Αξιολόγηση καθηγητή

lazmoisiades

Νεοφερμένος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Για λόγους στατιστικής και αυτοκριτικής, θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας σχετικά με το πώς αξιολογείτε έναν καθηγητή ως καλό. Τι είναι αυτό που σας ωθεί σε αυτή την αξιολόγηση, η συμπεριφορά, η διδακτική επάρκεια, η επιστημονική επάρκεια ή κάτι άλλο; Πραγματικά με ενδιαφέρει να μάθω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Η επιστημονική και διδακτική επάρκεια εξίσου (το ένα δεν είναι λειτουργικό χωρίς το άλλο). Το αν είναι καλός άνθρωπος, ωραίος τύπος κτλ δεν είναι δική μου δουλειά, είναι των φίλων του.

Φυσικά θ' ανέβει περισσότερο στην εκτίμησή μου ένας άνθρωπος καλός, πρόσχαρος, "φίλος" μας με την καλή έννοια και ντόμπρος (ειδικά αυτό το τελευταίο σπανίζει στο δημόσιο λύκειο στο οποίο βασιλεύει η υποκρισία, η κακομοιριά και η ανικανότητα), απλώς θέλω να πω ότι δεν πρέπει ν' αποτελούν κριτήρια επιλογής καθηγητή.

(Αυτό θεωρώ σωστό - δεν ενεργώ έτσι. Χαρακτηριστικά φέτος επέλεξα να μείνω για Έκθεση σ' έναν καθηγητή όπου περνούσα αξέχαστα κι έπεφτε το γέλιο της αρκούδας παρά να πάω κάπου αλλού όπου ίσως να έπαιρνα μεγαλύτερο βαθμό αλλά θα πέθαινα στη βαρεμάρα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Nα μας αφήνει να συμμετέχουμε στο μάθημα...Όχι να μας λεει τι έχει να πει, να μας λεει διαβάστε από εκεί ως εκεί και μετά αν δεν καταλαβαίνουμε κάτι να μας λέει χαζά στα μαθηματικά..


(Έχω τέτοιον μαθηματικό:()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Να έχει γνώσεις και πάνω απ'όλα μεταδοτικότητα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
να αγαπα τη δουλεια του κ να μη βαριεται.. αν ισχυει αυτο φαινεται κ το εκτιμαμε.. να προσπαθει να μας καταλαβαινει κ να μν ειναι τοσο απροσωπος.. να λεει το μαθημα του κατανοητα, να τα λεει οργανωμενα και με τον ηρεμο τροπο του κ με τον τροπο που μας τα λεει ν'αντικατοπτριζεται το μερακι που'χει με το αντικειμενο του κι ετσι να μας κανει να συμπαθησουμε πλ το μαθημα που διδασκει κ να διαβαζουμε ακομη γτ νοιωθουμε(τουλαχιστον εγω παλαιοτερα ιδιως)οτι θελουμε να'μαστε ενταξει μαζι του γτ γουσταρουμε τον ιδιο κ τον τροπο που μας τα λεει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Για λόγους στατιστικής και αυτοκριτικής, θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας σχετικά με το πώς αξιολογείτε έναν καθηγητή ως καλό. Τι είναι αυτό που σας ωθεί σε αυτή την αξιολόγηση, η συμπεριφορά, η διδακτική επάρκεια, η επιστημονική επάρκεια ή κάτι άλλο; Πραγματικά με ενδιαφέρει να μάθω...

