Φροντιστήριο Αγγλικών

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Μιας και πήρα το proficiency, δεν πρόκειται να ξανακάνω μάθημα αγγλικών και με έχει κυριεύσει ένας φόβος ότι θα τα ξεχάσω όλα. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον τρόπο ώστε έτσι να κρατήσω καλή επαφή με τα αγγλικά; Γιατί είναι πολύ άδικό ότι έχεις μάθεις μέσα σε 7 χρόνια να το ξεχάσεις σε 1. Έτσι δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αμέ! Νομίζω πως φταίω κι εγώ λιγάκι για το άνοιγμα του τόπικ :P Συγγνώμη αν σου δημιούργησα κάποια ψυχολογική αστάθεια στην εμπιστοσύνη που έχεις για τον εαυτό σου, αυτό είναι κάτι που δε μπορώ να το κρίνω εγώ. Εγώ τώρα κάνω το Proficiency.

Κατ' αρχάς μπαίνε σε ειδησεογραφικά πρακτορεία με αγγλικές ειδήσεις, όπως το BBC:

https://www.bbc.co.uk/

Επίσης, διάβαζε πολλά αγγλικά βιβλία.
Μη διαβάζεις τους ελληνικούς υπότιτλους σε αγγλικές ταινίες/σειρές.

Μπορείς να γράφεις ποιήματα στα αγγλικά.

Να ψάχνεις για τους στίχους των αγαπημένων σου αγγλικών τραγουδιών και να τα τραγουδάς.

Αλλά το καλύτερο απ' όλα είναι τα βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Κοίτα εγώ πιστεύω ότι ΕΣΥ ειδικά ΕΣΥ δν πρόκειται να τα ξεχάσεις αλλά επειδή λες ότι σε έχει πιάσει φόβος θα σου έλεγα να βλέπεις πού και πού καμιά ταινία στα αγγλικά και να ακούς ξένα τραγούδια...Πιστεύω πως αυτό αρκεί...δν χρειάζεται κτ αλλό...(τρία proficiency έχεις,μην σε πιάνει πανικός...!!!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Μιας και πήρα το proficiency, δεν πρόκειται να ξανακάνω μάθημα αγγλικών και με έχει κυριεύσει ένας φόβος ότι θα τα ξεχάσω όλα. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον τρόπο ώστε έτσι να κρατήσω καλή επαφή με τα αγγλικά; Γιατί είναι πολύ άδικό ότι έχεις μάθεις μέσα σε 7 χρόνια να το ξεχάσεις σε 1. Έτσι δεν είναι;

εμένα η αποψή μου είναι οτι 7 χρόνια δεν χάνονται,που βα χτυπιέσαι κάτω,αν βέβαια σου άρεσε αυτό που έκανες! (που σου άρεσε, αφού είχες 4 exceptional στο cpe!:P) πάντως στο χέρι σου είναι έτσι και αλλιώς. τέσπα μια καλή ιδέα είναι να βρείς άγγλους/αμερικανους για αλληλογραφία ή μσν συν να ακούς μουσική, να βλέπεις ταινίες χωρίς υπότιτλους, να αρχίσεις αμα σου αρέσει βέβαια να διαβάζεις λίγο πιο προχωρημένη αγγλική λογοτεχνία:no1: αυτά πιστεύω! πάντως σκέψου το για αλληλογραφία με αγγλόφωνο ή έστω μσν,αν δεν το έχεις ήδη κάνει δλδ,βοηθάει πάρα πολύ!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Αμέ! Νομίζω πως φταίω κι εγώ λιγάκι για το άνοιγμα του τόπικ :P Συγγνώμη αν σου δημιούργησα κάποια ψυχολογική αστάθεια στην εμπιστοσύνη που έχεις για τον εαυτό σου, αυτό είναι κάτι που δε μπορώ να το κρίνω εγώ. Εγώ τώρα κάνω το Proficiency.

