Τμήματα Ιστορίας-Αρχαιολογίας

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους.Πρωτο ποστ και ειπα να ανοιξω ενα θεμα(αν υπαρχει sorry) για την επιστημη της Αρχαιολογιας.Ποια η γνωμη σας για αυτην;Που και πως ακριβως εργαζεται ενας αρχαιολογος;Οποιος σπουδαζει στο τμημα ιστορια-αρχαιολογιας ας πει τις εντυπωσεις του....
Εχει επαγγελματικη αποκατασταση και με τι αλλο μπορει να συνδιαστει ωστε να ειναι πιο ευκολο να βρει καποιος δουλεια;Ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Είναι πολύ δύσκολο, γι'αυτό και πολλοί εν τέλει γίνονται φιλόλογοι. Πολύ όρεξη θέλει, αγάπη και να μην τα παρατάς. Γνωστή μου 28 ετών, αριστούχος, με μεταπτυχιακό σε 1 από τα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου, το προσπαθεί, αλλά δυσκολεύεται. Υπάρχουν φάσεις που δουλεύει, άλλες που δεν δουλεύει, τα λεφτά δεν είναι και τα καλύτερα, στις ανασκαφές οι συνθήκες (διαμονής, καιρικές) δεν είναι πάντα ανθρώπινες, όμως από ότι υποστηρίζει σαν δουλειά είναι μαγευτική.

Να ξέρεις ακόμα ότι χρειάζεται να κάνεις πολλά εθελοντικά σε ανασκαφές για να σε μάθουν και να σε παίρνουν σαν επαγγελματία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Ξερει κανεις αν εχει βγει υλη για τα μαθηματα του Α εξαμηνου;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Καλησπερα!!Υπαρχει καποιος αρχαιολογος στο φορουμ να μας πει τις εντυπωσεις του περι του επαγγελματος;Αλλα και οποιος θελει να πει την γνωμη του δεκτος....:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
'Exω γνωστούς στο ιστορικό και λένε ότι είναι πολύ απαιτητιτική σχολή.Έχουμε και εμείς κάποιους καθηγητές του τμήματος γιατί και εγώ φιλοσοφική είμαι και είναι πολύ οκ.Αν σ'αρέσει η ιστορία είναι πολύ καλή σχολή και απορώ πως η βάση του ΦΠΨ είναι μεγαλύτερη από το ιστορικό.Απλά πρέπει να ξέρεις ότι όλοι φιλόλογοι βγαίνουν-φιλολογία-ΦΠΨ-ιστορικό οπότε μια ανεργία υπάρχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Ειμαι και εγω στο ιστορικο και οντως ειναι αρκετα απαιτητικο τμημα!Θα ηθελα να ακουσω καποιον που ασχολειτε επαγγελματικα με την αρχαιολογια να μας πει τις εντυπωσεις του,τις εμπειριες του απο το επαγγελμα αλλα και οποιον αλλον γνωριζει για αυτο!Εσυ σε ποιο τμημα εισαι;;:)
Η βαση του φπψ ειναι ελαφρως μεγαλυτερη λογω της κατευθυνσης ψυχολογιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγω καποτε ηθελα να γινω αρχαιολογος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ginaz28

