Παιδιά - Παιδική ηλικία

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Είπα να ανοίξω ένα θέμα σχετικά με την παιδική ηλικία. Το θίξαμε με τη Χριστιάννα τις προάλλες,αλλά θέλω να δω κι άλλες γνώμες.
Αν υπάρχει τέτοιο θέμα,ας κλειδωθεί.

Δεν ξέρω πόσοι είδατε το ποστ μου και της Χριστιάννας το ποστ στο θέμα με τη Λωρίδα της Γάζας. Τεσπα,θα τα πω άλλη μία.

Τα παιδιά στις μέρες μας δεν είναι παιδιά. Οι μεγάλοι ζητούν από κείνα να αφήσουν την παιδικότητά τους και να "ενηλικιωθούν" από τα 13. Δεν ξέρω ποιος το ξεκίνησε αυτό,αλλά ξέρω ότι οι γονείς μας το δέχονται. Ναι,δέχονται αυτή την κοινωνία. Θέλουν τα παιδιά να ασχολούνται με την επικαιρότητα και την πολιτική από την ηλικία του γυμνασίου ακόμη. Γιατί? Τι λόγος υπάρχει? Γιατί δεν αφήνουν τα παιδιά να είναι και να ζουν σαν παιδιά? Γιατί δεν τα αφήνουν να είναι στην κοσμάρα τους,απλά? Οι μεγάλοι δεν είναι που λένε "όλα στην ώρα τους" και "το κάθε πράγμα στον καιρό του"? Γιατί,λοιπόν,πρέπει τα παιδιά να ασχοληθούν με θέματα που δεν είναι της ηλικίας τους? Μ'αυτά θα ασχολούνται μια ζωή. Ας χαρούν τουλάχιστον όσο είναι παιδιά. Θα έρθει ο καιρός που θα ασχοληθούν με την επικαιρότητα και την πολιτκική. Αλλά,έλεος,όχι από τα 13 τους!! Προσωπικά,το θεωρώ απάνθρωπο να "κλέβεις" από τα παιδιά τη ζωή τους.

Ακούω γνώμες και απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Nαι ουσιαστικα ομως η παιδικη ηλικια τελειωνει στα 10-11,απο κει και περα πρεπει να αρχισεις να ενδιαφερεσαι για αλλα θεματα εκτος αποτις κουκλες και το αν θα τα φτιαξει ο νικος και η ναντια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Δε νομίζω η παιδική ηλικία να τελειώνει στα 11. Σ'αυτή την κοινωνία,όπως καταντήσαμε,ναι. Αλλά γενικά,νομίζω ότι και στο Γυμνάσιο μπορείς να είσαι λίγο στην κοσμάρα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Αμα απο το Γυμνασιο εισαι στην κοσμαρα σου, μετα στη συνειχεια την εκατσες τη βαρκα σε πολλα θεματα της ζωης σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αμα απο το Γυμνασιο εισαι στην κοσμαρα σου, μετα στη συνειχεια την εκατσες τη βαρκα σε πολλα θεματα της ζωης σου.
Δεν κατάλαβες. ΜΕΧΡΙ το Γυμνάσιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Δε νομίζω η παιδική ηλικία να τελειώνει στα 11. Σ'αυτή την κοινωνία,όπως καταντήσαμε,ναι. Αλλά γενικά,νομίζω ότι και στο Γυμνάσιο μπορείς να είσαι λίγο στην κοσμάρα σου.
Η παιδικη ηλικια τελειωνει νομιζω αναλογα και με τον καθενα στα 12
Παντως δεν νομιζω οτι ειναι η καταντια αυτο που λες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Η παιδικη ηλικια τελειωνει νομιζω αναλογα και με τον καθενα στα 12
Παντως δεν νομιζω οτι ειναι η καταντια αυτο που λες
Και τι είναι,δηλαδή? Για πες μου,ποιος είναι που θα με με αναγκάσει εμένα τώρα να ασχοληθώ με τις επιπτώσεις των χερσαίων επιχειρήσεων στη Γάζα?? Με ποιο δικαίωμα να μου στερήσει την "κοσμάρα" μου? Εντάξει,εγώ πέρασα προ πολλού την παιδική ηλικία και μιλάω για τα μικρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Παρ' όλο που ο χωρισμός Γυμνασίου-Λυκείου βασίζεται και στις αλλαγές που συμβαίνουν στα παιδιά της ηλικίας μας δεν είναι κακό να ασχολούμαστε με τέτοια θέματα (πολιτική κλπ) αν και πιστεύω πως πολλοί παπαγαλίζουν αυτά που λένε οι γονείς τους και τα λένε ή κοιτούν τι λένε τα άτομα που είναι 1-3 χρόνια μεγαλύτερα και τα λένε το οποίο δεν είναι καθόλου σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Είπα να ανοίξω ένα θέμα σχετικά με την παιδική ηλικία. Το θίξαμε με τη Χριστιάννα τις προάλλες,αλλά θέλω να δω κι άλλες γνώμες.
Αν υπάρχει τέτοιο θέμα,ας κλειδωθεί.

