Απορίες για τη σχολή της Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξ/πολη)

stefiTh

Νεοφερμένος

Η stefiTh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
(...)Εξάλλου λέγεται πως έχει το καλύτερο τμήμα Βιολογίας στην Κρήτη. Αλλά επειδή σκοπεύω να ασχοληθώ με την έρευνα έχω ακούσει ότι γι' αυτό είναι καλύτερα στο Δημοκρίτειο.
Αλλά η σχολή πάνω κάτω τα ίδια μόρια έχει με τις άλλες σχολές βιολογίας.
Μα η μοριακή βιολογία με τη γενετική έχουν μεγάλη διαφορά; Και ποιο από τα δύο είναι πιο κοντά στην αναγεννητική ιατρική;
Αφού είπες:
σημαίνει πως πρέπει να πάρεις κατεύθυνση στη σχολή για μοριακή βιολογία ή γενετική (γιατί δε θυμάμαι να γράφει κάτι τέτοιο στην ιστοσελίδα της σχολής);
(...)
Μάλλον θα δω αν θα αναγνωριστεί το δικαίωμα συμμετοχής στον ΑΣΕΠ των πτυχιούχων Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής και αναλόγως θα δω... Θα πρέπει βέβαια να υπολογίσω και τον παράγοντα της απόστασης... Να πάω δηλ. στην ολότελα άλλη μεριά της χώρας...
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ όπως και να 'χει!
Με προβληματίζει λίγο αυτό που γράφεις, γιατί άλλο να ασχοληθείς με την έρευνα και άλλο να θέλεις ΑΣΕΠ.
Ψάξε λίγο περισσότερο στο internet να μάθεις για τη γενετική και τη μοριακή βιολογία. Π.χ.https://www.hygeia.gr/page.aspx?p_id=70
Στην αναγεννητικη ιατρική χρειάζονται όλες οι ειδικότητες. Μπορείς να σκεφτείς και τη βιοτεχνολογία. Ψάξε καλά πριν αποφασίσεις και μην ακούς μόνο ένα άτομο (π.χ. εμενα). Καλύτερα να κρίνεις εσύ ο ίδιος για να πάρεις μια ΔΙΚΗ σου απόφαση που δε θα μετανιώσεις. Δεν υπάρχει "πιο κοντά" στην αναγεννητική ιατρική. Εξαρτάται με το τι θες να ερευνάς. Και, ναι, το Πανεπιστήμιο Κρήτης είναι ίσως το πιο ανεπτυγμένο στην Ελλάδα, αλλά μην αποφασίζεις το μέλλον σου με βάση το τι είναι πιο κοντά στο σπίτι σου, γιατί αργά ή γρήγορα, όταν θέλεις να ασχοληθείς με την έρευνα, θα φύγεις. Θα σου πρότεινα να κάνεις μια εκδρομή ή κάποιες μέρες διακοπές στην Αλεξ/πολη να δεις αν σου αρέσει και η πόλη. Είναι μια καθαρή πόλη, μικρή με καλή ρυμοτομία. Μερικά παιδιά κατενθουσιάζονται με την πόλη, άλλα το αντίθετο. Επίσης, είσαι 1 ή 2 αεροπλάνα μακρια από την Αλεξ/πολη. Πιο κοντά και από το να έμενες Θεσ/νικη. Ψάξτο και αυτό για το οικονομικό.

Αχ αυτό με τις κατευθύνσεις που είπα.. ψάξε καλύτερα, έχεις τη δυνατοτητα του internet. Ειναι μια αποφαση μου θα παίξει σημαντικό ρόλο στη ζωή σου. Μη ρωτάς μονο. Να ψάξεις, ειδικά αν αυτό αφορά τουλάχιστον 4 χρόνια της ζωής σου. Μπες σε ιστοσελίδες. Μπες σε ό,τι σε ενδιαφερει και ψάξτο. Εγώ σου δίνω μερικές διευθύνσεις, αλλά ελπίζω να ψάξεις και σε άλλες. Δες εδώ: https://www.biology.uoc.gr/undergraduate/undrgrd_gr.htm "
Στο 4ο εξάμηνο, οι φοιτητές έχοντας πάρει την γενική γνώση που θεωρείται απαραίτητη βάση για ένα Βιολόγο, καλούνται να επιλέξουν την κατεύθυνση που αντιστοιχεί στα επιστημονικά τους ενδιαφέροντα. Έτσι οι φοιτητές στο 4ο, 5ο και 6ο εξάμηνο σπουδών εγγράφονται τόσο στα κοινά υποχρεωτικά μαθήματα των δύο κατευθύνσεων όσο και στα υποχρεωτικά μαθήματα της κατεύθυνσης της επιλογής τους"

Παρακαλώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Με προβληματίζει λίγο αυτό που γράφεις, γιατί άλλο να ασχοληθείς με την έρευνα και άλλο να θέλεις ΑΣΕΠ.

Aπλά θα ένιωθα περισσότερη ασφάλεια αν είχα και την εναλλακτική του ΑΣΕΠ.

