Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
ο μεγαλος Ιπποκρατης ειπε "η προληψη ειναι καλυτερη απο την θεραπεια..."
ομως
ψηφιζω "υπερ υπο ορισμενες προϋποθεσεις"..

ο λογος...αν και τον εχουν αναφερει τα παιδια πριν ειναι απλος..

φυσικα κανεις δεν εχει το δικαιωμα (ειτε το εμβρυο εχει συναισθηματα ειτε οχι) να αφαιρεσει μια ανθρωπινη ζωη..
φυσικα ειμαι κατα των εκτρωσεων χωρις σοβαρο λογο..
παρολα αυτα αμα το παιδι που προκειται να ερθει στον κοσμο προκειται να ζησει λιγο εξαιτιας καποιας σοβαρης ασθενειας ή ειναι αποτελεσμα βιασμου μιας κοπελας ή προκειται να προκαλεσει τον θανατο της μητερας που το κυοφορει και ταυτοχρονα να πεθανει το ιδιο..τοτε πιστευω πως αυτες οι ακραιες περιπτωσεις χρηζουν εκτρωσης για λογους ψυχοσωματικης ασφαλειας..
φυσικα δεν ενδεικνυται η εκτρωση για αστειους λογους ή για "απροσεξιες"..
παντα αποτελει τελευταια λυση..καλως ή κακως...για αυτο και δεν ειναι παρανομη κατα περιπτωσεις..

In Flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
το παιδι αν μεγαλωσει με αγαπη,στηριξη και ολα τα σχετικα απο την οικογενεια του γτ να μην γεννηθει?και ας μην ειναι ακομα οι γονεις ετοιμοι να μεγαλωσουν ενα παιδι...αυτο θα ρθει στην πορεια...και ας μπηκε το παιδι στην ζωη του ζευγαριου ετσι ξαφνικα...

Το θεμα ειναι οτι ενα ζευγαρι που δε θελει παιδι θα αναλαβει πολυ δυσκολα τις ευθυνες, ίσως και ποτε. Ειδικα ο αντρας μπορει και να το βαλει στα ποδια. Πιστευω πως ειναι καλυτερα για ενα παιδι να μη γεννιεται οταν το νιωθουν ανεπιθυμητο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Εγω τεινω προς το υπερ.
Ακομα και απο απερισκεψια του ζευγαριου να γινει, δεν αξιζει να το πληρωσει για μια ζωη για ενα λαθος, ειδικα αν δεν αισθανεται ετοιμο να μεγαλωσει ενα παιδι, στην τελικη ισως να ειναι και χειροτερο για το ιδιο το παιδι να γεννηθει με γονεις που δε το θελουν. Απο την αποψη οτι ειναι φονος δε ξερω αν συμφωνω ή διαφωνω, αν και τεινω στο οτι στην περιοδο που γινονται εκτρωσεις, δηλαδη στην αρχη αρχη της εγκυμοσυνης το εμβρυο ισως δεν ειναι τπτ περισσοτερο απο μερικα κυτταρα, επομενως δε μπορει να θεωρηθει φονος.
Επισης δεν καταλαβαινω πως γινεται να ειναι καποιοι υπερ οταν προκειται για βιασμο πχ. Δηλαδη τοτε δεν ειναι φονος; Ειναι αδικια να γινονται διαχωρισμοι του στυλ "αν ειναι καταλαθος ειμαι κατα γιατι ειναι φονος-αν ειναι βιασμος ειμαι υπερ γιατι δε φταιει σε τπτ η γυναικα"

+++++

Συμφωνούμε απόλυτα....

Και να προσθέσω... Θα προτιμούσατε να φέρετε στον κόσμο ένα παιδί το οποίο δεν θέλετε, δεν έχετε τα μέσα να το μεγαλώσετε σε σημείο που θα πειναει? Προφανώς εγκαταλείπετε τα πάντα (σπουδες κτλ) αλλά αυτό είναι το λιγότερο.. πιστεύετε ότι με έναν μισθό των 800 Ε το πολύ υπάρχει πιθανότητα να καταφέρετε τίποτα? Θα πεινάτε και εσείς και το παιδί. αυτό προτιμάτε? Να φέρετε στον κόσμο ένα παιδί που θα υποφέρει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Εγώ σε περιπτώσεις που το παιδί πρόκειται να γεννηθεί από μια έφηβη μητέρα, η σε έναν κακό γάμο ή σε κακές σχέσεις γονέων θεωρώ ότι η έκτρωση είναι απαραίτητη(εντάξει, μπορεί να υπάρχουν και εξαιρέσεις). Το παιδί θα "πεθάνει" υπό άλλους τρόπους καθώς μεγαλώνει... Τα οικογενειακά προβλήματα σε ακολουθούν σε όλη σου τη ζωή. Γι' αυτό καλό είναι να ξέρουμε τι κάνουμε όταν το κάνουμε... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweety

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sweety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οτι ενα ζευγαρι που δε θελει παιδι θα αναλαβει πολυ δυσκολα τις ευθυνες, ίσως και ποτε. Ειδικα ο αντρας μπορει και να το βαλει στα ποδια. Πιστευω πως ειναι καλυτερα για ενα παιδι να μη γεννιεται οταν το νιωθουν ανεπιθυμητο...


ωραια εστω λεμε οτι ο αντρας το βαζει στα ποδια(π συνηθως ετσι γινεταιδεν το λεω για ολους απλα καποιοι το κανουν αυτο)τι η μητερα δεν μπορει να το μεγαλωσει μονη της?οσο δυσκολο και να ειναι...μπορει να μην χει την αγαπη του πατερα αλλα η μητερα θα προσπαθησει να του δωσει και την αγαπη της μητερας αλλα και του πατερα...οσο δυσκολο και να ειναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
ωραια εστω λεμε οτι ο αντρας το βαζει στα ποδια(π συνηθως ετσι γινεταιδεν το λεω για ολους απλα καποιοι το κανουν αυτο)τι η μητερα δεν μπορει να το μεγαλωσει μονη της?οσο δυσκολο και να ειναι...μπορει να μην χει την αγαπη του πατερα αλλα η μητερα θα προσπαθησει να του δωσει και την αγαπη της μητερας αλλα και του πατερα...οσο δυσκολο και να ειναι..

Φυσικά και δεν μπορεί. Να στο πω χύμα. Ποιος θα πληρώσει τη νύφη? Έχεις ιδέα τι έξοδα έχει ένα μωρό? Και στην τελική σε τετοιο περιβαλλον ίσως να ναι καλύτερα να μην μεγαλώσει, εκτός κι αν θες να εχει ψυχολογικά σε όλη του την ζωη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweety

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sweety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
+++++

Συμφωνούμε απόλυτα....

Και να προσθέσω... Θα προτιμούσατε να φέρετε στον κόσμο ένα παιδί το οποίο δεν θέλετε, δεν έχετε τα μέσα να το μεγαλώσετε σε σημείο που θα πειναει? Προφανώς εγκαταλείπετε τα πάντα (σπουδες κτλ) αλλά αυτό είναι το λιγότερο.. πιστεύετε ότι με έναν μισθό των 800 Ε το πολύ υπάρχει πιθανότητα να καταφέρετε τίποτα? Θα πεινάτε και εσείς και το παιδί. αυτό προτιμάτε? Να φέρετε στον κόσμο ένα παιδί που θα υποφέρει?


δλδ δεν θα κανεις τα αδυνατα δυνατα για να μην πεινασει το παιδι σου?θα κανεις οτι μπορεις για να μην πεινασει το παιδι σου...και απο τη στιγμη π αποφασισες να το κρατησεις θα δωσεις το φαγητο στο παιδι για να πεινασεις εσυ...κ να μην πεινασει εκεινο...και θα προσπαθησεις να του δωσεις οτι του ειναι απαραιτητο...μπορει και να χρειαστει και να κανεις και 2 ή 3 δουλειες για να αναθρεψεις το παιδι σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είμαι, σε γενικές γραμμές κατά. Δεν είναι δυνατόν να κάνουμε τη μαλακία και ύστερα να έχουμε την εύκολη λύση. Φυσικά αν γίνει ατύχημα και για λόγους κοινωνικούς, οικονομικούς κλπ. το παιδί δεν μπορεί να μεγαλώσει σωστά, τότε μπορεί να γίνεται. Σε καμία περίπτωση, όμως, δεν παραγράφει την εγκληματική απερισκεψία του υπευθύνου ζευγαριού. Υπάρχουν στις μέρες μας 100 χιλιάδες τρόποι για να μη φτάσεις στην εγκυμοσύνη με ποσοστό επιτυχίας άνω του 98%. Και μόνο αμέλεια δικαιολογεί την μη τήρησή τους. Γενικά, λοιπόν, είναι σε κάθε περίπτωση έγκλημα και προιόν αμέλειας και ανωριμότητας του ζεύγους, απλώς υπό ορισμένες προυποθέσεις μπορεί και να διαπράττεται. Όσο για το βιασμό, ισχύουν ακριβώς τα ίδια γιατί ακόμη και μετά από βιασμό μια γυναίκα μπορεί να αποτρέψει την εγκυμοσύνη. Αν δεν το κάνει, δικό της σφάλμα και κανενός άλλου. Κι αν ακόμη δικαιολογήσω τη σύγχυση της στιγμής, οφείλουν τουλάχιστον άνθρωποι από το περιβάλλον της να λάβουν άμεσα μέτρα.
Συνεπώς ψηφίζω Υπερ υπό ορισμένες προυποθέσεις. Υπό πολύ ορισμένες προυποθέσεις, όμως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SWEET HEART