Νεοφερμένος

Η ginaz28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπερα!!Υπαρχει καποιος αρχαιολογος στο φορουμ να μας πει τις εντυπωσεις του περι του επαγγελματος;Αλλα και οποιος θελει να πει την γνωμη του δεκτος....:iagree:
Καλησπέρα!Είμαι απόφοιτη του ιστορικού- αρχαιολογικού απο το 2004 και νυν μεταπτυχιακός στην Αρχαία Ιστορία. Βασικά, πάντα ήθελα να γίνω φιλόλογος και δεν μου πέρασε ποτέ από το νου να γίνω αρχαιολόγος. Το τμήμα μας είναι πολύ δύσκολο και απαιτητικό, από τα δυσκολότερα τις φιλοσοφικής, αλλά αρκετά ενδιαφέρον. Έχω συμμετάσχει σε ανασκαφές και ανακάλυψα ότι είναι ένα πολύ σχολαστικό επάγγελμα και στο οποίο υπάρχει αρκετή διαπλοκή. Δεν μετανοιώνω ποτέ που πέρασα, γιατί είναι μια σχολή που σου παρέχει πολύπλευρη γνώση: και ιστορία, και φιλολογία και λατινικά και αρχαιολογία και γλωσσολογία και νέα ελληνικά, απ'όλα. Όσοι αποφοιτούν έχουν αρκετές προοπτικές σε διάφορους τομείς, αρκεί να τους ενδιαφέρει και κάτι άλλο, π.χ η δημοσιογραφία, διαφορετικά πρέπει να κάνετε ένα καλό μεταπτυχιακό και να συμμετέχετε σε πολλές ανασκαφές κατά τους θερινούς μήνες. Ένα είναι το σίγουρο. Ο,τι αγαπάμε και το πραγματοποιούμε με πάθος το κατακτάμε. Αν πραγματικά σ'αρέσει η αρχαιολογία και είσαι διατεθειμένος να μελετάς και να ερευνείς συνεχώς, αλλά και να κηνυγάς οποιαδήποτε ανασκαφή, είμαι σίγουρη πως θα πετύχεις!Πότε να μην χάνεις την ελπίδα σου με ό,τι ακούς, απλά να είσαι προετοιμασμένος για όλα και να κυνηγάς τα ονειρά σου!Ούτως ή άλλως τίποτα δεν είναι εύκολο σ'αυτή τη ζωή Αν θέλετε κάποια βοήθεια, είμαι στη διάθεση σας, καθώς έχω αρκετες σημειώσεις και παρέχω βοήθεια σε εκπόνηση εργασιών. Καλό εξάμηνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Πιστεύετε είναι καλή σχολή?
Έχετε πληροφοριες για αυτην γενικότερα? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
ειναι παραρτημα του οαεδ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
ειναι παραρτημα του οαεδ
Yπερβολη μεγαλη....υπαρχουν παααρα πολλα τμηματα με χειροτερη επαγγελματικη αποκατασταση ας μην βγαζουμε συμπερασματα αυθαιρετα και χωρις να γνωριζουμε......:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
η σχολη ειναι τελεια φανταστικη με αμεση επαγγελματικη αποκατασταση και τελειο μισθο σπουδαζει ενας φιλος μου εκει οτι αλλο θελετε στη διαθεση σας:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
η σχολη ειναι τελεια φανταστικη με αμεση επαγγελματικη αποκατασταση και τελειο μισθο σπουδαζει ενας φιλος μου εκει οτι αλλο θελετε στη διαθεση σας:jumpy:
Κατα την γνωμη σου ποια σχολη ειναι τελεια φανταστικη με αμεση αποκατασταση και τελειο μισθο;:hmm:Πες την και σε εμας δηλαδη να τρεξουμε ολοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Αχ σας ευχαριστω πολύ!
Υπάρχει διχογνωμια απ οτι καταλαβα όμως.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Ειμαι ιστορικο και ειναι σαν καθε φιλολογικο τμημα, σχετικα με τα εργασιακα δικαιωματα .
Στο σχολειο κιολας ο ιστορικος μας εκανε αρχαια κατευθυνσης ... και ο κλασσικος φιλολογος ιστορια κατευθυνσης . Οποτε καταλαβαινετε ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ginaz28

Νεοφερμένος

Η ginaz28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πιστεύετε είναι καλή σχολή?
Έχετε πληροφοριες για αυτην γενικότερα? :)
Είμαι μεταπτυχιακός στο τμήμα και συγκεκριμένα στην Αρχαία Ιστορία, παρόλο που είχα διαλέξει κατεύθυνση αρχαιολογίας, επειδή μου άρεσαν πολύ τα μαθήματα. Είναι απαιτητική σχολή που παρέχει πολύπλευρη γνώση. Και αρχαία, και ιστορία και λατινικά και νέα ελληνικά και γλωσσολογία και αρχαιολογία...τα πάντα. Απλά, πρέπει να έχεις αντοχές για πολύ διάβασμα. Αν θες να γίνεις αρχαιολόγος είναι λίγο ως πολύ δύσκολα τα πράγματα και χρειάζεσαι σίγουρα ένα καλό μεταπτυχιακό. Εντούτοις, αν σε ενδιαφέρει ο χώρος της εκπαίδευσης, μπορώ να πω ότι είναι μια από τις καλύτερες επιλογές, καθώς όπως είπα, η γνώση που παρέχει είναι πολύπλευρη. Πάντως, τα πάντα απαιτούν κόπο και χρόνο, αρκεί να κάνεις αυτό που πραγματικά σ' αρέσει και τότε θα έχεις επιτυχία. Αν θες μπες στη σελίδα του ypepth διάλεξε από τις σχολές το καποδιστριακό, από εκεί τη φιλοσοφική και μετά τμήμα Ιστορίας - Αρχαιολογίας και εκεί μέσα θα βρεις τον οδηγό σπουδών με τα μαθήματα που διδάσκονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
ginaz ευχαριστώ τόσο τόσο πολύ!!!
Με ενδιαφερει ο χωρος της εκπαιδευσης περισσότερο και λατρεύω την ιστορία!
θα πάω να ψαξω εκεί που μου είπες! Ευχαριστω και πάλι!
Υπάρχει όμως επαγγελματική ποκατάσταση σε αυτη την σχολή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
ginaz ευχαριστώ τόσο τόσο πολύ!!!
Με ενδιαφερει ο χωρος της εκπαιδευσης περισσότερο και λατρεύω την ιστορία!
θα πάω να ψαξω εκεί που μου είπες! Ευχαριστω και πάλι!
Υπάρχει όμως επαγγελματική ποκατάσταση σε αυτη την σχολή?

Βγαινεις φιλολογος σαν τους ''φιλολογους'' και σαν τους φπψ , και ο,τι αυτο συνεπαγεται .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Νομίζω ότι οι του ιστορικού δεν κάνουν γλώσσα και λογοτεχνία:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Νομίζω ότι οι του ιστορικού δεν κάνουν γλώσσα και λογοτεχνία:)
κανουν . κανω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top