Ψάξε λίγο περισσότερο στο internet να μάθεις για τη γενετική και τη μοριακή βιολογία. Π.χ.https://www.hygeia.gr/page.aspx?p_id=70
Στην αναγεννητικη ιατρική χρειάζονται όλες οι ειδικότητες. Μπορείς να σκεφτείς και τη βιοτεχνολογία.

Έχεις δίκιο (στο να ψάξω), αλλά επικρατεί μια θάλασσα από κατεβατά που με ζαλίζουν... Τα περισσότερα τα βρίσκω στα αγγλικά...

Ψάξε καλά πριν αποφασίσεις και μην ακούς μόνο ένα άτομο (π.χ. εμενα). Καλύτερα να κρίνεις εσύ ο ίδιος για να πάρεις μια ΔΙΚΗ σου απόφαση που δε θα μετανιώσεις. Δεν υπάρχει "πιο κοντά" στην αναγεννητική ιατρική. Εξαρτάται με το τι θες να ερευνάς.

Αυτό κάνω:) Προσπαθώ να πάρω όσες περισσότερες γνώμες μπορώ. Οι περισσότεροι λένε πάντως να πάω καλύτερα πρώτα στη Βιολογία Κρήτης.

Και, ναι, το Πανεπιστήμιο Κρήτης είναι ίσως το πιο ανεπτυγμένο στην Ελλάδα, αλλά μην αποφασίζεις το μέλλον σου με βάση το τι είναι πιο κοντά στο σπίτι σου, γιατί αργά ή γρήγορα, όταν θέλεις να ασχοληθείς με την έρευνα, θα φύγεις. Θα σου πρότεινα να κάνεις μια εκδρομή ή κάποιες μέρες διακοπές στην Αλεξ/πολη να δεις αν σου αρέσει και η πόλη. Είναι μια καθαρή πόλη, μικρή με καλή ρυμοτομία. Μερικά παιδιά κατενθουσιάζονται με την πόλη, άλλα το αντίθετο. Επίσης, είσαι 1 ή 2 αεροπλάνα μακρια από την Αλεξ/πολη. Πιο κοντά και από το να έμενες Θεσ/νικη. Ψάξτο και αυτό για το οικονομικό.

Θα δω... πάντως σε καθαριότητα κλπ, εννοείται πως χωρίς να έχω δει πώς είναι η Αλεξανδρούπολη, το Ηράκλειο είναι πιο βρώμικο... Και γκρίζο... :(

Αχ αυτό με τις κατευθύνσεις που είπα.. ψάξε καλύτερα, έχεις τη δυνατοτητα του internet. Ειναι μια αποφαση μου θα παίξει σημαντικό ρόλο στη ζωή σου. Μη ρωτάς μονο. Να ψάξεις, ειδικά αν αυτό αφορά τουλάχιστον 4 χρόνια της ζωής σου. Μπες σε ιστοσελίδες. Μπες σε ό,τι σε ενδιαφερει και ψάξτο. Εγώ σου δίνω μερικές διευθύνσεις, αλλά ελπίζω να ψάξεις και σε άλλες. Δες εδώ: https://www.biology.uoc.gr/undergraduate/undrgrd_gr.htm "Στο 4ο εξάμηνο, οι φοιτητές έχοντας πάρει την γενική γνώση που θεωρείται απαραίτητη βάση για ένα Βιολόγο, καλούνται να επιλέξουν την κατεύθυνση που αντιστοιχεί στα επιστημονικά τους ενδιαφέροντα. Έτσι οι φοιτητές στο 4ο, 5ο και 6ο εξάμηνο σπουδών εγγράφονται τόσο στα κοινά υποχρεωτικά μαθήματα των δύο κατευθύνσεων όσο και στα υποχρεωτικά μαθήματα της κατεύθυνσης της επιλογής τους"

Παρακαλώ! :)

Το ψάχνω! Ξανά ευχαριστώ! Εσύ θες να ασχοληθείς με την έρευνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady_Of_Carnage

Νεοφερμένος

Η Ελένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
το βιολογικο Κρητης κατα τη γνωμη μου ειναι μακραν το καλυτερο βιολογικο..Ηταν και η πρωτη μου επιλογη..Το τμημα Μοριακης Βιολογιας και Γενετικης επειδη ρωτησα πολλα ατομα δεν λεει και πολλα πραγματα...Μονο εξωτερικό...Απλα εχει "ελκυστικο" ονομα...Ετσι προτιμησα τη βιοχημεια που εχει αντικρυσμα εκτος απο τον ιδιωτικο τομεα και στο δημοσιο..Και συνδιαζει και τις δυο αγαπημενες μου επιστημες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefiTh

Νεοφερμένος

Η stefiTh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εσύ θες να ασχοληθείς με την έρευνα;