Νεοφερμένος

Η SWEET HEART αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ


Αν το μαθουν οι γονεις μου, ΘΑ ΜΕ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ

.....................................................................................................


Υποκρισία;

Δεν είναι άραγε υποκρισία να καταβάλλονται τόσες προσπάθειες για τη βελτίωση και τη διατήρηση της ζωής, ενώ 300.000 άνθρωποι καταδικάζονται σε θάνατο πριν ακόμα γεννηθούν;



Διάφανο κοιλιακό τοίχωμα...

"Αν το κοιλιακό τοίχωμα της εγκύου ήταν διάφανο,
τί νόμους θα είχαμε για την έκτρωση;"

Dr R.
Natthanson (από την ταινία "Σιωπηλή Κραυγή")


Επιτρέπεται η άμβλωση σε προβληματικές οικογένειες;

Αν γνωρίζατε μια γυναίκα που ήταν έγκυος και είχε ήδη οκτώ παιδιά, τρία εκ των οποίων ήταν κουφά, δύο τυφλά, ένα διανοητικά καθυστερημένο και η ίδια υπέφερε από μεταδοτικό αφροδίσιο νόσημα, θα τη συμβουλεύατε να προχωρήσει σε άμβλωση;

...Αν απαντήσατε θετικά, «σκοτώσατε» τον Μπετόβεν!


Μπορείς να γυρίσεις την πλάτη και να κλείσεις τα μάτια σου. Μπορείς να υποκριθείς και προφασιστείς ότι γίνεται για το καλό κάποιου. Μπορείς;
μαθε περισσοτερα
www.unborn.gr


................................................................................................


Μέθοδοι έκτρωσης στο πρώτο στάδιο της κυήσεως

Απόξεση με αναρρόφηση [D&C]: (εβδ. 6 έως 16) Ένας σωλήνας μεγάλης αναρροφητικής ικανότητας εισάγεται μέσω του τραχήλου στη μήτρα. Το αγέννητο παιδί σχίζεται σε κομμάτια από την ισχύ της αναρρόφησης. Τα μέρη του κομματιασμένου εμβρύου και ο πλακούντας αναρροφώνται σε ένα δοχείο. Πιθανές επιπλοκές είναι η μόλυνση, η ρήξη του τραχήλου και η διάτρηση της μήτρας.

Mifepristone: (εβδ. 5 έως 7) Η χημική ουσία αυτή, γνωστή και ως RU-486, προκαλεί τον θάνατο του εμβρύου παρεμβαίνοντας στη λειτουργία του πλακούντος και προκαλώντας τη λιμοκτονία του εμβρύου. Στη συνέχεια χρησιμοποιείται το φάρμακο Prostaglandin (βλ. παρακάτω) για την αποβολή του εμβρύου. Αυτή η μέθοδος πραγματοποιείται εντός αρκετών ημερών. Στις περισσότερες περιπτώσεις προκαλείται στη γυναίκα έντονη αιμορραγία τουλάχιστον για εννέα ημέρες, αλλά μερικές γυναίκες αιμορραγούν περισσότερο από τέσσερις εβδομάδες. Το Mifepristone μόλις έχει αρχίσει να χρησιμοποιείται στις ΗΠΑ. Οι μακροπρόθεσμες παρενέργειες δεν είναι ακόμα γνωστές.

Methotrexate: (εβδ. 5 έως 9) Αν και δεν είναι εγκεκριμένο από την FDA (στις ΗΠΑ) γι' αυτή τη χρήση, μια ένεση με methotrexate θανατώνει το αγέννητο παιδί παρεμβαίνοντας στη διαδικασία ανάπτυξης (διαίρεση των κυττάρων). Μερικές ημέρες μετά, η γυναίκα λαμβάνει υπόθετα με το φάρμακο Prostaglandin (misoprostol) για να αποβάλει το έμβρυο. Η έκτρωση γίνεται στο σπίτι. Απαιτούνται τρεις επισκέψεις σε γιατρό για την ολοκλήρωση της διαδικασίας.



