Erasmus

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
εχετε παει? πως σας φανηκε? που πηγατε? ποσο κοστισε?
σπουδαζω κοινωνιολογια στο παντειο και λεω φετος να δηλωσω για erasmus στο βελγιο η στη γαλλια. αν εχει παει καποιος ας μου πει την εμπειρια του, ποσο κοστιζει η ζωη , αν πρεπει να περασεις μαθηματα εκει κ.α. ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
εχετε παει? πως σας φανηκε? που πηγατε? ποσο κοστισε?
σπουδαζω κοινωνιολογια στο παντειο και λεω φετος να δηλωσω για erasmus στο βελγιο η στη γαλλια. αν εχει παει καποιος ας μου πει την εμπειρια του, ποσο κοστιζει η ζωη , αν πρεπει να περασεις μαθηματα εκει κ.α. ευχαριστω

Τι είναι το erasmus ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν δεν κανω λαθος ειναι κατι σαν ανταλαγη φοιτητων μεταξυ ξενων πανεπιστημιων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Erasmus είναι το πρόγραμμα ανταλλαγής φοιτητών μεταξύ Ευρωπαικών πανεπιστημίων.

Απ' όσο ξέρω δίνει και μια μηνιαία επιχορήγηση/βοήθεια με ένα χρηματικό ποσό.
Ανάλογα με το σε ποιά χώρα/πολή θα πας να ζήσεις, είναι και τα έξοδα.
Στο εξωτερικό έχει μόνο φοιτητικές εστίες, ή/και μπορείς να συγκατικήσεις με άλλα άτομα και να μοιράζεστε το νοίκιο.
Στις φοιτητικές εστίες είναι απλώς ένα δωματιάκι με ένα μπάνιο, και ανάλογα μπορεί να μοιράζεσαι την κουζίνα σου με 2-3 άτομα [ή μπορεί να έχεις δική σου]
Επίσης, οι διαλέξεις στο πανεπιστήμιο είναι συχνά στα αγγλικά και στην επίσημη γλώσσα του κράτους [πχ γαλλικά] οπότε πρέπει να ξέρεις καλά την γλώσσα.

Εγώ θα πω απλώς ότι είναι μια συναρπαστική εμπειρία, με δυνατότητα να γνωρίσεις νέα άτομα, μια νέα κουλτούρα/πολιτισμό ενώ παράλληλα μπορείς να κάνεις και ολιγοήμερες διακοπές σε μέρη της Ευρώπης που σε ενδιαφέρουν με τους νέους σου φίλους. Εφόσον υπάρχει οικονομική δυνατότητα και έχεις την θέληση, σου προτείνω ανεπιφύλακτα να το κάνεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Για το erasmus μπορείς να πάρεις πληροφορίες από τη γραμματεία του τμήματος. Αν είναι ανοργάνωτοι βέβαια μπορεί αν μην ξέρουν και τίποτα.. Ρώτα πάντως εκεί. Αν δεν βγάλεις άκρη ρώτα και στην AIESEC.
Εγώ που είχα ρωτήσει για erasmus, μου είπαν πως έπρεπε να έχω περάσει τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου.
Ψαξ' το πάντως καλά αν σ' ενδιαφέρει, γιατί δεν ξέρω πόσο αξιοκρατικά δίνονται οι θέσεις. Για να καταλάβεις, αυτό το περιστατικό συνέβη σε μένα:
Πάω να ρωτήσω για erasmus Σουηδία(2 θέσεις), και μου λέει η γραμματεία πως οι θέσεις είχαν δωθεί σε δύο κοπέλες οι οποίες "ήρθαν πρώτες"=κανένα κριτήριο ή γερό βίσμα.
Οι δηλώσεις νομίζω γίνονται τα εαρινά εξάμηνα, αλλά καλύτερα ξεκίνα να ψάχνεις τί παίζει από τώρα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Για το erasmus μπορείς να πάρεις πληροφορίες από τη γραμματεία του τμήματος. Αν είναι ανοργάνωτοι βέβαια μπορεί αν μην ξέρουν και τίποτα.. Ρώτα πάντως εκεί. Αν δεν βγάλεις άκρη ρώτα και στην AIESEC.
Εγώ που είχα ρωτήσει για erasmus, μου είπαν πως έπρεπε να έχω περάσει τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου.
Ψαξ' το πάντως καλά αν σ' ενδιαφέρει, γιατί δεν ξέρω πόσο αξιοκρατικά δίνονται οι θέσεις. Για να καταλάβεις, αυτό το περιστατικό συνέβη σε μένα:
Πάω να ρωτήσω για erasmus Σουηδία(2 θέσεις), και μου λέει η γραμματεία πως οι θέσεις είχαν δωθεί σε δύο κοπέλες οι οποίες "ήρθαν πρώτες"=κανένα κριτήριο ή γερό βίσμα.
Οι δηλώσεις νομίζω γίνονται τα εαρινά εξάμηνα, αλλά καλύτερα ξεκίνα να ψάχνεις τί παίζει από τώρα.;)
ευχαριστω πολυ. ασε ανοργανωτοι ειναι. μαλλον μονη θα το ψαξω απο παιδια που εχουν παει παλια....
παντως σαν εμπειρια νομιζω αξιζει

