους τους...με λίγα λόγια,σας ζητώ να μου πείτε:
-τι πιστεύετε ότι πρέπει να κάνει ένας καθηγητης
->> >> >> ΔΕΝ πρέπει να κάνει
-ποια στοιχεία θέλετε να διαθέτει
- >> >> ΔΕΝ θέλετε να τον χαρακτηρίζουν
-οτιδήποτε άλλο σκεφτείτε για τον ιδανικό καθηγητή
Μπορείτε να κάνετε από 0 έως 100...σχόλια,απλώς να ξέρετε ότι η βοήθειά σας είναι σημαντική και ότι θα δώσω μεγάλη σημασία σε ό,τι είδους συμβουλές και να μου δώσετε:thanks::thanks::thanks: :up:
Να προσπαθείς να εξηγείς καλύτερα αυτό που λέει το βιβλίο και να το παρουσιάζεις με έναν όμορφο και κεφάτο τρόπο. Έτσι προσελκύεις τα παιδιά και δεν τους προξενείς βαρεμάρα. Και καλό είναι να βάζεις τα παιδιά να σου λένε ποια είναι τα παράπονά τους(αν και αυτό δεν πιάνει πάντα:p) για να γίνεσαι και εσύ όλο και καλύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
χμμμ ειχα τον ιδανικο καθηγητη στο λυκειο και ιδανικο δασκαλο , και θα σας πω τι αποκομισα , πραγματα τα οποια και εγω σαν καθηγητης θα ακολουθησω .
1. Αριστη γνωση του αντικειμενου , αλλιως θα σε αποπαιρνει ο μαθητης και δεν θα σε σεβεται . Ο,τι χειροτερο δλδ . Αν θελετε σεβασμο απο αυτην την δουλεια, θα την βρειτε μονο απο τα καλα αποτελεσματα και εκει να στοχευετε. Οσο καλα φιλαρακια να ειστε με τον μαθητη , αν δεν ''μαθει'' μαζι σας δεν θα ''πει'' καλα πραγματα και δεν θα σας εμπιστευτει και πιο πολυς κοσμος ακολουθως .
2.Σοβαροι. Στην αρχη καμμια προσωπικη σχεση. Δεν ειμαστε φιλαρακια. Πρεπει να υπαρχει μια αποσταση , ενας σεβασμος και απο τις δυο μεριες. Μετα μπορει να αναπτυχθει και καποια βαθια σχεση .
3. Τα αστειακια κομμενα ... εν μερει. δεν ειναι και τοσο καλο να σας χαρακτηριζουν πλακατζη // οσον αφορα την θεση σας .
4. Δεν πρεπει να χαρακτηριζετε το προσωπο , αλλα τις αποψεις πραξεις και ιδεες. . Σε καμμια περιπτωση να μην θυμωσετε αν κανει θορυβο ή καποια αλλη παγαποντια , αλλα να ενεργειτε πχ να μιλησετε στο γονιο , οχι παντα βεβαια , αλλα σε ακραιες περιπτωσεις .
5. Ο καθηγητης-δασκαλος ειναι σε διαφορετικο επιπεδο απο τον μαθητη . Παντα να δειχνετε την θεση σας και πως γνωριζετε πιο πολλα απο οσα ο ιδιος . Εμπειρικα και μη.
6. Μην χασετε ποτε την ψυχραιμια , μα ποτε ! Αυτο δειχνει πως εχετε χασει τον ελεγχο ( οχι τον βαθμολογικο...) .
7.Ο μαθητης εξιδανικευει τα πραγματα ευκολα. Με την συμπεριφορα σας μην τον κανετε να εχει κακη γνωμη για σας αλλα να του δειχνετε πως δικαια σας επελεξε ( για ιδιαιτερα εδω...).
Να θυμαστε ομως πως θα σας σεβαστει πιο πολυ αν τον σπρωχνετε να διαβαζει, ακομα και αν δεν το θελει . Το να σας θεωρουν αυστηρο, και αρα αποτελεσματικο ( αν και δεν συμβαδιζουν παντα αυτα τα δυο ) ειναι κατι επιδιωκομενο .
Και να θυμαστε ... παντα μετραει το αποτελεσμα , ακομα και αν γινεστε κακος. Καποτε θα σας εκτιμησουν .

Αυτα τα ολιγα για τωρα . Αν μου ερθουν και αλλα θας σας τα πω .:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top