Εθελοντισμός

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με τον εθελοντισμό και ειδικότερα σε ποιους τομείς κρίνεται απαραίτητος αλλά και γιατί οι εθελοντές σήμερα και υπάρχουν αλλά και σπανίζουν...Όποιος μπορεί και θέλει ας βοηθήσει..! Ευχαριστώ:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ο εθελοντισμος κρινεται απαραιτητος στην υγεια, στον αθλητισμο, στην παροχη υπηρεσιων στους πολιτες, για την αποτελεσματικη λειτουργια διαφορων προγραμματων (πχ βοηθεια στο σπιτι κλπ) και... δεν μου ερχονται αλλα! :P

Οι εθελοντες σπανιζουν στις μερες μας γιατι υπαρχει ελλειψη ανθρωπιας, αλληλεγγυης, ενδιαφεροντος στον συνανθρωπο, ολα ειναι απροσωπα στις μερες μας, τιποτα πια δεν γινεται χωρις να υπαρχει ανταλλαγμα, κυριαρχει το συμφερον κλπ...

Αυτα τα ολιγα μου ηρθαν τελειως προχειρα. Μπορεις να αναλυσεις λιγο το γιατι χρησιμευει ο εθελοντισμος στους παραπανω τομεις, αναλυσε λιγο τις εννοιες της αποξενωσης, της ελλειψης αλληληεγγυης κλπ, σκεψου και κατι δικο σου και θα εισαι μια χαρα... :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Γιατί να γίνω εθελοντής;
Θέλω να προσφέρω στην κοινωνία
Θέλω να είμαι μαζί με ανθρώπους που μοιράζονται τις ίδιες αξίες
Θέλω να αισθανθώ χρήσιμος και απαραίτητος και γιατί όχι να διασκεδάσω
Θέλω να αξιοποιήσω τις γνώσεις, τις δεξιότητες και τις εμπειρίες μου
Θέλω να αποκτήσω νέες δεξιότητες και εμπειρίες που θα μου φανούν χρήσιμες στη ζωή μου.

Γιατί σπανίζουν;
Στην Ελλάδα δεν υπάρχει από την πολιτεία μια συντονισμένη και συστηματική εκστρατεία ενημέρωσης με στόχο την ευαισθητοποίηση, γι' αυτό έχουμε σοβαρότατη έλλειψη εθελοντών.

Συχνότεροι τομείς εθελοντισμού(δε γραφω για τους απαραίτητους)
Ιδιαίτερη απήχηση στις μέρες μας έχει μία συγκεκριμένη μορφή εθελοντισμού. Αυτός ο εθελοντισμός συνήθως απευθύνεται σε νέους και συσχετίζεται με τις μη κυβερνητικές οργανώσεις, για θέματα όπως είναι η οικολογία, ο αθλητισμός ή βοήθεια κοινωνικών ομάδων που αντιμετωπίζουν κάποια μορφή δυσκολίας (τοξικομανείς, άτομα με ειδικές ανάγκες κ.α.).

Ελπίζω να βοήθησα λίγο και να μπορείς να βγάλεις κάποια συμπεράσματα από αυτά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ! 18,4 έγραψα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
αααααα! Δε σε πρόλαβα!! :) Μπράβο πάντως για το βαθμό!!! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Ευχαριστώ!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Σκεφτόμαστε στην τάξη μας να δημιουργήσουμε μια εθελοντική ομάδα για να έρθουμε πιο κοντά μεταξύ μας, αλλά δεν ξέρουμε για ποιο θέμα.Είμαστε ουσιαστικά δύο διαφορετικοί πολιτισμοί μέσα στην τάξη.Οι μισοί είναι μουσουλμάνοι και οι μισοί χριστιανοί.Σε καμία περίπτωση δε θέλω να φανεί ρατσιστικό αυτό που είπα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Χμ..Δεν χρειάζεται να είναι κάτι οργανομένο..Εθελοντικός εθελοντισμός λόγου χάρη να εξηγήσεις σε ένα παιδί μια άσκηση,να το βοηθήσεις γενικότερα σε κάτι που έχει ανάγκη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Επ!Να ενα θεμα ξεχασμενο στο χρονο!
Σημερα στη Γλωσσα μπηκαμε στην ενοτητα με θεμα τον εθελοντισμο και καναμε το παρακατω κειμενο το οποιο με εβαλε σε σκεψεις:απο μικρη ηθελα να συνησφερω και ελπιζω η κοινωνια και οι συνθηκες να μη με εμποδισουν να το κανω αυτο στο μελλον :)
Κείμενο 1 - Ο νεανικός ιδεαλισμός
Τα περισσότερα παιδιά που γνωρίζω, πλούσια ή φτωχά, επιθυμούν βαθιά να κάνουν κάτι σημαντικό στη ζωή τους. Μου μιλάνε για την επιθυμία τους να προστατεύσουν τα τροπικά δάση, να σώσουν τις θαλάσσιες χελώνες ή να βοηθήσουν παιδιά που ζουν στο δρόμο.

