Προς τους απανταχού φιλόλογους

jimmouras

Νεοφερμένος

Ο jimmouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Κρίμα...θα περιμένω το επόμενο εξάμηνο για να το διαπιστώσω μόνη μου τότε:eyesup:Αλήθεια,πόσα ζόρικα είναι τα πράγματα στον Α.Σ.Ε.Π.;:read:
-----------------------------------------

Καλωσόρισες στη φιλολογική μας παρέα!!!!Μας έλειπε μια γλωσσολόγος:no1: :niki:

Πολυ ζορικα... για 3 λογους: Πρωτον μολις πηρα το πτυχιο (νοεμβριο) επρεπε να στρωθω στο διαβασμα για τον ασεπ (δινω το επομενο σαβ/κο !!!), χωρις να παρω ανασα...
Δευτερον ειναι τεραστια η υλη του καδου μας, 3 γνωστικα αντικειμενα (αρχαια, νεοελληνικα, ιστορια) και επιπλεον τα παιδαγωγικα και η διδακτικη, πιθανον τωρα θα καταλαβες πως ημουν και ειμαι (πανικοοοοος...) να προλαβω οτι περισσοτερο μπορω να κανω, (φυσικα οχι τελεια), σε διαστημα δυο μηνων, ενω χρειαζεται τουλαχιστον 1 χρονο για να προετοιμαστεις καλα... και
τριτον το φυσικο αγχος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merenwen9728

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Συμφωνώ και με το παραπάνω:iagree::iagree:!Εδώ και πολλά χρόνια έχω κατασταλάξει στη συγκεκριμένη επιλογή και οι περισσότεροι με απέτρεπαν(συγγενείς και καθηγητές)...Μόνο δυό άνθρωποι με στήριξαν σ' αυτή μου την απόφαση και ο ένας από αυτούς χρησιμοποίησε-προς μεγάλη μου έκπληξη και συγκίνηση- τα ίδια λόγια μ'εσάς:)!Καθηγητές σαν εσάς με εμπνέουν να προσπαθώ να γίνω καλύτερη!Ωστόσο,αναρωτιέμαι...υπήρξαν στιγμές που μετανιώσατε για την επιλογή σας;Αν υπήρξαν,πόσο πολύ;
-----------------------------------------

