Ποιά είναι η γνώμη σας για το EDEXCEL;

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Το πρώτο part του listening όντως ήταν λίγο τσιμπημένο. Ίσως φταίει βέβαια που δε μου αρέσει το στυλ της άσκησης αυτό.

Τα υπόλοιπα μια χαρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Για πειτε ρε παιδιά τι θεμα έκθεσης σας επεσε στο edexcel?
Τεσπα!Και γω πιστεύω οτι δεν ειναι καθόλου πιο ευκολο απο το michi+cambridge
Γενικα εχει το ίδιο επίπεδο με τα αλλα,άσε που μερικές φορές μπορεί να πέσει και κουφο θέμα και στο τέλος να τα βρεις μπαστούνια.

Καλα αποτελέσματα παιδιά!!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

code

Νεοφερμένος

Η code αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Το θέμα του τεστ ήταν journalism. Το πρώτο writing ήταν letter όπου δίνεις συμβουλές σε νέο που θέλει να ακολουθήσει το επάγγελμα του δημοσιογράφου και το δεύτερο writing ήταν censorship of the newspaper editors ή να γράψουμε τη γνώμη μας για την δημοτικότητα των εφημερίδων που ασχολούνται με gossips ή κάτι τέτοιο. Σχετικά απλά δηλαδή.
Καλά αποτελέσματα στα παιδιά που έδωσαν.:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
E OK then,μετρια πράγματα βλέπω,οχι κατι παλούκαρα!
Αντε και καλά results!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
η Χειρότερη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
η Χειρότερη

Δεν θα την χαρακτήριζα και έτσι.
Απλα είναι κάπως ανοργάνωτο,το Listening πραγματοποιείται με ενα απλο μικρο CD player που αναπαραγει χαλια το CD,η επιτήρηση είναι μηδαμινή και όποιος θέλει αντιγραφει κλπ.

Αν το βαθμολογούσαα εγω προσωπικα με άριστα το 10 θα έπερνε ενα 6 απο μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Δεν θα την χαρακτήριζα και έτσι.
Απλα είναι κάπως ανοργάνωτο,το Listening πραγματοποιείται με ενα απλο μικρο CD player που αναπαραγει χαλια το CD,η επιτήρηση είναι μηδαμινή και όποιος θέλει αντιγραφει κλπ.

Αν το βαθμολογούσαα εγω προσωπικα με άριστα το 10 θα έπερνε ενα 6 απο μένα.
εγω θα του εβαζαααα.... μμμμμ.... 2,5 και πολυ του ειναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tompanag

Νεοφερμένος

Η Παναγιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καταρχας πρεπει να ξέρεις οτι το edexcel είναι user frendly προς τον υποψηφιο και είναι δομημένο έτσι ωστε να βοηθάει τον υποψηφιο και όχι να τον χαντακώνει. επειδή εργάζομαι σε κέντρο ξένων γλωσσών έχω παρακολουθήσει σεμινάρια για το edexcel. σκοπός του είναι να μετράει τι ξέρει ο χρήστης κι όχι τι δεν ξέρει. κι αυτά που ακούγονται οτι δεν έχει κυρος κτλ τα διαδίδουν κέντρα ξένων γλωσσων που απλα δεν το δουλεύουν. ο φορέας και τα θέματα είναι από αγγλους
-----------------------------------------
επίσης αν ήταν τόσο εύκολο όσο λέτε θα το έπερναν όλοι, πράγμα το οποίο δεν συμβαίνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Καταρχας το EDEXCEL ειναι ενα επικοινωνιακό τεστ το οποίο βασίζεται ενα ενα τοπικ το οποίο αναπτύσσει το scenario του όλου τεστ.
Μετραει τον τρόπο επικοινωνιας σου και όχι ξερα γραμματικη και λεξιλογιο.Η γραμματικη εξεταζεται έμμεσα απο την εκθεση και τα προφορικα(για αυτο και εχουν και ξεχωριστα κριτηρια)όπως και το λεξιλόγιο και μεσα απο έκθεση,reading,oral part etc.Βεβαι απο οτι εχω δει σε exam reports οι βαθμοί στην έκθεση δεν ειναι και παρα πολυ καλοι και για να περασεις το τεστ πρεπει να εισαι πολυ καλός στο να γραφεις εκθεσεις και στο effective communication.Αυτός είναι ο ρόλος αυτού του τεστ.
Μόνο που η PALSO δεν το οργανωνει καθολου μα καθολου σωστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Εγώ το μονο που έχω να πω για το edexcel είναι ότι κ το τελευταίο μπάζο του φροντιστηρίου πέρασε.Παιδιά που ήταν άσχετα κ δεν άνοιγαν βιβλίο,πέρασαν κ αυτό γιατί οι επιτηρητές τους βοηθούσαν.Επισης του έβλεπαν ν'αντιγράφουν κ δεν τους έλεγαν τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δεν ειναι τους βοηθησαν.
Οι επιτηρητές ήταν απλοι καθηγητες Δημοσιου.
Σε μας ηταν μια Φυσικος.
Αυτο που με ενοχλησε ηταν η ιδιαιτερα ελαστικη επιτηρηση.
Ενταξει να σε αφησουν να αντιγραψεις κανα δυό αλλα όχι ρε παιδια και ολοκληρες ασκήσεις ή και ολοκληρα Listening.Ειδικα σε μας στο Level 4 επεσε πολύ αντιγραφη και πιο πολυ στο ακουστικο μέρος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
το εντεξελ ειναι σουπερ! εμας τα ΄΄μπαζα΄΄ του φροτνιστηριου δεν περασαν. μονι οι καλοι μασθητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Εγώ πάλι εχω να πω οτι για να περάσεις οποιοδήποτε Β2 πάει να πει πως δεν είσαι άσχετος απλώς τυχαίνει μερικοί μαθητές να εξετάζονται στο Β2 που τους πάει .Αλλά σημαντικό βαθμό παίζει κ ο παράγοντας τυχή για αυτό μην ισοπεδώνουμε κανενα πιστοποιητικό γλωσσομάθειας.Όλα έχουν τις δυσκολίες τους.
Τώρα αυτό που είπε η Lacta144 το θεωρώ ΛΑΘΟΣ γιατί δεν παίζει να είσαι μπάζο στα αγγλικα και να πάρεις lower...η απόδοση του μαθητη σε εξετάσεις διαφέρει απο αυτήν που έχει μέσα στην τάξη και το ξέρω απο προσωπική εμπειρία στις 3 εξετάσεις που έχω δώσει εως τώρα.Τίποτα δεν είναι εύκολο..εμείς τα ονομάζουμε εύκολα και αγχώνουμε παιδιά που δυσκολεύονται και τα κάνουμε να νιώθουν άχρηστα.Καλά θα κάνετε λοιπόν το αν είναι δύσκολο το εντεξελ ή οχι να το κρατάτε για τον εαυτό σας .Ένα παίδι που πιθανότατα να μην το εχει πάρει κ να ακούει σε όλο το φορουμ "πωωω είναι πανεύκολο κ τέτοια"να του καταστρέφουμε ακόμα πιο πολύ την ψυχολογία....απο μόνο του το παιδί θα θεωρεί οτι είναι χαζό που δεν κατάφερε να το περάσει.

