Απουσίες Γ' Λυκείου

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εντάξει πρόβλημα με τους βαθμούς δεν έχω κανένα και ευτυχώς ούτε με το πώς θα βρω χαρτί(ο πάτερας μου είναι γιατρός)...απλά ο διευθυντής μας είναι λίγο περίεργος και για αυτό ήθελα να το εξακρίβωσω...thx!
Ειδικα αν ειναι δημοσιου νοσοκομειου το χαρτι, ειναι υποχρεωμενοι να σε περασουν. Το νομοσχεδιο (που το εχω διαβασει) το λεει καθαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g3orgi0

Νεοφερμένος

Ο g3orgi0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
εγω εχω γνωστο ιδιοτικο γιατρο..αν παρω απο αυτον χαρτι μετραει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
Εντάξει πρόβλημα με τους βαθμούς δεν έχω κανένα και ευτυχώς ούτε με το πώς θα βρω χαρτί(ο πάτερας μου είναι γιατρός)...απλά ο διευθυντής μας είναι λίγο περίεργος και για αυτό ήθελα να το εξακρίβωσω...thx!



αχ και εμας ειναι μην πω....σημερα για αυτα μας ελεγε...δηλαδη δεν υπαρχει προβλημα αν τις παρουμε ε;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
Ειδικα αν ειναι δημοσιου νοσοκομειου το χαρτι, ειναι υποχρεωμενοι να σε περασουν. Το νομοσχεδιο (που το εχω διαβασει) το λεει καθαρα.



εμενα η μανα μου ειναι σε κεντρο υγειας...κ αυτο πιανει ε;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Λογικα θα πιανει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g3orgi0

Νεοφερμένος

Ο g3orgi0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
ισχυει οτι οποιος βγαζει μεσο ορο πανω απο 15-16 εχει παραπανω 50 απουσιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μου φαίνεται ισχύει αλλα στις ''δίνουν'' αν είναι για κάποιο σοβαρό λόγο.όχι σαν τις υπόλοιπες που μπορείς έτσι απλά να τις κάνεις.από ότι έχω ακούσει δηλαδή ,μη σε πάρω και στο λαιμό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
ισχυει οτι οποιος βγαζει μεσο ορο πανω απο 15-16 εχει παραπανω 50 απουσιες?

Ναι. Για ΓΜΟ των τετραμήνων πάνω από 15 έχεις δικαίωμα για 164 απουσιες, 50 αδικαιολογητες max.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Σχετικά με τις 165 απουσίες μπορείτε να μου πείτε κι εμενα. Γιατί στο σχολείο ο καθέας λέει τα δικά του. Ξέρω ότι πρέπει αν έχεις πάνω από 15,3
και κάποιοι λένε πως πρέπει να συνεδριάσει ο σύλλογος καθηγητών για να γίνει δεκτό και ότι θέλει χαρτί από νοσοκομείο ή γιατρό.

Ισχύουν αυτά η υποδιευθύντρια τα ΄χε τσούξει;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Σχετικά με τις 165 απουσίες μπορείτε να μου πείτε κι εμενα. Γιατί στο σχολείο ο καθέας λέει τα δικά του. Ξέρω ότι πρέπει αν έχεις πάνω από 15,3
και κάποιοι λένε πως πρέπει να συνεδριάσει ο σύλλογος καθηγητών για να γίνει δεκτό και ότι θέλει χαρτί από νοσοκομείο ή γιατρό.

Ισχύουν αυτά η υποδιευθύντρια τα ΄χε τσούξει;;;;
Τυπικα πρεπει να εγκριθει απο τον συλλογο καθηγητων, οντως. Αλλα αν εχεις ΜΟ πανω απο 15 (και οχι 15,3) και οι επιπλεον 50 απουσιες ειναι δικαιολογημενες απο γιατρο δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Σχετικά με τις 165 απουσίες μπορείτε να μου πείτε κι εμενα. Γιατί στο σχολείο ο καθέας λέει τα δικά του. Ξέρω ότι πρέπει αν έχεις πάνω από 15,3
και κάποιοι λένε πως πρέπει να συνεδριάσει ο σύλλογος καθηγητών για να γίνει δεκτό και ότι θέλει χαρτί από νοσοκομείο ή γιατρό.

Ισχύουν αυτά η υποδιευθύντρια τα ΄χε τσούξει;;;;

Γενικά, να ξέρεις πως θ ακούσεις πολλά από τους καθηγητές του σχολείου σου αυτή την εποχή. Λένε κάτι περίεργα, μόνο και μόνο για να μην αδειάσει το σχολείο παραμονές πανελληνίων. Κάθο χρόνο το κάνουν αυτό:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
ναι και εμας λεγαν οτι μπορει να μην μας τις δωσουν....ε!ολη η θετικη παλι του χρονου συσσωμη στο σχολειο!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iraklis7

Νεοφερμένος

Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Αν βγαζεις πανω απο 15 στα τετραμηνα (χωρις τις εξετασεις) δικαιουσαι επιπλεον 50 απουσιες δικαιολογημενες απο δημοσιο νοσοκομειο.

