Καλλιτεχνικά

daniel

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σε όλους! Είμαι ο Γιάννης και θα πάω ..σε όλες τις τάξεις από Δευτέρα να
..διδάξω!! Είμαι καθηγητής αισθητικής αγωγής (καλλιτεχνικά) και θέλω τις γνώμες σας για το μάθημα! Ευχαριστώ και καλή χρονιά σε όλους! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Συμπαθητικό μάθημα ήταν, είχαμε και καλή καθηγήτρια.
Βέβαια εξακολουθώ να μην μπορώ να ζωγραφίσω ούτε καν σοβαρό σπίτι ή άνθρωπο αλλά είναι απλά επειδή δεν το έχω μέσα μου :P .
Καλή αρχή daniel.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Συμπαθητικό ναι! Ε οι άνθρωποι είναι δύσκολοι ρε συ, δοκίμασε καναν ήλιο, κανά δέντρο κτλ. Τον χιτλερ καλά τον έκανες όμως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ναι φόραγε και παπούτσια Vans :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daniel

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Η ζωγραφική και η τέχνη γενικά δεν είναι τεχνική.. Η τεχνική είναι ένα μέσο για να κάνεις τέχνη.. Οπότε δε χρειάζεται να έχεις καλή τεχνική (ή ικανότητα δηλαδή) σώνει και καλά για να ζωγραφίζεις καλά.. Αν έχεις βοηθάει βέβαια..Και μην ξεχνάς ότι η τεχνική κατακτιέται.. Κυρίως χρειάζεται δημιουργική διάθεση και πίστη (όχι ηττοπάθειες του στυλ "δεν ξέρω να ζωγραφίζω" κλπ).. Η ζωγραφική δεν είναι πατέντα.. Αλλιώς θα ζωγραφίζαμε όλοι ίδια..Είναι έκφραση του εσωτερικού μας κόσμου..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγώ πάντως όταν ήμουν μικρή ζωγράφιζα λίγο αλλά αργότερα σταμάτησα, δε ξέρω ακριβώς γιατί, μάλλον επειδή ποτέ δε θεωρούσα αυτό που έφτιαχνα τέλειο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Φιλε Daniel, μια συμβουλη μονο απο εναν μαθητη!

Μην βαλεις τους μαθητες σου σωνει και καλα να ζωγραφισουν με τεμπερες η οτιδηποτε αλλο δεν γουσταρουν... Αστους να ζωγραφιζουν οτι τους βολευει, και μην το παρακανεις με τα θεματα, αστους και αρκετες φορες να ζωγραφισουν ελευθερα θεματα. Αν τους ξυγιθεις ετσι θα σε λατρεψουν, αλλιως θα βλασφιμανε που εχουν καλητεχνικα αντι να χαιρονται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εμένα στα καλλιτεχνικά, στο γυμνάσιο, μ'άρεσε πολύ να φέρνω και το discman μου! Δοκίμασέ το και αυτό! να τους αφήνεις να ακούνε μουσική αν θέλουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daniel