Δεν ξέρω πόσοι είδατε το ποστ μου και της Χριστιάννας το ποστ στο θέμα με τη Λωρίδα της Γάζας. Τεσπα,θα τα πω άλλη μία.

Τα παιδιά στις μέρες μας δεν είναι παιδιά. Οι μεγάλοι ζητούν από κείνα να αφήσουν την παιδικότητά τους και να "ενηλικιωθούν" από τα 13. Δεν ξέρω ποιος το ξεκίνησε αυτό,αλλά ξέρω ότι οι γονείς μας το δέχονται. Ναι,δέχονται αυτή την κοινωνία. Θέλουν τα παιδιά να ασχολούνται με την επικαιρότητα και την πολιτική από την ηλικία του γυμνασίου ακόμη. Γιατί? Τι λόγος υπάρχει? Γιατί δεν αφήνουν τα παιδιά να είναι και να ζουν σαν παιδιά? Γιατί δεν τα αφήνουν να είναι στην κοσμάρα τους,απλά? Οι μεγάλοι δεν είναι που λένε "όλα στην ώρα τους" και "το κάθε πράγμα στον καιρό του"? Γιατί,λοιπόν,πρέπει τα παιδιά να ασχοληθούν με θέματα που δεν είναι της ηλικίας τους? Μ'αυτά θα ασχολούνται μια ζωή. Ας χαρούν τουλάχιστον όσο είναι παιδιά. Θα έρθει ο καιρός που θα ασχοληθούν με την επικαιρότητα και την πολιτκική. Αλλά,έλεος,όχι από τα 13 τους!! Προσωπικά,το θεωρώ απάνθρωπο να "κλέβεις" από τα παιδιά τη ζωή τους.

Ακούω γνώμες και απόψεις.


E όχι.... ποιός τα κάνει όλα αυτά???... Τί σκληρός που είναι....

Λοιπόν, εγώ απευθύνω την εξής ερώτηση και αν δοθεί ουσιαστική απάντηση, το θέμα υπάρχει και θα απαντήσω. Ποιός τα κάνει όλα αυτά και προπαντός πού κι εγώ δεν το έχω πάρει χαμπάρι... Με αερολογίες και γενικόλογα δημιουργώ κι εγώ ιστορίες. Παραδείγματα όμως δε βλέπω. Και μην απαντήσεις πως είναι εύκολο να καταλάβω. Εγώ είμαι χαζός και θέλω παραδείγματα. :):bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Αναλογα με τον καθενα, ειναι κατακριτεο να αναγκαζουν εμμεσα τα παιδια να ασχοληθουν με τετοια θεματα, ο καθενας πρεπει να βρει τον δρομο μονος του.
Αλλα για να εισαι συνειδητο μελος της κοινωνιας γιατι ο καθενας θα παιξει σημαντικο ρολο στο τοπιο της χωρας πρεπει απο τωρα να αρχισεις να αναπτυσεις κριτικη σκεψη για οτι συμβαινει γυρω σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αναλογα με τον καθενα, ειναι κατακριτεο να αναγκαζουν εμμεσα τα παιδια να ασχοληθουν με τετοια θεματα, ο καθενας πρεπει να βρει τον δρομο μονος του.
Αλλα για να εισαι συνειδητο μελος της κοινωνιας γιατι ο καθενας θα παιξει σημαντικο ρολο στο τοπιο της χωρας πρεπει απο τωρα να αρχισεις να αναπτυσεις κριτικη σκεψη για οτι συμβαινει γυρω σου
Θα με αναγκάσεις με το ζόρι να ασχοληθώ με την πολιτική??


Γιώργο,βαρέθηκα να μου λες ότι γράφω αερολογίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flocki-@#!@$*

Νεοφερμένος

Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι οι μεγαλητεροι μας αναγκαζουν να μεγαλοσουμε πιο γρηγορα! Εμεις τα παιδια το επιδιοκουμε αυτο το πραγμα, και κυριος τα κοριτσια. Ξερω πολλα κοριτσια που βαζουν βαμβακι για να φενετε μεγαλητερω το στηθος τους!!! Ολα αυτα αρχιζουν απο την τηλεωραση...και απο ολα αυτα μας δημιουργητε ενα κομπλεξ, πολλοι φιλοι μου μου λενε στα κρυφα οτι βλεπουν κινουμενα σχεδια γιατι φοβουνται μην τα αλλα παιδια τους κοροιδευουν...τεσπα παντος ειναι επιλογη καθενος το να μεγαλοσουν γρηγορα η οχι κανεις δεν θα τους κηνηγηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι οι μεγαλητεροι μας αναγκαζουν να μεγαλοσουμε πιο γρηγορα! Εμεις τα παιδια το επιδιοκουμε αυτο το πραγμα, και κυριος τα κοριτσια. Ξερω πολλα κοριτσια που βαζουν βαμβακι για να φενετε μεγαλητερω το στηθος τους!!! Ολα αυτα αρχιζουν απο την τηλεωραση...και απο ολα αυτα μας δημιουργητε ενα κομπλεξ, πολλοι φιλοι μου μου λενε στα κρυφα οτι βλεπουν κινουμενα σχεδια γιατι φοβουνται μην τα αλλα παιδια τους κοροιδευουν...τεσπα παντος ειναι επιλογη καθενος το να μεγαλοσουν γρηγορα η οχι κανεις δεν θα τους κηνηγηση!