είναι ακριβώς αυτό που λέει ο chris_90. Δεν είμαι σίγουρος μόνο για τα αν θα πρέπει να είναι απο δημόσιο νοσοκομείο απαραίτητα. Πάντως, για να πάρεις αυτές τις παραπάνω απουσίες πρεπει εκτός απο προφορικό βαθμό(ΜΟ) να έχεις πάνω απο 15 πρέπει να έχεις και διαγωγή κοσμιοτάτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικολάκης

Νεοφερμένος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδιά εγώ ακουσα πώς δεν χρειάζεται να είναι ντε και καλα απο δημόσιο νοσοκομείο το χαρτί.εμένα θα μου το βγάλει ο νονός μου που δουλεύει στην κλινική του ολυμπιακού χωριού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Με χαρτί γιατρού μου είπαν εμένα. Εγώ θα πάρω απ'το Metropolitan στο Φάληρο που έχω κάποιο κοννέ, αποκλείεται να μην το δεχτούν. Από δημόσιο νοσοκομείο θέλει απλά αν απουσιάζεις από τη μέρα εξέτασης Πανελληνίων νομίζω, ώστε να έχεις δικαίωμα να πας σε επαναληπτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Παιδια Μπορει καποιος να μου πει με σιγουρια ποσες απουσιες μπορω να δικαιολογησω συνολικα..???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nancy_92

Νεοφερμένος

Η Nancy_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Το χαρτί γιατρού που λένε ισχύει μόνο από δημόσιο νοσοκομείο. Οπότε όσοι δεν έχουν κάποιο γνωστό που να μπορεί να τους βοηθήσει... join the club!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
μου φαίνεται ισχύει αλλα στις ''δίνουν'' αν είναι για κάποιο σοβαρό λόγο.όχι σαν τις υπόλοιπες που μπορείς έτσι απλά να τις κάνεις.από ότι έχω ακούσει δηλαδή ,μη σε πάρω και στο λαιμό μου.

Δεν χρειάζεται κανένας σοβαρός λόγος.Οι επιπλεόν 50 απουσίες αρκεί να είναι δικαιολογημένες από γιατρό.Από τη στιγμή που έχει βάλει τη τζίφρα ο γιατρός δεν υπάρχει θέμα,κανένα σχολείο δεν είναι ανώτερο από τον νόμο!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,008 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται κανένας σοβαρός λόγος.Οι επιπλεόν 50 απουσίες αρκεί να είναι δικαιολογημένες από γιατρό.Από τη στιγμή που έχει βάλει τη τζίφρα ο γιατρός δεν υπάρχει θέμα,κανένα σχολείο δεν είναι ανώτερο από τον νόμο!;)
:) Βρήκα τη νομοθεσία των απουσιών: https://lyk-ralleion.att.sch.gr/Ekp_themata/apousies.pdf
;) Να τι λέει για το θέμα:
Κατ` εξαίρεση ο Σύλλογος των Διδασκόντων κάθε Σχολείου με ειδική πράξη του χαρακτηρίζει ως επαρκή τη φοίτηση μαθητή που σημείωσε από εκατόν δέκα πέντε έως εκατόν εξήντα τέσσερις (115-164) απουσίες, υπό την προϋπόθεση ότι όλες οι απουσίες πάνω από τις πενήντα (50) είναι δικαιολογημένες και οφείλονται σε ασθένεια που βεβαιώνεται σύμφωνα με τα παραπάνω, και η επίδοσή του κρίνεται ιδιαίτερα ικανοποιητική. Ως ιδιαίτερα ικανοποιητική κρίνεται στην προκειμένη περίπτωση η επίδοση του μαθητή όταν ο γενικός μέσος όρος της προφορικής βαθμολογίας (Γ.Μ.Ο.), όπως προκύπτει από το άθροισμα των Μ.Ο. των δύο τετραμηνιαίων βαθμών στο Λύκειο, διαιρούμενο με τον αριθμό των διδασκόμενων μαθημάτων, είναι τουλάχιστον δεκαπέντε (15) πλήρες και η διαγωγή του κοσμιωτάτη.


:hmm: Όμως λέει ΚΑΙ αυτό:

Τα δικαιολογητικά που υποβάλλονται σύμφωνα με τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου δε δεσμεύουν το Σύλλογο, όταν ο ίδιος γνωρίζει με ικανά και επαρκή στοιχεία τους πραγματικούς λόγους απουσίας του μαθητή.
(αλλά δεν φαντάζομαι να εφαρμόζεται ποτέ. Εδώ μας χαρίζουν απουσίες του σκοτωμού, σιγά μην μας θάψουν στο άσχετο). :whistle:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑngieP.

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Παιδιά, μπορείτε να μου λύσετε μια απορία σχετικά με τις απουσίες. Σκέφτομαι να λείψω κάποιες μέρες για να διαβάσω για τις Πανελλήνιες, μιας και πλησιάζουν (όπως κάνουν πολλοί στη Γ' Λυκείου) και έχω μόνο 6 απουσίες (2 δικαιολογημένες, 4 αδικαιολόγητες). Πώς μπορώ να τις δικαιολογήσω; Να γράψω δτο δικαιολογητικό ότι ήμουν τάχα άρρωστη ή κάτι άλλο μούφα ή μπορώ να γράψω τον πραγματικό λόγο; Έχω μπερδευτεί, δεν ξέρω! Please, ας απαντήσει αν κάποιος ξέρει!Θα του είμαι ευγνώμων, γιατί έχω ένα άγχος με τις απουσίες! Τhanks!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top