Nαι, σκοπεύω να ασχοληθώ με την έρευνα, αλλιώς θα έμπαινα σε ένα βιολογικό. Το έβρισκα σπάταλο να μπω σε βιολογικό και να κάνω μεταπτυχιακό εκεί που θέλω, αντί να κάνω κατευθείαν αυτό που θέλω. Δεν ξέρω ακόμα με τι έρευνα θα ασχοληθώ γιατί είναι πάρα πολλές οι κατηγορίες, αλλά σκέφτομαι τη δομική βιολογία (εύρεση δομής πρωτεϊνικών και μη δομών) και τις κατατακτήριες στην κτηνιατρική για να ασχοληθώ με έρευνα πάνω στις διαφορές ανθρώπου-υπόλοιπων ζώων. Μέχρι στιγμής βέβαια. Ίσως στα επόμενα έτη μου κάνουν μεγάλη εντύπωση και άλλα μαθήματα, οπότε θα το ψάξω. Ας πούμε, στο επόμενο εξάμηνο έχουμε μοριακή ανοσοβιολογία που ελπίζω να είναι όσο ενδιαφέρον όσο ακούγεται!:xixi:
το βιολογικο Κρητης κατα τη γνωμη μου ειναι μακραν το καλυτερο βιολογικο..(...)Το τμημα Μοριακης Βιολογιας και Γενετικης επειδη ρωτησα πολλα ατομα δεν λεει και πολλα πραγματα...Μονο εξωτερικό...Απλα εχει "ελκυστικο" ονομα...Ετσι προτιμησα τη βιοχημεια(...)
Συμφωνώ, είναι το καλύτερο βιολογικό. Το τμήμα Μ.Β&Γ. λέει μια χαρά πολλά. Και σε διαβεβαιώ ότι το όνομα αντικατοπτρίζει το περιεχομενο. Όταν μπαίνεις στο 2ο έτος (όπως σ'όλες τις σχολές) και μπαίνεις στο ζουμί της σχολής, λές πλέον ότι η σχολή είναι δύσκολη και ότι αξίζει για παραπανω μόρια. Ειδικά όταν βλέπεις την ιατρική Αλεξ/πολης στα 2 πρώτα έτη (προκλινικά) να κάθεται στις εξεταστικες για καφεδάκι κι εσύ είσαι 1,5 μήνα μέσα πάνω από ένα βιβλίο απλά και μόνο για να περάσεις το μαθημα. Αν ήθελες βιοχημεία, όμως, θα μπορούσες να πας στο βιοχημείας και βιοτεχνολογίας στη Λαρισα που είναι καθαρά η επιστήμη που σε ενδιαφέρει που δεν αναλώνεται σε 3 έτη βιολογίας. Μια φίλη μου έχει πετύχει εκεί με άνεση πάνω από 1000 μόρια (μη σκέφτεστε τα μόρια), απλά και μόνο επειδή την ενδιέφερε να κάνει ακριβώς αυτό, και αφού υπάρχει η σχολή ακριβώς όπως τη θέλει, γιατί να μην το κάνει.

*Είναι ελληνική νοοτροπία να σνομπάρουμε νέες εξελίξεις στην Ελλάδα. Πάντα και για κάποιο λόγο, όταν μια νέα εξέλιξη έρχεται στην Ελλάδα, δεν έχει κάτι καλό να προσφέρει. Κι εγώ έχω ερωτήσεις: Γιατί ο έλληνας όταν βγει στο εξωτερικό είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτος; Γιατί στις περισσότερες ανακαλύψεις υπαρχουν έλληνες στις ομάδες ερευνητών; Πόσο τυχαίο δηλαδή μπορεί να είναι αυτό; Γιατί μας πειράζει να ανοίγουν σχολές πέρα από τις κλασικές; Και γιατί όταν τις βλέπουμε από κοντά αλλάζουμε γνώμη; Ας ξεφύγουμε από αυτόν τον οπισθοδρομισμό. Η Ελλάδα μπορεί και το προσπαθεί μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Nαι, σκοπεύω να ασχοληθώ με την έρευνα, αλλιώς θα έμπαινα σε ένα βιολογικό. Το έβρισκα σπάταλο να μπω σε βιολογικό και να κάνω μεταπτυχιακό εκεί που θέλω, αντί να κάνω κατευθείαν αυτό που θέλω. Δεν ξέρω ακόμα με τι έρευνα θα ασχοληθώ γιατί είναι πάρα πολλές οι κατηγορίες, αλλά σκέφτομαι τη δομική βιολογία (εύρεση δομής πρωτεϊνικών και μη δομών) και τις κατατακτήριες στην κτηνιατρική για να ασχοληθώ με έρευνα πάνω στις διαφορές ανθρώπου-υπόλοιπων ζώων. Μέχρι στιγμής βέβαια. Ίσως στα επόμενα έτη μου κάνουν μεγάλη εντύπωση και άλλα μαθήματα, οπότε θα το ψάξω. Ας πούμε, στο επόμενο εξάμηνο έχουμε μοριακή ανοσοβιολογία που ελπίζω να είναι όσο ενδιαφέρον όσο ακούγεται!:xixi:

Συμφωνώ, είναι το καλύτερο βιολογικό. Το τμήμα Μ.Β&Γ. λέει μια χαρά πολλά. Και σε διαβεβαιώ ότι το όνομα αντικατοπτρίζει το περιεχομενο. Όταν μπαίνεις στο 2ο έτος (όπως σ'όλες τις σχολές) και μπαίνεις στο ζουμί της σχολής, λές πλέον ότι η σχολή είναι δύσκολη και ότι αξίζει για παραπανω μόρια. Ειδικά όταν βλέπεις την ιατρική Αλεξ/πολης στα 2 πρώτα έτη (προκλινικά) να κάθεται στις εξεταστικες για καφεδάκι κι εσύ είσαι 1,5 μήνα μέσα πάνω από ένα βιβλίο απλά και μόνο για να περάσεις το μαθημα. Αν ήθελες βιοχημεία, όμως, θα μπορούσες να πας στο βιοχημείας και βιοτεχνολογίας στη Λαρισα που είναι καθαρά η επιστήμη που σε ενδιαφέρει που δεν αναλώνεται σε 3 έτη βιολογίας. Μια φίλη μου έχει πετύχει εκεί με άνεση πάνω από 1000 μόρια (μη σκέφτεστε τα μόρια), απλά και μόνο επειδή την ενδιέφερε να κάνει ακριβώς αυτό, και αφού υπάρχει η σχολή ακριβώς όπως τη θέλει, γιατί να μην το κάνει.

*Είναι ελληνική νοοτροπία να σνομπάρουμε νέες εξελίξεις στην Ελλάδα. Πάντα και για κάποιο λόγο, όταν μια νέα εξέλιξη έρχεται στην Ελλάδα, δεν έχει κάτι καλό να προσφέρει. Κι εγώ έχω ερωτήσεις: Γιατί ο έλληνας όταν βγει στο εξωτερικό είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτος; Γιατί στις περισσότερες ανακαλύψεις υπαρχουν έλληνες στις ομάδες ερευνητών; Πόσο τυχαίο δηλαδή μπορεί να είναι αυτό; Γιατί μας πειράζει να ανοίγουν σχολές πέρα από τις κλασικές; Και γιατί όταν τις βλέπουμε από κοντά αλλάζουμε γνώμη; Ας ξεφύγουμε από αυτόν τον οπισθοδρομισμό. Η Ελλάδα μπορεί και το προσπαθεί μια χαρά.

Βασικά εμένα με ενδιαφέρει προς το παρόν η Αναγεννητική Ιατρική (η Ιατρική του Μέλλοντος!). Απλά μου έχουν πει και γιατροί και βιολόγοι ότι καλύτερα να πάω πρώτα στη Βιολογία Κρήτης για να πάρω και πιο γερές και καλές βάσεις.

Είναι ελληνική νοοτροπία να σνομπάρουμε οτιδήποτε δεν είναι ελληνικό. Γιατί, κακά τα ψέματα, είμαστε σοβινιστικός λαός. Και νομίζουμε ότι είμαστε ανώτερος λαός από άλλους, επειδή οι πρόγονοί μας ξεπέρασαν τους άλλους λαούς την εποχή τους. Αλλά οι αρχαίοι ημών πρόγονοι το έκαναν, όχι εμείς.

Δε νομίζω πως έχει μεγάλη σημασία αν είσαι Έλληνας ή Γάλλος ή Αυστραλός όταν βγαίνεις έξω να δουλέψεις στην έρευνα. Απλά οι χώρες που πρωτοστατούν στην έρευνα λένε πως όσο περισσότερα κεφάλια, τόσο το καλύτερο... Και έχουν δίκιο, αλλά έτσι η Ελλάδα μένει πίσω. Και φταίει κυρίως αυτή, γιατί οι περισσότεροι Έλληνες, όταν βλέπουν κάποιον που είναι ψηλότερα από αυτούς, του κόβουν το κεφάλι για να φανούν οι ίδιοι ψηλότεροι (δεν ξέρω πόσες φορές το έχω πει αυτό). Έτσι όμως αποθαρρύνονται οι ερευνητές από το να μείνουν στην Ελλάδα και να βοηθήσουν την έρευνα.

Τώρα, για το αν στις περισσότερες ανακαλύψεις υπάρχουν Έλληνες στις ομάδες ερευνητών, απαντά εν μέρει νομίζω και η προηγούμενή μου παράγραφος. Ωστόσο τα μέσα ενημέρωσης είναι φυσιολογικό να προβάλλουν τις ελληνικές επιστημονικές ομάδες και να δείχνουν περισσότερο τις ανακαλύψεις στις οποίες έχουν συμβάλλει και Έλληνες. Ανακαλύψεις όμως που, δυστυχώς, έγιναν με ξένη πρωτοβουλία, ξένη βοήθεια, ξένη χρηματοδότηση, ξένη νοοτροπία. Και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει αν δεν σπρώξει η Ελλάδα τα παιδιά της. Με το να τα κλωτσά με τη συμπεριφορά που συχνά της επιδεικνύει δεν κερδίζει απολύτως τίποτα.

Δε με πειράζει εμένα η σχολή της ΜΒΓ στην Αλεξ/πολη. Απλώς αμφιβάλλω το κατά πόσο μπορεί να καλύψει τις ανάγκες μου.

