Βοήθεια/Απορίες στα Γερμανικά

kalabakeza

Νεοφερμένος

Η kalabakeza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
:bye:Θέλω να μου γράψετε μία πρόταση (στα γερμανικά) με το Wessen και μία πρόταση με το Welcher.

Ευχαριστώ πολύ!!!:thanks:


Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από συγχώνευση.
Το θέμα προσφέρεται για τη διατύπωση αποριών και την παροχή βοήθειας σχετικά με τη Γερμανική Γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Wessen Tochter hat er geheiratet? (= ποιανού την κόρη παντρεύτηκε αυτός; )

Welcher Sport ist am teuersten? (= ποιο άθλημα είναι το πιο ακριβό; )

Είναι οκ αυτές; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalabakeza

Νεοφερμένος

Η kalabakeza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
:no1:Ναι σε ευχαριστώ πάρα πολύ...μπορείς να με βοηθήσεις και σε κάτι ακόμη?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
:no1:Ναι σε ευχαριστώ πάρα πολύ...μπορείς να με βοηθήσεις και σε κάτι ακόμη?:)

Είμαι καθηγήτρια γερμανικών, οπότε είσαι τυχερή! Για πες.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalabakeza

Νεοφερμένος

Η kalabakeza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Αχ τέλεια, εγώ βασικά δεν είμαι πολύ προχωρημένη στα γερμανικά... ξέρω λίγα και αυτά από το σχολείο αλλά μου αρέσουν και προσπαθώ να κάνω όσο πιο πολλές ασκήσεις μπορώ...

Λοιπόν, είναι μία άσκηση σχετικά με μία συνέντευξη που παίρνουμε από έναν φίλο μας... και πρέπει να ρωτήσουμε

-ονομα Wie heibst du?
-επιθετο ???
-καταγωγή Woher kommst du?
-τόπο κατοικίας Wo wohnst du?
-διεύθυνση???
-χόμπι ????
-ηλεκτρονική διεύθυνση???
-αγαπημενο μουσικο συγκροτημα???

αυτά που εχω με ερωτηματικο δεν μπορω να τα διατυπωσω σωστά, αν θελετε και μπορειτε βοηθηστε με κ. Jenny!!!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
δν ειναι wie heibst du? αλλα wie heiβst du?
επιθετο= wer ist dein Name...(αν και αυτο ισχυει και για το μικρο)
τα επομενα 2 ειναι σωστα...
was ist deinen Adressen??
Was ist dein Hobby


τα αλλα 2 δν τα θυμαμαι γτ εχω καιρο που σταματηση και δν θελω ουτε να τα ξερω...

Jenny αν εχω καπου λαθος πες(που μαλλον εχω...:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Αχ τέλεια, εγώ βασικά δεν είμαι πολύ προχωρημένη στα γερμανικά... ξέρω λίγα και αυτά από το σχολείο αλλά μου αρέσουν και προσπαθώ να κάνω όσο πιο πολλές ασκήσεις μπορώ...

Λοιπόν, είναι μία άσκηση σχετικά με μία συνέντευξη που παίρνουμε από έναν φίλο μας... και πρέπει να ρωτήσουμε

-ονομα Wie heibst du?
-επιθετο ???
-καταγωγή Woher kommst du?
-τόπο κατοικίας Wo wohnst du?
-διεύθυνση???
-χόμπι ????
-ηλεκτρονική διεύθυνση???
-αγαπημενο μουσικο συγκροτημα???

αυτά που εχω με ερωτηματικο δεν μπορω να τα διατυπωσω σωστά, αν θελετε και μπορειτε βοηθηστε με κ. Jenny!!!:thanks:

Επίθετο: Wie ist dein Familienname?

Διεύθυνση: Wie ist deine Adresse?

Χόμπυ: Was machst du in deiner Freizeit? ή: Welches Hobby hast du?

Ηλεκτρονική διεύθυνση: Wie ist deine E-mail?

Συγκρότημα: Welche Gruppe magst du am liebsten? ή: Was ist deine Lieblingsgruppe?

