Μαθηματικά - Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά

aekara4ever

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οι ορισμοί είναι πολύ σημαντικοί. Δεν αρκούν απλές μαθηματικές συνθήκες. Αυτό ισχύει για τα θεωρήματα κυρίως. Η επιμεριστική εντάξει, είναι μια απλή, θεμελιώδης ιδιότητα. Δεν έχει κάποιον αυστηρά μαθηματικό και απαραίτητο ορισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofilia

Νεοφερμένος

Η SoFiLia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Καματερό (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
οκ

αν εχεις
α*(β+γ)=α*β+α*γ ή α*γ+α*β

ουσιαστικα δν εχει σχεση ποιο 8α βαλεις πρωτο...αλλα αν πολλαπλασιασεις πρωτα το α με καθενα απο τις μεταβλητες θα βγαλεις το ιδιο αποτελασμα οπως εαν εκανες πρωτα την παρενθεση και υστερα τον πολλαπλασιασμο...

παντως μν ανχωνεσε θα τα καταλαβεις με τον καιρο κανοναντας πραξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultimater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ultimater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άβδηρα (Ξάνθη). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
ποιος μπορει ναμου λυσει την ασκηση 4 και 6 σελιδα26 στο βιβλιο της α γυμνασιου?ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!!!!!!!!!!:'(:'(:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
4)Αν ο ν ειναι φυσικος αριθμος, τα υπολοιπα της διαιρεσης ν:8 μπορει να ειναι τα εξης:0,1,2,3,4,5,6,7

6)κανεις τν διαιρεση 247:7=35(αλλα γραψτην!)κ με αυτον τον τρπο καταλαβαινουμε οτι θα περασουν 35 εβδομαδες κ οι 2 μερες(λογω του υπολοιπου) αρα θα ειναι πεμπτη!!!!!

αυτα!!!!καλο διαβασμα!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
σε ποιο μαθημα?:Pακυρο το ειδα!λολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultimater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ultimater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άβδηρα (Ξάνθη). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
ρε παιδια δε θελω τη λυση στην ασκηση 4 το τροπο λυσης θελω
-----------------------------------------
βοηθηστε με γιατι θα σκασω απτο μεσημερι προσπαθω να τη λυσω και εχ σκασει.................:boom::boom::boom::boom::boom::boom::boom::boom::boom::boom::boom::boom::boom::boom::boom::boom::boom::boom::boom::boom::boom::boom:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
τι εννοεις τροπο λυσης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultimater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ultimater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άβδηρα (Ξάνθη). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Εννοω να μου πεις πως βρηκες το 0,1,2,3,4,5,6,7,8.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RockyRabo

Νεοφερμένος

Ο βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
απλό είναι α(β+γ)= α επί β + α επί γ
αβ+αγ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sarah96

Νεοφερμένος

Η Σαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ασκηση 4,σελ.26

ν-8=υ
Το υπολοιπο μπορουν να ειναι ολοι οι αριθμοι μικροτεροι απο το 8.

Ασκησ6,σελ.26

247 δια 7=35+2
Αρα ειναι Πεμπτη.

Απλο ηταν!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mimitsaki

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλά αν δεν κάνω λάθος στο πίσω μέρος του βιβλίου έχει της απαντήσεις στις ερωτήσεις/ασκήσεις σαν βοηθήματα..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
τι ειναι αυτο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dOr0ula

Νεοφερμένος

Η 8eodora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μιας και εγώ είμαι Β' Λυκείου και δεν μπορώ να θυμηθώ τίποτα από τα Μαθηματικά της Α' Γυμνασίου που πάει ο αδερφός μου θα ήθελα όποιος πάει Α' να μου κάνει μια χάρη..
Μπορείτε να μου λύσετε την άσκηση 7 της σελίδας 18 και να μου την πείτε?
Θα σας ήμουν υπόχρεος!


Υ.Γ Αν το θέμα είναι σε λάθος ενότητα μπορείς Πέτρο να το μεταφέρεις ή να το κλειδώσεις αλλά θα ήθελα προηγουμένος να λυθεί η απορία γιατί είναι μεγάλη ανάγκη!


πεσ σελ. και ασκηση να στην λυσω---εχω το λυσάρι...λολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Απάντηση:
Το εμβαδό είναι:
Ε= 2*14 + 2*3 + 2*3
Ε= 2(14+3+3)
Ε= 2*20
Ε=40 (τμ; )

:iagree:

-petros

Δε νομίζω τα παιδιά της Α' Γυμνασίου να έχουν κάνει παραγοντοποίηση:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ε ωραια, θα κανουν τους πολλαπλασιασμους και θα προσθεσουν τα γινομενα, εκει κολλας; :P

(Που στο καλο ξεθαψατε θεμα απο τον Σεπτεμβρη του 2007;; :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Mα αφού λέει με την επιμεριστική ιδιότητα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οτι η απορια του παιδιου λυθηκε απο τις 23-09-07! Εσενα τι σε κοφτει; :P

(Αν και δεν καταλαβαινω τη διαφορα... τελοσπαντων, δεν μπορω να σκεφτω οπως στο Γυμνασιο προφανως :P)

Να σε πω, ετσι τα ψειριζεις ολα; Να το κοιταξεις... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οτι η απορια του παιδιου λυθηκε απο τις 23-09-07! Εσενα τι σε κοφτει; :P

(Αν και δεν καταλαβαινω τη διαφορα... τελοσπαντων, δεν μπορω να σκεφτω οπως στο Γυμνασιο προφανως :P)

Να σε πω, ετσι τα ψειριζεις ολα; Να το κοιταξεις... :P


Ναι θα πάω σε τρελογιατρό :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marpho

Νεοφερμένος

Η Μαριλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Djimmakos η άσκηση ουσιαστικά ζητάει να εφαρμόσεις το αντίστροφο της επιμεριστικής ιδιότητας (που αργότερα το μαθαίνουμε ως "μέθοδος παραγοντοποίησης με εξαγωγή κοινού παράγοντα") και τα παιδιά το έχουν διδαχτεί αυτό. Δηλαδή α*(β+γ)=α*β+α*γ αλλά στην μορφή α*β+α*γ=α*(β+γ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top