Τι συμβαίνει όμως με την πάροδο του χρόνου σ' αυτό τον ιδεαλισμό; Δυστυχώς, ακόμα και οι πιο ανεξάρτητοι νέοι υποκύπτουν συνήθως στα αδιάκοπα μηνύματα που παίρνουν από τον περίγυρό τους ότι η πρώτη προτεραιότητά τους θα πρέπει να είναι να κερδίσουν ένα υψηλό εισόδημα. Παρόλο που ποτέ δε θα γίνω πλούσιος σχεδιάζοντας προγράμματα για τα άστεγα παιδιά, είχα την καλή τύχη να συνεργάζομαι με ανθρώπους απ' όλο τον κόσμο, οι οποίοι επέλεξαν να συμβάλουν σε κάτι θετικό παρά να αποκτήσουν πολλά χρήματα. Οι περισσότεροι έχουν πάθος για τη δουλειά τους και θεωρούν τυχερό τον εαυτό τους που πληρώνονται για να κάνουν κάτι το οποίο πιστεύουν. Και είναι επίσης από τους πιο ικανούς ανθρώπους στον πλανήτη. Γνωρίζω εθελοντές του Ερυθρού Σταυρού που μπορούν να κατασκευάσουν τα πάντα απ' το τίποτα, μιλούν με άνεση τέσσερις γλώσσες και γράφουν ποιήματα στον ελεύθερο χρόνο τους. Απαλλαγμένοι από την έγνοια της απόκτησης μεγάλου εισοδήματος, ζουν από μέρα σε μέρα και ταξιδεύουν ανάλαφροι. Τα παιδιά τους κοιμούνται σε αιώρες και συναναστρέφονται τα παιδιά των ντόπιων. Αντί να παίζουν με play stations, εξερευνούν μονοπάτια της ζούγκλας.

Πώς καταλήγουν οι άνθρωποι να εργάζονται σε μακρινές χώρες με οργανώσεις ανθρώπινων δικαιωμάτων ή προστασίας του περιβάλλοντος; Οι περισσότεροι ακτιβιστές* λένε την ίδια ιστορία. Σε κάποια κρίσιμη στιγμή της ζωής τους, συνειδητοποίησαν ότι ανοιγόταν ένας άλλος δρόμος μπροστά τους. Εγώ βίωσα μια τέτοια στιγμή το 1984, σ' ένα σταθμό επείγουσας βοήθειας στην έρημο Ογκαντέν της Αιθιοπίας, περιτριγυρισμένος από παιδιά κάτισχνα, αλλά με απίστευτη δύναμη. Ορκίστηκα να μην τα ξεχάσω. Ποτέ όμως δε συνάντησα κάποιον που να βίωσε τέτοιου είδους φώτιση ξαπλωμένος δίπλα σε μια πισίνα ή στα κλιματισμένα γραφεία ενός ουρανοξύστη. Το πρόβλημα είναι ότι σε πολύ λίγους νέους προτείνεται στην πράξη αυτή η εναλλακτική δυνατότητα.

Οι σπουδαστές κολεγίων και πανεπιστημίων συναγωνίζονται να γεμίσουν το βιογραφικό τους με εργασιακές εμπειρίες, δουλεύοντας αμισθί, σαν σκλάβοι, σε τράπεζες και δικηγορικά γραφεία. Μετά το πτυχίο, ο ανελκυστήρας οδηγεί κατευθείαν στον κόσμο των εταιρειών. Τα όνειρα για ηλιοβασιλέματα στην Κένυα γρήγορα αντικαθίστανται με σχέδια για γκολφ τα απογεύματα της Τετάρτης.

