Κλασική μουσική

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Γειά σε όλους. Ακούει κανείς κλασική μουσική; Αν ναι, ποιοί συνθέτες σας αρέσουν περισσότερο; Ποιά κομμάτια απολαμβάνετε να ακούτε συχνότερα;

*Προσωπικά, μου αρέσει πολύ η κλασική μουσική, ωστόσο μου αρέσουν εξίσου και άλλα ήδη μουσικής.*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Ναι εγώ ακούω Μότσαρτ και στην τρελή Μαστούρα Μπαχ :lol::lol::lol:

:p

Τώρα πέρα από την πλάκα όχι δεν ακούω και δεν νομίζω ότι ακούει πολύς κόσμος, είναι ένα πολύ καλό είδος μουσικής αλλά όχι σύγχρονο, μπράβο που ακούς πάντως. Η ειρωνεία είναι όμως ότι θυμάμαι όταν ήμουν μικρός 6-7 χρονών που είχε ένα show με παιδιά στο mega και όλα λέγανε ότι ακούνε κλασσική μουσική, όλα όμως :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Εγω ακουω κλασσικη μουσικη και μου αρεσουν μερικες συνθεσεις του Μοτσαρτ,Τσαικοφσκι,Βιβαλντι,Μπετοβεν :D

Μαλιστα,αυτες τις μερες,κατεβαζω μια μεγαλη συλλογη απο κλασσικη μουσικη ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Η ειρωνεία είναι όμως ότι θυμάμαι όταν ήμουν μικρός 6-7 χρονών που είχε ένα show με παιδιά στο mega και όλα λέγανε ότι ακούνε κλασσική μουσική, όλα όμως :lol:
Λιγο ασχετο, αλλα ποιο λες; Μπορεις να θυμηθεις τιτλο; Σ' αυτη την ηλικια εβλεπα σχεδον ολη μερα mega, θα το θυμαμαι σιγουρα! :P

Και στο θεμα μας, οχι δεν ακουω κλασικη μουσικη. Οταν εκανα αρμονιο ο καθηγητης μου εδινε να παιζω παρτιτουρες Μπαχ για εξασκηση και εγω τις μισησα θανασιμα. Ωσπου μια μερα εφαγαν ενα ωραιοτατο σκισιμο και ο καθηγητης ενα εξισου ωραιοτατο βρισιμο... απο τοτε δεν ξαναγγιξα πληκτρα αρμονιου η πιανου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Λιγο ασχετο, αλλα ποιο λες; Μπορεις να θυμηθεις τιτλο; Σ' αυτη την ηλικια εβλεπα σχεδον ολη μερα mega, θα το θυμαμαι σιγουρα! :P

Μαλλον μιλαει για το disney club,με τον Λυκουργο και την αλλην...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Μαλλον μιλαει για το disney club,με τον Λυκουργο και την αλλην...:P
Καρολινα την ελεγαν :P. Το θυμαμαι παρα πολυ καλα, αλλα τη φαση που λεει δεν την θυμαμαι ρε γμτ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Καρολινα την ελεγαν :P. Το θυμαμαι παρα πολυ καλα, αλλα τη φαση που λεει δεν την θυμαμαι ρε γμτ...

ΠΟΥ χαθηκε αυτο το απαιχτο ντουετακι?:(:(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Ακούω κλασική κυρίως τσαικόφσκι, και σε όπερα προτιμώ emma shaplin και lucciano pavarotti
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εμένα παιδιά μου άρεσε παλιά η κλασσική μουσική αλλά με κορόιδευαν τα άλλα παιδιά και έκανα τη βλακεία να σταματήσω... ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕ ΔΙΝΩ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΟ ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ. Τώρα την έχω κόψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Δεν μπορώ να κάτσω να ακούω με τις ώρες κλασσική μουσική,αν και κάποια κομμάτια είναι μαγευτικά,όπως η σονάτα του σεληνόφωτος,η 5η συμφωνια (μπετοβεν) κι ο Χειμώνας (βιβάλντι)

Πριν από μήνες,άκουσα μια διασκευή των Electric Light Orchestra στο τραγούδι του Chuck Berry "Roll over Beethoven",που είχανε βάλει αποσπάσματα απ'την 5η συμφωνία.Πολλοί το θεώρησαν προσβολή,αλλά εγώ το βρήκα τρελή εμπνευση.
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=4TfaYpa5BRM[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Το παραπάνω κομμάτι είναι γελοίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μου αρέσει γενικά αλλά δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ αρκετά, μόνο Vivaldi ακούω συνειδητά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Tchaikovsky, αλλά μπορώ άνετα ν'ακούσω ότιδηποτε από κλασική μουσική.
Με χαλαρώνει... απίστευτη. <3