--------------------------------------------------------------------------------


Μέθοδοι έκτρωσης σε προχωρημένο στάδιο της κυήσεως


Εμβρυοτομή [D&E]: (εβδ. 13 έως 20) Ο τράχηλος διαστέλλεται. Με τη χρήση κατάλληλης λαβίδας, ο "γιατρός" που εκτελεί την έκτρωση κομματιάζει το παιδί και το σύρει έξω, μέλος προς μέλος. Το παιδί επανασυναρμολογείται για να εξασφαλιστεί ότι δεν έχουν παραμείνει στη μήτρα κομμάτια του εμβρύου. Πιθανές επιπλοκές είναι η μόλυνση, η ρήξη του τραχήλου και η διάτρηση της μήτρας.

Prostaglandin: (εβδ. 16 έως 38 ) Το χημικό αυτό, που καλείται επίσης misoprostol, προκαλεί πρώιμους πόνους και τοκετό, και διατίθεται υπό μορφή υποθέτων ή ενέσεων. Η γεννήσεις ζωντανών βρεφών είναι συνήθεις. Πιθανοί κίνδυνοι: σπασμοί, έμετος και ανακοπή καρδιάς.

Ένεση με Digoxin: (εβδ. 20 έως 32 ) Το θανατηφόρο αυτό χημικό εγχέεται με ένεση κατ' ευθείαν στην καρδιά του βρέφους. Ακολουθεί πρόκληση τοκετού με το prostaglandin.

Έκτρωση με άλας: (εβδ. 16 έως 32 +) Μια μακριά βελόνα εισάγεται στην κοιλιά της γυναίκας και εγχέεται ένα διάλυμα άλατος στο αμνιακό υγρό. Το άλας δηλητηριάζει το παιδί, καίγοντας τους πνεύμονες και το δέρμα του. Εντός 24 ωρών γεννάται ένα νεκρό βρέφος. Η μέθοδος αυτή δεν χρησιμοποιείται πολύ συχνά για έκτρωση λόγω των σοβαρών κινδύνων υγείας που υφίστανται για τη γυναίκα.

Υστεροτομή: (εβδ. 24 έως 38 ) Όπως συμβαίνει με την καισαρική τομή, γίνεται μια τομή στην κοιλιά της γυναίκας. Το βρέφος στη συνέχεια αφήνεται να πεθάνει από παραμέληση. Αυτή η επέμβαση έχει τους ίδιους κινδύνους για την υγεία όπως και η καισαρική τομή.

D&X: (εβδ. 20 έως 32 +) Είναι επίσης γνωστή ως "έκτρωση μερικής γέννησης" ("partial-birth abortion"). Πρόκειται για μια επικίνδυνη μέθοδο έκτρωσης που χρησιμοποιείται στα τελευταία στάδια της έκτρωσης και έχει χαρακτηριστεί ως "κακή ιατρική" από την Αμερικανική Ιατρική Ένωση (American Medical Association). Η επέμβαση συνίσταται στο τράβηγμα του βρέφους ώστε να εξέλθουν πρώτα τα πόδια στο κανάλι εξόδου του παιδιού, ενώ το κεφάλι παραμένει στη μήτρα. Αυτός που εκτελεί την έκτρωση ανοίγει μια οπή στο πίσω μέρος του κρανίου για να αφαιρέσει τον εγκέφαλο με ένα καθετήρα αναρρόφησης. Το κεφάλι συρρικνώνεται και έτσι καθίσταται δυνατή η έξοδος ολόκληρου του παιδιού.


πηγη www.undorn.gr

....................................................................



Απ'οτι θα καταλαβατε ειμαι κατα των εκτρωσεων.:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ωραια εστω λεμε οτι ο αντρας το βαζει στα ποδια(π συνηθως ετσι γινεταιδεν το λεω για ολους απλα καποιοι το κανουν αυτο)τι η μητερα δεν μπορει να το μεγαλωσει μονη της?οσο δυσκολο και να ειναι...μπορει να μην χει την αγαπη του πατερα αλλα η μητερα θα προσπαθησει να του δωσει και την αγαπη της μητερας αλλα και του πατερα...οσο δυσκολο και να ειναι..