Δηλαδή θα ψάχνεις να βρεις τις διαφορές μεταξύ ανθρώπων και υπολοίπων ζώων και μετά θα μας κάνεις μεγάλες σαλαμάνδρες (θα μας φυτρώνουν καινούρια χέρια, πόδια...):P?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady_Of_Carnage

Νεοφερμένος

Η Ελένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Αναγεννητική ιατρική;;; Ενδιαφερων ακουγεται...Δεν ηξερα οτι υπαρχει κατι τετοιο...

Ξερει κανενας αν στη βιοχημεια μπορεις να ασχοληθεις με την ερευνα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αναγεννητική ιατρική;;; Ενδιαφερων ακουγεται...Δεν ηξερα οτι υπαρχει κατι τετοιο...

Φυσικά και ακούγεται ενδιαφέρον! Η αναγεννητική ιατρική ασχολείται με την αναδημιουργία ορισμένων ιστών/οργάνων (καρδιά, πνεύμονας, οστά, βαλβίδες, ό,τι φανταστείς) με τη χρήση εμβρυικών βλαστοκυττάρων ή υποκατάστατων/αντικαταστατών τους, την εναπόθεση συγκεκριμένου γενετικού υλικού σε αυτά και τον κατάλληλο προγραμματισμό τους. Έχει ήδη αρχίσει να βρίσκει εφαρμογές (π.χ. στη Φιλανδία κάποιου του φτιάξανε καινούρια δόντια από βλαστοκύτταρα). Το πλεονέκτημά της είναι ότι το όργανο είναι σίγουρα συμβατό με τον αποδέκτη του και πως δε χρειάζεται να περιμένει κάποιος για να βρεθεί δότης (συμβατός ή μη).

Ξερει κανενας αν στη βιοχημεια μπορεις να ασχοληθεις με την ερευνα;;

Δε μπορώ να σου δώσω υπεύθυνη και αντικειμενική απάντηση αλλά έχω μόνο να πω πως οι κλάδοι αυτοί σχετίζονται (απ' ό,τι έχει καταλάβει το ταπεινό μυαλουδάκι μου) μεταξύ τους και συνεπώς όλο και κάπου θα υπάρχει έδαφος στην έρευνα... Ωστόσο δεν τολμώ να τη συγκρίνω με τη Γενετική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady_Of_Carnage

Νεοφερμένος

Η Ελένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Δε μπορώ να σου δώσω υπεύθυνη και αντικειμενική απάντηση αλλά έχω μόνο να πω πως οι κλάδοι αυτοί σχετίζονται (απ' ό,τι έχει καταλάβει το ταπεινό μυαλουδάκι μου) μεταξύ τους και συνεπώς όλο και κάπου θα υπάρχει έδαφος στην έρευνα... Ωστόσο δεν τολμώ να τη συγκρίνω με τη Γενετική...



Σκοπευω να κανω μεταπτυχιακό στη Γενετική...Αλλα εξωτερικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μμμμ... Συμβουλεύσου καλύτερα κάποιον καθηγητή ή κάποιον τέλος πάντων που να έχει ουσιαστική επαφή με αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefiTh

Νεοφερμένος

Η stefiTh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Λοιπόν, έχω ξεχάσει να γράψω για τον ΑΣΕΠ για τη μοριακή βιολογία και γενετική. Από πέρσυ μπορούμε να δίνουμε ΑΣΕΠ ώς μοριακοί βιολογοι και γενετιστές, ανεξάρτητα από τους βιολόγους. Οπότε, υπάρχει και αυτή η προοπτική.

Τώρα, όσο για τους έλληνες του εξωτερικού, δεν αναφέρομαι στα μέσα μαζικής ενημέρωσης, αλλά σε ανθρώπους που γνωρίζουν ερευνητές -και όχι μόνο- "έλληνες του εξωτερικού". Π.χ. γιατροί, βιολόγοι, αρχιτέκτονες, ερευνητές. Δεν έχει σχέση αυτό που έγραψα για τους έλληνες που δουλεύουν στο εξωτερικό με την αλλαζονία μας και το σοβινισμό μας ως λαό. Αντιθέτως, πιστεύω ότι επειδή το να βγει ένας έλληνας στο εξωτερικό είναι μια μεγάλη απόφαση (δεδομένων του θεσμού της οικογενειας και της οικονομικης καταστασης), τότε αν την πάρει θα προσπαθήσει και πάρα πολύ. Ταυτόχρονα, οι σχολές μας είναι σε μια χαρά επίπεδο. Δεν πειράζει που δεν έχουμε τη #1 Ιατρική στον κόσμο.. Ξέρω έλληνα γιατρό που είναι πρωτοπόρος στον τομέα του και τώρα είναι στην Αγγλία.
Οσο για τη χρηματοδότηση..φυσικά και ξένη χρηματοδότηση. Οταν δεν προωθούνται οι επιστήμες στην Ελλάδα και όταν δεν υπάρχει κατάλληλη ενημέρωση και κεφάλαιο, κάπως έτσι θα γίνει.