Κατ' αρχάς μπαίνε σε ειδησεογραφικά πρακτορεία με αγγλικές ειδήσεις, όπως το BBC:

https://www.bbc.co.uk/

Επίσης, διάβαζε πολλά αγγλικά βιβλία.
Μη διαβάζεις τους ελληνικούς υπότιτλους σε αγγλικές ταινίες/σειρές.

Μπορείς να γράφεις ποιήματα στα αγγλικά.

Να ψάχνεις για τους στίχους των αγαπημένων σου αγγλικών τραγουδιών και να τα τραγουδάς.

Αλλά το καλύτερο απ' όλα είναι τα βιβλία.

Μπα δεν φταις εσυ. Πάντα την είχα αυτή τη φοβία. Και αυτός είναι και ένας λόγος που έκανα +2 μήνες μάθημα για να δώσω cpe:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
OK! Πάντως επαναλαμβάνω, τα βιβλία είναι ό,τι καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
ειδικά η λιγο πιο προχωρημένη λογοτεχνία κάνει θαύματα!:no1:πχ εμένα μου έδωσαν καναδέζικο βιβλίο και είχε τρομερές φράσεις μέσα, άσχετα αν ήταν κάπως δύσκολο για μενα! πάντως δοκίμασε να βρείς και κανα αγγλόφωνο φίλο/φίλη για αλληλογραφία,αν δεν το έχεις κάνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
OK! Πάντως επαναλαμβάνω, τα βιβλία είναι ό,τι καλύτερο.

Έχεις δίκιο για τα βιβλία αλλά τα βιβλία θέλουν και χρόνο.Αν βέβαια ο Δημήτρης δν έχει κάποια άλλη δραστηριότητα εκτός σχολείου και δει ότι προλαβαίνει φυσικά και θα ήταν πολύ καλό να διαβάσει βιβλία...:)Εγώ δν τα ανάφερα γτ πιστεύω ότι το χειμώνα και με το σχολείο δν διαβάζουμε πολλά εξωσχολικά βιβλία...τουλάχιστον εγώ μόνο το καλοκαίρι διαβάζω...γτ το χειμώνα δν προλαβαίνω...αλλά αν έχει χρόνο θα ήταν καλό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Έχω ενα βιβλίο το οποίο κάπου αραχνιάζει. Θα ψάξω να το βρω και θα σας πω εντυπώσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riasam

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Γιατί δεν μιλάς μεσω του msn ή του skype με άλλα παιδιά του εξωτερικού?
Είναι ωραία φάση:no1:!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
1. ταινιες και ειδικα σειρες οπου μιλαν τα κανονικα καθημερινα αγγλικα (σε στυλ φιλαρακια)..προσωπικα οταν πηγαινα φροντιστηριο ο καθηγητης μας ελεγε να καλυπτουμε τους υποτιτλους απο τα φιλαρακια και να τα βλεπουμε ετσι..ελεγε πως ετσι θα ειναι σαν να εχουμε κανει 20 μαθηματα και συνεντευξεις μαζι :D

2.μουσικη...στα ξενα τραγουδια χρωσταω ενα αξιολογο ποσοστο του αγγλικου μου λεξιλογιου (χμ,ειμαι ψωνιο:P:lol:)

3. αγγλοφωνα καναλια..

4. ιστοσελιδες γραμμενες στα αγγλικα..απο φορουμ μεχρι και wiki ..ολα βοηθανε.φροντισε βεβαια να σε ενδιαφερει το περιεχομενο για να μη σκυλοβαρεθεις και τα παρατησεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιούλη24995

Νεοφερμένος

Η Γιούλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μιας και πήρα το proficiency, δεν πρόκειται να ξανακάνω μάθημα αγγλικών και με έχει κυριεύσει ένας φόβος ότι θα τα ξεχάσω όλα. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον τρόπο ώστε έτσι να κρατήσω καλή επαφή με τα αγγλικά; Γιατί είναι πολύ άδικό ότι έχεις μάθεις μέσα σε 7 χρόνια να το ξεχάσεις σε 1. Έτσι δεν είναι;

