Τα ιταλικά σε όλα τα Γυμνάσια της χώρας!

Italikoulis

Νεοφερμένος

Ο Italikoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
:) :) :)
Πληροφορούμε τους γονείς και τους μαθητές των γυμνασίων ότι από την φετινή σχολική χρονιά 2008-2009 σύμφωνα με απόφαση 111800/Γ2-2/9/2008 του Υπουργείου Παιδείας θα εισαχθεί η Ιταλική Γλώσσα σε όλα τα Γυμνάσια της χώρας. Για το σκοπό αυτό οι μαθητές της Α΄ τάξης του Γυμνασίου, στο πλαίσιο της παράλληλης διδασκαλίας της δεύτερης ξένης γλώσσας, πρέπει να επιλέξουν τη γλώσσα που επιθυμούν να διδαχθούν μεταξύ της Γαλλικής, της Γερμανικής ή της Ιταλικής :no1:.
Η σχετική εγκύκλιος έχει αποσταλεί σε όλα τα σχολεία και οι διευθυντές των Γυμνασίων θα ενημερώσουν τους γονείς-κηδεμόνες των μαθητών της Α΄ τάξης του Γυμνασίου αποστέλλοντας, μέσω των μαθητών, δηλώσεις προτίμησης. Μετά την παραλαβή των δηλώσεων με την προτίμηση των μαθητών σε συνεννόηση με τους συλλόγους των καθηγητών και τους σχολικούς συμβούλους θα πρέπει να οργανώσουν τη λειτουργία της παράλληλης διδασκαλίας και στη συνέχεια, θα πρέπει να αποστείλουν το αίτημά τους στο αντίστοιχο Γραφείο ή Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης όπου ανήκουν.

- Αλήθεια, όσοι έχετε τελειώσει πια το σχολείο, θα θέλατε να είχατε διδαχτεί τα Ιταλικά στα μαθητικά σας χρόνια;
- Eσείς παιδιά, που πάτε τώρα στο Γυμνάσιο, θα σας άρεσε η ιδέα να μάθετε Ιταλικά;
- Γονείς που έχετε παιδιά που θα πάνε φέτος στην Α' Γυμνασίου, πως σας φαίνεται η ιδέα να μάθουν και μια 3η ξένη γλώσσα (αφού στο Δημοτικό κάνουν ήδη δύο) και μάλιστα αυτή εύκολα κι εντελώς δωρεάν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • bandiera.jpg
    bandiera.jpg
    1.8 KB · Εμφανίσεις: 518

AnastaZia

Νεοφερμένος

Η Ναστάζια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Ωχ βλεπω να πηγαινουν ολα τα παιδια ιταλικα...aiutoooooo....dioo mio...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Κρίμα που δεν έγινε νωρίτερα....
Πολύ καλή η ιδέα πάντως,έστω κ αργά!!:)
Αν και φοβάμαι πως γενικά δεν θα την επιλέγουν οι μαθητές αφού θα έχει προηγηθεί ήδη απ το δημοτικό η διδασκαλία γαλλικών ή γερμανικών, οπότε αυτές οι δύο γλώσσες θα έχουν ένα πλεονέκτιμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnastaZia

Νεοφερμένος

Η Ναστάζια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Κρίμα που δεν έγινε νωρίτερα....
Πολύ καλή η ιδέα πάντως,έστω κ αργά!!:)
Αν και φοβάμαι πως γενικά δεν θα την επιλέγουν οι μαθητές αφού θα έχει προηγηθεί ήδη απ το δημοτικό η διδασκαλία γαλλικών ή γερμανικών, οπότε αυτές οι δύο γλώσσες θα έχουν ένα πλεονέκτιμα...

εχει μπλεξει τα μπουτια του το υπουργειο παιδειας...και παιδευουν και τα παιδια..τσ τσ..δεν ξερω κατα ποσο διευκολυνουν την νεα γενια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Ναι αυτό το έχω πληροφορηθεί κι εγώ, μάλιστα έχω ακούσει ότι πέρα από τα Ιταλικά θα ενταχθούν επίσης μάλλον και τα Ισπανικά. Το έχω διαβάσει στο site του συλλόγου μας (Σύλλογος Καθηγητών Γερμανικής Γλώσσας www.dlv.gr ).