Erasmus είναι το πρόγραμμα ανταλλαγής φοιτητών μεταξύ Ευρωπαικών πανεπιστημίων.

Απ' όσο ξέρω δίνει και μια μηνιαία επιχορήγηση/βοήθεια με ένα χρηματικό ποσό.
Ανάλογα με το σε ποιά χώρα/πολή θα πας να ζήσεις, είναι και τα έξοδα.
Στο εξωτερικό έχει μόνο φοιτητικές εστίες, ή/και μπορείς να συγκατικήσεις με άλλα άτομα και να μοιράζεστε το νοίκιο.
Στις φοιτητικές εστίες είναι απλώς ένα δωματιάκι με ένα μπάνιο, και ανάλογα μπορεί να μοιράζεσαι την κουζίνα σου με 2-3 άτομα [ή μπορεί να έχεις δική σου]
Επίσης, οι διαλέξεις στο πανεπιστήμιο είναι συχνά στα αγγλικά και στην επίσημη γλώσσα του κράτους [πχ γαλλικά] οπότε πρέπει να ξέρεις καλά την γλώσσα.

Εγώ θα πω απλώς ότι είναι μια συναρπαστική εμπειρία, με δυνατότητα να γνωρίσεις νέα άτομα, μια νέα κουλτούρα/πολιτισμό ενώ παράλληλα μπορείς να κάνεις και ολιγοήμερες διακοπές σε μέρη της Ευρώπης που σε ενδιαφέρουν με τους νέους σου φίλους. Εφόσον υπάρχει οικονομική δυνατότητα και έχεις την θέληση, σου προτείνω ανεπιφύλακτα να το κάνεις;)
ναι θελει λεφτα γιατι αυτα που σου δινουν ουτε για το νοικι δεν φτανουν.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
η εμπειρια ειναι απλα ΤΕΛΕΙΑ!
ηταν να παω βελγιο, στη Γανδη, αλλα τελικα κολλησα καπου στη γραφειοκρατία και όταν ξεκολλησε η χαρτουρα, ειχα μπλεξει εγω με αλλα...
εχω παει τρεισ φορες να επισκεφθω φιλες μου που το κανουν, και ηταν τελεια! και η εμπειρια,και η ζωη, και ολα!

τα χρηματα ΔΕΝ φτανουν, αλλα με οικονομια βγαινει αν προσθετεις λιγα απο την τσεπη σου.
Η εστια συνηθως μπορει να πληρωθει απο τα χρηματα που σου δινουν, το φαγητο ειναι στη mensa τους και οι μετακινησεις θα βαραινουν εσενα (μη τις λυπασαι ομως, μια φορα θα το ζησεις!)
Τα αεροπορικα δικα σου, οπως και τα λοιπα εξοδα!
Πριν πας φροντισε και Ε111!

μου χει μεινει τρελο απωθημενο που δεν το εκανα, και μαλλον γιαυτο φευγω εκτος ελλαδας τοσο συχνα....
εχω παει σε 20+ ευρωπαικες πολεις, εμεινα μπορει και δυο μηνες σε καποιες, αλλα ερασμους δεν ηταν...

ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ 1000!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
ζανινάκι μου τέλεια εμπειρία! μην κολλήσεις όσο τρέξιμο κ αν χρειαστεί!!!!
πήγα ιταλία πέρυσι απλά υπέροχα...καινούριο περιβάλλον, καινούρια άτομα κ ανεπανάληπτες εμπειρίες:clapup:

για πληροφορίες καλό είναι να απευθυνθείς στο γραφείο διασύνδεσης, 3ος όροφος εκεί που είναι οι γραμματείες. η κορίνα είναι καταπληκτική θα σε βοηθήσει. έχε υπόψη σου ότι επειδή είναι μόνη της, θα χρειαστεί να τρέξεις αρκετά, αλλά χαλάλι. κοίτα τις ανακοινώσεις, συνήθως βγαίνουν στο γραφείο διασύνδεσης, για πιθανά σεμινάρια ως προς το γραφειοκρατικό κομμάτι. το δυσκολότερο είναι να βρεις τους καθηγητές για αντιστοιχία μαθημάτων.