Όταν θα πας δημοτικό θα σου μάθουν και ορθογραφία.

Κατά τα άλλα έχεις εν μέρει δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι οι μεγαλητεροι μας αναγκαζουν να μεγαλοσουμε πιο γρηγορα! Εμεις τα παιδια το επιδιοκουμε αυτο το πραγμα, και κυριος τα κοριτσια. Ξερω πολλα κοριτσια που βαζουν βαμβακι για να φενετε μεγαλητερω το στηθος τους!!! Ολα αυτα αρχιζουν απο την τηλεωραση...και απο ολα αυτα μας δημιουργητε ενα κομπλεξ, πολλοι φιλοι μου μου λενε στα κρυφα οτι βλεπουν κινουμενα σχεδια γιατι φοβουνται μην τα αλλα παιδια τους κοροιδευουν...τεσπα παντος ειναι επιλογη καθενος το να μεγαλοσουν γρηγορα η οχι κανεις δεν θα τους κηνηγηση!
Δεν εννοούσα αυτού του είδους "μεγάλωμα". Δίκιο έχεις σ'αυτά που λες,αλλά δεν εννοούσα ακριβώς αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
δεν αναγκαζει κανενας κανενα.η ενασχοληση με λιγο πιο "βαρια" ζητηματα ερχεται συνηθως αυθορμητα.

και για να ακριβολογουμε μετα τα 11-12 το ατομο δεν ειναι πια παιδι. τελεια. και αυτο γιατι γινεται εφηβος. επομενως, μιλαμε για εφηβεια,την εποχη δηλαδη της μεταβασης απο την παιδικη στην ενηλικη ζωη. αυτο εν ολιγοις σημαινει οτι ο εφηβος ειναι και παιδι και ενηλικος. καλυτερα, δανειζεται στοιχεια και απο τις 2 κατηγοριες. ναι, ειναι δικαιολογημενη η ανωριμοτητα/ανεμελια/ζω-στον-κοσμο-μου αλλα εν μερει. παραλληλα , ειναι απαραιτητο και φυσιολογικο να αρχισει να αναπτυσσει και καποιο ενδιαφερον για πραγματα της ενηλικης ζωης (δουλεια,οικογενεια κλπ) και θεματα της πραγματικοτητας(κοινωνικα προβληματα,πολιτκη κλπ). εξ ορισμου οι εννοιες εφηβος και αδρανεια ειναι αντιθετες. ισως καποιοι να αναπτυσσουν μικροτερη "ενηλικη" δραση , να προβληματιζονται λιγοτερο απο αλλους αλλα δεν ειναι νορμαλ να ειναι παντελως απαθεις.

επειδη παντως υπαρχει λιγο η αποψη "μικρος ειμαι ,ας μεινω ανενημερωτος " κλπ ας παρουμε για παραδειγμα το σχολειο ,το οποιο υποτιθεται πως προετοιμαζει τους νεους,ας δουμε πιο συγκεκριμενα τον τροπο που επιλεγει. στο γυμνασιο και στο λυκειο ,θα εχετε παρατηρησει , πως τα θεματα του δημοτικου του στυλ πως περασα το καλοκαιρι, τι εκανε η λολα κλπ δινουν τη θεση τους σε αλλα, πολυ πιο σοβαρα και κυριως θεματα της κοινωνιας. ας δουμε την κοινωνικη και πολιτικη αγωγη της εκτης δημοτικου οπου γινεται λογος για την οικογενεια,τον παππου,την γιαγια και με πολυ απλα λογια δινεται η εικονα της διοικησης. ας δουμε την αντιστοιχη του γυμνασιου και του λυκειου (δεν λεγεται κπα εκει αλλα τεσπα). πολυ αναλυτικοτερα,πολλες πληροφοριες, μεγαλες αναφορες σε θεματα κοινωνικα,πολιτικα,φιλοσοφικα (στα χαρτια παντα:P)και σε δικαιωματα και υποχρεωσεις των πολιτων της κοινωνιας. αυτη η διαβαθμιση , απο τη λολα και την οικογενεια στο περιβαλλον,την ανεργια και το Συνταγμα , δεν γινεται τυχαια ουτε παραβλεπει καποιον ψυχολογικο κανονα συμφωνα με τον οποιο γκρεμιζεται ο ψυχολογικος κοσμος του νεου αν μαθει τι ειναι δημοκρατια. αντιθετα, μια τετοια διαβαθμιση καλυπτει την φυσιολογικοτατη αναγκη του νεου να συμμετεχει σε πραγματα που τον απασχολουν,τωρα εμμεσα , σε λιγα χρονια αμεσα.

