ΙΕΚ: ποια είναι η γνώμη σας;

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εγώ για αυτές τις λεγόμενες ιδιωτικές σχολές έχω την χειρότερη εικόνα και συνιστώ ανεπιφύλακτα στους απόφοιτους που δεν πρόκειτε να περάσουν πουθενά να ξαναδώσουνε , ποιά είναι η γνώμη σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Κι εγώ έχω πολύ κακή εικόνα, δεν ξέρω γιατί όμως :P .
Δεν έχω κάποια εμπειρία που να το υποστηρίζει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Και εγώ έχω τη χειρότερη εικόνα.Όσα παιδιά ξέρω που πήγαν ΙΕΚ,το τελίωσαν,δεν μάθανε ΤΙΠΟΤΑ (αφού μάθημα δε γίνετε,να μη μιλήσω για πρακτική) και οι περισσότεροι τώρα ξαναδίνουν.Πιστεύω είναι η γνωστή δικαιολογία των μαθητών που βαριούνται να ξαναδώσουν.Πολλούς που δε διάβαζαν τους ακούω να λένε "Ε σιγά,θα πάω σε κανα ΙΕΚ",και νομίζουν ότι είναι και φοιτητές..Τέσπα ο καθένας με ό,τι τη βρίσκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Εγώ απο γνωστούς μου έχω να παρατηρήσω οτι γενικά τα μαθήματα είναι πολύ υποβαθμισμένα, περνάνε (δεν ξέρω αν οφείλονται οι καθηγητές ή οι μαθητές σε αυτό) κατευθίαν στην πρακτική και δεν αποκτούνε τις βάσεις που χρειάζεται για να βγεί καλα μια δουλειά. Επίσης αν κρίνω και απο τον κόσμο που διδάσκει (οι οποίοι μπορεί να είναι και τελειώς άσχετοι με το αντικείμενο που διδάσκουν) καθώς και το οτι δεν έχει ιδιαίτερη σημασία η επίδοση σου αρκεί να χεις $$ να πληρώνεις (στα ιδιωτικά τουλάχιστον) τα θεωρώ ότι χειρότερο μπορεί να επιλέξει κανείς για να βγεί στην αγορά εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Α τώρα το θυμήθηκα, έχω έναν γνωστό που διδάσκει δίκτυα και βάσεις δεδομένων σε κάποιο ΙΕΚ.
Μου λέει οτι είναι τελείως ανοργάνωτη η όλη κατάσταση, ο εξοπλισμός είναι ψιλοχάλια και τα παιδιά που πάνε δεν έχουν καθόλου τις απαραίτητες βάσεις για να παρακολουθήσουν τέτοιου είδους μαθήματα. Αναγκάζεται να κάνει πάρα πολύ εύκολο το μάθημα για να μπορούν να παρακολουθούν τα παιδιά...
Δεν ξέρω πως είναι αλλού, δεν νομίζω όμως οτι μπορεί να είναι εξωφρενικά καλύτερη η κατάσταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Α τώρα το θυμήθηκα, έχω έναν γνωστό που διδάσκει δίκτυα και βάσεις δεδομένων σε κάποιο ΙΕΚ.
Μου λέει οτι είναι τελείως ανοργάνωτη η όλη κατάσταση, ο εξοπλισμός είναι ψιλοχάλια και τα παιδιά που πάνε δεν έχουν καθόλου τις απαραίτητες βάσεις για να παρακολουθήσουν τέτοιου είδους μαθήματα. Αναγκάζεται να κάνει πάρα πολύ εύκολο το μάθημα για να μπορούν να παρακολουθούν τα παιδιά...
Δεν ξέρω πως είναι αλλού, δεν νομίζω όμως οτι μπορεί να είναι εξωφρενικά καλύτερη η κατάσταση...

Γενικά και για Αθήνα έχω ακούσει (για γνωστό μάλιστα) οτι πχ ενώ σε βάσεις δεδομένων έχουν όλη την διάθεση οι καθηγητές να κάνουν, τελικά καταλήγουν να μαθαίνουν κάτι απο Access.

Νομίζω οτι γενικότερη είναι η κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Εντάξει ρε, μία ή άλλη είναι αυτά, απ' το να μείνεις τελείως ανειδίκευτος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Εντάξει ρε, μία ή άλλη είναι αυτά, απ' το να μείνεις τελείως ανειδίκευτος...