Επισκέπτομαι συχνά σχολεία σε διάφορες πόλεις όπου μιλώ για τη δουλειά μου με τα παιδιά του δρόμου. Σε πολλές περιπτώσεις, έχω επιστρέψει σε γυμνάσια όπου πριν από μερικά χρόνια είχα συναντήσει νέα παιδιά με σχέδια για να αλλάξουν τον κόσμο. Τι έγιναν αυτοί οι νέοι; Γονείς, φίλοι και δυνητικοί εργοδότες είχαν παρέμβει και η πλάστιγγα έγειρε προς την επιλογή μιας καλοπληρωμένης θέσης σε πολυεθνική εταιρεία. Ελπίζω, για το δικό τους καλό, οι νέοι αυτοί και οι νέες να μη σκέφτονται και πολύ το τίμημα που χρειάζεται να πληρώνουν για την επιλογή τους. Να μη σκέφτονται τα άστεγα παιδιά της Αφρικής, τους μικρούς αυτούς αγωνιστές της ζωής που θα μπορούσαν να γίνουν φίλοι τους και να τους προσφέρουν τις πιο βαθιές συγκινήσεις. Ή την υπέροχη διεθνή ομάδα με την οποία θα συνεργάζονταν, αν είχαν επιλέξει να δουλέψουν με τους Γιατρούς Χωρίς Σύνορα ή τη Διεθνή Αμνηστία. Ελπίζω τα καινούρια τους τζιπ να τους παρηγορούν, και το αφεντικό τους να τους αφήνει ελεύθερα τα απογεύματα της Τετάρτης για γκολφ, όπως τους είχε υποσχεθεί.

Peter Dalglish, International Herald Tribune, αναδημοσίευση στην εφημ. Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ, 2001
Αντι λοιπον στην ταξη να συζητησουμε γι'αυτο το θεμα που νομιζω οτι ενδιαφερει πολλους συνομηλικους μου μας ειπε απλα να κανουμε μια περιληψη!Τι να καταλαβεις απο μια περιληψη αυτα που θελει να σου πει το κειμενο!Παλι καλα υπαρχει το σκουλ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
δεν μπορω να μπω στο λινκ :( και εμενα με ενδιαφερει να προσφερω στην κοινωνια στο μελλον ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaga.boy

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
βασικα ο εθελοντισμος δν ηταν κατι π μ ενδιεφε ποτε μου.."σωσων εαυτον σωθητω" π ειπε και καποιοσ...η τυχη δυστυχως δν ηταν με το μερος καποιων ανθρωπων..ωστοσο δν νομιζω οτι υπαρχουν και πολλα π θα μπορουσα και θα θυελα να κανω... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
βασικα ο εθελοντισμος δν ηταν κατι π μ ενδιεφε ποτε μου.."σωσων εαυτον σωθητω" π ειπε και καποιοσ...η τυχη δυστυχως δν ηταν με το μερος καποιων ανθρωπων..ωστοσο δν νομιζω οτι υπαρχουν και πολλα π θα μπορουσα και θα θυελα να κανω... :)
οκ αν καποιος δικος σου ανθρωπος χασει τη δουλεια του και το σπιτι του λογω της οικονομικης κρισης, μην του δωσεις μερος να κοιμαται ουτε φαγητο! αστον στη μοιρα του!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Παιδιά, η κοινωνία μας θα γίνει καλύτερη αν συνεισφέρουμε όλοι μας, έστω και με ένα μικρό «τουβλάκι» από τον μικρόκοσμό μας. Στις εποχές που ζούμε, η αλληλεγγύη μεταξύ των ανθρώπων δεν είναι απλά δείγμα παιδείας, αλλά επιβάλλεται! Πρέπει να είναι κάποιος-α ζώο με την κακή έννοια, ώστε να αγνοήσει τον συνάνθρωπό του. Προσωπικά ασχολούμαι με τον εθελοντισμό μέσω ενός προγράμματος της Αντιδημαρχίας Εθελοντισμού, ΜΚΟ, Ισότητας δυο Φύλων, Ένταξης Μεταναστών και Εξυπηρέτησης του Πολίτη. Βοήθεια χρειαζόμαστε όλοι, είτε σε καλές είτε σε άσχημες εποχές. Πιστεύω ότι υπάρχουν αναίσθητοι άνθρωποι, λόγω της απρόσωπης και ψυχασθενικής κοινωνίας στην οποία ζούμε. Ποτέ οι στέγες των ανθρώπων δεν ήταν τόσο κοντά και οι καρδιές τους τόσο μακρυά..είχε πει ο αείμνηστος Αντ.Σαμαράκης.

