(UCLAN) University of Central Lancashire

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.

Φανταζομαι το εχετε ακουσει ολοι αυτο το πτυχιο ειδικα το τελευταιο καιρο διαφημιζεται αρκετα. Πρωτη φορα εμφανιστηκε περυσι το καλοκαιρι και μπορω να πω ειχε πολυ μεγαλη συμμετοχη. Υστερα, προεκυψε μεγαλο θεμα για την εγκυροτητα του πτυχιου, ομως τωρα ισχυει κανονικα και μαλιστα ειναι στο ιδιο επιπεδο στην Ευρωπη και στηn Ελλαδα με τα αλλα δυο γνωστα (Cambridge, Michigan). Η μονη διαφορα ειναι οτι με αυτο το πτυχιο καποιος δεν παιρνει την επαρκεια για να διδαξει...

Ποια ειναι η γνωμη σας για αυτο το πτυχιο?? Εγω που το εδωσα μου φανηκε αρκετα ευκολο σε σχεση με το αντιστοιχο Proficiency of Cambridge.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

memi

Νεοφερμένος

Η memi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

Φανταζομαι το εχετε ακουσει ολοι αυτο το πτυχιο ειδικα το τελευταιο καιρο διαφημιζεται αρκετα. Πρωτη φορα εμφανιστηκε περυσι το καλοκαιρι και μπορω να πω ειχε πολυ μεγαλη συμμετοχη. Υστερα, προεκυψε μεγαλο θεμα για την εγκυροτητα του πτυχιου, ομως τωρα ισχυει κανονικα και μαλιστα ειναι στο ιδιο επιπεδο στην Ευρωπη και στηn Ελλαδα με τα αλλα δυο γνωστα (Cambridge, Michigan). Η μονη διαφορα ειναι οτι με αυτο το πτυχιο καποιος δεν παιρνει την επαρκεια για να διδαξει...

Ποια ειναι η γνωμη σας για αυτο το πτυχιο?? Εγω που το εδωσα μου φανηκε αρκετα ευκολο σε σχεση με το αντιστοιχο Proficiency of Cambridge.

περυσι προσπαθησα για το ECCE αλλα δεν το πηρα οπως και πολλα αλλα παιδια απο το φροντιστηριο μ λεγαμε να παμε τν δεκεμβρη σε αυτο αλλα μας ειπε ο δασκαλος μας οτι τελικα δεν αναγνωριστηκε και αποφασισαμε να παμε παλι στο ECCE τωρα τν Μαη. πανω που ειχαμε στειλει αιτησεις και λεφτα, μας ηρθε η αποφαση οτι αναγνωριστηκε.γκαντεμια μεγαλη..εκτος αυτου ομως αν εισαι απο επαρχια (που ειμαι) πρεπει να πας σε καποιο μεγαλο αστικο κεντρο για να το δωσεις λεει...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Kαι όμως ειναι ακομη μια παραπλάνηση!Καθώς ακόμα δεν έχει αναγνωριστει!Εγω ο ίδιος εχω μιλήσει με τον ΑΣΕΠ την Παρασκευή 28/03/08 και εχω στειλει και email και η απαντηση ειναι οτι ΔΕΝ αναγνωρίζετε!Οποιοσδήποτε με αμφισβητει εχω αποδειξεις.
ΣΑΣ παρακαλώ μην πετατε RADIO ARBYLA!

Φιλικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο ΑΣΕΠ επιλέγει μόνιμο προσωπικό για το δημόσιο τομέα, δεν είναι κάποιου είδους επίσημος οργανισμός αναγνώρισης πτυχίων. Άλλωστε θεωρητικά ο ΑΣΕΠ εξισώνει στην πράξη cambridge και michigan, πράγμα που δε συμβαινει πρακτικά στον ιδιωτικό τομέα, οπου θα εργαστεί η συντριπτική πλειοψηφία απο μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Kαι όμως ειναι ακομη μια παραπλάνηση!Καθώς ακόμα δεν έχει αναγνωριστει!Εγω ο ίδιος εχω μιλήσει με τον ΑΣΕΠ την Παρασκευή 28/03/08 και εχω στειλει και email και η απαντηση ειναι οτι ΔΕΝ αναγνωρίζετε!Οποιοσδήποτε με αμφισβητει εχω αποδειξεις.
ΣΑΣ παρακαλώ μην πετατε RADIO ARBYLA!

Φιλικα!


Εχω χαρτι που περιγραφει ακριβως τις κινησεις των υπευθυνων του πτυχιου για την αναγνωριση του πτυχιου αυτου και μετα απο πολυ προσπαθεια καταφεραν και πετυχαν το σκοπο τους :).. Αμα το βρω μπορω να στο σκαναρω να το ανεβασω στο φορουμ. Οτι λεω συνηθως το τεκμηριωνω με αποδειξεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Και εγώ επίσης. Καλό θα είναι ομως να ακούσεις τις απόψεις και των δύο πλευρων.Για αυτό καλό θα ήταν να κανεις ένα τηλεφωνακι στο ΑΣΕΠ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και εγώ επίσης. Καλό θα είναι ομως να ακούσεις τις απόψεις και των δύο πλευρων.Για αυτό καλό θα ήταν να κανεις ένα τηλεφωνακι στο ΑΣΕΠ!