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Παιδιά, εννοείται ότι συμφωνώ με αυτά που λέτε:no1:.. Δεν το συζητώ.. Στο μάθημα των καλλιτεχνικών θα πρέπει ο μαθητής να απελευθερώνει όλη την δημιουργική του διάθεση, την ελευθερία και τον αυτοσχεδιασμό.. Δεν είναι και πολλά τα μαθήματα που του επιτρέπονται να το κάνει άλλωστε..Και επίσης πολλές φορές είναι καλό οι μαθητές να δημιουργούν υπό τους ήχους της μουσικής.. Και γω άλλωστε πολλές φορές όταν ζωγραφίζω ακούω..:) Από την άλλη μερικές ασκήσεις καμιά φορά φαίνονται ανούσιες αλλά για σκεφτείτε.. Στόχος του μαθήματος είναι να αναπτύξουμε καινούριες δεξιότητες, να γίνουμε πιο καλοί και ικανοί σε πράγματα που δεν είμαστε, έτσι; Πως θα γίνει αυτό χωρίς εξάσκηση και προσπάθεια και πειραματισμούς σε νέα, καινούρια πράγματα;..
Ξέρετε πολύ καλά και σεις, πως αν αφεθείτε τελείως ελεύθεροι να κάνετε ότι θέλετε χωρίς καθοδήγηση αυτό που θα κάνετε είναι να αναπαράγετε αυτό που ξέρετε καλά..Να φτιάχνετε συνεχώς τα ίδια πανω-κάτω πράγματα με τον ίδιο τρόπο και όχι γιατί φταίτε..Αλλά γιατί είναι στη φύση μας σε οτιδήποτε εχουμε δοκιμάσει την επιτυχία (να το έχουμε κάνει καλά δηλαδή), να το επαναλαμβάνουμε.. Αυτό συμβαίνει και στους ίδιους τους ζωγράφους (και όχι μόνο), πολλές φορές..Θέλει θάρρος και αυτογνωσία να δοκιμάζεις και να πειραματίζεσαι με διαφορετικά πράγματα ανεξαρτήτου αποτελέσματος (ειδικά σε μια φάση της ζωής σας που ζητάτε την αποδοχή από τους γύρω σας), και καμιά φορά αυτά είναι δύσκολα.. Το αποτέλεσμα, να ξέρετε, είναι το τελευταίο που μας νοιάζει..Το σημαντικό είναι να νιώθουμε ότι έχουμε πάει ένα βήμα πιο πέρα κάθε φορα.. Ότι γινόμαστε καλύτεροι..:)
Ευχαριστώ για όσα λέτε και ακούω τις απόψεις σας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melkon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Εμεις παντως εχουμε μια στριγκλα μας σκυλογωναζει συνεχεια.Δεν μας εξηγει τις ασκησεις κτλπ.Πιθανονο γι αυτο να μην εχω συμπαθησει αυτο το μαθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εμεις παντως εχουμε μια στριγκλα μας σκυλογωναζει συνεχεια.Δεν μας εξηγει τις ασκησεις κτλπ.Πιθανονο γι αυτο να μην εχω συμπαθησει αυτο το μαθημα.

Και εμεις στο γυμνασιο ειχαμε μια ηλιθια... Ολο ηθελε να κανουμε τα πιο ακυρα και ασχετα (απλα επειδη της αρεσαν αυτης) και αν δεν τα καναμε και ωραια κατα το γουστο της δεν περναμε βαθμο... Εμενα μου ειχε βαλει 14 στο πρωτο τριμηνο περσυ γιατι οταν μας ειπε μια φορα "Οσοι τελιωασε με αυτο το θεμα καντε ενα ελευθερο θεμα σημερα μεχρι να τελιωσουν και οι υπολιποι" και εγω ζωγραφισα διαφορα ασχετα πανω σε μια κολα (εδω ανθροπακια, εκει μια μηχανη, παρακατω μια κιθαρα κλπ).... Δεν εκανα κατι που να βγαζει νοημα......


ΕΛΕΟΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GATE 7

Νεοφερμένος

Ο GATE 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
βιγ βουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Το λατρεύω το μάθημα. Είναι πιστεύω το μόνο που σ' αφήνει να εκφραστείς και να είσαι ο εαυτός σου μέσα στη τάξη. Η καθηγήτριά μας είναι πολύ καλή... :)
Ευτυχώς, γιατί πέρσυ είχαμε έναν στριμμένο.
Καλή αρχή πάντως :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
σχετικα με αυτο με τη μουσικη,μπορεις να λες σε καθε μαθημα να φερνει ενας διαφορετικος μαθητης το δικο του cd!για να μη γινεται χαμος!