Γεια σου Λάζαρε κ σοφό το ερώτημα που έβαλες...Στις μέρες μας οι καλοί καθηγητές κατ εμέ δεν είναι κ πάρα πολλοί...Σημαντικός παράγοντας για αυτό είναι η ηλικία των περισσότερων....Αποκλείονται έτσι πιστεύω λαμπροί καθηγητές κ επιστήμονες, νέοι με όλη την όρεξη για μάθηση...Ένας καλός καθηγητής πρέπει να είναι καλά καταρτισμένος όσον αφορά το μάθημα στο οποίο είναι ειδικευμένος παράλληλα όμως να έχει κ πολύ καλές γνώσεις γενικής παιδείας...Πρέπει να έχει όρεξη για να διδάξει...Πρέπει να είναι κοντά στους μαθητές μην ξεχνάμε ότι έχουν τον ρόλο του παιδαγωγού...Έτσι πρέπει να είναι ευγενικοί κ παράλληλα να μπορούν να επιβληθούν στην τάξη με την καλοσύνη κ την ευγένεια...Ένας καλός καθηγητής πρέπει να έχει σωστή κ αντικειμενική κρίση να έχει καλές κ φιλικές σχέσεις με τους μαθητές, να μην είναι απόμακρος, γιατί έτσι δημιουργεί ένα κλίμα φόβου, να συζητάει πράγματα μαζί τους να τους δίνει την ευκαιρία να εκφράζονται ελεύθερα κ να στηρίζει ακόμα κ το λάθος...Μια καλή σχέση όμως που δε σημαίνει ότι θα κάνει διακρίσης...Στο δια ταύτα δηλαδή ένας καλός καθηγητής πρέπει να είναι πλήρως μορφωμένος κ καταρτισμένος κ να είναι καλός κ ευγενικός άνθρωπος...Με εκτίμηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Το ποσο καλος ειναι το κρινω κυριως απο το ποσο αγαπα το αντικειμενο του και απο το ποσο μπορει και θελει να μεταδωσει αυτη την αγαπη του στους μαθητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Να μην κανει διακρισεις! Το εχω ζησει αυτο το πραγμα και μαλιστα εχω υπαρξει και στις δυο "ομαδουλες" που εκαναν ατυπα οι διαφοροι καθηγητες. Και στους "καλους" και στους "ασχετους" δηλαδη... Και στις δυο περιπτωσεις αισθανθηκα παρα πολυ ασχημα (για διαφορετικους λογους βεβαια) και επηρεαστηκε η ψυχολογια μου.

Για τα υπολοιπα με καλυψαν πληρως τα παιδια παραπανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy13

Νεοφερμένος

Ο Jimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Να κατέχει το αντικείμενο........Να μη βαριέμαι όταν κάνει μάθημα...
Α, ναι και αυτό με τις διακρίσεις, σαφώς................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Το ποσο καλος ειναι το κρινω κυριως απο το ποσο αγαπα το αντικειμενο του και απο το ποσο μπορει και θελει να μεταδωσει αυτη την αγαπη του στους μαθητες

Πολύ σωστό...!:no1: Κι εγώ το ίδιο!
Επίσης, να είναι κοντά στα παιδιά, να ενδιαφέρεται, να είναι αμερόληπτος πάνω απ'όλα και... ε αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iri_22

Νεοφερμένος

Η iri_22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
1. Να αγαπά τη δουλεία του και να κάνει τους μαθητές να αγαπήσουν το μάθημα
2. Να γνωρίζει καλά το αντικείμενο του
3. Να είναι μεταδοτικός
4. Να αγαπά τα παιδιά και να τα βοηθά σε ό,τι κι αν χρειαστούν
Είχα την τύχη να έχω έναν τέτοιο καθηγητή πραγματικό θυσαυρό που του χρωστώ πολλά...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Holy

Νεοφερμένος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Αν γράφει στον πίνακα και οι σημειώσεις που γράφει είναι καλές,επαρκείς και κατανοητές,ενώ ταυτ'οχρονα τα εξηγεί τότε κατάπάσα πιθανότητα του χρόνου θα τον θυμάμαι ως αστέρι...είχα έναν καθηγητή φυσικής που ήταν φοβερός.Οι σημειώσεις τοθ ήταν απίστευτα ακριβής και περιεκτικές!Και επειδη τα εξηγούσε κιόλας,την επόμενη χρονιά δεν είχα καθόλοθ κενά!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Για εμένα το σημαντικότερο είναι να έχει τη ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ο καθηγητής ότι η δουλειά που κάνει διαμορφώνει ανθρώπους!
Εάν το συνειδητοποιήσει αυτό, είναι τόσο μεγάλο το "βάρος" στις πλάτες του, που θα τον καθοδηγήσει σωστά!
Θα μου πείτε τώρα υπάρχει αυτή η συνείδηση; ΟΧΙ! Περιγράψατε πολύ καλά παραπάνω τους καθηγητές που έχετε συναντήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
να κάνει τους μαθητές να αγαπήσουν το μάθημα,να λεει το μαθημα του κατανοητα,να μη βαριέται όταν κάνει μάθημα,να αγαπα τη δουλεια του κ να μη βαριεται,να μας αγαπαει,να μας βοηθαει σε καποιες δυσκολιες, να κανει και κανενα αστειο με μετρο φυσικα,να μας το εξηγει καλα και να το καταλαβαινουμε,να λυνει τις αποριες μας,αμα το βιβλιο δεν ει ναι καλο δεν τα γραφει καλα να μας δινει υλικο και ασκησεις και να μην ειναι μετριοφρον