Ο ΑΣΕΠ επιλέγει μόνιμο προσωπικό για το δημόσιο τομέα, δεν είναι κάποιου είδους επίσημος οργανισμός αναγνώρισης πτυχίων. Άλλωστε θεωρητικά ο ΑΣΕΠ εξισώνει στην πράξη cambridge και michigan, πράγμα που δε συμβαινει πρακτικά στον ιδιωτικό τομέα, οπου θα εργαστεί η συντριπτική πλειοψηφία απο μας.

Το τηλεφωνάκι στο ΥΠΕΠΘ και τις αρμόδιες ξενόγλωσσες υπηρεσίες, οι οποίες αναγνωρίζουν όλα τα διπλώματα πανεπιστημίων που αναγνωρίζει το Συμβούλιο της Ευρώπης στην εξάβαθμη κλιμακα Α1-Γ2. Ο ΑΣΕΠ δεν έχει αρμοδιότητες σε θεματα διπλωμάτων και ισοτιμίας πτυχίων. Σημαίνει Ανώτατο Συμβούλιο Επιλογής Προσωπικού και ασχολείται με τις μόνιμες προσλήψεις δημοσίου τομέα. Ο ΑΣΕΠ δεν έχει πτυχία που αναγνωρίζει ή οχι, αλλά κάθε προκήρυξη διαγωνισμού εξετάζει ξεχωριστα ποίων φορέων τα πτυχία θα αναγνωρίσει για τη συγκεκριμένη προκήρυξη. Επειδή όμως ούτε το 1/10 των αποφοίτων δεν πρόκειται να δουλέψει στο Δημόσιο χρησιμοποιώντας τη μοριοδότηση του πτυχίου Αγγλικών, με αφήνει βασικα αδιάφορο η πολιτική του ΑΣΕΠ. Άλλωστε δε γνωρίζει κανένας απολύτως τι φορείς θα αναγνωρίζονται από τις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ σε 8-10 χρόνια που θα κληθώ να μπω στην αγορά εργασίας, πολύ δε περισσότερο για σένα teol20 που ίσως να ασχοληθείς με τον ΑΣΕΠ το 2020.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μα για το δημοσιο το ΑΣΕΠ ειναι αυτό το οποίο θα κάνει τις προσλήψεις.Και αν δεις τις τελευταιες 10 προκυρηξεις στο www.et.gr θα προσεξεις οτι τα πιστοποιητικα που αναγνωριζει ειναι στανταρτ!Δεν ξερω τι θα κανει ο οποιοσδήποτε εργοδοτής αφού τα πιστοποιητικά που ζητανε διαφέρουν απο ατομο σε ατομο!

Παντα φιλικα,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στο Δημόσιο δεν πρόκειται να μπει ούτε το 1/10 των αποφοίτων-πτυχιούχων. Αν ήταν να με εβαζαν στο Δημόσιο τα 30 μορια του πτυχιου Αγγλικών, τότε σώθηκα...Κατ'αρχήν πλέον στο Δημόσιο το βασικό ρόλο παίζει η συνεντευξη, τα τυπικά προσόντα είναι τυπικά προσόντα. Απο κει και πέρα, αν δεν ξερεις τη γλωσσα για να ανταποκριθείς στη συνεντευξη, χεστηκανε για το πτυχίο σου. Τα πτυχία τα αναγνωρίζει το Συμβούλιο της Ευρώπης. Ο ΑΣΕΠ δεν εχει κανενός είδους δικαιοδοσία να απορρίπτει πτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aγαπητέ Miv,
Εκθέσαμε και οι δύο τις απόψεις μας και πιστεύω οτι ειναι αρκετες.Τωρα είναι επιλόγη του καθενός τι θα επιλέξει!

Φιλικα,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Καταρχήν καλησπέρα.
Μπήκα στον πειρασμό να απαντήσω κι εύχομαι τα παρακάτω να βοηθήσουν τη κουβέντα.
Το ασεπ δεν αναγνωρίζει πιστοποιητικά (και οχι πτυχία) γλωσσομάθειας, απλά αποδέχεται εκείνα που βάση Νόμων πρέπει να αποδεχτεί, όταν αυτά πληρούν τις προϋποθέσεις. Κανένας φορέας στην Ελλάδα παροντικά δεν "αναγνωρίζει" πιστοποιητικά γλωσσομάθειας. Αυτό είναι κάτι που ενδεχεται να κάνει το Υπουργείο Παιδείας μελλοντικά. Καμία σχέση δεν έχει ένα πιστοποιητικό γλωσσομάθειας, με πτυχίο.
Το συγκεκριμένο πιστοποιητικό είχε γίνει αποδεκτό απο το ασεπ (το ασεπ κανονίζει τα της εργασίας στον Δημόσιο τομέα) Από τον Οκτώβρη και μετά το UCLAN δεν γίνεται αποδεκτό στο ασεπ. Αυτό μπορεί να το δει οποιος θέλει σε προκυρήξεις για θέση στο Δημοσιο.
Οι κινησεις που κάνει ο κάθε φορέας για να πετύχει την αποδοχή, δεν σημαινουν πως αναγκαστικά θα υπάρξει και αποδοχή. Αυτό εξαρτάται από το αν ή όχι το ασεπ κρίνει πως πληρούνται οι προϋποθέσεις που ισχυουν για όλους. Κι αυτό δεν θα το πει ούτε ο φορέας, ούτε εμείς, αλλά το ασεπ.
Για τον ιδιωτικό τομέα ο κάθε εργοδότης μπορέι να ζητησεί ότι θέλει, δεν υπάρχει περιορισμός. Το αν θα αποδεχτεί το UCLAN ή όχι, είναι δικό του θέμα.
Ελπίζω να βοήθησα λίγο με τα παραπάνω :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia_19_s

