Τα ιταλικά σε όλα τα Γυμνάσια της χώρας!

kostas221117

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
πάντως πιστεύω αυτό θα κάνει καλό
1)θα μεταδοθεί η γλώσσα
2)πολλοί καθηγητές που σπυδάζουν ιταλική φιλολογία μένουν χωρίς δουλειά και αναγκάζοντε να δουλεύουν σε φροντιστήρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiritual

Νεοφερμένος

Ο spiritual αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
μπραβο που βαλανε και τα ιταλικα στα γυμνασια αυτο ειναι πολυ καλο αλοστε πιστευω οτι καλυτερα να μαθαινουν τα παιδια ξενες γλωσες παρα κατι θρησκευτικα και αλλα μαθηματα που δεν θα τους χρισιμευσουν πουθενα και το λεω γιατι αυτη τη στιγμη βρισκομαι στην δανια as a exhange student kai βλεπω οτι τα παιδια απο αλλες χωρες μιλανε 3-4 γλωσες απταιστα και τα εχουνε μαθει δωρεαν απο το σχολειο ενω εμεις τα σκαμε στα φροντιστηρια ελεος δηλαδη παιδια μαθετε ξενες γλωσες αν θελετε να προχορησετε στην ζωη σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης των μαθημάτων. Και δε μίλησε κανείς για κατάργηση άλλου μαθήματος, στη θέση του οποίου θα μπουν τα Ιταλικά. Τι πάει να πει "δεν θα τους χρησιμεύσουν σε τίποτα"; Αυτό το κρίνεις 2-3 χρόνια μετά την αποφοίτησή σου από το Λύκειο;
Όσο για τις γλώσσες, μην τρελαθούμε κιόλας. Είναι πασίγνωστο, εδώ και χρόνια, ποιοι είναι οι γλωσσομαθείς (μετά από κάποιο σημείο αυτό μεταφράζεται σε μαλάκας) της Ευρώπης...Είτε από φροντιστήριο, λοιπόν, είτε από σχολείο, τα ποσοστά γλωσσομάθειας της Ελλάδας δεν υπάρχουν πουθενά. Άλλωστε όταν εδώ και δύο-τρια χρόνια τα δημοτικά σχολεία έχουν δεύτερη ξένη γλώσσα στην Ελλάδα, στη Γαλλία συζητούν ακόμη για την εισαγωγή των Αγγλικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Πολύ καλή κίνηση :)
Νομίζω πως θα την επιλέξουν πολλοί από τους μαθητές.Έχει πέραση άλλωστε,αφού θεωρείται από τις πιο εύκολες γλώσσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
θεωρείται από τις πιο εύκολες γλώσσες.
Μπα... δεν ειναι και τοσο ευκολη τελικα! Η γραμματικη της εχει παρα πολλες εξαιρεσεις. Παντως ειναι πολυ ωραια γλωσσα και συμφωνω μ' αυτη την κινηση. Αν πηγαινα τωρα γυμνασιο θα ημουν απ' αυτους που θα επελεγαν ιταλικα. Ουσιαστικα ειναι η δικη μου δευτερη ξενη γλωσσα (ασχετως αν τα εχω ξεχασει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Άλλωστε όταν εδώ και δύο-τρια χρόνια τα δημοτικά σχολεία έχουν δεύτερη ξένη γλώσσα στην Ελλάδα, στη Γαλλία συζητούν ακόμη για την εισαγωγή των Αγγλικών.

Διευκρίνηση : Στη Γαλλία μιλάν για την εισαγωγή των αγγλικών στα νηπιαγωγεία (maternelle). Στο δημοτικό (primaire) βεβαίως και κάνουν αγγλικά όπως και άλλες γλώσσες όπως ισπανικά κυρίως αλλά και ιταλικά, γερμανικά και ρώσσικα.
Το ότι συζητούν για εισαγωγή των αγγλικών στα νηπιαγωγεία έγκειται κυρίως ότι γνώσεις τους στα αγγλικά είναι μικρότερες σε σύγκριση με τις σκανδιναβικές χώρες ή τη Γερμανία όπου μαθαίνουν σε μεγαλύτερο βάθος τα αγγλικά και πολλές άλλες γλώσσες.
Δίνω κάτω μία διεύθυνση που καταμαρτυρά την ύπαρξη ξένων γλωσσών στα δημοτικά της Γαλλίας. Στο νηπιαγωγείο ήταν να ξεκινήσουν από πρόπερσι απ'ότι ξέρω αλλά αναβλήθηκε.
https://www.momes.net/education/languesetrangeres/langues.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas221117

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
και γω ξέρω ιταλλικά...pizza,pasta,makaronia,barilla,roma,milan...αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foteini

Νεοφερμένος

Η foteini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Νομίζω ότι είναι πολύ καλή ιδέα να ενταχθεί και η ιταλική στις γλώσσες επιλογής στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, αρκεί όμως να υπάρχουν και οι κατάλληλοι καθηγητές ώστε να διδαχτεί και σωστά η γλώσσα...