αν δεν το θελει το παιδι ετσι κι αλλιως ποιος ο λογος; θα ειναι ακομα χειροτερα για το παιδι να εχει ενα γονιο που δεν το ηθελε να γεννηθει. Το να μεγαλωσεις ενα παιδι δεν ειναι καθολου ευκολη υποθεση, ποσο μαλλον οταν προκυπτει απο ενα λαθος... ολοι κανουμε λαθη και απο τα λαθη μαθαινουμε, αλλα δε βρισκω λογο στην προκειμενη περιπτωση να το πληρωσει καποιος τοσο ακριβα. Δε λεω, μπορει να υπαρχουν και παιδια που εχουν γεννηθει απο ανεπιθυμητες εγκυμοσυνες και αγαπηθηκαν, αλλα το ρισκο ειναι μεγαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Θα απαντήσω με ερώτηση
Θα θέλατε σήμερα να μην είχατε έρθει στη ζωή ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ξερεις οτι υπαρχουν περιθωρια κατασκευαστικης αστοχιας στην περιπτωση των προφυλακτικων>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
αν δεν το θελει το παιδι ετσι κι αλλιως ποιος ο λογος; θα ειναι ακομα χειροτερα για το παιδι να εχει ενα γονιο που δεν το ηθελε να γεννηθει.

Και ποιός σου λέει πως αυτό το παιδί που ίσως δεν το ήθελαν οι γονείς του δεν μπορεί να ζήσει μια ΥΠΕΡΟΧΗ ζωή ;
Με αυτή τη λογική τι θα πούμε για τα παιδιά που έτυχε να χάσουν τους γονείς τους και μεγάλωσαν χωρίς αυτούς ; και πόσα από αυτά τα παιδιά γίναν σπουδαίοι στη κοινωνία και πετυχημένοι και προσωπικά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SWEET HEART

Νεοφερμένος

Η SWEET HEART αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Η ανάπτυξη του εμβρύου - Πρώτη εβδομάδα



Γεια σας!

Είμαι ένα παιδάκι στο ξεκίνημα της ζωής μου!

Στο μέσο του κύκλου της μητέρας μου, δύο εβδομάδες μετά την τελευταία της περίοδο, το ωάριό της, με 23 χρωμοσώματα περίμενε στην ωοθήκη. Τότε ήρθε το σπερματοζωάριο του πατέρα μου με άλλα 23 χρωμοσώματα κι αγκαλιάστηκαν σφιχτά, δημιουργώντας εμένα!

Δύο μέρες περίπου αργότερα άρχισα να πολλαπλασιάζομαι ιλιγγιωδώς και να διαφοροποιούμαι από τούς γονείς μου. Μαζί με τα 30.000 γονίδιά μου πέρασα μέσα απʼ τις σάλπιγγες κι εγκαταστάθηκα στη μήτρα.

Εδώ θα φωλιάσω, ώσπου να γεννηθώ.


--------------------------------------------------------------------------------

Στη φωτογραφία με βλέπετε στην 4η μέρα μου. Το επάνω μέρος θα γίνει το σώμα μου, ενώ το κάτω ο πλακούντας που θα υποστηρίξει την ανάπτυξή μου μέχρι να γεννηθώ.


Η ανάπτυξη του εμβρύου - Δεύτερη Εβδομάδα




Ήδη έχω πολλαπλασιαστεί σε περισσότερα από 8.000 κύτταρα, διαφοροποιημένα σε τρία βλαστικά φύλλα. Σε 9 μήνες τα κύτταρά μου θα είναι περισσότερα από 6.000.000.000.000!

Πρώτα σχηματίζονται ο ομφάλιος λώρος και ο πλακούντας, πού με τροφοδοτούν με θρεπτικές ουσίες και οξυγόνο.

Αν και τρέφομαι και θερμαίνομαι από τη μητέρα μου, δεν έχουμε το ίδιο αίμα ούτε ξέρει ακόμα ότι υπάρχω. Μάλιστα περιμένει την κανονική έμμηνο ροή στο τέλος τής εβδομάδας.


--------------------------------------------------------------------------------


Στη φωτογραφία με βλέπετε να έχω μόλις πάρει τη θέση μου στη μήτρα.


Η ανάπτυξη του Εμβρύου - Τρίτη Εβδομάδα




Σχηματίζονται η σπονδυλική μου στήλη, το κεφάλι μου, οι πνεύμονες, το στομάχι, το έντερο και τα νεφρά μου.

Το συκώτι μου παράγει το αίμα μου. Από την 18η ημέρα αρχίζει να σχηματίζεται το καρδιαγγειακό μου σύστημα.