Ολά αυτά τα λέω φιλικά..δεν είμαι θυμωμένη απλώς ήθελα να παραθέσω αυτά
Αν κάνω λάθος διορθώστε με (που δεν νομίζω)
Ξέρω τι είναι το εντεξέλ κ το έχω δώσει κ το έχω πάρει (για να προλάβω αυτούς που θα με ρωτήσουν για πολλούς και διαφορους λόγους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εγώ πάλι εχω να πω οτι για να περάσεις οποιοδήποτε Β2 πάει να πει πως δεν είσαι άσχετος απλώς τυχαίνει μερικοί μαθητές να εξετάζονται στο Β2 που τους πάει .Αλλά σημαντικό βαθμό παίζει κ ο παράγοντας τυχή για αυτό μην ισοπεδώνουμε κανενα πιστοποιητικό γλωσσομάθειας.Όλα έχουν τις δυσκολίες τους.
Τώρα αυτό που είπε η Lacta144 το θεωρώ ΛΑΘΟΣ γιατί δεν παίζει να είσαι μπάζο στα αγγλικα και να πάρεις lower...η απόδοση του μαθητη σε εξετάσεις διαφέρει απο αυτήν που έχει μέσα στην τάξη και το ξέρω απο προσωπική εμπειρία στις 3 εξετάσεις που έχω δώσει εως τώρα.Τίποτα δεν είναι εύκολο..εμείς τα ονομάζουμε εύκολα και αγχώνουμε παιδιά που δυσκολεύονται και τα κάνουμε να νιώθουν άχρηστα.Καλά θα κάνετε λοιπόν το αν είναι δύσκολο το εντεξελ ή οχι να το κρατάτε για τον εαυτό σας .Ένα παίδι που πιθανότατα να μην το εχει πάρει κ να ακούει σε όλο το φορουμ "πωωω είναι πανεύκολο κ τέτοια"να του καταστρέφουμε ακόμα πιο πολύ την ψυχολογία....απο μόνο του το παιδί θα θεωρεί οτι είναι χαζό που δεν κατάφερε να το περάσει.

Ολά αυτά τα λέω φιλικά..δεν είμαι θυμωμένη απλώς ήθελα να παραθέσω αυτά
Αν κάνω λάθος διορθώστε με (που δεν νομίζω)
Ξέρω τι είναι το εντεξέλ κ το έχω δώσει κ το έχω πάρει (για να προλάβω αυτούς που θα με ρωτήσουν για πολλούς και διαφορους λόγους).