Γιατί σε μερικά σχολεία, ειδικότερα αυτα που βρίσκονται στο κέντρο της Αθήνας, δεν υπάρχει καν καθηγητής γερμανικών... Το σωστό κανονικά είναι αφού θέλουν να εφαρμόσουν ένα σύστημα, να το εφαρμόσουν και σωστά..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Γιατί σε μερικά σχολεία, ειδικότερα αυτα που βρίσκονται στο κέντρο της Αθήνας, δεν υπάρχει καν καθηγητής γερμανικών...
Αυτο το επαθα οταν πηγα Γυμνασιο (πριν 6 χρονια :P). Μας πηγαν ολους Γαλλικα ανεξαρτητως του τι ειχαμε επιλεξει, γιατι δεν υπηρχε καθηγητης για Γερμανικα!

Και ναι, το σχολειο μου ηταν στο κεντρο της Αθηνας... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Αυτο το επαθα οταν πηγα Γυμνασιο (πριν 6 χρονια :P). Μας πηγαν ολους Γαλλικα ανεξαρτητως του τι ειχαμε επιλεξει, γιατι δεν υπηρχε καθηγητης για Γερμανικα!

Και ναι, το σχολειο μου ηταν στο κεντρο της Αθηνας... :P

αυτο πρωτη φορα το ακουω!!....ελεος ρε π*****, ελεος......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
αυτο πρωτη φορα το ακουω!!....ελεος ρε π*****, ελεος......


Κι όμως συμβαίνει δυστυχώς...Σε δημοτικό της περιοχής μου μάλιστα ανάγκασαν τους μαθητές να πάρουν όλοι γαλλικά, παρόλο που υπήρχαν ήδη αρκετοί μαθητές για γερμανικά με τη δικαιολογία ότι εφόσον είχαν καθηγήτρια γαλλικών θα έφτιαχναν μόνο τμήματα γαλλικών και δεν θα ζητούσαν να τους στείλουν για γερμανικά...Έλεος.

Ας ελπίσουμε ότι εφόσον τα παιδιά θα έχουν επιλογές για ξένη γλώσσα ότι θα στέλνουν καθηγητές για την αντίστοιχη ειδικότητα και σύντομα μάλιστα...Γιατί σε πολλά σχολεία στέλνουν καθηγητές λίγο πριν τα Χριστούγεννα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrischarmedfan

Νεοφερμένος

Ο Chris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Μου αρεσει η ιδεα των Ιταλικων στα σχολεια!!!Μακαρι να ημουν 1η Γυμνασιου!!!Ετσι θα μου δινοταν και θα δινεται στα παιδια που θα πανε 1η Γυμνασιου να κανουν πιο ευκολα μια τριτη γλωσσα!!!Αν τελειωνα τα Γαλλικα (που ειχα ξεκινησει στο γυμνασιο) τωρα θα ξεκινησου με χαλαρους ρυθμους τις δυο αγαπημενες μου γλωσσε:Ρωσικα και Ιαπωνικα!!!Αλλα δυστηχω με το συστημα που κυριαρχει στην χωρα μας που ελευθερος χρονοσ για Γλωσσες!!!:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
κι εγώ ιταλικά ρε γμτ. Η γενιά των σημερινών (μεθαυριανών :p ) παιδιών της δευτέρας γυμνασίου είναι η πιο άτυχη. Πέτυχε τα καινούρια βιβλία στο δημοτικό μόνο την τελευταία χρονιά, διδάχτηκε το σαβουροβιβλίο της Στ δημοτικού, έχασε την ευκαιρία να μάθει ιταλικά στο τσακ και μάλλον θα κάνει και 1 χρόνο παραπάνω σχολείο αν περάσει η πρόταση βερέμη... γαμώτο πια, στο στόχαστρο μας βάλανε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STAXTOULA

Νεοφερμένος

Η STAXTOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
κριμα :'(
κ τρελενομαι για τα ιταλικα αν κ δε καταλαβαίνω :P:D , αλλά κ μονο η προφορά μου αρέσει αφάνταστα :jumpy::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinamamagi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
:jumpy:τελεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Γαμώτο δεν το πρόλαβα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Γαμώτο δεν το πρόλαβα!
Γιατί εμείς τα προλάβαμε νομίζεις? Πρέπει να συνεχίσουμε Γερμανικά!!:mad: (ή Γαλλικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
ναι, τωρα που τελειωσε η πρωτη μας το λενε!!!.....:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Κανονικά θα έπρεπε να κάνουμε κι εμείς...και να τα συνεχίσουμε στο Λύκειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Ακριβώς!
Εγώ νόμιζα ότι τα Γερμανικά είναι ωραία αλλά και αυτά και τα Γαλλικά είναι@@@@@

Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top