--------------------------------------------------------------------------------

Στη φωτογραφία με βλέπετε την τρίτη εβδομάδα. Τα μέλη του σώματός μου ήδη μπορούν να ξεχωρίσουν.

Η ανάπτυξη του εμβρύου - Τέταρτη Εβδομάδα




Συμπληρώνω τον πρώτο μήνα της ζωής μου! Έχω ύψος μισό εκατοστό και ζυγίζω μισό γραμμάριο!
Οι γάμπες μου είναι σαν μικρές φτερούγες και τα χέρια μου έχουν σχηματιστεί.

Αν και ζω ήδη ένα μήνα, η μητέρα μου μόλις τώρα αρχίζει να το υποψιάζεται, καθώς η περίοδός της καθυστερεί εδώ και δύο εβδομάδες.

Με τους υπέρηχους μπορείτε νʼ ακούσετε την καρδιά μου να χτυπά. Η ίδια αυτή καρδιά θα χτυπά μέχρι να πεθάνω.


--------------------------------------------------------------------------------

Στη φωτογραφία με βλέπετε μέσα στον αμνιακό σάκο, το σπίτι μου.


Η ανάπτυξη του εμβρύου - Πέμπτη Εβδομάδα





Σε μία εβδομάδα το ύψος και το βάρος μου έχουν διπλασιαστεί! Έχω ύψος ένα εκατοστό και βάρος ένα γραμμάριο.

Ξεχωρίζουν το κεφάλι, ο θώρακας και η κοιλιά μου. Σχηματίζονται τα μάτια μου με τον αμφιβληστροειδή, τον φακό και τα βλέφαρα. Ξεπροβάλλουν τα αυτιά και η μύτη μου.


Στον εγκέφαλό μου πρωτοεμφανίζεται η καταβολή του κέντρου του λόγου. Μπορεί να καταγραφεί ακόμα και το ηλεκτροκαρδιογράφημά μου!


Η ανάπτυξη του εμβρύου - Έκτη Εβδομάδα




Έχοουν διαφοροποιηθεί οι γονάδες μου και διακρίνονται τα δάχτυλα στα χέρια και στα πόδια μου.

Στο τέλος της εβδομάδας τα εγκεφαλικά μου κύματα μπορούν να καταγραφούν σε ένα κανονικό ηλεκτροεγκεφαλογράφο.

Κι ωστόσο κάποιοι λένε πως ακόμα δεν έχω ψυχή...


--------------------------------------------------------------------------------

Στη φωτογραφία βλέπετε την πλάτη μου.


Η ανάπτυξη του εμβρύου - Έβδομη Εβδομάδα



Ο εγκέφαλός μου είναι τέλειος. Μπορώ να αισθανθώ και αντιδρώ σύμφωνα με τα ερεθίσματα.

Ανοίγουν τα χείλη μου, μπορώ να κάνω θηλαστικές και καταποτικές κινήσεις.

Τα δάχτυλά μου μακραίνουν και τα δακτυλικά μου αποτυπώματα παίρνουν τη μορφή που θα έχουν σʼ όλη μου τη ζωή.


Η ανάπτυξη του εμβρύου - Όγδοη Εβδομάδα




ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ!

Οι 60 πιο σπουδαίες ημέρες τής ζωής μου:

Όλα τα όργανά μου έχουν σχηματιστεί.

Τώρα πια δεν θα δημιουργηθούν άλλα. Συνεχώς θα μεγαλώνω και οι λειτουργίες μου θα τελειοποιούνται.

Στους επτά μήνες που έχω μπροστά μου ώσπου να γεννηθώ, το ύψος μου θα εικοσαπλασιαστεί (μέχρι εξήντα εκατοστά), και το βάρος μου θα αυξηθεί χίλιες φορές (τρία κιλά και περισσότερο).


Η ανάπτυξη του εμβρύου - Ένατη, Δέκατη Εβδομάδα





Τώρα πια λειτουργούν όλα μου τα όργανα: μύες και νεύρα συγχρονίζονται, κινώ χέρια και πόδια, πιπιλίζω το δάχτυλο.

Μπορώ να πιάνω ένα μικρό αντικείμενο.

Αναπηδώ και κολυμπώ στο ζεστό αμνιακό υγρό.

Αν με τρυπούν, αισθάνομαι πόνο, ακούω τους ήχους και θυμάμαι τους χτύπους της καρδιάς της μητέρας μου. Όταν γεννηθώ θα τους αποζητώ.