και αυτον τον τυπο καθηγητη-τριας τον εχω συναντησει καιμκου κανει φετος μαθημα!!!:):prrrrrr:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Παντως μην ξεχναμε οτι δεν παιρνουν τα χρηματα που θα επρεπε....σε σχεση με το εξωτερικο ειναι χαωδης η διαφορα....Αν λοιπον εχουμε παραπανω απαιτησεις απο τους εκπαιδευτικους και οχι να εχουν δημοσιουπαλληλικη συμπεριφορα(οχι ολοι βεβαια) ας τους στηριξει πρωτα η πολιτεια και οχι να τους εχει με μισθους των 800 ευρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merenwen9728

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καταρχάς,θα ήθελα να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες μαθητές και φοιτητές που σε γενικές γραμμές εξέφρασαν απόψεις που με αντιπροσωπεύουν σε μεγάλο βαθμό.Ωστόσο,πιστεύω ότι αρκετά απ'όσα ειπώθηκαν ένας εκπαιδευτικός με πείρα τα έχει διαπιστώσει ήδη και στην πράξη,γι'αυτό θα ήθελα να σταθώ σε κάτι πιο συγκεκριμένο:αυτό που κατά τη γνώμη μου πρέπει να διαθέτει ένας καθηγητής είναι αυτό ακριβώς που κάνετε σε αυτό εδώ το forum.Εννοώ να μην επαναπαύεται,να κάνει συχνά την αυτοκριτική του,να θέλει να γίνεται καλύτερος τόσο για τον εαυτό του,όσο και για το καλό των μαθητών του και τέλος να μη χάνει την επαφή του με τη νεολαία και να μην παραγνωρίζει την αξία που έχουν τα όσα έχει να μάθει και ο ίδιος από τα παιδιά.Όλα αυτά ακούγονται ίσως πολύ αόριστα και για μερικούς να είναι αυτονόητες συμβουλές,αλλά απαιτείται μεγάλος ζήλος και εσωτερική δύναμη για να μη χάσει κανείς το στόχο του μέσα στο προβλήματα που ανακύπτουν καθημερινά...Σας συγχαίρω για το αυθεντικό ενδιαφέρον που δείχνετε για το λειτούργημά σας,άνθρωποι σαν εσάς σπανίζουν στο χώρο και αποτελούν έμπνευση και πρότυπα για τους μελοντικούς εκπαιδευτικούς.Συνεχίστε κατ'αυτόν τον τρόπο και οι μαθητές σας θα σας το ανταποδώσουν!:bravo::bravo::bravo: :no1: :no1: :no1:

Υ.Γ.Ίσως σας φανούν χρήσιμα και όσα γράφονται στο θέμα ''ο ιδανικός καθηγητής'' που έχω ξεκινήσει και που πρόσφατα μεταφέρθηκε στο συγκεκριμένο subforum...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
1. Να αγαπά τη δουλεία του και να κάνει τους μαθητές να αγαπήσουν το μάθημα
2. Να γνωρίζει καλά το αντικείμενο του
3. Να είναι μεταδοτικός
4. Να αγαπά τα παιδιά και να τα βοηθά σε ό,τι κι αν χρειαστούν
τα ίδια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Nα μας αφήνει να συμμετέχουμε στο μάθημα...Όχι να μας λεει τι έχει να πει, να μας λεει διαβάστε από εκεί ως εκεί και μετά αν δεν καταλαβαίνουμε κάτι να μας λέει χαζά στα μαθηματικά..


(Έχω τέτοιον μαθηματικό:()

Κι εγώ Φυσικό. Άσε! Και μάλιστα είναι ειρωνικός και σε υποτιμά άμα δεν τα πηγαίνεις καλά. Θεωρεί ότι δε διαβάζεις κλπ. Και ειλικρινα έχετε δει ποτέ καθηγητή να αλλάζει την εκφώνηση σε άσκηση επειδή δεν του βγήκαν σωστά τα νούμερα;;;; ΑΝ έχεις τον θεό σου...

όσο για την αξιόλογηση..