tip:να το πας με αλφαβητικη σειρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Δυστυχως, τις περισσοτερες φορες το μαθημα παραγκωνιζεται η μετονομαζεται σε "ωρα του παιδιου''.
Δε νομιζω οτι διδασκονται σωστα, ωστε να δινουν στα παιδια τα καταλληλα ερεθισματα για να ασχοληθουν με την τεχνη η εστω, με το μαθημα.
Σπουδαζω κι εγω εικαστικα (φετος θα δωσω για ΑΣΚΤ, ειχα περασει Λονδινο, αλλα τελικα δε πηγα, μεγαλη ιστορια :P ). Δεν θυμαμαι να μου δωσε κανενα απολυτως ερεθισμα το μαθημα των καλλιτεχνικων στο γυμνασιο, αλλα το μαθημα που εκανα στο International Baccalaureate, οπου ηταν ομως για ατομα που εχουν ηδη ενα ενδιαφερον για το αντικειμενο. Και το ενδιαφερον το ειχα επειδη τυχαινει να εχω μαμα που τελειωσε ΑΣΚΤ και διδασκει σε δημοτικο τωρα.
Ενηγουεη, νομιζω οτι το προσεγγιζεις πολυ σωστα το θεμα, απλα ευχομαι να μην μεινεις μονο στα λογια (δεν το λεω κακοπροεραιτα, αλλα τα γυμνασιοπαιδα μπορουν να γινουν ακρως σπαστικα και να σου φυγει καθε διαθεση να κανεις σωστο μαθημα).
Θυμαμαι κι εγω ποσο ειχα ενθουσιαστει στο μαθημα του IB, οταν κατεληξα να πειραματιζομαι με βιντεο, εγκαταστασεις, περφορμανς κλπ. Απλα ειναι θεμα σωστης διδασκαλιας και προσεγγισης των παιδιων. Τα παιδια που ξερουν να εκφραζονται καλλιτεχνικα εχουν ενα προταιρημα: να βρισκουν δημιουργικες διεξοδους. Αλλα τα περισσοτερα παιδια δυστυχως, βλεπουν το μαθημα ως απλη ζωγραφικη, επειδη δεν τους δινονται αρκετα ερεθισματα.
Τα γραψα λιγο μπερδεμενα επειδη νυσταζω, αλλα νομιζω καταλαβες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lactaki

Νεοφερμένος

Η Lactaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εμείς δεν κάνουμε καλλιτεχνικα γιατί δεν υπάρχει καθηγητης.... αλλά εμένα μου αρέσει πάρα πολύ η ζωγραφικη! Πάντως σαν μάθημα πιστεύω πως είναι ωραίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
Εμείς δεν έχουμε φέτος.... Αλλά παλιά που είχαμε, είμασταν 3 παιδιά που κάναμε μάθημα οι άλλοι έπαιζαν........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
λοιπόν σαν μάθημα είναι πολύ ωραίο και είναι καλό να ηπάρχουν καθηγιτές που όντως ενδιαφέρονται έτσι ωστέ το μάθημα να γίνει ιδιέτερα θελκτικό στους μαθητές.Δυστιχώς εμείς δεν κάνουμε καλιτεχνικά γιατί το θεωρούν άχρηστο...αλλά κατα την γνώμη μου είναι ένα από τα λίγα μαθήματα που ο μαθητής μπορεί να εκφραστεί ελεύθερα έστω και για λίγα λεπτά !!!

οπότε σου εύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου "καλή αρχή":):bye::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Εμεις εχουμε μι α καηγητρια που μας κανει απο το βιβλιο μεσα και μας λεει να ζωγραφισουμε κατι σχετικο καποιες φορες κανουμε μεσα απο το βιβλιο θεωρια και σε ενα τμημα ειχε βαλει και τεστ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Το λατρεύω το μάθημα. Είναι πιστεύω το μόνο που σ' αφήνει να εκφραστείς και να είσαι ο εαυτός σου μέσα στη τάξη. Η καθηγήτριά μας είναι πολύ καλή... :)
Ευτυχώς, γιατί πέρσυ είχαμε έναν στριμμένο.
Καλή αρχή πάντως :bye:

Ναι, εκφράζεσαι πολύ σχεδιάζοντας και χρωματίζοντας προκαθορισμένα σχέδια εσύ;

Το εκπαιδευτικό μας σύστημα δεν αφήνει να υπάρξουν μαθήματα που να σου επιτρέπουν να εκφράζεσαι και να είσαι ο εαυτός σου στην τάξη.

Και φυσικά, μια ώρα την εβδομάδα είναι σταγόνα εν τω ωκεανώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top