Οτιδήποτε άλλο χρειαστείς εδώ είμαι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalabakeza

Νεοφερμένος

Η kalabakeza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Σας υπερευχαριστώ...προς το παρόν δεν έχω κάτι άλλο να σας ρωτήσω αλλά για οποιαδήποτε άλλη απορία σε σχέση με το μάθημα θα απευθυνθώ!!! :iagree:
Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ!!!:thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
δν ειναι wie heibst du? αλλα wie heiβst du?
επιθετο= wer ist dein Name...(αν και αυτο ισχυει και για το μικρο)
τα επομενα 2 ειναι σωστα...
was ist deinen Adressen??
Was ist dein Hobby


τα αλλα 2 δν τα θυμαμαι γτ εχω καιρο που σταματηση και δν θελω ουτε να τα ξερω...

Jenny αν εχω καπου λαθος πες(που μαλλον εχω...:P)

Προφανώς δεν έχει εγκαταστήσει τη γλώσσα "γερμανικά" στον υπολογιστή της γι' αυτό δεν μπορεί να γράψει το ες-τσετ ;)

Όσο για τα λάθη σου, έχω ήδη δημοσιεύσει την απάντησή μου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalabakeza

Νεοφερμένος

Η kalabakeza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Αύριο παίζουν οι Phoenix Suns και εξασφαλίσατε δύο εισητήρια για τον αυριανό αγώνα στισ 21.00.

Να επικοινωνήσετε τηλεφωνικώς ή γραπτώς με έναν φίλο/μια φίλη σας προσκαλώντας τον/την να δείτε μαζί τον αγώνα.

Σας παρακαλώ βοήθεια....δεν ξέρω τι να γράψω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ποσες λεξεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Αύριο παίζουν οι Phoenix Suns και εξασφαλίσατε δύο εισητήρια για τον αυριανό αγώνα στισ 21.00.

Να επικοινωνήσετε τηλεφωνικώς ή γραπτώς με έναν φίλο/μια φίλη σας προσκαλώντας τον/την να δείτε μαζί τον αγώνα.

Σας παρακαλώ βοήθεια....δεν ξέρω τι να γράψω.....

Ας υποθέσουμε ότι στέλνεις e-mail σε μια φίλη σου και της το λες....


Betreff: Phoenix Suns! <----- (εδώ είναι το θέμα του e-mail σου)

Liebe Anna,

Wie geht' s? Mir geht es sehr gut!!

Morgen um 21:00 Uhr findet das Spiel von Phoenix Suns auf dem Basketballplatz statt. Ich habe schon 2 Karten bekommen, so mochte ich dich einladen, damit wir zusammen auf den Basketballplatz gehen und das Spiel anschauen! Ich finde das super! Findest du auch das toll?

Ich warte auf deine Antwort. Ich hoffe, du antwortest bald. Du kannst auch mich anrufen.

Bis bald,

...το όνομά σου...

* Στο mochte που σου έχω υπογραμμίσει βάλε Umlaut στο ο γιατί δεν τα αναγνωρίζει εδώ το σύστημα και δεν τα έχω βάλει!)


(Προσπάθησα να στο γράψω όσο πιο απλά γίνεται ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
αμα ειναι ολοσωστο θα την παρουν χαμπαρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalabakeza

Νεοφερμένος

Η kalabakeza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ...:):thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
αμα ειναι ολοσωστο θα την παρουν χαμπαρι!

Εντάξει ας πει ότι τη βοήθησαν συμμαθητές της. Εφόσον είναι αρχάρια ακόμα, χρειάζεται κάποια βοήθεια. ;)

Προς kalabakeza:

Θα πρότεινα να συζητήσεις με την καθηγήτριά σου/τον καθηγητή σου για απορίες που έχεις και γενικά να βρεθεί λύση ώστε να καλύψεις κενά που έχεις ώστε να μην δυσκολεύεσαι στις ασκήσεις. Εφόσον προσπαθείς κι εσύ η ίδια και το θες, καλό είναι να σε βοηθήσουν.

