Κακές σχολές 1ου πεδίου

gourlis

Νεοφερμένος

Ο gourlis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Αν και το ενα και μοναδικο κριτηριο για την επιλογη ττων σπουδων ενος νεου, ειναι το τι του αρεσει να σπουδασει και πανω σε τι αντικειμενο θελει να λαβει γνωση, εντουτοις υπαρχουν μερικες σχολες που ειναι πραγματικα φρικτες οσον αφορα κυριως την επαγγελματικη αποκατασταση και δευτερευοντως τη δομη των σπουδων και συνιστανται προς αποφυγη.

1)Εκπαιδευτικης και κοινωνικης Πολιτικης: αν και οι οι φοιτητες αυτου του τμηματος ασχολουνται ως επι το πλειστον με θεματα εκπαιδευσης και σαν αποφοιτοι "θεωρουνται" εκπαιδευτικοι, δυστυχως δεν αναγνωριζονται απο το δημοσιο και δεν μπορουν να συμετασχουν σε κανεναν διαγωνισμο του δημοσιου, ΑΣΕΠ.
2)Φιλοσοφιας, Παιδαγωγικης και Ψυχολογιας:Οι αποφοιτοι αυτοι δεν αναγνωριζονται ως ψυχολογοι καιμ δεν μπορουν ετσι να ασκησουν αυτο το επαγγελμα.Μονο αυτοι που ακολουθουν το αντιστοιχο τμημα με Προγραμμα Ψυχολογιας, μπορουν να εργαστουν ως ψυχολογοι.
3)Τουρκικων και Συγχρονων Ασιατικων Σπουδων:Αν και ο τιτλος του τμηματος υποτιθεται οτι διδασκει την ιστορια και τη φιλοσοφια της συγχρονης Ασιας, δηλαδη της Κινας και καποιοι το θεωρησους ενδιαφερον, εντουτοις δεν υπαρχει ουτε ενα τετοιο μαθημα στο τμημα.Μονο οτι εχει σχεση με Τουρκια διδασκονται οι ηρωικοι φοιτητες που εχουν επιλεξει αυτη τη σχολη (αν υπαρχουν και κανενας.....)
4)Βαλκανικων, Σλαβικων και Ανατολικων Σπουδων:Στην κυριολεξια μηδεν επαγγελματικη προοπτικη.Υπαρχει κανενας που δηλωνει τετοια τμηματα;
5)Θεολογια:Το τμημα αυτο ουσιαστικα υπαρχει ως "μεσο" για να εισαγονται οι φοιτητες του με κατατακτηριες σε αλλες σχολες.
6)Μεσογειακων Σπουδων:Ασαφες τμημα, ασαφη τα επαγγελματικα δικαιωματα των αποφοιτων και ακομα πιο ασαφες προγραμμα σπουδων, καθως συνδιαζει περιβαλλοντικες σπουδες με γλωσσολογια και αρχαιολογια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
δν θα συμφωνησω μαζι σ σε οτι αφορα το 6... και ειναι ξεκαθαρα τα δικαιωματα τους... κανουν τα μαθηματα κορμου και στο 3ο επιλεγουν μια ροη... οι αρχαιολογοι εχουν τα ιδια δικαιωματα με τους κανονικους (μονο που ειδικευονται στις περιοχες εκει κατω...) οι γλωσσολογοι μπορουν να εργαστουν ως λογοθεραπευτες και αυτοι π επιλεγουν τις διεθνεις σχεσεις η καπως ετσι μπορουν να εργαστουν σε φορεις με αντικειμενο επιλυση των προβληματων στη μεσογειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Εγω εχω ακουσει αρκετα καλα λογια για τα 3 και 4.Βεβαια δεν μπορω να αμφισβητησω κατι,δεν τα εχω ψαξει μονος μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Το 4 έχει σίγουρα μέλλον. Προβλέπω θεαματική άνοδο των βάσεων του συγκεκριμένου τμήματος στο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Εγώ είχα δηλώσει 3 και 4 γιατί πολύ απλά πιστεύω ότι είναι σχολές με μέλλον.Όντως και εγώ προβλέπω άνοδο των βάσεων τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Κακή σχολή το 3 κ το 4?? Ενας γνωστος μου αποφοιτησε απο εκει,ειδικεύτηκε στη μεταφραση και τωρα βγαζει πανω απο 5000 ευρω το μηνα (μη γελατε) μεταφραζοντας στα τουρκικα και σε αλλες βαλκανικες γλωσσες. Και ο λογος ειναι πολυ απλος: Ειναι ο μοναδικος που κανει αυτη τη δουλεια στην ευρυτερη περιφερεια του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filiola

Νεοφερμένος

Η Melani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Για το 4 θα πω ότι είναι κάλη σχολή με μέλλον....Εχει μερικές ασάφειες όσο αφορά τα επαγγελματικά διακαιώματα...Αλλά μπορείς να κάνεις πράγματα μέτα το πτυχίο αυτό....Θα ήθελα να ρωτήσω την κοπέλα όπου είπε οτι ένας γνωστός της έκανε ειδίκευση στη μετάφραση,αν γνωρίζει συγκεκριμένα τι έκανε μετά το πτυχίο του....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stabitas

Νεοφερμένος

Η stabitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
παιδιά σας παρακαλώ ας προσθέσουμε και τη γαλλική φιλολογία...
πραγματικα μπαινεις και....δεν βγαίνεις!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Γιαντα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Αν και παλαιότερο το μήνυμά σου, stabistas, όταν το δεις απάντησε αν θες...... για την Αθήνα λες; Ειλικρινά, όταν είδα τον τίτλο ''κακές σχολές...'' μπήκα για να δω αν την έχουν προσθέσει ήδη! :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
παιδιά σας παρακαλώ ας προσθέσουμε και τη γαλλική φιλολογία...
πραγματικα μπαινεις και....δεν βγαίνεις!!!!