:)Δε μετανιώνω ποτέ για τις επιλογές μου, ακόμη κι αν τα πράγματα δεν εξελιχθούν όπως τα είχα φανταστεί.Το "παλεύω" για να γίνει όπως νομίζω ότι θα ήταν το σωστό.Δε μετανιώνω, γιατί οι επιλογές μου είναι τα θέλω μου, οι στόχοι μου, το αποτέλεσμα που επιδιώκω κι αυτό έχει να κάνει μόνο με εμένα. Αντιθέτως, μετάνιωσα- και μάλιστα αρκετές φορές -για τον τρόπο μου, ή για την προσέγγιση που έκανα σε κάποιο θέμα κι αυτό γιατί στην εκπαιδευτική διαδικασία δεν είσαι ποτέ μόνος, ούτε και πρέπει να θεωρείς ότι είσαι μόνος. Εμπλέκονται κι άλλοι, μιλώ για τους μαθητές κυρίως, που καθένας είναι ξεχωριστή προσωπικότητα και κουβαλάει μαζί του το δικό του εαυτό, με ό,τι αυτό σημαίνει. Στην επαφή μου με αυτούς έχω κάνει λάθη από βιασύνη, από άγνοια, ποτέ όμως από δόλο, σκοπιμότητα ή υστεροβουλία. Τότε, ναι, μετάνιωσα. Πίστεψέ με, ήταν πολύ δυσάρεστο και ιδιαίτερα δύσκολο να ανατραπεί. Το κλειδί είναι ο διάλογος μαζί τους και η ειλικρινής επικοινωνία. Να παραδεχτείς ότι αστόχησες, να ζητήσεις συγγνώμη και να διεκδικήσεις το δικαίωμα στο λάθος.:bye:
:iagree:Νομίζω ότι ανήκουμε στην ίδια πάστα ανθρώπων ή ότι τουλάχιστον-για να μη λέω μεγάλα λόγια-μοιάζουμε αρκετά στη νοοτροπία...Κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να τιμάς τις επιλογές που κάνεις και να αγωνίζεσαι για τους στόχους σου,ακόμα κι αν τα πράγματα δεν έρθουν ακριβώς όπως τα περίμενες.Σας έκανα τη συγκεκριμένη ερώτηση,διότι βλέποντας πολλούς καθηγητές να έχουν μετανιώσει για το επάγγελμά τους δεν μπορώ παρά να αναρωτηθώ το γιατί.Ίσως να μην ήθελαν εξαρχής να ασχοληθούν με αυτό ή να μην ταιριάζουν σε αυτό το χώρο...:hmm:Πάντως,αυτά για τα οποία μετανιώνετε πιστεύω ότι είναι αναμενόμενο να συμβούν κάποια στιγμή στην πορεία ενός καθηγητή και σε μεγάλο βαθμό δικαιολογούνται.Η πείρα είναι αυτή που θα σε βάλει στο δρόμο με τις λιγότερες κακοτοπιές κι όσο δύσκολο και επίπονο κι αν είναι να ανατρέψεις τις καταστάσεις,πιστεύω και ελπίζω ότι οι μαθητές θα αναγνωρίσουν και θα εκτιμήσουν το πόσο σωστός άνθρωπος είσαι και το πόσο βελτιώνεσαι και μαθαίνεις απ'τα λάθη σου.Εξάλλου το τελευταιό είναι κάτι που πρέπει να διδάξεις και στους ίδιους...Διορθώστε με αν τα βλέπω λανθασμένα ή ονειροπόλα,αλλά αυτά που παραδέχεστε χρειάζονται μεγάλα ψυχικά αποθέματα για να τα αντιμετωπίσει κανείς και μου φαίνεται αξιοθαύμαστο το ότι μπορείτε να κάνετε κάτι τέτοιο εδώ και τόσα χρόνια.Στέκομαι τόσο σ'αυτό γιατί ελπίζω να μην ξεχάσω τα όσα πιστεύω σε αυτή την περίοδο της ζωής μου και να κατορθώσω να γίνω σωστή εκπαιδευτικός,παρά τις όποιες ανασφάλειές μου.:eyesup:Ας ελαφρύνω στο σημείο αυτό λιγάκι την ατμόσφαιρα όμως...δε θυμάμαι να σας έχω ρωτήσει,σε ποιον τομέα έχετε ειδικευτεί;
-----------------------------------------
Ειλικρινά χαίρομαι που υπάρχει θέμα που συμμετέχουν κυρίως άτομα του φιλολογικού χώρου! Μπορεί να έχω τελειώσει Γερμανική Φιλολογία και να είμαι καθηγήτρια γερμανικών, αλλά πάντα μου άρεσαν τα ελληνικά φιλολογικά μαθήματα και ειδικά τα Αρχαία!!! :no1:
Η γερμανική γραμματική και το συντακτικό της έχουν κάποιες ομοιότητες με της αρχαίας ελληνικής και νιώθω πολύ "περήφανη" κατά κάποιον τρόπο που καμιά φορά όταν εξηγώ κάτι σε μαθητές μου, λέω: "Αυτό υπάρχει και στα αρχαία ελληνικά...", "Αυτό συντάσσεται με δοτική όπως ακριβώς την ίδια σύνταξη έχουμε και στα αρχαία σε αυτήν την περίπτωση..." και άλλα τέτοια!:)

Ευτυχώς που ο αδερφός μου είναι μικρός και πάει σχολείο (Γ' γυμνασίου) και έχω κι εγώ κάποια "επαφή" με αυτά τα μαθήματα. :)

