Το σύστημα βαθμολόγησης στην Κύπρο

Na_Na_X_x_X

Νεοφερμένος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Στην Κύπρο βαθμολογούνται διαφορετικά! Δεν κατάλαβα ακριβώς πως βαθμολογούνται στην Ελλάδα γι' αυτό δεν μπορώ να πω διαφορές! Όποιος μπορεί να μου εξηγήσει θα το εκτιμούσα!

Επίσης θα ήθελα να πω στον Γιώργο (qwertyuiop2) να μην σχολιάζει και να ειρωνεύεται και να συγκεντρωθεί στο διάβασμα για να πετύχει και να μην γίνει σαν αυτούς που ειρωνεύεται και σχολιάζει. (εγώ δεν έχω τίποτα μ' αυτούς και πιστεύω ότι κάποιοι βαθμοί δεν σημαδεύουν τόσο πολύ έναν άνθρωπο και αυτό που μετρά περισσότερο είναι ο χαρακτήρας!! :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Στην Κύπρο βαθμολογούνται διαφορετικά! Δεν κατάλαβα ακριβώς πως βαθμολογούνται στην Ελλάδα γι' αυτό δεν μπορώ να πω διαφορές! Όποιος μπορεί να μου εξηγήσει θα το εκτιμούσα!

Επίσης θα ήθελα να πω στον Γιώργο να μην σχολιάζει και να ειρωνεύεται και να συγκεντρωθεί στο διάβασμα για να πετύχει και να μην γίνει σαν αυτούς που ειρωνεύεται και σχολιάζει. (εγώ δεν έχω τίποτα μ' αυτούς και πιστεύω ότι κάποιοι βαθμοί δεν σημαδεύουν τόσο πολύ έναν άνθρωπο και αυτό που μετρά περισσότερο είναι ο χαρακτήρας!! :))

Αθηνά μου είσαι εσύ που νομίζω; :D

Απλά εσύ μάλλον έχεις Α-Ε ... αυτό θέλεις να πεις. Αλλά στα Λύκειά μας βαθμολογούν με τον ίδιο τρόπο. 1-20.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Na_Na_X_x_X

Νεοφερμένος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ναι έχουμε Α-Ε ! ποιά νομίζεις; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
από το KK ? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Na_Na_X_x_X

Νεοφερμένος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ναι ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Από ότι κατάλαβα κάπως έτσι πάει στην Κύπρο? Α ο καλύτερος βαθμός και Ε ο χειρότερος? Υπάρχουν και διαφορές ανάμεσα τους? (πχ Α+ ?)

Στην Ελλάδα το βαθμολογικό σύστημα στα Γυμνάσια-Λύκεια είναι από 1-20, δηλαδή, 20 ο καλύτερος βαθμός, 10 με τον οποίο περνάς την τάξη και 0...καλά μηδέν δεν σου βάζουν ποτέ όσο "άχρηστος" και να είσαι. Νομίζω το χαμηλότερο που βάζουν είναι 7 για τρίμηνα-τετράμηνα (εξετάσεις από 1-20 όλοι οι βαθμοί μετράνε).

Ελπίζω να κατάλαβες...ενδιαφέρομαι να μάθω πάντως για το σύστημα της Κύπρου ;)

{@ qwertyuiop2 : αυτή η συμπεριφορά δεν πρόκεται να σε οδηγήσει πουθενά - ήδη έκανες και ένα ορθογραφικό λάθος :P }
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Στην Κύπρο

-Στο Δημοτικό δεν υπάρχουν ουσιαστικοί βαθμοί. Σου ανακοινώνει ο δάσκαλος το γενικό σου (Α-, Α, Β+, Β- κτλ κτλ) στο τέλος του χρόνου... Προφορικά, κτλ κτλ! Δεν υπάρχει τίποτα επίσημο.

-Στο Γυμνάσιο οι βαθμολογίες ισχύουν από Α-Ε στα τρίμηνα κι από 1-20 στις εξετάσεις. Κάθε Α αντιστοιχεί με 19,5, Β με 17, Γ με 14, Δ με 11 και Ε με ... 9 νομίζω. Στο τέλος του χρόνου βγαίνει κάποιος γενικός. Αλλά είναι στο περίπου.

-Στο Λύκειο οι βαθμολογίες είναι 1-20, σπανιότατα βάζουν κάτω από 8 ή 7... Αυτά!! :)

Ελπίζω να σε κάλυψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Na_Na_X_x_X

Νεοφερμένος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ετσι ακριβώς Χριστίνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GATE 7

Νεοφερμένος

Ο GATE 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
η μητερα μου ειναι κυπρια..:P
απο την σωτηρα, κοντα στην αγια ναπα.
απο τα ξαδερφια μου ξερω το συστημα βαθμολογισης. μπορω επισης να πω οτι τα σχολεια ειναι πιο οργανομενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
To A κανονικά δεν είναι 91+% ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerinaki:)

Νεοφερμένος

Η Katerinaki:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
να ρωτησω κατι...η υλη των εισαγωγικων εξετασεων ειναι η ιδια με της Ελλαδας;
ειναι η μητερα μου Κυπρια και νομιζω οτι μπορω να δοσω και στην Κυπρο εξετασεις,που ειναι πιο ευκολα απο ο,τι εχω ακουσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggi92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
εγω εχω ακουσει κ ισχυει βασικα γιατι εχει περασει ετσι γνωστη μου,οτι δινουν μονο εκθεση. πολυ ξενερωτικο ετσι??? εμεις ξεσκιζομαστε κ αν κ εκεινοι τσουπ μονο με ενα μαθημα!η γνωστη μου αυτη περασε με αστεια μορια ιστορικο αρχαιολογικο αθηνα. στην ιδια σχολη στην οποια αλλη φιλη διαβαζε ολη την χρονια για να περασει! το βρισκω λιγο αδικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Όλο παραπονιόμαστε ότι έχουμε το πιο δύσκολο σύστημα εισαγωγικών εξετάσεων για την τριτοβάθμια εκπαίδευση όμως σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες όπως στην Κύπρο, το σύστημα φοίτησης στα Πανεπιστήμια είναι ιδιαίτερα "σκληρό" κάτι που δεν θα άντεχε ο μέσος Έλληνας φοιτητής του φραπέ, της γκόμενας και της παραλίας! Μετά την δεύτερη ή τρίτη αποτυχία στην εξεταστική νομίζω, διαγράφεσαι από το Πανεπιστήμιο. Συν το γεγονός ότι οι σπουδές είναι απαιτητικές με εβδομαδιαία projects για bonus,...κτλ στο βαθμό γραπτού κάτι που στην Ελλάδα δεν υπάρχει ή αν υπάρχει οφείλεται στον διδάσκοντα (αλλά και πάλι δεν υπάρχει το άγχος της διαγραφής). Κοινώς, ο μέσος φοιτητής δεν το ξύνει ένα εξάμηνο (με την μόνη δικαιολογία των πολύωρων παθητικών παρακολουθήσεων) όπως στην Ελλάδα. Επίσης στην Ελλάδα, οι αποχές των φοιτητών από τα μαθήματα έχουν αυξηθεί από το 1981 εκθετικά (και όσο πάει αυξάνεται), οι σημειώσεις και τα βαθμολογικά βύσματα μέσω κομμάτων δίνουν και παίρνουν και φυσικά το μυξοκλάψιμο στον καθηγητή για ένα πενταράκι είναι το κερασάκι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top