Lady_Of_Carnage, η αναγεννητική ιατρική συμπεριλαμβάνει όλα όσα ακούς κατά καιρούς από την τηλεόραση για τα βλαστοκύτταρα. Προσπαθούν σε αυτά τα κύτταρα (τα πρώτα, μη διαφοροποιημένα κύτταρα) της ζωής να δώσουν τα κατάλληλα ερεθίσματα ώστε να σχηματιστούν όργανα. Ετσι, αν φυλάξουν τέτοια απ'όλους τους ανθρώπους (π.χ.ομφαλιος λωρος) θα μπορούν σε περίπτωση είτε ατυχήματος ή ασθένειας να αλλάξουν το όργανο που έχει βλάβη με ένα ίδιο, νέο, ουσιαστικά δικό του όργανο. Για όποια απορία έχεις για την κατεύθυνση των σπουδών σου, μπορείς να στείλεις και e-mail σε αντίστοιχους καθηγητές Πανεπιστημίων. Μπορείς π.χ. να στείλεις σε έναν της βιολογίας Κρήτης, σε έναν της Βιοτεχνολογίας στη Λάρισα και όπου αλλού θες για να δεις τι θα σου απαντήσει ο καθένας και για να μη λάβεις και μία μονομερή απάντηση. Πάντως, η βιοχημεία και η βιοτεχνολογία έχουν έρευνα. Μπορείς να το ψάξεις και στο internet. Από της ιστοσελίδες των σχολών μπορείς να βρεις τα mail των καθηγητών (τουλαχιστον έτσι είναι στη δική μας).

Για σαλαμάνδρες δεν ξέρω Crookshanks (harry-potter-ικος να φανταστω)...καλή ιδέα:D Είχα παρακολουθήσει ένα ντοκιμαντερ που έδειχνε για μια έρευνα που γίνεται στο τι είναι αυτό μέσα στο 1% διαφοράς στο DNA που έχει τοποθετήσει εμάς και τους πιθήκους σε τόσο διαφορετικές θέσεις στο οικοσύστημα και με εξίταρε! Είναι οντως ασύλληπτο πως μια τόσο μικρή διαφορα μπορεί να είναι στην ουσία τόσο...μεγάλη. Και, καθώς είμαι και κατά του ανθρωποκεντρισμού...προτιμώ να βοηθάω ζώα παρά ανθρώπους. Εμείς έχουμε ήδη πολύ βοήθεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι, Χαριποτερικός! Η επιστήμονες πρέπει να διαθέτουν φαντασία!

Είναι γενικά απίθανο που από έναν οργανισμό και έναν συγκεκριμένο γενετικό κώδικα προέκυψαν τόσοι πολλοί. Είναι σαν να έχεις ένα βλαστό που πάνω του φυτρώνουν άνθη όλων των σχημάτων και όλων των χρωματικών συνδυασμών.

Αυτό με τις σαλαμάνδρες το είπα γιατί είχα διαβάσει σε ένα τεύχος του ΒήμαScience για μια ομάδα επιστημόνων (δε θυμάμαι πού), η οποία μελέτησε τα γονίδια στις σαλαμάνδρες που ευθύνονται για την ικανότητά τους να αναδημιουργούν κομμένα μέλη του σώματός τους ή ακόμα και τμήματα του εγκεφάλου τους! Η ομάδα φιλοδοξεί τώρα να χρησιμοποιήσει τα γονίδια αυτά για να κάνει κάτι παρόμοιο σε ποντίκια. Αλλά μέχρι τότε... Και μέχρι να γίνει κάτι παρόμοιο στον άνθρωπο... Έχουμε καιρό ακόμα! Γι' αυτό είμαστε εμείς εδώ!

Δεν ξέρω αν οι σχολές μας είναι σε μια χαρά επίπεδο. Δεν αμφιβάλλω πως για τις σχολές με ψηλές βάσεις, είναι σε αρκετά καλό επίπεδο, αλλά οι υπόλοιπες συχνά αντιμετωπίζουν ελλείψεις και προβλήματα. Και να μην αναφέρουμε τις καταλήψεις... Γιατί λένε πως οι φοιτητές που κάνουν κατάληψη είναι όντως συνειδητοποιημένοι, αλλά εμένα μου φαίνεται πως τελικά δεν ξέρουν τί κάνουν στο Πανεπιστήμιο.
Ο Έλληνας γιατρός αυτός έχει σπουδάσει μόνο στην Ελλάδα, ή έχει κάνει προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό στην Αγγλία ή σε άλλη ανάλογη χώρα σε παράδοση πανεπιστημιακής εκπαίδευσης;

Κεφάλαιο υπάρχει για επιστημονική έρευνα και παιδεία. Απλώς είτε το τρώνε, είτε το σπαταλούν αλόγιστα. Ξοδέψαμε πολύ περισσότερα από ό,τι οι Αυστραλοί και οι Κινέζοι στους Ο.Α. Δίνονται επιδοτήσεις σε όσους γεωργούς έχουν άλλο επάγγελμα ως κύρια απασχόληση. Αγοράζονται υπολογιστές για τους Ολυμπιακούς και μετά καταλήγουν σε χωματερες. Κάθε χρόνο τυπώνουμε καινούρια βιβλία. Και κάθε χρόνο σπαταλάμε μεγαλύτερο ποσοστό του ΑΕΠ σε στρατιωτικές ανάγκες παρά στις ανάγκες της Παιδείας και της Έρευνας.