Δεν ξέρω αν εννοούμε το ίδιο πράγμα πάντως εμένα μου είπαν ότι η Γαλλική Φιλολογία έχει μέσο όρο για πτυχίο 7 χρόνια εξαιτίας της δυσκολίας των μαθημάτων. Πραγματικά λένε ότι είναι από τις δυσκολότερες σχολές! Αν χάνεις δε τις παραδόσεις , είναι αδύνατο να περάσεις μάθημα! Χάνεσαι μέσα στα βιβλία. Αντιθέτως με συνέπεια και με καλές σημειώσεις, όλα είναι σαφώς ευκολότερα.Εγώ πάντως ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
σε σχέση με τις άλλες μάλλον από τις εύκολες την λες:P..

-Hλίας-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Η δυσκολία μιας σχολής δεν έχει συνήθως σχέση με τη βάση. Η βάση μπορεί να κάνει "κωλοτούμπες",η σχολή όμως δε ρίχνει το επιπεδό της:)
-----------------------------------------
4)Βαλκανικων, Σλαβικων και Ανατολικων Σπουδων:Στην κυριολεξια μηδεν επαγγελματικη προοπτικη.Υπαρχει κανενας που δηλωνει τετοια τμηματα;

Αν ήμουν θεωρητική αυτό το τμήμα θα ήταν ο μοναδικός στόχος μου...
Οσο για τις επαγγελματικές προοπτικές, πως το γνωρίζεις εσυ?
Δε λέω πως είναι η πρώτη σε αποκατάσταση σχολή απλώς από αυτά που έχω διαβάσει έχουν ξεκάθαρα δικαιώματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
3)Τουρκικων και Συγχρονων Ασιατικων Σπουδων:Αν και ο τιτλος του τμηματος υποτιθεται οτι διδασκει την ιστορια και τη φιλοσοφια της συγχρονης Ασιας, δηλαδη της Κινας και καποιοι το θεωρησους ενδιαφερον, εντουτοις δεν υπαρχει ουτε ενα τετοιο μαθημα στο τμημα.Μονο οτι εχει σχεση με Τουρκια διδασκονται οι ηρωικοι φοιτητες που εχουν επιλεξει αυτη τη σχολη (αν υπαρχουν και κανενας.....)
4)Βαλκανικων, Σλαβικων και Ανατολικων Σπουδων:Στην κυριολεξια μηδεν επαγγελματικη προοπτικη.Υπαρχει κανενας που δηλωνει τετοια τμηματα;
καταρχην οσον αφορα το 3)εχω ψαξει γιατι με ενδιαφερει και ξερω οτι το τμημα δεν δουλευει.περιμενουμε την δεσμευση απο το υπουργειο παιδειας της ελλαδας. και για το 4)εγω ενδιαφερομαι!!!και δεν ειμαι η μονη!ξερεις ποσοι ζητανε ανθρωπους που ξερουν κινεζικα και ιαπωνικα σε ναυτιλιακες εταιριες?υπαρχουν νεοι που πανε φροντιστηρια για τα ιαπωνικα.κριμα που η ελλαδα δεν βοηθαει απο μερους της!!:'(εξυσες πληγες φιλε....επισης σχολη χωρις επαγγελματικη αποκατασταση ειναι οι σχολες κοινωνιολογιας επειδη προτιμανε κοινωνικους λειτουργους και το τμημα κοινωνικης πολιτικης στην θεσσαλονικη νομιζω οτι αυτο που λες δεν ισχυει και γιαυτο θα ηθελα να με ενημερωσει καποιος γι αυτο επειδη ειναι μια σχολη που την εχω στην λιστα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Νομίζω πως στη Σλαβικών Σπουδών είναι υποχρεωτική η εκμάθιση της Ρωσικής και από κει και πέρα τα υπόλοιπα είναι μαθήατα επιλογής. Βγαίνοντας έπισήμως έχεις επίπεδο Β2 στα Ρωσικά.

Πάντως κ εγώ ξέρω πως είναι σχολή με πολύ καλές επαγγελματικές προοπτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
κακά τα ψέματα οποιαδήποτε σχολή που έχει σχέση με τις πολιτικέ επιστήμες δεν έχει μέλλον εδώ:(...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
κακά τα ψέματα οποιαδήποτε σχολή που έχει σχέση με τις πολιτικέ επιστήμες δεν έχει μέλλον εδώ:(...
συμφωνω!!τελικα ολοι απο την θεωρητικη θα γινομαστε δασκαλοι φιλολογοι και δικηγοροι για τετοιες βλακειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ε αυτά τα 3 είναι μόνο... τα πολιτικών επιστημών αν και είναι τρομερά ενδιαφέροντα είναι για μόστρα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zouzoumplikos

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
μια ερωτηση και κυριως προς τον gourli που εγραψε τις ''κακες'' σχολες. οταν λες φιλοσοφιας παιδαγωγικης και ψυχολογιας εννοεις ταυτοχρονα και το τμημα φιλοσοφιας και παιδαγωγικης της θεσσαλονικης ? ρωταω γιατι στη θεσσαλονικη δεν εχει ψυχολογια οπως το φπψ αθηνας κ ιωαννινων.... ειναι φπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Πιστευω οτι ολες οι σχολες που εχουν να κανουν με ξενες γλωσσες εχουν αντικρισμα ειτε ως καθηγητικες ειτε ως μεταφραστικες.Σχετικα με το τμημα τουρκικων και ασιατικων σπουδων μια χαρα δουλευει αφου καναμε κοινη ορκομωσια.Λιγοι βεβαια οι αποφοιτοι αλλα η αρχη εγινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top