Γαλλικά Β1: Εύκολο;

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
ειναι ευκολο το Β1 στα γαλλικα??ειδικα τα προφορικα ειναι ευκολα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Με το κατάλληλο διάβασμα όλα εύκολα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ευκολάκι τρελό.. σε σύγκριση με Β2 και πάνω.. ;)

(Να σου πω οτι θυμάμαι πως ήταν τα προφορικά, θα πω ψέματα, απλά δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
ειναι ευκολο το Β1 στα γαλλικα??ειδικα τα προφορικα ειναι ευκολα???



Aν εννοείς το Β1 του Γαλλικού Ινστιτούτου, τα προφορικά δομούνται σε τρείς κατηγορίες

1 Προσωπικές ερωτήσεις 2 λεπτά
2 Πλέυ-ρολ 2-3 λεπτα
3 Παρουσίαση του θέματος ενός μικρού αποσπάσματος άρθρου και συζήτηση - έκφραση γνώμης και συναισθημάτων

Σύνολο 10-12 λεπτά περίπου

Είναι πολύ δομημένο όπως βλέπεις και αρκετά ευχάριστο. Η δόμησή του σε βοηθάει να μιλάς και να μη μένεις αμήχανος.

Όσο για το κρατικό, δε ξέρω, αλλά θεωρώ ότι είναι βατό και αυτό.

Το Β1 σου δίνει επάρκεια μέτριας γνώσης της γλώσσας.


Bon courage!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia_93

Νεοφερμένος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ειναι ευκολο το Β1 στα γαλλικα??ειδικα τα προφορικα ειναι ευκολα???
τα προφορικα ευκολα ειναι οι περισσοτεροι εξεταστες ειναι μ@@@@@ς.... αστο καλο συγχηστηκα τωρα που το θυμηθηκα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,768 μηνύματα.
Λογικά είναι εκτός κι αν είσαι λίγο άτυχος στο τρίτο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Αύριο ή μεθαύριο έχει προφορικά στο Β1. Ο ξάδελφος μου που δίνει σήμερα μου είπε ότι αναβάλονται λόγω των γεγονότων και θα δώσει ακριβώς σε μια εβδομάδα από σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Παιδια εγω δινω αυριο προφορικα...αν καποιος εχει ηδη δωσει και ξερει καποια θεματα ασ με πληροφορησει...:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,768 μηνύματα.
Είναι θέματα οικεία πχ περιβάλλον, οικογένεια, διακοπές, ελεύθερος χρόνος και χόμπι, χαρτζιλίκι, ξένες γλώσσες, τηλεόραση, καλύτερος φίλος, περιγραφή δωματίου ή γειτονιάς κτλ.


Δε ξέρω αν σε κατατόπισα πλήρως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Παιδια εδωσα προφορικα και ηταν πολυ τελεια!!!Επεσα σε μια κουλ γαλλιδα!!!!!

Αντε παμε τωρα για τα γραπτα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Θυμήθηκα! Εμένα μου χε πέσει για το αν θεωρώ την πληροφόριση απ'τις εφημερίδες καλύτερη απ'του Internetiou και γιατί :D (2 χρόνια πρίν μιλάμε xD)

Καλύ τύχη στον αποπάνω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Και τι απάντησες. Στο ίντερνετ έχει καλύτερη πληροφόρηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Και τι απάντησες. Στο ίντερνετ έχει καλύτερη πληροφόρηση;

Είχα μιλήσει για την διαφορετική αίσθηση που έχει το χαρτί, την πιο άμεση επαφή.. κάτι τέτοια.. ήταν κ 2 χρόνια πριν οπότε και εγώ δεν είχα μεγάλη σχέση με το νετ και τα μπλογκς δεν ήταν σε τέτοια έξαρση.. Νομίζω είχα πει πως ειδικά οι μεγαλύτεροι δυσκολεύονται με τους υπολογιστές και θα αργήσει κάπως να εξαφανιστούν τελείως οι εφημερίδες..

(Θα βγω λίιιιιιιιγο οφφ, σ'ένα επεισόδιο του south park δεν υπήρχε πουθενά ιντερνετ και δεν μπορούσαν οι τηλεοράσεις να μεταδώσουν τα νέα, ήταν η κύρια πηγή πληροφόρισής τους, κατοίκων και δημοσιογράφων κι είχαν μείνει όλοι χωρις τρόπο ενημέρωσης :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
παιδες αυτοι π εδιναν αυτες τς μερες προφορικα ας ποθν τι τς επεσε κ στα 3 θεματα.σας ικετευω:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Στο πρωτο παρτ με ρωτσε

Τι ταξη παω
Ποσο χρονων ειμαι
Αν πηγαινω σε γενικο τεχνικο
Που περασ τις τελευταιες μου διακοπες

2 παρτ

Ειχα να επιλεξω αναμεσα σε δυο:1.Θελω να γινω τραγουδιστης και ο φιλος μου μου λεει οτι δεν ειναι επαγγελμα με μελλον2.Θα πατε διακοπες με τον κορεσπονταντ σου,αυτος θελει Μαροκο κυριως για σπορ ενω εσυ Καναδα.

3 παρτ

Μου επεσε ανισοτητα στη δουλεια...Οι αντρες πληρωνονται περισσοτερο και κτ τετοια
Και η αλλη επιλογη ελεγε για τηλεοραση στην αμερικη...Αλλα δε διαλεξα αυτο



Επισης ακουσα απο ενα αλλοο παιδι στο 2 παρτ αργησες στην ταξη και εξηγεις γιατι
Και αυτη που ητανε μπροστα μου πρεπει να ητανε σε ενα μαγαζι καινα παραπονιοτανε για τιμες!!!

Παντως θα σε βαζουν να διαλεξεις αναμεσα απο 2 οποτε προετοιμασε αυτα που σου πα και σιγουρα κατι απο αυτα θα σου τυχει...!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Επισης ακουσα απο ενα αλλοο παιδι στο 2 παρτ αργησες στην ταξη και εξηγεις γιατι
Και αυτη που ητανε μπροστα μου πρεπει να ητανε σε ενα μαγαζι και να παραπονιοτανε για τιμες!!!

Καλά ακόμα τα ίδια βάζουν; (μου 'ρχονται αναλαμπές σιγά σιγά..)
Εμένα μου 'χε πέσει ότι είχα κινητό στην τάξη (:D) και έπρεπε να δικαιολογηθώ στον προφ. Και το δεύτερο που λες είχε πέσει πάλι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Χριστιαννα τα αποτελεσματα που ειδες στο ιντερνετ λενε πως τα πηγες σε καθε παρτ?

Και το χαρτι που θα μου στειλουξ θα λεει πως τα πηγα σε καθε ενα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Χριστιαννα τα αποτελεσματα που ειδες στο ιντερνετ λενε πως τα πηγες σε καθε παρτ?

Και το χαρτι που θα μου στειλουξ θα λεει πως τα πηγα σε καθε ενα?

Στο νετ νομίζω λέει μόνο αν πέρασες ή όχι και με πόσο.
Το χαρτί ναι, τα λέει αναλυτικά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Να σε ρωτησω αν η εκθεση λεει να στειλω γραμμα σε περιοδικο πως θα ξεκινησω?

Cher ..?Τι cher?:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Προσωπικά δίνω το Μάιο και ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι τα προφορικά. :(:wow::stars::scared::mpam:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top