αν καποιος ζει εξ ολοκληρου σε στον κοσμο του τωρα ,λυπαμαι αλλα θα γινει ενας αθλιος πολιτης, ενα φερεφωνο αλλων και τιποτα αλλο. τα παιδια (11-) καλα κανουν και ασχολουνται με τα παιχνιδια τους ή ο,τι αλλο ,και καλα κανουν και απολαμβανουν αυτη την τοσο αθωα,πλην ψευτικη ΔΥΣΤΥΧΩΣ, εικονα που εχουν για τον κοσμο. το λογικο και το φυσιολογικο ,ομως, ειναι οσο περναν τα χρονια ο ανθρωπος να προβληματιζεται περισσοτερο ,να κρινει ,να προσπαθει να πετυχει τους ανωτερους στοχους του, να επιδιωκει το καλυτερο ,να γινεται "σοφοτερος" στην τελικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Nαι ουσιαστικα ομως η παιδικη ηλικια τελειωνει στα 10-11,απο κει και περα πρεπει να αρχισεις να ενδιαφερεσαι για αλλα θεματα εκτος αποτις κουκλες και το αν θα τα φτιαξει ο νικος και η ναντια

Αμα απο το Γυμνασιο εισαι στην κοσμαρα σου, μετα στη συνειχεια την εκατσες τη βαρκα σε πολλα θεματα της ζωης σου.

Εμένα με είχε καλύψει το post της Krou, δεν είπε κανείς τα παιδιά να μην ενημερώνονται και να μην ξέρουν τι γίνεται γύρω τους, αλλά πώς να το σχολιάσουν, ειδικά σε μια σελίδα στο Internet; Γιατί ένα 13χρονο να έχει κριτική σκέψη; Είναι θέμα βιωμάτων και εμπειριών, ούτε άποψη μπορεί να έχει ένα παιδάκι, ούτε θέση για κάτι που δεν γίνεται δίπλα του. Σε 5 χρόνια που θα ψηφίζουμε λοιπόν, θα δούμε πόσο πολύ θα έχουμε αλλάξει οι ίδιοι και οι απόψεις μας..

Παρ' όλο που ο χωρισμός Γυμνασίου-Λυκείου βασίζεται και στις αλλαγές που συμβαίνουν στα παιδιά της ηλικίας μας δεν είναι κακό να ασχολούμαστε με τέτοια θέματα (πολιτική κλπ) αν και πιστεύω πως πολλοί παπαγαλίζουν αυτά που λένε οι γονείς τους και τα λένε ή κοιτούν τι λένε τα άτομα που είναι 1-3 χρόνια μεγαλύτερα και τα λένε το οποίο δεν είναι καθόλου σωστό.

Εδώ με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη. Και είναι και λογικό τα παιδιά να μην μπορούν να σχηματίσουν ολότελα δική τους άποψη..

E όχι.... ποιός τα κάνει όλα αυτά???... Τί σκληρός που είναι....

Λοιπόν, εγώ απευθύνω την εξής ερώτηση και αν δοθεί ουσιαστική απάντηση, το θέμα υπάρχει και θα απαντήσω. Ποιός τα κάνει όλα αυτά και προπαντός πού κι εγώ δεν το έχω πάρει χαμπάρι... Με αερολογίες και γενικόλογα δημιουργώ κι εγώ ιστορίες. Παραδείγματα όμως δε βλέπω. Και μην απαντήσεις πως είναι εύκολο να καταλάβω. Εγώ είμαι χαζός και θέλω παραδείγματα. :):bye:

Λοιπόν θα τα απαντήσω εγώ ένα ένα, όσα είχες σε bold από το post της Αθανασίας.

Ποιοι μεγάλοι ζητούν από τα παιδιά να ενηλικιωθούν από τα 13 τους;

Οι ίδιοι εκείνοι που τα πηγαίνουν σε μαθήματα αγγλικών, γαλλικών, γερμανικών, μπαλλέτου, πιάνου, μπάσκετ χωρίς καλά καλά να τα ρωτήσουν αν θέλουν κι αν μπορούν να ανταπεξέλθουν.
Πόσα παιδάκια κάνουν επιπλέον μάθημα για το σχολείο πριν την 2α λυκείου; Πολλά, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Όταν δεν έχεις τον χρόνο να νιώσεις παιδί, δεν είσαι παιδί.

Ποιοι θέλουν τα παιδιά να ασχολούνται με την επικαιρότητα και την πολιτική από την ηλικία του γυμνασίου ακόμη;

Τώρα τι ζητάς; Θες ονόματα για να γίνει συγκεκριμένη η απάντησή; Το ποιος το έθιξε τι σημασία έχει; Αν πάντως σε ενδιαφέρει να ξέρεις αφορμή ήταν κάποια λόγια του miv. ευτυχώς δηλαδή γιατί ένα τέτοιο θέμα μας χρειάζεται..