Πάντως εδώ μπορείς να συνεχίσεις να ρωτάς φυσικά, είμαι πρόθυμη να σε βοηθήσω, όπως επίσης και άλλα μέλη που γνωρίζουν γερμανικά :iagree: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalabakeza

Νεοφερμένος

Η kalabakeza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Die Nacht ist dunkel, dia Stadt ist groB, der Verkehr morderisch. Aber ich habe diw weltbeste Begleiterin : Mit heba kann mir nichts passieren. Sie ist 37, Agypterin, und sie sieht aus wie Nofretete. Weil sie unverheiratet ist - ein in arabischen Landern eindeutiger Makel-, lebt sie in Waschington. Seit wir uns 1999 beim Studium kennenlernten, haben Heba und ich ein Ritual : einmal im Jahr zusammen zu reisen. ,,Lass uns die Wuste entdecken'', mailte sie mir vor drei Monaten , und : Jordanieng ist im Vergleich zu Agypten eine schlafende Schone - noch.
Also Jordanien.Gleich nach der Landung in Amman fahren wir auf die Zitadelle, von der aus man einen fantastischen Blick auf die quirlige Hauptstadt hat. Wir kostet frische Kaktusfeigen, betrachten im Archaologischen Museum ehrfurchtig dia ledernen Rollen aus Qumran, eine Urfassung der Bibel, und laufen durch die EinkaufsstraBen, wo fein sauberlich aufgereicht tote Ziegen in den Fenstern hangen, ein grunes Petersilienbund liebevoll ins Maul gesteckt.


ερωτησεις πανω στο κειμενο:

a. Worum handelt es sich im Text?
b. Welche ist die Hauptstadt von Jordanien?
c. Warum lebt Heba in Washington?
d. Welches Verkehrsmittel benutzt Annette Schmiede.


παρακαλω βοηθεια....!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Die Nacht ist dunkel, dia Stadt ist groB, der Verkehr morderisch. Aber ich habe diw weltbeste Begleiterin : Mit heba kann mir nichts passieren. Sie ist 37, Agypterin, und sie sieht aus wie Nofretete. Weil sie unverheiratet ist - ein in arabischen Landern eindeutiger Makel-, lebt sie in Waschington. Seit wir uns 1999 beim Studium kennenlernten, haben Heba und ich ein Ritual : einmal im Jahr zusammen zu reisen. ,,Lass uns die Wuste entdecken'', mailte sie mir vor drei Monaten , und : Jordanieng ist im Vergleich zu Agypten eine schlafende Schone - noch.
Also Jordanien.Gleich nach der Landung in Amman fahren wir auf die Zitadelle, von der aus man einen fantastischen Blick auf die quirlige Hauptstadt hat. Wir kostet frische Kaktusfeigen, betrachten im Archaologischen Museum ehrfurchtig dia ledernen Rollen aus Qumran, eine Urfassung der Bibel, und laufen durch die EinkaufsstraBen, wo fein sauberlich aufgereicht tote Ziegen in den Fenstern hangen, ein grunes Petersilienbund liebevoll ins Maul gesteckt.


ερωτησεις πανω στο κειμενο:

a. Worum handelt es sich im Text?
b. Welche ist die Hauptstadt von Jordanien?
c. Warum lebt Heba in Washington?
d. Welches Verkehrsmittel benutzt Annette Schmiede.


παρακαλω βοηθεια....!!!!!!!!!

Έλεος...τι κείμενο είναι αυτό. Ήθελα να 'ξερα από πού τα ξεθάβουν...Ελπίζω να έχω δώσει σωστές απαντήσεις κάτω :P

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ:

a) Es handelt sich um Heba, eine Freundin von Annette, und ihre Reise nach Jordanien.

b) Die Hauptstadt von Jordanien ist Amman.

c) Sie lebt in Washington, weil sie unverheiratet ist, und das ist ein eindeutiger Makel in ihrem arabischen Land.

d) Flugzeug (επειδή μιλάει για Landung=προσγείωση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalabakeza

Νεοφερμένος

Η kalabakeza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
σε ευχαριστω παρα παρα πολυ για ακομη μια φορα!!!¨:-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna-maria1