Βρίσκω καλό να διδάσκονται αρκετές ξένες γλώσσες στα σχολεία της Ελλάδας! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italikoulis

Νεοφερμένος

Ο Italikoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
:iagree: Πράγματι, ίσως θα έπρεπε τα Ιταλικά να μπουν ως επιλογή από το Δημοτικό έτσι ώστε να μπορούν τα παιδιά, αν τους αρέσει η γλώσσα, να συνεχίζουν με την ίδια στο Γυμνάσιο.
Βέβαια, μην ξεχνάμε πως είναι άλλο να μαθαίνεις μια γλώσσα στο φροντιστήριο με στόχο κάποιο δίπλωμα κι άλλο τι κάνεις στο σχολείο......
Με αυτή την έννοια ίσα- ίσα που οι γονείς μπορεί να συνεχίσουν το παιδί τους στο φροντιστήριο κανονικά, αν το έχουν γράψει για 2η ξένη γλώσσα και να του δώσουν το ελεύθερο να κάνει αν θέλει Ιταλικά στο σχολείο (βλέπε: πιο λίγο διάβασμα, προφανώς πιο εύκολα καλοί βαθμοί) κι έτσι μετά το Λύκειο με το που θα έχει ελεύθερο χρόνο ως φοιτητής θα μπορεί πιο γρήγορα να εμβαθύνει στη γλώσσα και να πάρει κι εκεί τα διπλωματάκια του...
Μην ξεχνάμε πως τώρα πια καλώς, ή κακώς (για μένα καλώς), αφού ζούμε (και πιο πολύ στο μέλλον θα ζούμε) σε πολυπολιτισμικές κοινωνίες πολυγλωσσίας, τα παιδιά, οι νέοι του αύριο, θα μιλούν το λιγότερο 3 γλώσσες, Αφού όλα, μα όλα τα πιτσιρικάκια μιλάνε ήδη δύο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Είναι καλό να υπάρχουν αρκετές ξένες γλώσσες στα ελληνικά σχολεία. :)

Άλλωστε πλέον και τα Ιταλικά, όπως επίσης και τα Ισπανικά προτιμούνται στην Ελλάδα και μαθαίνουν όλο και περισσότερα άτομα. :iagree:

Υ.Γ. Πρόσφατα πληροφορήθηκα την ένταξη των Ιταλικών στα σχολεία από το site του Συλλόγου Καθηγητών Γερμανικής Γλώσσας όπου είμαι και μέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italikoulis

Νεοφερμένος

Ο Italikoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
:iagree: Τζένη, να σου πω, συμφωνώ απόλυτα, καθότι πάμε για πολύ διευρυμμένες κοινωνίες, πολυπολιτισμικές και πολυγλωσσικές. Καταλαβαίνουμε, δηλ. ότι χρειάζονται όχι 2, αλλά 3 το λιγότερο, μη πω παραπάνω γλώσσες, για να επιβιώσει, καλύτερα να πω συμβιώσει αρμονικά, ο νέος του αύριο, να νιώθει πολίτης του κόσμου.
Εγώ ρε παιδιά είμαι 35 χρόνων, ξέρω 4 γλώσσες (τις 2 άπταιστα) και τις 3 τις έμαθα πριν βγάλω το Λύκειο! Ε, τι στο καλό, το παιδί μου αύριο μόνο 2 θα μάθει; Κι όλων μας δηλαδή τα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Σίγουρα είνα απαράιτητες οι ξένες γλώσσες και όσο περνούν τα χρόνια θα γίνονται όλο και πιο απαραίτητες...Γι αυτό και πρέπει να εντάσσονται στα σχολεία.