Η ανάπτυξη του εμβρύου - 11η, 12η Εβδομάδα




Ήδη είμαι 8 εκατοστά και ζυγίζω 25 γραμμάρια. Μέσα σε ένα μήνα το ύψος μου τριπλασιάστηκε και το βάρος μου οκταπλασιάστηκε! Φυτρώνουν τα μαλλιά και τα νύχια μου!

Η ομοιότητα πού έχω με τούς γονείς μου στα χαρακτηριστικά είναι πια φανερή. Όλες οι ψυχικές και εγκεφαλικές μεταβολές της μητέρας μου και κάθε ουσία που χρησιμοποιεί επηρεάζουν κι εμένα. Όταν η μητέρα μου ανησυχεί για μένα, εγώ το αισθάνομαι. Το ίδιο και όταν την πιάνει αγωνία, κάτι πού είναι σύνηθες και κανονικό τους δύο πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης και δημιουργείται από τον φόβο για το μέλλον, για το «νέο» και άγνωστο. Το νοιώθω όταν καμμιά φορά έχει ιλίγγους, πονοκέφαλο, εμετούς, ναυτίες...

Αλλά όλα αυτά θα περάσουν καθώς η εγκυμοσύνη εξελίσσεται. Κι όταν η μαμά μου με κρατήσει στα χέρια της, θα της φανούν ασήμαντα πια...

Κάποιες φορές όμως η μαμά μου φοβάται υπερβολικά...


Δείτε με να χαμογελώ στον υπερηχογράφο!

Παλιότερα πιστευόταν ότι τα μωρά μάθαιναν να χαμογελούν μετά τη γέννηση, αντιγράφοντας τις μητέρες τους, αφού συνήθως δεν χαμογελούν προτού γίνουν έξι εβδομάδων. Όμως ο καθηγητής Stuart Campbell φωτογραφίζει έμβρυα να χαμογελούν μέσα στη μήτρα ήδη από το 2001, χρησιμοποιώντας υπερηχογράφο 4 διαστάσεων (4D).
"Αυτό μπορεί να είναι ένδειξη για την ήρεμη, χωρίς προβλήματα ύπαρξη μέσα στη μήτρα, και τις σχετικά τραυματικές πρώτες λίγες εβδομάδες μετά τη γέννηση, όταν το μωρό αντιδρά σ' ένα παράξενο, νέο περιβάλλον", λέει ο καθηγητής, και συμπληρώνει:
"Κάνουν αναπνευστικές κινήσεις μέσα στη μήτρα, αλλά δεν υπάρχει αέρας, κι ανοιγοκλείνουν τα μάτια, αλλά δεν υπάρχει φως, έτσι φαίνεται ότι προετοιμάζονται για τη γέννησή τους".
"Δεν νομίζω ότι οι άνθρωποι αντιλαμβάνονται την ποικιλία εκφράσεων που βλέπεις μέσα στη μήτρα, ή ότι πραγματικά τα μωρά ανοιγοκλείνουν τα μάτια τους".

Πηγή www.unborn.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweety

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sweety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
αν δεν το θελει το παιδι ετσι κι αλλιως ποιος ο λογος; θα ειναι ακομα χειροτερα για το παιδι να εχει ενα γονιο που δεν το ηθελε να γεννηθει. Το να μεγαλωσεις ενα παιδι δεν ειναι καθολου ευκολη υποθεση, ποσο μαλλον οταν προκυπτει απο ενα λαθος... ολοι κανουμε λαθη και απο τα λαθη μαθαινουμε, αλλα δε βρισκω λογο στην προκειμενη περιπτωση να το πληρωσει καποιος τοσο ακριβα. Δε λεω, μπορει να υπαρχουν και παιδια που εχουν γεννηθει απο ανεπιθυμητες εγκυμοσυνες και αγαπηθηκαν, αλλα το ρισκο ειναι μεγαλο.

ναι αλλα αξιζει ή οχι να ρισκαρεις?ενα παιδι ναι θα φερει τα πανω κατω σε μια ζωη...θα αλλαξουν παρα πολλα...αλλα ειναι παιδι σου...αιμα σου...ειναι δυνατον να μην το αγαπησεις?να μην του φερθεις καλα?
οσο δυσκολο και να ειναι εγω πιστευω πραγματικα οτι αξιζει να ρισκαρεις μονο αν το εχεις παρει αποφαση...και εισαι σιγουρος\ρη οτι θα το αγαπησεις και θα κανεις οτι μποερις για να μην του λειψει τιποτα...ειτε αυτο ειναι οικονομικο ειτε απο συναισθηματικη πλευρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Kαιρός τότε να ξανασκεφτείς την επιλογή σου... Οι μέθοδοι αντισύλληψης δεν σου εξασφαλίζουν τίποτα.