Εγω παω στο φροντιστηριο της αδερφης μου(φροντ. αγγικων) και κανω προφορικα σε κμ ταξη κ ακουω κν listening οταν δεν βαριεμαι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
να διαβαζεις βιβλια στα αγγλικα και να εχεις φιλους δι'αλληλογραφιας.πωπω δεν το ειχα σκεφτιει αυτο!!! :scared: 8 χρονια κοπου να καταστραφουν???εδω διακοπες παω και μετα κανω πώς για να συνελθω!!!:?:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Πρώτα απ' όλα συγχαρητήρια για την επιτυχία σου!

Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, μπορείς να κρατήσεις πολύ εύκολα επαφή και με ενδιαφέροντες... καλλιτεχνικούς τρόπους.

Βιβλία, ταινίες, μουσική.

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
1. ταινιες και ειδικα σειρες οπου μιλαν τα κανονικα καθημερινα αγγλικα (σε στυλ φιλαρακια)..προσωπικα οταν πηγαινα φροντιστηριο ο καθηγητης μας ελεγε να καλυπτουμε τους υποτιτλους απο τα φιλαρακια και να τα βλεπουμε ετσι..ελεγε πως ετσι θα ειναι σαν να εχουμε κανει 20 μαθηματα και συνεντευξεις μαζι :D

2.μουσικη...στα ξενα τραγουδια χρωσταω ενα αξιολογο ποσοστο του αγγλικου μου λεξιλογιου (χμ,ειμαι ψωνιο:P:lol:)

3. αγγλοφωνα καναλια..

4. ιστοσελιδες γραμμενες στα αγγλικα..απο φορουμ μεχρι και wiki ..ολα βοηθανε.φροντισε βεβαια να σε ενδιαφερει το περιεχομενο για να μη σκυλοβαρεθεις και τα παρατησεις...

συμφωνω ακριβως... ακομα και παιχνιδια στον υπολογιστη... οτιδηποτε που να περιεχει αγγλικη γλωσσα βοηθαει νομιζω...



ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ!!!

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Πολύ σωστά όσα είπατε μέχρι τώρα....

Νομίζω πως δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να παρατήσεις μια γλώσσα...

Εγώ πήρα το B1 των γερμανικών και μετά από 2 - 3 μήνες εκτός φροντιστηρίου δεν θυμόμουν τίποτα.. Επειδή δεν μιλιούνται τα γερμανικά στην Ελλάδα , δεν εξασκήθηκα καθόλου και δεν είχα πρόθεση να βλέπω γερμανικά σίριαλ... Ούτε να διαβάζω γερμανικές εφημερίδες για να εξασκηθώ...

Τα αγγλικά όμως είναι παντού.. Εφημερίδες , περιοδικά , βιβλία ,ταινίες, Διαδίκτυο πάνω απ' όλα .. Άμα δώσεις λίγη σημασία σ΄όλα αυτά , δεν θα "ξεχάσεις την γλώσσα" Το καλύτερο πάντως είναι να πας στην Αγγλία σε κάποιο κολλέγιο να εξασκηθείς πάνω στην γλώσσα 2 - 3 μήνες.. Επίσης δώσε λίγη προσοχή στην αγγλικού του σχολείο σου.. Αν και το επίπεδο των αγγλικών του σχολείου είναι χαμηλό , κάτι είναι κι΄αυτό.. Δεν χάνεις τίποτα να συμμετέχεις στο μάθημα των Αγγλικών.. Εξάσκηση είναι κι' αυτή...