Κι εγώ με 2 ξεκίνησα (Αγγλικά) και Γερμανικά άπταιστα μιας και έχω τελειώσει Γερμανική φιλολογία και έχει 2 μήνες που έχω ξεκινήσει και 3η γλώσσα (Ισπανικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ωραία ιδέα!Όμως εμείς που θα πάμε τώρα τρίτη δεν θα έχουμε την δυνατότητα να μάθουμε ιταλικά, έτσι δεν είναι;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnastaZia

Νεοφερμένος

Η Ναστάζια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Νομιζω πως οχι...:( δεν γινεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Μου φαίνεται αρκετά καλή ιδέα καθώς τα γερμανικά δε μου αρέσουν πλέον....τεσπα πιστεύω ότι τα Ιταλικά μαθαίνονται πολύ πιο εύκολα από τις άλλες δύο γλώσσες....και μου αρέσει η ιδέα να κάνω Ιταλικά...αλλά τώρα που ξεκίνησα γερμανικά δεν ξέρω πώς θα γίνει...πάντως είναι πολύ καλή ιδέα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Ωραία γλώσσα είναι τα ιταλικά, αλλά νομίζω ότι τα ισπανικά είναι πιο χρήσιμα να τα μάθει κανείς γιατί τα μιλλάει περισσότερος κόσμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Εμείς που πάμε δευτέρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Μόνο αυτοί που θα ξεκινήσουν φέτος την Α γυμν.

Για το σκοπό αυτό οι μαθητές της Α΄ τάξης του Γυμνασίου, στο πλαίσιο της παράλληλης διδασκαλίας της δεύτερης ξένης γλώσσας, πρέπει να επιλέξουν τη γλώσσα που επιθυμούν να διδαχθούν μεταξύ της Γαλλικής, της Γερμανικής ή της Ιταλικής :no1:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Δηλαδή εμείς που θα πάμε 2α θα συνεχίσουμε την γλώσσα που επιλέξαμε στην 1η? Γκρρρρρρρρρρρρρ! Θέλω ιταλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Αν η γλώσσα που έχετε επιλέξει είναι τα γαλλικά, δεν υπάρχει λόγος να στεναχωριέστε. Πάνω από το 80% των λέξεων είναι κοινό στις δύο γλώσσες. Απλώς αλλάζει η προφορά. Η σύνταξή τους είναι παραπλήσια σε ενικό, πληθυντικό, γένη. Στα ιταλικά όλα αυτά συνήθως προφέρονται. Οι φίλοι μου που ξέρουν γαλλικά θεωρούν τα ιταλικά πανεύκολα (λόγω τών γαλλικών τους). Η Ιταλία είναι και δίπλα στην Ελλάδα. Αυτό κάνει τη δυναμική της ακόμα μεγαλύτερη. Τα λατινικά έχουν τροφοδοτήσει με αναρίθμητες λέξεις τα αγγλικά, τα γαλλικά, τα ισπανικά, τα πορτογαλικά, ακόμα και τα ρουμανικά. Άρα με βαθιά γνώση των ιταλικών τελειοποιείς το λεξολόγιο όλων αυτών των γλωσσών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
να ρωτήσω, αυτό ισχύει για την 1 γυμνασίου, θα ισχύει αράγε για 1η λυκείου? μακάρι!!!! πάντως εγώ αν είχα ευκαιρία τώρα θα άλλαζα σε ιταλικά a presto στην τρίτη!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sulfur

Νεοφερμένος

Η Sulfur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
φτου κ εγω πηγα γαλλικα στην Α'γυμνασιου τωρα βρηκανε να το αλλαξουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θα ήθελα να είχα μάθει φυσικά στο Γυμνάσιο, αλλά εκείνο τον καιρό μάθαινα Γαλλικά. Οπότε καλό θα ήταν να τελείωνα πρώτα αυτά, όπως κι έκανα. Ιταλικά το χω στους άμεσους σκοπούς μου να μάθω, μετά το Λύκειο. Καθ'οτι ξέρω άπταιστα Αγγλικά και πολύ καλά Γαλλικά, δεν θα 'ναι μεγάλη υπόθεση, πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top