Αν σκεφτείς ωριμα θα δεις ότι αν σκεφτείς το παιδί θα καταλάβεις ότι για να μην υποφέρει αν έρθει στον κόσμο ίσως να είναι καλύτερα να μην γεννηθεί...

γιατι να υποφερει αμα ερθει στον κοσμο; μιλαμε γενικα αυτη την στιγμη..

Ωστόσο..
Αν πουμε πως οντως οι συνθηκες ειναι δυσκολες σε καποιες περιπτωσεις..ακομα και τοτε θα διαλεγα να γεννουσα αυτο το παιδι...

πραγματικα δεν πιστευω πως υπαρχει κατι χειροτερο απο το να αφαιρεσεις την ζωη καποιου...δεν δινεις επιλογες με αυτον τον τροπο...ειναι σαν να προκαθοριζεις εσυ την ζωη καποιου...κανενας δεν εχει δικαωμα να κανει κατι τετοιο..και ακομα και αν οι πιο πολλοι υποστηριζουν πως..'το κανω για το παιδι' αυτο ειναι ψεμα...οι πιο πολλοι δεν μπορουν να αντιμετωπισουν τις ευθυνες τους..γι αυτο τον λογο υπαρχει αυτη η κατασταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Και ποιός σου λέει πως αυτό το παιδί που ίσως δεν το ήθελαν οι γονείς του δεν μπορεί να ζήσει μια ΥΠΕΡΟΧΗ ζωή ;
Με αυτή τη λογική τι θα πούμε για τα παιδιά που έτυχε να χάσουν τους γονείς τους και μεγάλωσαν χωρίς αυτούς ; και πόσα από αυτά τα παιδιά γίναν σπουδαίοι στη κοινωνία και πετυχημένοι και προσωπικά ;

να διαβαζεις ολοκληρο το ποστ αλλη φορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
ξερεις οτι υπαρχουν περιθωρια κατασκευαστικης αστοχιας στην περιπτωση των προφυλακτικων>

Για αυτό φροντίζεις να μη βιαστείς να τα χρησιμοποιείς έτσι για τη πλάκα και χωρίς αγάπη
Διότι η ερωτική συνάντηση δύο ανθρώπων δεν είναι αυτό που περνάνε τα ΜΜΕ
Δεν είναι μια ευχάριστη διασκέδαση , είναι η αρχή μιας νέας ζωής σε κάποιες περιπτώσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweety

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sweety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
γιατι να υποφερει αμα ερθει στον κοσμο; μιλαμε γενικα αυτη την στιγμη..

Ωστόσο..
Αν πουμε πως οντως οι συνθηκες ειναι δυσκολες σε καποιες περιπτωσεις..ακομα και τοτε θα διαλεγα να γεννουσα αυτο το παιδι...

πραγματικα δεν πιστευω πως υπαρχει κατι χειροτερο απο το να αφαιρεσεις την ζωη καποιου...δεν δινεις επιλογες με αυτον τον τροπο...ειναι σαν να προκαθοριζεις εσυ την ζωη καποιου...κανενας δεν εχει δικαωμα να κανει κατι τετοιο..και ακομα και αν οι πιο πολλοι υποστηριζουν πως..'το κανω για το παιδι' αυτο ειναι ψεμα...οι πιο πολλοι δεν μπορουν να αντιμετωπισουν τις ευθυνες τους..γι αυτο τον λογο υπαρχει αυτη η κατασταση


α μπραβο γτ ο Θεος επελεξε να δωσει ζωη σε αυτο το παιδι...και δεν εχεις κανενα απολυτως διακιωμα να του στερησεις την ζωη του...ο Θεος δινει την ζωη και εμεις προσπαθουμε να την κανουμε καλυτερη..ενα παιδι ειναι ευλογια απο τον Θεο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
να διαβαζεις ολοκληρο το ποστ αλλη φορα.

Μα όλο το διάβασα , απλά δεν κατάλαβα ποιός εννοούσες ότι πληρώνει το λάθος
Το μωρό που το σκοτώνουν μέσα στη κοιλιά της μάνας ή η μητέρα που θα πληρώνει μια ζωή το λάθος της δηλαδή να έχει ένα παιδί
Εκεί μπερδεύτηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top