ότι χρειαστείς πες μου, πάντως καντο κ δεν θα χάσεις!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
ευχαριστώ πολυ παιδια.... τελικα ίσως δεν πάω γιατί σκεφτομαι να πάω για σπουδες στην γαλλία....ψυχολογία....αφού τελειώσω την κοινωνιολογία στην ελλάδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thodoris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Δεν έχω πάει erasmus αλλά έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια από ανθρώπους που είχανε πάει στο Βέλγιο.Έχει πολλούς Έλληνες στο Βέλγιο και έτσι δεν θα σε πιάσει νοσταλγία όσο αφορά την ζωή,καθότι υπάρχουν και Ελληνικές καφετέριες και ελληνικά club.Eγώ έχω πάει 3 φορές στο Βέλγιο και νομίζω ότι δεν θα δυσκολευτείς καθόλου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Παιδιά, ποιές σχολές πηγαίνει κανείς εκπαιδευτικά ταξίδια στο εξωτερικό? Πχ με κοινωνική διοίκηση ξέρω σίγουρα ότι πηγαίνεις, και είναι όλα πληρωμένα, και κάθεσαι και για 1-2 μήνες.. Άλλες σχολές με αυτό το αν μη τι άλλο δελεαστικό προνόμιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Μάλλον λες για το πρόγραμμα erasmus...Όλες οι σχολες συμμετέχουν σε αυτό το πρόγραμμα.Απλά πηγαίνεις για ένα χρονικό διάστημα ( 6 μήνες ή 1 χρόνο ) σε κάποιο από τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια και παρακολουθείς εκεί τα μαθήματα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Ναι, αλλά και με κάποια δεν κάνεις και extra ταξιδάκια για σεμινάρια κι έτσι?
Όσο για το πρόγραμμα που λες, ισχύει για όλες τις σχολές; Και φιλολογία πχ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Σχεδόν όλα τα ΤΕΙ-ΑΕΙ συνεργάζονται με Ευρωπαϊκά πανεπιστήμια.Για extra σεμινάρια δεν ξέρω.

Δες την σελίδα του Erasmus στο Πανεπιστήμια Κρήτης που έχει αρκετές πληροφορίες για το πρόγραμμα :)

https://www.uoc.gr/erasmus/partner_greek.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Αν και μου το βγάζει στα "κινέζικα", κάτι θα κάνω. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
View - Character Encoding - Greek
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Τι καλός, σ' ευχαριστώ πολύ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Αυτοί που αποφασίζουν να πάνε erasmus , συνήθως, όταν έρχονται είναι κατενθουσιασμένοι.
Το σημαντικότερο πλεονέκτημα που αποκομίζει κανείς είναι οι εμπειρίες και η γνωριμία με μια νέα χώρα. Γιατί γενικά φημολογείται ότι το διάστημα εκείνο οι περισσότεροι δεν εμβαθύνουν και πάρα πολύ στα μαθήματα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Εγω κατι μακρινα χρονια ειχα παει Ιταλια για 5 μηνες..

Η προσωπικη μου εμπειρια ηταν αθλια..Αλλα ετυχαν πολλα πραγματα..

Κατα τα αλλα εχω να το προτεινω ανεπιφυλακτα..Αλλωστε και εγω αποφασισα να παω το προηγουμενο χρονο οταν επισκεφτηκα φιλο μου για 10 μερες και τελικα εμεινα 20 και αν δεν ειχαμε εξεταστικη ακομα εκει θα ημουν..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ναμην το σκεφτεις αν δεν εχεις επαγγελματικες υποχρεωσεις δω!
Η γαλλια ειναι φανταστικη, ομως ολα εξαρτωνται απο το μερος και τη σχολη που θα παρακολουθησεις.
Στο Παρισι ειναι αυστηρα τα πραματα κι εχουν πολλες διδακτικες ωρες!
Σχετικα με τις τιμες, δινει καποια βοηθεια η σχολη σου αλλα δεν ειναι αρκετη.
Ενημερωσου στη γραμματεια για το προγραμμα, μαθε απο καθηγητες σου για τιμες, περιοχες και μην το σκεφτεσαι και πολυ!
Αυτα δεν πρεπει επουδενι να τα χανει καποιος!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top