Ξεκίνησε να μ'αρέσει από πολύ μωρό... πάντως στα 6 μου μ'άρεσε - κάθε πρωί έβαζα ένα σταθμό κι άκουγαααα - και μετά στο μπαλέτο - και μου έμεινε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Κλασσική Μουσική; Μμμμμμ. Εδώ σηκώνει μεγάλη κουβέντα. Ούτε κρύο ούτε ζέστη αλλά δεν είμαι και απ'αυτούς που θα σηκωθεί το πρωί θα ανοίξει το ραδιόφωνο και θα βάλει να ακούει όπερα. Άπαπαπα. Αφήστε που έχω και τραυματική εμπειρία και σοκ. Ο καθηγητής Μουσικής στο Γυμνάσιο, σχεδόν σε κάθε μάθημα μας έβαζε όπερα-κλασσική μουσική-μουσική δωματίου. Αφήστε καλύτερα. Ειδικά τις πρώτες ώρες δεν παλευόταν. Δεν τον πήγαινα τον καθηγητή κιόλας...Μα οχτώ ηώρα το πρωί να ακούω την τσιρίδα της κάθε χοντρής;;;Έλεοοοοςςς.

Το αστείο είναι πως έχω παέι στο Μέγαρο Μουσικής.(Ναι.Το 'ζησα κι αυτό).Η καθηγήτρια των Αγγλικών ακούει κλασική και μου 'χε πει να πάμε. Είχαμε τελειώσει τα μαθήματα αγγλικών δε θα ξανακάναμε,ήταν και γνωστή μας. Είναι αυτό που λένε "Συγγενής είναι δε μπορείς να πεις όχι". Παρ'όλα αυτά έχω και αυτή την εμπειρεία. Πλάκα είχε αλλά είναι για άλλη ηλικία, όχι για τη δικιά μου. Δε σνομπάρω τη μουσική ούτε την κοροϊδεύω. Ο καθένας ακούει ό,τι θέλει, αλλά δεν τρελένομαι κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Καρολινα την ελεγαν :P. Το θυμαμαι παρα πολυ καλα, αλλα τη φαση που λεει δεν την θυμαμαι ρε γμτ...

Εννοώ ότι όταν ρωτούσαν τα παιδιά το όνομα τους τάξη, τα ρωτούσαν και τη μουσική ακούν : Ακούω κλασσική μουσική όλα λέγαν :lol: Τώρα ή αυτοί από την εκπομπή ή οι μαμάδες τους τα βάζανε να το πουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
χαχαχαχαχαχα. ωραίο...ήταν. άλλης κλάσης "μουσική"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
μ'αρεσει.ολο αυτο αρχισε απ'το βιολι.επειδη το βιολι ηταν το πρωτο πραγμα που αγαπησα στη ζωη μου, υστερα αρχισα πολυ να συμπαθω την κλασσικη μουσικη.δν ειναι οτι ακουει καποιος απ'το περιβαλλον μου κ μ'επηρεασε,το εντελως αντιθετο μαλιστα.απλα επιανα στο ραδιο αρχικα ενα σταθμο που εβαζε ασταματητα κλασσικη μουσικη, κ ακουγα με κλειστα τα ματια επι2ωρες...δε ξερω αλλα κυλουσε η ωρα...δε μ'αρεσουν ολοι οι συνθετες,αλλα κυριως κομματια.ακουω ευχαριστα πολλα κομματια τσαικοφσκι κ μοτσαρτ.εν τω μεταξυ μου αρεσε να διαβαζω διαφορα για τη ζωη τους... τρελα εχω με τις 4εποχες του βιβαλντι...απλα τελειο! δλδ κι αυτος που θεωρει την κλασσικη βασανηστηριο,τις 4εποχες μπορει ανετα ν'ακουσει! βσκ, πλεον ακουω εντεχνα παλια κομματια κ γνκ παλια ολων των ειδων... ακουω ολα τα ειδη μουσικης, αλλα επιλεγμενα κομματια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Η κλασική μουσική δεν είναι απλώς μουσική, αλλά τρόπος ζωής όπως λέει ένας φίλος μου. Είναι πολλά τα αγαπημένα μου κομμάτια. Για παράδειγμα λατρεύω αυτό:

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=kmsSfJiGVJU[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Δεν ακούω καθόλου όμως!!! Δε με εμπνέει αυτό το είδος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top