Πιστεύω πως θα είναι πολύτιμη η βοήθειά σας εδώ στο φόρουμ, μιας και πολλά παιδιά χρειάζονται αρκετές φορές βοήθεια σε φιλολογικά μαθήματα στα φόρα του Γυμνασίου και του Λυκείου.:iagree:
:jumpy::jumpy::jumpy:Ναι,ναι όσοι φιλόλογοι προσέλθετε:xixi:Γερμανικά,πόσο ωραία γλώσσα...από το γυμνάσιο είχα μανία μ'αυτά και πολύ περισσότερο επειδή παρατηρούσα κι εγώ τις ομοιότητες με τ'αρχαία που αναφέρατε.Δυστυχώς μετά το Zertifikat τα παράτησα,αλλά τώρα που έχω χρόνο θέλω να τα συνεχίσω...Το ξέρετε ότι υπάρχει και θέμα στο forum αποκλειστικά στα γερμανικά;:no1:
-----------------------------------------
Πολυ ζορικα... για 3 λογους: Πρωτον μολις πηρα το πτυχιο (νοεμβριο) επρεπε να στρωθω στο διαβασμα για τον ασεπ (δινω το επομενο σαβ/κο !!!), χωρις να παρω ανασα...
Δευτερον ειναι τεραστια η υλη του καδου μας, 3 γνωστικα αντικειμενα (αρχαια, νεοελληνικα, ιστορια) και επιπλεον τα παιδαγωγικα και η διδακτικη, πιθανον τωρα θα καταλαβες πως ημουν και ειμαι (πανικοοοοος...) να προλαβω οτι περισσοτερο μπορω να κανω, (φυσικα οχι τελεια), σε διαστημα δυο μηνων, ενω χρειαζεται τουλαχιστον 1 χρονο για να προετοιμαστεις καλα... και
τριτον το φυσικο αγχος...
ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ;;;:stars:Κουράγιο..εδώ εγώ λόγω Πανελληνίων δεν μπορώ να στρωθώ σε μια εξεταστικούλα...(όχι ότι συγκρίνεται-λέμε τώρα)σε καταλαβαίνω απόλυτα...Ο χρόνος είναι όντως πρόβλημα,αλλά το άγχος πρέπει να το αφήσεις,γιατί δε θα σε βγάλει πουθενά το πολύ-πολύ να σε καταντήσει κάπως έτσι::sick: ή έτσι :mpam:.Αφού είναι έτσι η κατάσταση,δεν έχει νόημα να αγχώνεσαι περισσότερο,αλλά απλώς να κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς;) :xalara: :idea:ΙΔΕΑ:γιατί δεν ξεκινάς ένα θέμα για ομοιοπαθείς που δίνουν;Μπορεί να βγει κάτι καλό...:niki::niki::niki:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
:jumpy::jumpy::jumpy:Ναι,ναι όσοι φιλόλογοι προσέλθετε:xixi:Γερμανικά,πόσο ωραία γλώσσα...από το γυμνάσιο είχα μανία μ'αυτά και πολύ περισσότερο επειδή παρατηρούσα κι εγώ τις ομοιότητες με τ'αρχαία που αναφέρατε.Δυστυχώς μετά το Zertifikat τα παράτησα,αλλά τώρα που έχω χρόνο θέλω να τα συνεχίσω...Το ξέρετε ότι υπάρχει και θέμα στο forum αποκλειστικά στα γερμανικά;:no1:


ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ;;;:idea:ΙΔΕΑ:γιατί δεν ξεκινάς ένα θέμα για ομοιοπαθείς που δίνουν;Μπορεί να βγει κάτι καλό...:niki::niki::niki:

Υπάρχουν πολλά θέματα για Γερμανικά στο φόρουμ για τις ξένες γλώσσες!

Επίσης για τον ΑΣΕΠ έχω ήδη ανοίξει θέμα εδώ https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=42891

μιας και δίνω κι εγώ το επόμενο Σ/Κ , οπότε μπορείτε να δημοσιεύσετε σε αυτό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melisa

Νεοφερμένος

Η melisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Είμαι και 'γω φιλόλογος... Συγχαρητήρια για την επιλογή, ελπίζω να είναι συνειδητή, γιατί η φιλολογία θέλει θυσίες! Καλό κουράγιο...:bye:
-----------------------------------------
Έγινα καθηγήτρια, γιατί γουστάρω τα αρχαία και την επαφή με τα παιδιά. Επίσης, θεωρώ ότι μποώ να προσφέρω... βλέπετε ανήκω σε εκείνους τους ρομαντικούς δασκάλους που θεωρούν τη διδασκαλία λειτούργημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merenwen9728