Ξεκολλήστε από τους υπολογιστές και δείτε την κοινωνία έξω όχι σαν θεατές αλλά ως ενεργά μέλη της. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι όλοι μας, εφόσον ζούμε σε μια κοινωνία, έχουμε υποχρεώσεις εκτός από δικαιώματα. Η εκπλήρωση των υποχρεώσεων έχουν ως αποτέλεσμα την κοινωνική ευημερία. Πρώτα θα γίνουμε άνθρωποι και μετά θα μορφωθούμε επιστημονικά..διότι τα τελευταία χρόνια (για να μην ανατρέξω σε πρόσφατους αιώνες), η χώρα μας λόγω ανεπαρκούς παιδείας παρήγαγε ημιμαθείς βολεμένους κλεισοσπιτάκηδες ψηφοφόρους! Πολλά τα παραδείγματα σε καθημερινή βάση όπως η προβληματική φιλία, η μη προσφορά, η έλλειψη σεβασμού, η έλλειψη ορθής κριτικής σκέψης, ο ιδιοτελής έρωτας, η απουσία φλερτ, η εσωστρέφεια στην κοινωνικοποίηση λόγω φοβικών συνδρόμων,..κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Ε νταξ,από την μία την δράση των ΜΚΟ μπορείς να την εκλάβεις και ως ρίξιμο του σκουπιδιών κάτω από το χαλί. Βοηθάνε ναι μεν,αλλά η κατάσταση παραμένει ίδια και απλά ο άνθρωπος πιστεύει πως αν δώσει έστω και 50 εύρω όλα θα καλυτερέψουν καθησυχάζοντας έτσι την συνείδησή του. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 317 μηνύματα.
Περιηγούμενος στο διαδίκτυο, ανακάλυψα τυχαία πριν λίγη ώρα την ΕΛΙΞ (ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ-https://www.elix.org.gr/index.php/el/). Έχω ακούσει ότι ο εθελοντισμός είναι γενικά ένα ατού στο βιογραφικό σου. Έτσι, έφτασα στην απόφαση να συμμετάσχω του χρόνου (θα έχω τελείωσει την Α' Λυκείου) σε ένα τέτοιο πρόγραμμα, ταξιδεύωντας στο εξωτερικό. Έχει κανείς καμιά παρόμοια εμπειρία; Έχετε κανένα γνωστό σας που έλαβε μέρος σε ένα τέτοιο πρόγραμμα; Ή μήπως έχετε ψάξει και εσείς; Πιστεύετε ότι ένας ανήλικος θα αντιμετωπίσει προβλήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Περιηγούμενος στο διαδίκτυο, ανακάλυψα τυχαία πριν λίγη ώρα την ΕΛΙΞ (ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ-https://www.elix.org.gr/index.php/el/). Έχω ακούσει ότι ο εθελοντισμός είναι γενικά ένα ατού στο βιογραφικό σου. Έτσι, έφτασα στην απόφαση να συμμετάσχω του χρόνου (θα έχω τελείωσει την Α' Λυκείου) σε ένα τέτοιο πρόγραμμα, ταξιδεύωντας στο εξωτερικό. Έχει κανείς καμιά παρόμοια εμπειρία; Έχετε κανένα γνωστό σας που έλαβε μέρος σε ένα τέτοιο πρόγραμμα; Ή μήπως έχετε ψάξει και εσείς; Πιστεύετε ότι ένας ανήλικος θα αντιμετωπίσει προβλήματα;