Όλα αυτά που αναφέρανε οι προηγούμενοι (δεν τα ξαναλέω γιατί θα βαριέστε κι εσείς να διαβάζετε συνέχεια το ίδιο πράγμα), και προ πάντων να μη βγάζει εύκολα συμπεράσματα για το μαθητή. Δηλαδή να βάζει ταμπέλες. Αυτός είναι έτσι αυτός είναι τεμπέλης ή αυτός είναι άχρηστος. Να κοιτά λίγο παραπέρα και όχι μέχρι τη μύτη του. Πολύ βασικό!
Να είναι κοντά στους μαθητές και όχι στο γραφείο αν πίνει καφεδάκι και με το που μπαίνεις να τσιρίζει
"Τί θες εδώ;;;;" (Πάω στοίχημα το έχετε πάθει. Λες και το γραφείο είναι φρούριο. Έλεος πια. ΣΔε λίγο θα ζητάνεδιαβατήριο για να μπούμε

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgis_h

Νεοφερμένος

Ο giorgis_h αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Να μην κανει διακρισεις! Το εχω ζησει αυτο το πραγμα και μαλιστα εχω υπαρξει και στις δυο "ομαδουλες" που εκαναν ατυπα οι διαφοροι καθηγητες. Και στους "καλους" και στους "ασχετους" δηλαδη... Και στις δυο περιπτωσεις αισθανθηκα παρα πολυ ασχημα (για διαφορετικους λογους βεβαια) και επηρεαστηκε η ψυχολογια μου.

Για τα υπολοιπα με καλυψαν πληρως τα παιδια παραπανω...

Πολλές φορές αυτό εξυπηρετεί γνωστικούς σκοπούς. Το ζητούμενο, ο σκοπός δηλαδή, του μαθήματος στις δυο αυτές περιπτώσεις μπορεί να είναι πολύ διαφορετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coachina

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Για λόγους στατιστικής και αυτοκριτικής, θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας σχετικά με το πώς αξιολογείτε έναν καθηγητή ως καλό. Τι είναι αυτό που σας ωθεί σε αυτή την αξιολόγηση, η συμπεριφορά, η διδακτική επάρκεια, η επιστημονική επάρκεια ή κάτι άλλο; Πραγματικά με ενδιαφέρει να μάθω...


Λοιπον δεν πολυδιαβασα τις αποψεις των προλαλησαντων οποτε σορρυ αν επαναλαβω αρκετες απ αυτες...Πρωτα απ ολα το γεγονος και μονο που ενα λογο σας αποτελει η αυτοκριτικη παιζει παρα πολυ σημαντικο ρολο κ ακριβως γι αυτο πιστευω πως δεν χρειαζεστε τα κριτηρια μας για να θεωρησουμε καποιον καλο καθηγητη..εν πασει περιπτωσει..Μ αρεσει να λεω την γνωμη μ:PΑρχικα χαρακτηριζουμε καποιον ως καλο ή κακο απο την πρωτη εικονα που θα αποκτησουμε..Γενικα ομως χρειαζεται να ειναι ευγενικος αλλα να μη χαριζει κιολας οπου χρειαζεται,να εχει χιουμορ,ευστοχια στ λογο του,να εχει μεταδοτικοτητα ή εστω να προσπαθει να γινεται οσο πιο κατανοητος μπορει απεναντι στους μαθητες,να εχει γενικες γνωσεις κ να μπορει να συνδυαζει το μαθημα με επικοδομητικους διαλογους κοινου ενδιαφεροντος,να ενθαρρυνει τους μετριους και "κακους"μαθητες,να ειναι κοντα στα παιδια και να τους δινει την αισθηση πως μπορει να λυσει οποιοδηποτε προβλημα τους..ειπα πολλα αλλα μην ξεχναμε πως το επαγγελμα σας ειναι λειτουργημα...περναμε μαζι σας σχεδον τοσο χρονο οσο και με τουσ γονεις μας...βεβαια ολα αυτα τα λεω απο προσωπικη εμπειρια κ καθημερινα παραδειγματα..ωστοσο επειδη θελω να ακολουθησω και εγω αυτο το επαγγελμα και η αυτοκριτικη ειναι συστατικο στοιχειο του χαρακτηρα μου μπορω να πω οτι τουλαχιστον αν "πρωτα ο Θεος":D:):Pερθω καποια στιγμη στ θεση σας τα παραπανω ειναι αυτα που θα επιδιωξω να επιτυχω ωστε να γινω "καλη"..!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top