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Είμαι και 'γω φιλόλογος... Συγχαρητήρια για την επιλογή, ελπίζω να είναι συνειδητή, γιατί η φιλολογία θέλει θυσίες! Καλό κουράγιο...:bye:
-----------------------------------------
Έγινα καθηγήτρια, γιατί γουστάρω τα αρχαία και την επαφή με τα παιδιά. Επίσης, θεωρώ ότι μποώ να προσφέρω... βλέπετε ανήκω σε εκείνους τους ρομαντικούς δασκάλους που θεωρούν τη διδασκαλία λειτούργημα!
Καλωσορίσατε στη φιλολογική μας παρέα!Συνειδητή και πεισματική επιλογή ήταν,εξ'ου και η δημιουργία του παρόντος θέματος...Πάνω κάτω για τους ίδιους λόγους το επέλεξα κι εγώ...για τη μαγεία της αποκρυπτογράφησης ενός αρχαίου κειμένου,γιατί κάτι με οδηγούσε πάντοτε εκεί και γιατί-όσο αφελές κι αν ακούγεται-θεωρώ ότι και ένας να διδαχθεί κάτι από μένα θα είναι κατόρθωμα...Δεν είστε η μοναδική ρομαντική που έχει μείνει:no1::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
βλέπετε ανήκω σε εκείνους τους ρομαντικούς δασκάλους που θεωρούν τη διδασκαλία λειτούργημα!

Και πολύ καλά κάνεις! Κανονικά, όλοι οι δάσκαλοι και οι καθηγητές πρέπει να κάνουν σωστά τη δουλειά τους, πάνω απ' όλα γιατί έχουν να κάνουν με παιδιά. Ο σωστός δάσκαλος/καθηγητής (μετά την οικογένεια) συμβάλλει πολύ στη σωστή διαμόρφωση της προσωπικότητας των παιδιών.
Κι εμένα μου αρέσει πολύ η δουλειά μου (καθηγήτρια Γερμανικών όπως προανέφερα) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Effie1

Νεοφερμένος

Η Effie1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φιλολογίας Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
[Στέκομαι τόσο σ'αυτό γιατί ελπίζω να μην ξεχάσω τα όσα πιστεύω σε αυτή την περίοδο της ζωής μου και να κατορθώσω να γίνω σωστή εκπαιδευτικός,παρά τις όποιες ανασφάλειές μου.:eyesup:Ας ελαφρύνω στο σημείο αυτό λιγάκι την ατμόσφαιρα όμως...δε θυμάμαι να σας έχω ρωτήσει,σε ποιον τομέα έχετε ειδικευτεί;
-----------------------------------------
:) Κατ' αρχάς συγγνώμη που καθυστερώ να απαντήσω, αλλά είναι περίοδος διαγωνισμάτων!!!
α) Ανασφάλειες να μην έχεις. Προβληματισμούς ναι, φαντασία ναι, και - πάνω απ' όλα τη δύναμη και τη διάθεση να μπαίνεις στη θέση των μαθητών και να σκέφτεσαι πώς θα ένιωθες στη θέση τους. Τι θα σε ενοχλούσε, τι θα σου άρεσε, τι θα σε δυσκόλευε και τι θα σε βοηθούσε.Αυτό παράλληλα σημαίνει ότι η επικοινωνία μαζί τους πρέπει να είναι ουσιαστική και ειλικρινής. Οφείλεις να παίρνεις τα μηνύματά τους, να συμμετέχεις στην "ομάδα" τους , να μιλάς τη γλώσσα τους, να ενημερώνεσαι για τις εξελίξεις... χωρίς να είσαι "μικρομέγαλος", χωρίς να αρνείσαι τη σοβαρότητα ή τη διαφορετικότητα που σου προσδίδει η διαφορά ηλικίας.Όλα τα παιδιά - κι όλοι οι άνθρωποι νομίζω- θέλουν δίπλα τους ανθρώπους που εμπνέουν σεβασμό. Αυτό πάλι είναι κάτι που κερδίζεται και σε καμία περίπτωση δεν επιβάλλεται.
β) Έχω τελειώσει φιλολογικό Ιωαννίνων (κλασικό). Πέρασαν πολλά χρόνια από τότε!!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merenwen9728