Γιατί,λοιπόν,πρέπει τα παιδιά να ασχοληθούν με θέματα που δεν είναι της ηλικίας τους?

Εδώ κι εγώ μισοδιαφωνώ. Να ασχοληθούν με αυτά, κι ας μην συμβαίνουν δίπλα μας, μας αφορούν. Όχι όμως και να είναι ικανά να αποκτήσουν 14ων χρονών κριτική σκέψη και να μπορούν να τα σχολιάσουν.

Προσωπικά,το θεωρώ απάνθρωπο να "κλέβεις" από τα παιδιά τη ζωή τους.

Εδώ εγώ δεν βλέπω καμία αερολογία. Δηλώνει ένα πιστεύω της. Στο οποίο και με βρίσκει σύμφωνη.

Για να κλείσω, όπως είχε πει ο Freud, "Τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία, γιατί ποτέ δεν ήταν παιδικό όνειρο", τίνουν να γίνουν όμως. Κι άμα αλλάξουνε μορφή τα παιδικά όνειρα χάνεται όλη η αθωότητα της παιδικής ηλικίας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flocki-@#!@$*

Νεοφερμένος

Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Όταν θα πας δημοτικό θα σου μάθουν και ορθογραφία.

Κατά τα άλλα έχεις εν μέρει δίκιο.

Με παρεσηρε η στιγμη...κα μην με χτυπας εκει που ποναω!!!!:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Λοιπόν, κατʼ αρχάς θέλω να σημειώσω πως πολλά από αυτά που θα διαβάσετε τα έχει πει ήδη η Scully στο μήνυμά της. Ωστόσο θα ήθελα να πω κι εγώ δυο λόγια γιατί απʼ ό,τι βλέπω όχι μόνο η Αθανασία αλλά και πολλοί άλλοι έχετε παρεξηγήσει κάποια πράγματα.

Η συζήτηση άρχισε, όλοι έχουν τις απόψεις τους και είναι έτοιμοι να ʽʼκονταροχτυπηθούνʼʼ με όποιον έχει διαφορετική. Ωραία. Η συζήτηση αυτή όμως έχει ʽʼσάπιεςʼʼ βάσεις. Συγγνώμη αλλά εδώ και δύο σελίδες μιλάτε για δεκτατριάχρονα λες και μιλάτε για παιδάκια Δημοτικού στη φάση ʽʼΝα Λόλα ένα μήλοʼʼ. Ας σοβαρευτούμε λέω εγώ καλύτερα και ας δούμε κατάματα την πραγματικότητα. Τα so called παιδάκια δεκατριάχρονα, μόνο παιδάκια δεν είναι. Έχουν μπει πλέον στην εφηβική τους ηλικία, σε νερά πιο βαθιά, πιο σκοτεινά (*σοβαρά). Αρχίζει πλέον να επέρχεται μία περίοδος μετάβασης, μία περίοδος προσαρμογής και αλλαγής που θα σηματοδοτήσει τη ζωή τους. Τα εν λόγω ʽʼπιτσιρίκιαʼʼ και παιδάκια κατʼ εσάς, αρχίζουν πλέον να προβληματίζονται, να απορούν, να θέλουν να μάθουν το ʽʼγιατίʼ. Αρχίζουν να σκέφτονται, πιό σοβαρά, πιό λογικά. Μπορεί ναι μεν η παιδική τους υπόσταση να μην τους έχει εγκαταλείψει ακόμα, αλλά σιγά σιγά, μέρα με τη μέρα δίνει τη θέση της στην ωριμότητα η οποία συνοδεύεται από τον προβληματισμό. Προβληματισμός: μία μεγάλη λέξη με πραγματικά τεράστιο περιεχόμενο. Ολόκληρες επαναστάσεις στηρίχθηκαν σε αυτόν. Έχει τεράστια δύναμη. Αυτός λοιπόν ο προβληματισμός εισάγεται σιγά σιγά σε αυτήν την ηλικία. Δεν είναι εχθρός της ʽʼπαιδικότηταςʼʼ όπως εσείς θέλετε να πιστεύετε. Απλά, η άφιξή του θα έχει ως αποτέλεσμα την διαδοχή της τελευταίας. Πρώτο λοιπόν κρατούμενο: Τα δεκατριάχρονα, παιδάκια, για εσάς, δεν είναι απόλυτα παιδάκια. Το θέλετε ή όχι, έτσι είναι. Δεύτερο κρατούμενο: Ο προβληματισμός δεν αντιτίθεται στην ʽʼπαιδικότητάʼʼ σας. Ίσα ίσα, βοηθά στην ολοκλήρωσή σας ως ανθρώπινα όντα.