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ PROFICIENCY!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morphinr

Νεοφερμένος

Η Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Εγω σταματησα τα Αγγλικα στην τριτη γυμνασιου αφου εκανα τον πρωτο χρονο προετοιμασιας για το Proficiency..Ηθελα να δωσω του Cambridge αλλα η καθηγητρια μου ειπε πως ηταν καπως νωρις οποτε το αφησα για φετος.Απο τοτε εχω κρατησει την επαφη με τη γλωσσα μπαινοντας στο site τ Wikipedia, βλεποντας ταινιες χωρις υποτιτλους, διαβαζοντας κομιξ, βιβλια, εφημεριδες κλπ κλπ στην αγγλικη γλωσσα, μπαινοντας σε ξενα φορουμ και γνωριζοντας ξενα παιδια το καλοκαιρι στις διακοπες μου..Τωρα οκ δεν ειναι αναγκη να τα κανεις ολα αυτα για να κρατησεις επαφη με τη γλωσσα :P εστω και πχ. κομιξ να διαβαζεις (ενα πολυ καλο ειναι το manga Hellsing, μπορω να σ δωσω και το λινκ ενος σαιτ που μπορεις να βρεις τα τευχη χωρις να χρειαζεται να τα κατεβασεις) ειναι αρκετο πιστευω..
Α! και συγχαρητηρια για το πτυχιο σ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγω σταματησα τα Αγγλικα στην τριτη γυμνασιου αφου εκανα τον πρωτο χρονο προετοιμασιας για το Proficiency..Ηθελα να δωσω του Cambridge αλλα η καθηγητρια μου ειπε πως ηταν καπως νωρις οποτε το αφησα για φετος.Απο τοτε εχω κρατησει την επαφη με τη γλωσσα μπαινοντας στο site τ Wikipedia, βλεποντας ταινιες χωρις υποτιτλους, διαβαζοντας κομιξ, βιβλια, εφημεριδες κλπ κλπ στην αγγλικη γλωσσα, μπαινοντας σε ξενα φορουμ και γνωριζοντας ξενα παιδια το καλοκαιρι στις διακοπες μου..Τωρα οκ δεν ειναι αναγκη να τα κανεις ολα αυτα για να κρατησεις επαφη με τη γλωσσα :P εστω και πχ. κομιξ να διαβαζεις (ενα πολυ καλο ειναι το manga Hellsing, μπορω να σ δωσω και το λινκ ενος σαιτ που μπορεις να βρεις τα τευχη χωρις να χρειαζεται να τα κατεβασεις) ειναι αρκετο πιστευω..
Α! και συγχαρητηρια για το πτυχιο σ ;)


Στείλε μου pm.:D


Πάντως σας ευχαριστώ όλους παιδιά:jumpy::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkmini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλκμήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Το καλύτερο είναι να εξασκείς τη γλώσα μέσω δραστηριοτήτων που σε εκφράζουν...Δηλαδή να βλέπεις αγγλόφωνες σείρες και ταινίες που σου αρέσουν χωρίς υποτίτλους, όπως και να διαβάζεις βιβλία γραμμένα στα αγγλίκα. Επίσης θα μπορούσες να ψάξεις για κανένα άγγλο ή αμερικάνο φίλο δια αλληλογραφίας (για να εξασκείσαι και στο γράψιμο). Επίσης εμένα με βοηθάει (ενώ μου αρέσει κιόλας) να προσπαθώ να κατάλαβω τους στίχους τραγουδιών. Αλλά για να το κάνεις αυτό πρέπει να ακούς ξένη μουσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Εγω παιδια εχω 3 χρονια το proficiency κ παρολαυτα νιωθω πολυ καλα με τα αγγλικα χωρις να εχω ανασφαλειες τυπου μην τυχον κ τα ξεχασω.Ολο το καλοκαιρι δουλευα σε ξενοδοχειο κ μιλησα ολες τις γλωσσες λιγο πολυ-πραγματικα- κ νομιζω οτι τελικα αυτο ηταν το καλυτερο σχολειο,να φτασω σε σημειο να μιλαω αγγλικα οπως ακριβως και ελληνικα-βσκ μεχρι κ με το προσωπικο αγγλικα μιλουσαμε εκει περα...κατα τ αλλα διαβαζε βιβλια αν αντεχεις νομιζω οτι ειναι το καλυτερο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top