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Αγαπητή filologe,

κατανοώ απόλυτα το πόσο φορτωμένη είναι για εσάς αυτή η περίοδος,εξάλλου κι εγώ έχω εξεταστική και τρέχω και δε φτάνω...Πάντως,θα ήθελα κάποια στιγμη να κουβεντιάσουμε και πιο άμεσα,αν μας το επιτρέψουν οι περιστάσεις φυσικά:).Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας,υπολογίζω πολύ τη γνώμη σας:thanks:.Κι εγώ κλασικό σκέφτομαι να δηλώσω...μάλιστα,είχα βάλει και τα Ιωάννινα δεύτερη επιλογή,γιατί έχω πληροφορηθεί ότι το τμήμα εκεί είναι πολύ καλό.Πως πάει η φιλολογική καθημερινότητα;;;;) :kitty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melisa

Νεοφερμένος

Η melisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ευχαριστώ, πράγματι νιώθω ότι είμαστε μια παρέα!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merenwen9728

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Βλέπω ότι η φιλολογική παρέα είναι σε απαρτία σήμερα...:jumpy::jumpy:
-----------------------------------------
Ευχαριστώ, πράγματι νιώθω ότι είμαστε μια παρέα!:no1:
Μα φυσικά:friends:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmouras

Νεοφερμένος

Ο jimmouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αληθεια το τμημα στα γιαννενα ειναι πολυ καλο και απο αποψη υποδομων και μαθηματων !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merenwen9728

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Γεια σου jimmoura!!!:bye:Πως πήγε ο Α.Σ.Ε.Π.;;;:rockon:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Γεια σου jimmoura!!!:bye:Πως πήγε ο Α.Σ.Ε.Π.;;;:rockon:

Έχω ανοίξει θέμα για τον ΑΣΕΠ πριν αρκετό καιρό εδώ https://www.ischool.gr/showthread.php?t=7743

οπότε θα ήταν καλύτερο να συζητηθεί εκεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmouras

Νεοφερμένος

Ο jimmouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Γεια σου jimmoura!!!:bye:Πως πήγε ο Α.Σ.Ε.Π.;;;:rockon:
Δυστιχως δεν δινω πολλες πιθανότητες.... Δυσκολα τα θεματα μου φανηκαν !!! εεε μονο 2.5 μηνες ειχα για διαβασμα... θελει τουλαχιστον 1 χρονο...
Ο θεος βοηθος !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratilio

Νεοφερμένος

Ο Stratilio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Για τα θέματα που αφορούν στον ΑΣΕΠ υπάρχει ειδικό τόπικ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
:) Καλησπέρα aurora,καλησπέρα σε όλους.
Επέλεξα τη φιλολογία από τη μεγάλη μου αγάπη προς τα αρχαία ελληνικά, την αρχαιοελληνική φιλοσοφία και στάση ζωής. Θα μπορούσα λοιπόν να καταπιαστώ με την έρευνα, την ερμηνεία, και την ανάλυση κειμένων, να κλειστώ στο γραφείο μου και να απολαμβάνω την ενασχόλησή μου με το αγαπημένο μου θέμα. Κάτι τέτοιο θα με απομόνωνε και θα με έριχνε στη μοναξιά που βιώνει ο πνευματικός άνθρωπος. Θα γινόμουν κοινωνικός αναχωρητής σαν τον φιλόσοφο της πλατωνικής πολιτείας και θα ζούσα ευτυχισμένη στα νησιά των Μακάρων. Πιο απλά, θα ήμουν στον κόσμο μου.
Εκείνο που περισσότερο με γοήτευε, ήταν η συνεχής επαφή με το πιο ζωντανό και πιο δυναμικό κομμάτι της κοινωνίας μας, τους νέους. Τα παιδιά του Γυμνασίου και του Λυκείου που παλεύουν να γνωρίσουν τον εαυτό τους και τον κόσμο, που απορούν, που θέλουν να μάθουν τα πάντα, που χαμογελούν και την ίδια στιγμή μπορεί να θυμώσουν, αν κάτι τα προσβάλλει και να το φωνάξουν σε όλους. Ήθελα να είμαι δίπλα τους παρατηρητής αλλά και βοηθός, εμψυχωτής, συμπαραστάτης και δάσκαλος.
Για να το κάνω σωστά ,έπρεπε να έχω εφόδια πνευματικά και ψυχικά. Η ενασχόληση και η μελέτη της φιλοσοφίας, της ποίησης, της ιστορίας μου έδωσαν τα όπλα που ήθελα για να μπορέσω να δείξω στους μαθητές μου την ουσία του κόσμου και των πραγμάτων και όχι το περιτύλιγμα της ζωής. Σκέφτηκα πως έτσι θα αγαπήσουν το σχολείο και τα μαθήματα γιατί θα καταλάβουν πως είναι το μέσο για να πραγματοποιήσουν τα όνειρά τους. Η γνώση είναι δύναμη.
Το έργο του καθηγητή είναι δύσκολο και δεν έχει παύση , ούτε καν ανάπαυση. Η μεγαλύτερη ικανοποίηση όμως, έρχεται μέσα από την προσφορά και από την επίτευξη του δύσκολου στόχου, όχι από τα εύκολα. Ελπίζω να συμφωνείς.:bye:

Τα λόγια σας ομολογώ να πω με άγγιξαν πολύ!Πριν λίγο έκανα μία άσκηση της Ν. Γλώσσας με θέμα ''Ποιο επάγγελμα θα θέλατε να κάνετε στο μέλλον και γιατί''. Στο μέλλον λοιπόν θα ήθελα να ακολουθήσω το επάγγελμα του φιλολόγου... Και για να κάνω τη συγκεκριμένη άσκηση με βοήθησαν πολύ τα παραπάνω λόγια σας...Πέρυσι έτυχε να έχουμε υπεύθυνη του τμήματός μας (μας έκανε 7 ώρες την εδομάδα νομίζω) μία πολύ καλή φιλόλογο... Μπορεί να μην τελειώσαμε όλα τα βιβλία, αλλά έμαθα τόσα πολλά... Και τα περισσότερα δεν τα έλεγαν τα βιβλία...Πιστέυω πως ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ σαν εκείνη και εσάς είναι πραγματικά ''πολύτιμοι''!Μακάρι όλοι οι καθηγητές (φιλόλογοι και μη) να ήταν έτσι!:iagree::)

Υ.Γ. Ξέρετε πολλές φορές και εμείς οι μικροί/ες μαθητές/τριες καταλαβαίνουμε αν κάποιος ενδιαφέρεται μόνο και μόνο να ''βγάλει μία ύλη'' ή ενδιαφέρεται πραγματικά για εμάς...:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.

jimmouras

Νεοφερμένος

Ο jimmouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Υ.Γ. Ξέρετε πολλές φορές και εμείς οι μικροί/ες μαθητές/τριες καταλαβαίνουμε αν κάποιος ενδιαφέρεται μόνο και μόνο να ''βγάλει μία ύλη'' ή ενδιαφέρεται πραγματικά για εμάς...:thanks:
Καλησπερα κ εγω εχω τελιωσει φιλολογια κ θελω να γινω οσο καλυτερος... Εννοειτε οτι μπορειτε να το καταλαβετε !!! Μπορειτε επισης να βοηθατε τον καθηγητη να γινει καλυτερος !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merenwen9728

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Δυστιχως δεν δινω πολλες πιθανότητες.... Δυσκολα τα θεματα μου φανηκαν !!! εεε μονο 2.5 μηνες ειχα για διαβασμα... θελει τουλαχιστον 1 χρονο...
Ο θεος βοηθος !!!
Κρίμα!Μακάρι να ήταν καλύτερες οι συνθήκες...μην πτοήσαι πάντως,ποτέ δεν ξέρεις!Καλά αποτελέσματα:no1::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmouras

Νεοφερμένος

Ο jimmouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλησπερα aurora πως πηγε η εξεταστικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top