Αρκετά με τη φιλοσοφία. Αφού λοιπόν ξεκαθάρισα κάποια πράγματα που στο μυαλό κάποιων μόνο ξεκαθαρισμένα δεν είναι, προχωρώ στο main event. Ας μιλήσουμε σοβαρά.

Θα αρχίσω από τον τομέα της εκπαίδευσης. Κύριοι, κυρίες, δεκατριάχρονα ή παιδάκια όπως θέλουν πολλοί και πολλές να σας αποκαλούν, θα έχετε παρατηρήσει κι εσείς πως στο Γυμνάσι ο υπάρχουν κάποια βαρετά μαθήματα. Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή, Οικιακή Οικονομία, Ιστορία (τρίτης Γυμνασίου). Βαρεμάρα ε?? Λοιπόν αυτά τα μαθήματα, που εσείς τα βρίσκετε τις περισσότερες φορές βαρετά, δε θα φοβόμουν να πω πως είναι από τα σημαντικότερα. Μπορεί το σχολείο μας και το σύστημά μας να είναι σκατά, όμως αυτά τα μαθήματα καλώς υπάρχουν εκεί που υπάρχουν. Αυτά τα μαθήματα σας δίνουν τα ερεθίσματα. Αυτά τα μαθήματα σας ανοίγουν το δρόμο, κάνουν την αρχή. Μπορεί να μεν να μην εμβαθύνουν αρκετά, εισάγουν όμως άκρως σημαντικές έννοιες. Όχι για το διαγώνισμα σαφώς αλλά για τον δικό σας προβληματισμό και τις δικές σας σκέψεις. Κοινωνικοί κανόνες, θεσμοί, αξίες, Διάκριση των Εξουσιών, Σύνταγμα, Κράτος Δικαίου, Κοινωνικό κράτος, Παγκόσμιοι πόλεμοι, αίτια, αφορμές, κοινωνικά αποτελέσματα, συνέπειες. Έννοιες σαν κι αυτές συμβάλλουν στην καλλιέργεια του νου και της σκέψης σας μιάς και αποτελούν γόνιμο έδαφος για τον προβληματισμό. Στʼ αλήθεια, δεν είναι τυχαίο πως αυτά τα μαθήματα αν και απλά σας βοηθούν να αναπτύξετε μία στοιχειώδη κρίση η οποία θα ανθίσει και θα φτάσει στο απόγειό της αργότερα.

Έπεται τώρα μία γενική αναφορά στο σχολείο. Μιλάμε όλοι μας γιʼ αυτό λες και είναι κανα πανηγυράκι για να περνάμε την ώρα μας και ξεχνάμε τον πραγματικό σκοπό της ύπαρξής του. Από τους βασικότερους σκοπούς του λοιπόν, για να μην πω και ο πρωταρχικός, είναι η κοινωνικοποίηση. Άλλη ωραία λέξη με τεράστιο περιεχόμενο. Το σχολείο λοιπόν είναι φορέας κοινωνικοποίησης. Το μαθαίνετε και στην Κ.κ.Π.Α του Γυμνασίου. Σκοπός του είναι να ʽʼβγάλειʼʼ σωστούς ανθρώπους, σωστούς και ενημερωμένους πολίτες. Συνειδητοποιημένους νέους που δε θα ασχολούνται πλέον μόνο με τη Μαρία ή το Γιάννη στο απέναντι θρανίο, αλλά νέους που θα νοιάζονται για την ανάπτυξη της χώρας τους, θα νοιαζονται για την πολιτική ζωή αυτής, βασικό συστατικό της Δημοκρατίας. Συνεπώς, τα κατʼ εσάς παιδάκια δεκατριάχρονα γαλουχούνται ήδη από το Γυμνάσιο, σε πρώιμο βέβαια στάδιο, και αρχίζουν να ωριμάζουν. Το θέλετε ή όχι, είναι ο σκοπός του σχολείου ο οποίος δεν έχει μεγάλη σχέση με τη διατήρηση της ʽʼπαιδικότηταςʼʼ. Τα νέα λοιπόν παιδιά, οι αυριανοί πολίτες, κοινωνικοποιούνται μέσα από το σχολείο, το χρειάζονται γιʼ αυτόν τον λόγο, τους είναι απαραίτητο.