Εγώ προσωπικά πάντως θέλω πάρα πολύ να δοκιμάσω να πάω έξω. Δεν είναι και τόσο φοβερή και τρομερή απόφαση για μένα. Ίσως να φταίει και η καταγωγή της μητέρας μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefiTh

Νεοφερμένος

Η stefiTh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Νομίζω οι Κινέζοι μας πέρασαν! Ας μας περασει και καποιος επιτελους σε μη αναγκαία έξοδα.
Το ξέρω για τις καταλήψεις. Κι εγω είμαι της άποψης ότι "αφού θέλεις να κάνεις καταλήψεις φίλε, ας μην έμπαινες στο Πανεπιστήμιο που με εμποδιζεις κι εμενα να πάρω το πτυχίο μου στην ωρα του και να κάνω αυτο που υποτίθεται οτι ήρθα να κανω στο Πανεπιστημιο".
Πάντως, δεν ειναι οι υψηλοβαθμες σχολες. Δεν ειναι απαραιτητα ετσι. Υπάρχουν σχολες πιο χαμηλής βάσης που προσφέρουν πολλά περισσότερα από τις "απο πανω". Π.χ. αρχιτεκτονικες..η θεσ/νικης λεγεται οτι έχει πολύ κλασικές διδαχες καθώς έχει και μεγάλους σε ηλικία καθηγητες, ενώ η πατρας που ειναι πιο "φρεσκια" συμβαδίζει πιο πολύ με το σύγχρονο. Η' η σχολή που έχω ξαναναφέρει στη Σύρο (σχεδιασης προϊόντων & συστημάτων) είναι πολύ καλή σχολή αν και η βάση της δεν είναι τοσο υψηλη. Προσφέρει πολλές γνώσεις και μόλις αποφοιτησεις έχεις πολλές -πάρα πολλές- επιλογές. Είναι ένας φίλος μου εκεί και τα μαθαίνω από...δεύτερο χέρι.
Οσο για τον έλληνα γιατρο, όλα έχουν σημασία. Και το που έκανε τις αρχικές σπουδές και που πήρε την ειδικότητα του και με ποιους έκανε μεταπτυχιακό ή διδακτορικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
γεια σας παιδια...μπορει καποιος να μου ξεκαθαρισει....το εξης...?
λετε πως οποιος περασει σε αυτην την σχολη εχει αμεση αποκατασταση.. δηλαδη που? ως καθηγητης? υπαρχει τιποτα αντιστοιχο στην θεσσαλονικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
γεια σας παιδια...μπορει καποιος να μου ξεκαθαρισει....το εξης...?
λετε πως οποιος περασει σε αυτην την σχολη εχει αμεση αποκατασταση.. δηλαδη που? ως καθηγητης? υπαρχει τιποτα αντιστοιχο στην θεσσαλονικη?

Υπάρχει μόνο στην Αλεξ/πολη, αλλά στην περίπτωση που θες να ασχοληθείς με τη Γενετική και να σπουδάσεις στη Θεσσαλονίκη, μπορείς να πας Βιολογία Θεσ/κης... Και μετά να κάνεις μεταπτυχιακό στη Γενετική.

Νομίζω οι Κινέζοι μας πέρασαν! Ας μας περασει και καποιος επιτελους σε μη αναγκαία έξοδα.
Το ξέρω για τις καταλήψεις. Κι εγω είμαι της άποψης ότι "αφού θέλεις να κάνεις καταλήψεις φίλε, ας μην έμπαινες στο Πανεπιστήμιο που με εμποδιζεις κι εμενα να πάρω το πτυχίο μου στην ωρα του και να κάνω αυτο που υποτίθεται οτι ήρθα να κανω στο Πανεπιστημιο".
Πάντως, δεν ειναι οι υψηλοβαθμες σχολες. Δεν ειναι απαραιτητα ετσι. Υπάρχουν σχολες πιο χαμηλής βάσης που προσφέρουν πολλά περισσότερα από τις "απο πανω". Π.χ. αρχιτεκτονικες..η θεσ/νικης λεγεται οτι έχει πολύ κλασικές διδαχες καθώς έχει και μεγάλους σε ηλικία καθηγητες, ενώ η πατρας που ειναι πιο "φρεσκια" συμβαδίζει πιο πολύ με το σύγχρονο. Η' η σχολή που έχω ξαναναφέρει στη Σύρο (σχεδιασης προϊόντων & συστημάτων) είναι πολύ καλή σχολή αν και η βάση της δεν είναι τοσο υψηλη. Προσφέρει πολλές γνώσεις και μόλις αποφοιτησεις έχεις πολλές -πάρα πολλές- επιλογές. Είναι ένας φίλος μου εκεί και τα μαθαίνω από...δεύτερο χέρι.
Οσο για τον έλληνα γιατρο, όλα έχουν σημασία. Και το που έκανε τις αρχικές σπουδές και που πήρε την ειδικότητα του και με ποιους έκανε μεταπτυχιακό ή διδακτορικό.