Νεοφερμένος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Du hast Schwirigkeiten in der Schule und brauchst deshalb Hilfe in einigen Schulfachern. Nun liest du die folgende Anzeige:

Nachhhilfeunterricht
Hausaufgabenbetreuung
Vorbereitung auf Nachprufungen
Sommer- Intersinkurse
In Gruppen oder Einzelunterricht zu Hause
Lernstudio Gerd Lange
Klenzestr. 66 80469 Munchen
Tel. (089) 223 78 02
E-Mail: glanze@web.de


Antworte auf die Anzeige. Schreib in deiner E-Mail etwas zu allen vier Punkten unten.
Schreib dann zu jedem Punkt 2-3 Satze.
Versuche die Punkte miteinander zu verbinden.
Vergiss Betreff und Anrede nicht. Uberlege dir auch eine Einleitung und einen Schluss.

σε'αυτα πρεπει να απαντησω:

1.Wer bist du und warum du schreibst.
2.In welchem Fach du Hilfe brauchst.
3.Wie viele Stunden Unterricht du brauchst.
κ 4.Ob du in einer Gruppe im Lernstudio oder in Einleitung zu Hause lerner willst...

sos.... ελπιζω να με βοηθησετε....
ευχαριστω εκ των προτερων...

πρεπει να γραψω αυτο το e-mail αλλα δν ξερω τι να γραψω..!
plz help...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Du hast Schwirigkeiten in der Schule und brauchst deshalb Hilfe in einigen Schulfachern. Nun liest du die folgende Anzeige:

Nachhhilfeunterricht
Hausaufgabenbetreuung
Vorbereitung auf Nachprufungen
Sommer- Intersinkurse
In Gruppen oder Einzelunterricht zu Hause
Lernstudio Gerd Lange
Klenzestr. 66 80469 Munchen
Tel. (089) 223 78 02
E-Mail: glanze@web.de


Antworte auf die Anzeige. Schreib in deiner E-Mail etwas zu allen vier Punkten unten.
Schreib dann zu jedem Punkt 2-3 Satze.
Versuche die Punkte miteinander zu verbinden.
Vergiss Betreff und Anrede nicht. Uberlege dir auch eine Einleitung und einen Schluss.

σε'αυτα πρεπει να απαντησω:

1.Wer bist du und warum du schreibst.
2.In welchem Fach du Hilfe brauchst.
3.Wie viele Stunden Unterricht du brauchst.
κ 4.Ob du in einer Gruppe im Lernstudio oder in Einleitung zu Hause lerner willst...

sos.... ελπιζω να με βοηθησετε....
ευχαριστω εκ των προτερων...

Betreff: Nachhilfeunterricht

Sehr geehrte Damen und Herren!

Mein Name ist ..ονοματεπώνυμο.. . Ich habe Ihre Anzeige in der Zeitung gelesen und ich muss sagen, dass mich sie sehr interresiert, denn ich habe Schwierigkeiten in der Schule und deshalb brauche ich Hilfe in einigen Schulf'a'chern.
Ich bin nicht gut in Mathe. In Algebra habe ich eine 3 und in Geometrie eine 4, so brauche ich Ihre Hilfe, um meine Kenntnisse zu verbessern. Ich glaube, dass ich wochentlich 4 Stunden Unterricht brauche. Was halten Sie davon?
Zum Schluss habe ich auch in der Anzeige gelesen, dass Ihr Unterricht auch zu Hause m 'o' glich ist. Ich finde das toll, weil ich nicht so viel Zeit habe, um zum Lernstudio zu kommen.
Ich w'a're Ihnen sehr dankbar, wenn Sie mir bald antworten w'u'rden.

Mir freundlichen Gr'u'βen

..ονοματεπώνυμο..

Ελπίζω να σε βοήθησα αρκετά! Αν χρειαστείς κάτι άλλο, δημοσίευσε πάλι! :)

(για τους βαθμούς σύμφωνα με το σύστημα στη Γερμανία, το 3 αντιστοιχεί περίπου με το δικό μας 15 και το 4 με το δικό μας 12)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top