Συνεχίζοντας, θα αναφερθώ σε μία από τις δηλώσεις της Χριστιάννας περί εξαναγκασμού και πίεσης που δέχονται τα ''παιδάκια'' μας. Αγαπητή μου, μιλάς για πίεση και εξαναγκασμό την ίδια στιγμή που έχεις το C2 στα Γαλλικά. Μην το εκλάβεις προσωπικά, άλλωστε ξέρεις πόσο σε θαυμάζω για την προσπάθειά σου, απλά αποτελείς το καλύτερο παράδειγμα για αυτά που θα ακολουθήσουν. Ζούμε εν έτει 2008. Στην αγορά εργασίας δε θα βγούμε μετά από τουλάχιστον 7 χρόνια. Όταν λοιπόν θα βγείτε σε αυτόν τον αχανή ωκεανό και θα συναγωνίζεστε άτομα με 7 πτυχία σαν τα δικά σας, ελάτε σας παρακαλώ και πείτε μου αν θα θέλατε να είχατε παραμείνει παιδιά μέχρι τα δεκατρία σας. Σοβαρευτείτε σας παρακαλώ καθώς αυτά που λέτε δε στέκουν με τα σημερινά δεδομένα. Στη δική μας άκρως ανταγωνιστική εποχή, ο καλύτερος επιβιώνει. Και σαφώς ο καλύτερος δεν είναι αυτός που παραμένει παιδί μέχρι τα δεκατέσσερά του. Ο καλύτερος είναι ο καλύτερα προετοιμασμένος, όχι μόνο από πλευράς πτυχίων, αλλά και από πλευράς σκέψης η οποία απαιτεί χρόνο και κόπο για να καλλιεργηθεί. Κοιτάξτε λοιπόν γύρω σας, δείτε τους γονείς σας και τις δυσκολίες που οι ίδιοι αντιμετωπίζουν και καταλάβετε επιτέλους πως δε ζούμε στον ιδανικό κόσμο. Το ιδανικό είναι το ζητούμενο, όντως. Δεν το ζούμε όμως φίλοι μου. Aυτό προς απάντηση για την αναφορά στα φροντιστήρια.

Έχουμε όμως και την αναφορά σε σχολές πιάνου, μπάσκετ, χορού. Εδώ δεν μπαίνω καν στον κόπο να σχολιάσω. Όλες οι παραπάνω ασχολίες αποτελούν χόμπυ και η επιλογή είναι δική σας όσον αφορά το αν ή όχι θα τα παρακολουθήσετε.

Η αμφισβήτηση της νοημοσύνης της συγκεκριμένης ομάδας (δεκατριάχρονων) είναι και κάτι άλλο που προβληματίζει επίσης. Ποτέ μου δεν υποστήριξα πως είναι έτοιμοι να αναπτύξουν μια ορθή κρίση μόνοι τους. Αλλά ποτέ μου δεν πρόκειται και να υποστηρίξω πως δεν είναι ικανοί να στηρίξουν την άποψή τους με κάποια επιχειρήματα, με μια στοιχειώδη κρίση. Σταματήστε να τους θεωρείτε μικρούς και ʽʼανίκανουςʼʼ. Το forum μας έχει να επιδείξει πολλά παραδείγματα ʽʼμικρώνʼʼ κατʼ εσάς παιδιών που έχουν την σχετική τους κρίση και άποψη για τα γεγονότα. Έχω συνομιλήσει εγώ ο ίδιος μαζί τους και αναγνωρίζω πως είναι απόλυτα ικανοί να αναπτύξουν τη δική τους κρίση με λίγη βοήθεια και επιρροή.

Προς απάντηση προηγούμενου μηνύματος περί απόλυτης αντιγραφής αυτούσιων απόψεων: Φίλε μου έχεις δίκιο, αλλά ερωτώ: Kαι ποιός δεν επηρεάζεται? Όλοι μας επηρεαζόμαστε από απόψεις μεγαλύτερων και σοφότερων. Δεν είμαι φυσικά υπέρμαχος την παπαγαλίας όπως λες, απλά κατανοώ πως τα παιδιά Βʼ Γυμνασίου, αν και ικανά όπως είπα πριν, έχουν την ανάγκη να πιαστούν από κάπου. Η αντιγραφή αυτή άλλωστε εξαλείφεται με τον καιρό, όταν θα μπορούν πλέον ολοκληρωτικά να στηριχθούν στα πόδια τους.

Τέλος να σχολιάσω και το quote του Freud, το οποίο το παρέθεσε η Χριστιάννα μας. Όντως, έχει δίκιο σε αυτό που δηλώνει. Απλά ο Freud δεν είχε σο μυαλό του την απόλυτη ισοπέδωση. Απλά σχολίασε την εμμονή μας για το χρήμα χρησιμοποιώντας έξυπνα το λόγο. Αν όλα τα παιδικά όνειρα, που όλοι μας έχουμε, μπορούσαν να πραγματοποιηθούν, τότε ο κόσμος μας θα ήταν καλύτερος. Αλλά όπως είπα και πριν, δε μου αρέσει να μιλώ για το ιδανικό, καθώς ποτέ δε θα υπάρξει.

Αυτά από εμένα.

Προς Αθανασία: Aν θελήσεις να σχολιάσεις, μετά χαράς θα σε ακούσω. Απαιτώ όμως πριν το κάνεις, να διαβάσεις καλά όλο το μήνυμά μου και όχι να κρατήσεις μερικές σειρές από αυτό.