ΟΚ, τα λαμβάνω υπόψη μου όσα λες.

Αν και νομίζω πως κάπου διάβασα ότι οι Κινέζοι πάνω-κάτω τα ίδια με μας ξόδεψαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Snoopy_has_ticks

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Οκ,αφου διαβασα αποψεις,ιδεες,προτιμησεις θελω να θεσω το εξης ερωτημα:

Εγω λατρευω την ερευνα.Εαν μπορουσα θα το εκανα για παντα.Ειναι δεδομενο οτι θα παω εξωτερικο.(και μαλιστα Νορβηγια).Θελω να ρωτησω λοιπον.Ιατρικη η Μοριακη Βιολογια?Θελω να γινω η ψυχιατρος η να ασχοληθω με την ιατρικη μοριακη βιολογια.Το θεμα ομως ειναι,επειδη αγαπαω εξισου και τα 2:Οταν τελειωσω και μεταπτυχιακο,η δουλεια που θα βρω θα κυμαινεται στα 1000 ευρω τον μηνα?Διοτι σαν γιατρος σε νοσοκομειο μπορω μετα απο 5 χρονια να παιρνω 4500 ευρω...Ειναι πιο δελεαστικο,δεν ειναι?
Κατι τετοιο ειναι πραγματικα ενα φοβερο διλλημα αναμεσα σε αυτο που αγαπας και σε αυτο που θα σου αποφερει χρηματα,αλλα θα το αγαπας λιγο λιγοτερο.Και το ξερω απο πρωτο χερι,διοτι η μεγαλυτερη αγαπη μου ειναι η μουσικη...

Θελω επειγοντως βοηθεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δε μπορώ να σου δώσω μια υπεύθυνη απάντηση, αλλά εξαρτάται από το αν σου αρέσει να είσαι σε ένα νοσοκομείο και να φροντίζεις αρρώστους, τραυματίες κλπ, να τρέχεις από ασθενή σε ασθενή και γενικά να εφαρμόζεις αυτά που έχεις μάθει χωρίς να πηγαίνεις παραπέρα. Γιατί εγώ αυτό δε μπορώ να το κάνω, θέλω να ανακαλύπτω καινούρια πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefiTh

Νεοφερμένος

Η stefiTh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Από αυτα που βλέπω ότι θέλεις να κάνεις, θα μπορούσα να σου δώσω 2 ιδέες..
1η) μπαίνεις Ιατρική και κάνεις κατατακτήριες στη Μοριακή ή ανάποδα
2η) μπαίνες Ιατρική και κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό που είναι ακριβώς πάνω στην έρευνα που ζητάς.
Πάντως, στο θέμα των χρημάτων, δεν ξέρω αν στο εξωτερικό οι μισθοι είναι πενιχροι..αλλά αφού θα πας έξω θα πας μια χαρά! Με το καλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αν υπάρχει κάποιος άλλος φοιτητής της σχολής να μου πεί θέλω να του στείλω πμ.Εστειλα και στην stefiTh αλλά δεν απάντησε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αφροδίτη25331

Νεοφερμένος

Η αφροδίτη25331 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Επειδή με έχει απασχολήσει κι εμένα το θέμα, έχω ρωτήσει το βιολόγο του σχολείου μου και μου είπε πως είναι καλύτερα να πάει κανείς πρώτα βιολογία και μετά να κάνει μεταπτυχιακό στη γενετική. Και απ' ό,τι γράφει το δίκτυο Νέστωρ (https://195.251.20.34/studies.asp), οι απόφοιτοι Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής στην Αλεξανδρούπολη δεν μπορούν να εργαστούν μετά στη Β' θμια εκπαίδευση, ενώ οι απόφοιτοι Βιολογίας μπορούν.

γεια σας και εγώ επειδή είμαι φανατική της μοριακής βιολογίας και το έψαξα μπορείς να δουλέψεις στην β'βάθμια σε βιοεπιστήμες και η καθηγήτρια μου στο σχολείο (μια εξαιρετική γυναίκα) έχει κάνει διδακτορικό εκεί και μου είπε οτι η σχολή τα σπάει. λόγω κάποιων προβλημάτων με την υγεία μου έχω γυρίσει πολλούσ γιατρούς και ήθελα ιατρική όλοι μα όλοι με απέτρεψαν και μου είπαν οτι η σχολή του μέλλοντος είναι η μοριακή ιατρική! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι, νομίζω ότι τελικά αναγνωρίστηκαν τα δικαιώματα των πτυχιούχων της σχολής στον ΑΣΕΠ. Αλλά για να έχω περισσότερες δυνατές προοπτικές επαγγελματικής απασχόλησης (επειδή ποτέ δεν ξέρεις, κάναμε και ένα σεμινάριο επαγγελματικού προσανατολισμού της προάλλες και μας είπαν ότι πρέπει να προσέχουμε ώστε να έχουμε εναλλακτικές και να μη στηριζόμαστε μόνο σε ένα πεδίο εργασίας), μάλλον θα προτιμήσω να πάω πρώτα βιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top