Η καλύτερή μου φίλη θα συμμετάσχει σε εθελοντικό πρόγραμμα της ΕΛΙΞ αυτό το καλοκαίρι στην Γερμανία. Απ' ό,τι μου έχει πει, αν κλείσεις σχετικά φθηνά αεροπορικά, τα χρήματα που θα δώσεις θα σου επιστραφούν μετά από 4-5 μήνες ενώ το κόστος συμμετοχής είναι πολύ μικρό (πχ η φίλη μου πλήρωσε μόνο 30 ευρώ). Γενικώς μου φαίνεται καλή εμπειρία και θα άξιζε τον κόπο να το δοκιμάσει κάποιος. Ωστόσο, εγώ θα σου πρότεινα να μην πας σε τόσο μικρή ηλικία. Όλοι εκεί θα είναι 20+ και πιστεύω πως ίσως να μην νιώσεις τόσο άνετα μαζί τους. Ο εθελοντισμός πράγματι είναι ένα συν στο βιογραφικό αλλά έχεις άπειρο καιρό μπροστά σου για να το κάνεις αυτό, άσε που δεν υπάρχει μόνο η ΕΛΙΞ. Μπορείς να βρεις ευκαιρίες και αλλού.
Επίσης έχεις ξαναταξιδέψει μόνος σου? Γενικότερα είσαι εξοικειωμένος με αεροπλάνα, τρένα κλπ? Σε ρωτάω γιατί σε τόσο μικρή ηλικία αυτό είναι λίγο δύσκολο και καλό θα ήταν να έχεις ταξιδέψει λίγο πρώτα πριν το κάνεις αυτό.
Εγώ θα σε συμβούλευα να περιμένεις λίγο ακόμη, ίσως να τελειώσεις πρώτα το λύκειο, και μετά να πας. Το να ταξιδέψεις μόνος σου (γιατί κατ' ουσίαν μόνος σου θα είσαι, δεν θα έχεις κανέναν δικό σου εκεί εκτός κι αν κανονίσεις να πας με φίλους σου) δεν είναι εύκολη υπόθεση. Σκέψου το καλά πριν το κάνεις.
Επειδή έχω πάρει μέρος σε διάφορα εθελοντικά προγράμματα, μπορείς να μου στείλεις πμ για ό,τι άλλο χρειαστείς :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ας κάνω up ένα θεματάκι που είδα.

Για όποιον ενδιαφέρεται να αποκτήσει εμπειρία στον τομέα των πρώτων βοηθειών, το πιο οργανωμένο κίνημα παγκοσμίως, είναι ο Ερυθρός Σταυρός.

Ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός, διαθέτει τρία ένστολα σώματα:

-Σώμα Εθελοντών Νοσηλευτικής



-Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών



-Σώμα Εθελοντών Κοινωνικής Πρόνοιας



Πληροφορίες γενικά για την ίδρυση, το σκοπό, και τις αρχές του Κινήματος του Ερυθρού Σταυρού και της Ερυθράς Ημισελίνου εδώ.

Πληροφορίες σχετικά με τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό εδώ.

Πληροφορίες γενικά, αλλά και σχετικά με την αίτηση για ένταξη, κι εκπαίδευση στο Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών εδώ.

















Για οποιαδήποτε ενημέρωση σχετικά, στη διάθεση οποιουδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια μικρή μικρή εθελοντική κίνηση είναι η αιμοδοσία. :)
Και έπειτα δότης μυελού των οστών .
Όταν ο άλλος έχει ανάγκη από λίγο blood από λίγη ζωή. Το πιο ωραίο είν' να σταθείς δίπλα του.
Το να γίνεις εθελοντής δότης σε σένα δεν προσφέρεις κάτι υλικα. Προσφέρεις όμως πολλά ηθικα.
Γιατί φυσικά όλοι μαζί μπορούμε να δώσουμε πνοή στον συνάνθρωπο μας!
Ένα μικρό βήμα είν' η ενημέρωση πάνω στο θέμα αυτό.! Πόσο απλή διαδικασία ειναι. Τί δράσεις οργανώνουν και πάνω απ' όλα βλέπεις τον χαρακτήρα σου να αλλάζει!
Οι περισσότεροι ως φοιτητές είναι σπουδαίο να γίνομαστε εθελοντές (ξεχνώ την ανιδιοτελεια, υπάρχουν άλλοι λόγοι που πρέπει να γίνουμε)
Γίνε το κομμάτι λοιπόν που λειπει!
Κι αν είμαι εγώ αυτός;
Κι αν είσαι εσύ αυτός;
Η Μεγαλύτερη γροθιά δεν είν' ενός body builder, είμαστε εμείς.
Άρα το πρωτο βήμα είν' :δώστε αιμα.
:):):):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Σύμφωνα με πληροφορίες του ΣΚΑΙ ο ελληνικός ερυθρός σταυρός αποβάλλεται από τη διεθνή ομοσπονδία. Τα προγράμματα που είναι ήδη σε εξέλιξη στη χώρα μας κινδυνεύουν να σταματήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top