Ολα τα πτυχια κακα τα ψεμματα εχουν τον ιδιο δείκτη δυσκολίας.
Ο νομοθέτης και η κεντρικη επιτροπή επιστημόνων που εξεταζει αυτα τα πιστοποιητικα για να τα ενταξει στο προσοντολόγιο του ΑΣΕΠ δεν ειναι ηλίθιοι.Ξερουν και πολύ καλα μάλιστα πως όλα τα πιστοποιητικά είναι on-level.Για να δούμε και τον μαθητή τον κακο να γραφει 2 εκθεσεις που πιανουν το 40% του συνολου του Paper και να μιλαει στα Αγγλικα στο προφορικο EDEXCEL για ικανοποιησει τον επικοινωνιακο στοχο.
Και αυτα μονο για το EDEXCEL.Να μην αναφερω για τα υπολοιπα πιστοποιητικα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Να πω κι εγω ακριβώ το ίδιο από δική μου εμπειρία. Μαθητές που δεν διαβασαν ή δεν το προσπάθησαν, ακόμη κι αν έδωσαν, δεν πέρασαν :) Τουλάχιστον στα δικά μου αποτελέσματα αυτοί που είναι ικανοί να περάσουν, περνάνε, αλλά οι άλλοι όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου είναι αδύνατον ένας "αδύναμος" να γράψει καλά σε ένα πιστοποιητικό όπου ζητείται απο τον μαθητή να γράψει 2 εκθέσεις οι οποίες μάλιστα καταλαμβάνουν και το 40% επι της συνολικής βαθμολογίας του τεστ.
Τωρα αυτά που λένε περι δυσκολίας ή ευκολίας δεν ισχύουν,κατα την γνώμη μου.
Αν κάποιοι πιστεύουν πως θα πάρουν edexcel αδιαβαστοι παιδια θα σας απογοητεύσω αλλα δεν ισχύει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
ολα σε καθε εξεταση ειναι στο ιδιο επιπεδο, απλα μπορει μερικες φορες το τοπικ του τεστ να ειναι πιο ενδιαφερων. Θυμαμαι διαλεγαμε στο φροντιστηριο ποια Β2 να δωσουμε, και μας εξηγουσανε το φορματ του εντεξελ. εγω ειμαι μανιακος με αγγλικα και χαρι ποτερ. μου λεει λοιπον η μις τζοανα: Ρ χρηστο, φανταζεσαι φετος να πεσει θεμα στο εντεξελ με το χαρι ποτερ? Λεω "λετε?" αλλα ευτυχως δεν επεσε γιατι αλλιως θα βαρουσα το κεφαλι μου στον τοιχο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
Πολλά , ακούγονται (κυρίως εδώ στην επαρχία) για το EDEXCEL......

Για όσους δεν γνωρίζουν , το EDEXCEL είναι πτυχίο γλωσσομάθειας και βγαίνει σε όλα τα επίπεδα (Β2 , C1 , C2)... Όμως είναι τρομαχτικά εύκολο κι' αυτό είναι άδικο , γιατί όσοι έδωσαν είτε Cambridge ( ειδικά το Proficiency του Cambridge είναι τραγικά δύσκολο) είτε Μichigan , ταλαιπωρήθηκαν αρκετά....

Έρχονται όλοι οι τελευταίοι μαθητές , που δεν ξέρουν τι σημαίνει το hello και ψωνίζονται παντού , ότι πήραν το LOWER .... Μου' ρχεται να τους δώσω μια σφαλιάρα , να δουν τον ουρανό ανάποδα...

Η δική σας γνώμη , ποιά είναι?

ειναι μεγαλη επιπολεοτητα να λες τρομαχτικα ευκολο ενα πτυχιο. εχει τον ιδιο βαθμο δυσκολιας με το μισιγκαν και το κεμπριντζ στο λουερ και επιδη εδωσα στο λεω οτι ειναι ισοτημο με τα αλλα. οσο για το προφισενσι το εντεξελ δεν σου δινει επαρκεια οπως το μισιγκαν και ξεμπριντζ συναιπως ειναι δικαιο.


στο λεω με προσωπικη εμπειρια.:)
-----------------------------------------
Κατά τη γνώμη μου είναι αδύνατον ένας "αδύναμος" να γράψει καλά σε ένα πιστοποιητικό όπου ζητείται απο τον μαθητή να γράψει 2 εκθέσεις οι οποίες μάλιστα καταλαμβάνουν και το 40% επι της συνολικής βαθμολογίας του τεστ.
Τωρα αυτά που λένε περι δυσκολίας ή ευκολίας δεν ισχύουν,κατα την γνώμη μου.
Αν κάποιοι πιστεύουν πως θα πάρουν edexcel αδιαβαστοι παιδια θα σας απογοητεύσω αλλα δεν ισχύει.:)
εγω διαβαζα τρελα φετος και το πηρα το εντεξελ. τα παιδια που εδωσαν εντεξελ και δεν πολυδιαβαζαν δεν το πηραν. το καθε πτυχιο εχει την δυσκολια του,και ολλα τον ιδιο βαθμο δυσκολιας. συμφωνω απολυτα με τον τεο.:iagree: κανεις δεν παιρνει πτυχιο χωρεις να διβασει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Συγνωμη μα καμια σχεση εντεξελ με μισιγκαν! τα προφορικα πολυ ευκολα ενα παιδι να φανταστειτε δεν εγραψε μιση εκθεση και περασε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top