Νεοφερμένος

Η anastasia_19_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπέρα!
Στις 17-5-08 έδωσα εξετάσεις για το C1 του uclan. Γνωρίζει κανείς πότε θα βγουν τα αποτελέσματα και πού μπορώ να τα δω;;:hmm::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ANTONHS

Νεοφερμένος

Ο ΑΝΤΩΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας!έχω πάρει το Β2 του UCLAN και ξαφνικά μαθαίνω ότι δεν αναγνωρίζεται.Όταν ήταν ο καιρός να το δώσω μας διαβεβαίωναν από το φροντιστήριο ότι αναγνωρίζεται κανονικά μας είχαν δείξει και ενα έγγραφο του ΑΣΕΠ το οποίο έλεγε ότι αναγνωρίζεται .Τώρα δηλαδί εγώ τι κάνω?Έχω στα χέρια μου ενα πιστοποιητικό που αναγνωρίζεται ή όχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
To πιστοποιητικό που έχεις στα χέρια σου ΔΕΝ αναγνωρίζετε απο τον ΑΣΕΠ αυτην την στιγμη.Μπορει να αναγνωριστει στο μέλλον αλλα οχι τώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Εάν το έχει πάρει πριν από τη στιγμή που ανακοίνωσαν ότι δν αναγνωρίζεται τότε ισχύει...έτσι νμζ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Oχι φυσικα δεν ισχυει κατι τέτοιο!
Πρεπει να συμβουλεύεσαι προσφτατες προκυρηξεις του ΑΣΕΠ για να ενημερωνεσαι σχετικα με την αναγνωρισή του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ANTONHS

Νεοφερμένος

Ο ΑΝΤΩΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Απο παιδια που εδωσαν φετος εμαθα πως οσοι το εχουν αποκτησει μεχρι το Δεκεμβρη του 2007 αναγνωρίζεται κανονικα ισος και τον Μαϊο του 2008(οχι σιγουρα) αλλα σε οσες προκυρηξεις του ΑΣΕΠ εχω δει δεν αναφερονται καθολου σε αυτο το πιστοποιητικο.παρεπιπτοντος σημερα ειδα μια διαφιμιση με το συγκεκριμενο πανεπιστιμιο στην TV και μου φαινετε περιεργο να το διαφημιζουν ενω δεν αναγνοριζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Απο παιδια που εδωσαν φετος εμαθα πως οσοι το εχουν αποκτησει μεχρι το Δεκεμβρη του 2007 αναγνωρίζεται κανονικα ισος και τον Μαϊο του 2008(οχι σιγουρα) αλλα σε οσες προκυρηξεις του ΑΣΕΠ εχω δει δεν αναφερονται καθολου σε αυτο το πιστοποιητικο.παρεπιπτοντος σημερα ειδα μια διαφιμιση με το συγκεκριμενο πανεπιστιμιο στην TV και μου φαινετε περιεργο να το διαφημιζουν ενω δεν αναγνοριζεται.

Εγώ είμαι σίγουρη ότι όσοι το έδωσαν και το πήραν μέχρι πριν ανακοινωθεί ότι δν αναγνωρίζεται ισχύει ότι το έχουν...γτ πχ αν αύριο βγει μία ανακοίνωση και λέει ότι πια δεν θα αναγνωρίζεται το ecpe δν γίνεται όσοι καθηγητές διδάσκουν με αυτό να χάσουν τη δουλειά τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
hm.. don't leave your guard down yet! η αποψή μου είναι οτι μπορεί να μην αναγνωρίζεται απο τον ΑΣΕΠ, αλλά αυτό αφορά μόνο τον δημόσιο τομέα εργασίας. στον ιδιωτικό, ο κάθε εργοδότης το αναγνωρίζει σαν προσών ή όχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antigoni_18

Νεοφερμένος

Η Antigoni_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Πληροφοριακά έχω ακούσει ότι το συγκεκριμένο πτυχίο μάλλον αλλάζει ονομασία και ότι θα αναγνωρίζεται και μπορεί να δίνει και επάρκεια γλώσσας. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν αυτά βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top