Προς όλους: Άργησα να πάρει γιατί ενώ το είχα γράψει και ήμουν κάπου στη μέση, έγινε στιγμιαία διακοπή ρεύματος και έτσι το ξαναέγραψα από την αρχή στο word για να κάνω save. Ομολογώ πως βγήκε καλύτερο από το προηγούμενο. :P :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Συνεχίζοντας, θα αναφερθώ σε μία από τις δηλώσεις της Χριστιάννας περί εξαναγκασμού και πίεσης που δέχονται τα ''παιδάκια'' μας. Αγαπητή μου, μιλάς για πίεση και εξαναγκασμό την ίδια στιγμή που έχεις το C2 στα Γαλλικά. Μην το εκλάβεις προσωπικά, άλλωστε ξέρεις πόσο σε θαυμάζω για την προσπάθειά σου, απλά αποτελείς το καλύτερο παράδειγμα για αυτά που θα ακολουθήσουν. Ζούμε εν έτει 2008. Στην αγορά εργασίας δε θα βγούμε μετά από τουλάχιστον 7 χρόνια. Όταν λοιπόν θα βγείτε σε αυτόν τον αχανή ωκεανό και θα συναγωνίζεστε άτομα με 7 πτυχία σαν τα δικά σας, ελάτε σας παρακαλώ και πείτε μου αν θα θέλατε να είχατε παραμείνει παιδιά μέχρι τα δεκατρία σας. Σοβαρευτείτε σας παρακαλώ καθώς αυτά που λέτε δε στέκουν με τα σημερινά δεδομένα. Στη δική μας άκρως ανταγωνιστική εποχή, ο καλύτερος επιβιώνει. Και σαφώς ο καλύτερος δεν είναι αυτός που παραμένει παιδί μέχρι τα δεκατέσσερά του. Ο καλύτερος είναι ο καλύτερα προετοιμασμένος, όχι μόνο από πλευράς πτυχίων, αλλά και από πλευράς σκέψης η οποία απαιτεί χρόνο και κόπο για να καλλιεργηθεί. Κοιτάξτε λοιπόν γύρω σας, δείτε τους γονείς σας και τις δυσκολίες που οι ίδιοι αντιμετωπίζουν και καταλάβετε επιτέλους πως δε ζούμε στον ιδανικό κόσμο. Το ιδανικό είναι το ζητούμενο, όντως. Δεν το ζούμε όμως φίλοι μου. Aυτό προς απάντηση για την αναφορά στα φροντιστήρια.

Θα εμμείνω σε αυτό, γιατί το υπόλοιπο κείμενο είναι υπερβολικά πολύ για την όρεξή μου σήμερα:P, και επειδή συμφωνώ μαζί σου σε όλα σχεδόν τα υπόλοιπα σημεία που θίγεις.

Επιβιώνει ο ισχυρότερος. Όποιος είναι και καλύτερος και όποιος έχει και τις ευκαιρίες, τόσο εξαιτίας διασυνδέσεων όσο και εξαιτίας χρημάτων. Αυτός είναι ο κόσμος που μας μαθαίνουν οι μεγάλοι, ο κόσμος στον οποίο μπαίνουμε χωρίς να μας αρέσει. Και τον δεχόμαστε παθητικά, γιατί έχουμε πάρει ως δεδομένο το ότι για να προσληφθούμε σε μια καλή θέση πρέπει να έχουμε 2-3 διπλώματα στις ξένες γλώσσες και στους υπολογιστές. Για τα πτυχία του πανεπιστημίου, ναι, αυτό είναι απαραίτητο και αποδεκτό, επειδή ο φοιτητής είναι πλέον ενήλικας και όχι παιδί. Αλλά είναι απαράδεκτο να είναι αναγκαία η παρακολούθηση μαθημάτων σε ιδιωτικά κέντρα εκπαίδευσης, όταν θέλουμε και μας αρέσει να λέμε ότι έχουμε δημόσια δωρεάν παιδεία. Αν η παιδεία μας ήταν όπως θα έπρεπε, δε θα ήταν ανάγκη να τρέχαμε στα φροντιστήρια τα απογεύματα. Εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι ότι τα παιδιά κακώς τρέχουν πάνω-κάτω στα φροντιστήρια, και πως αν κάποιον πρέπει να κατηγορήσουμε, είναι το εκπαιδευτικό σύστημα.

Δε ζούμε στον ιδανικό κόσμο και το πιθανότερο είναι ότι ο κόσμος αυτός δε θα υπάρξει ποτέ. Θα έπρεπε, όμως, να προσπαθούμε να επιτύχουμε μια προσέγγισή του. Αλλά δεχόμενοι το καθεστώς φροντιστηριακής εκπαίδευσης, τόσο στις ξένες γλώσσες και τους υπολογιστές όσο και στα μαθήματα του σχολείου για το Λύκειο, όχι μόνο δεν προσπαθούμε, αλλά συμβάλλουμε ανεκτικά στη διάδοσή και επέκτασή του ως τις ρίζες της κοινωνίας μας.

Αυτά ήθελα να πω. Με συγχωρείτε που βγήκαν κάπως ασυνάρτητα, αλλά έχω μια ελαφριά ζαλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top