Για τα άτομα τα ίδια ναι, σίγουρα δεν είναι κακό το να έχεις ένα πτυχίο.
Απο την άλλη είναι τραγικό για την ίδια την αγορά εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piper_h

Νεοφερμένος

Η piper_h αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εγω πηγα σε ΙΕΚ δημοσιο και γενικα οι καθηγητες ηταν μια χαρα,οποιος δεν μαθαινε και δεν εγραφε δεν μπορουσε να προχωρησει εξαμηνο,το γεγονος οτι τα μαθηματα ειναι υποχρεωτικα και μενεις απο απουσιες το κατατασσω στα θετικα..πιστευω οτι το κακο ειναι οτι ειναι 2 χρονια..τι να προλαβεις να μαθεις σε 2 χρονια?Εγω προσωπικα ξαναεδωσα οχι επειδη δεν εβρισκα δουλεια,γιατι ειναι δωσει και πιστοποιηση που δεν την περνας ευκαλα αλλα επειδη ηταν κατι που δεν μου αρεσε σαν δουλεια γιατι δεν ηταν επιλογη μου..αν θα ειχα τα λεφτα φετος που εδωσα παλι και δεν περναω εκει που θελω θα πηγαινα σε καποιο απο αυτα τα ξενα που ειναι 4 χρονια αλλα πολλα τα ευρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Για τα άτομα τα ίδια ναι, σίγουρα δεν είναι κακό το να έχεις ένα πτυχίο.
Απο την άλλη είναι τραγικό για την ίδια την αγορά εργασίας.

Yep.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drughi

Νεοφερμένος

Ο Drughi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Μόνο για να γίνεις μάγειρας αξίζει να πας εκει
Τελείως διαφορετικό βεβαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Μόνο για να γίνεις μάγειρας αξίζει να πας εκει
Τελείως διαφορετικό βεβαια

Nαι, δεν μιλάμε για σχολές που το αντικείμενο τους δεν υπάρχει σε ΑΕΙ. Άλλο το να κάνεις σε 2 χρόνια (που νομίζω είναι η μαγειρική ) κάτι που χρειάζεται 2 χρόνια, και άλλο σε 2-3 κάτι που χρειάζεται τουλάχιστον 4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Το καλύτερο είναι να προσπαθήσεις ξανά, παρά να σκέφτεσαι για ΙΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, ελπίζω να το έκανα το θέμα σε σωστό μέρος.

Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια.
Επειδή δεν κόβω να περνάω εκεί που θέλω από πανελλήνιες (ΑΕΙ , γιατί ούτε που θέλω να ακούω για ΤΕΙ), σκεφτόμουν την λύση του ΙΕΚ.

Έχω όμως μερικές απορίες και θα ήθελα να με διαφωτίσετε.

1) Τα ΙΕΚ αναγνωρίζονται το ίδιο με τα ΑΕΙ;
2) Έχει μέλλον ο τελειόφοιτος ΙΕΚ;
3) Πόσο έχουν πάει σήμερα τα δίδακτρα;

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας, ελπίζω και πάλι να μην έχω κάνει σε λάθος μέρος το θέμα ή αν υπάρχει ήδη θέμα για τα ΙΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
1) Τι ακριβώς εννοείς με το αν τα ΙΕΚ "αναγνωρίζονται" το ίδιο με τα ΑΕΙ? Από το Ελληνικό Δημόσιο "αναγνωρίζονται" ως εκπαιδευτική βαθμίδα. Αρκετές ειδικότητες έχουν ήδη κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα, για αρκετές ακόμα εκρεμμεί η έκδοση σχετικού Προεδρικού Διατάγματος. Ανέλυσε λίγο περισσότερο αυτό που έχεις στο μυαλό σου, για να λάβεις την ανάλογη απάντηση.
Γενικότερα, τα ΑΕΙ ανήκουν στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, ενώ τα ΙΕΚ στη Μετε-Δευτεροβάθμια. Τα ΑΕΙ είναι χρονικής διάρκειας 4 ή 5 ετών (Ιατρική 6), ενώ τα ΙΕΚ 2.5 (2+0.5 πρακτική). Τα ΑΕΙ χορηγούν πτυχίο με επαγγελματικά δικαιώματα, τα ΙΕΚ χορηγούν ΒΕΚ (Βεβαίωση Επαγγελματικής Κατάρτισης) και πρέπει να δώσεις την "Πιστοποίηση" θεωρητικού και πρακτικού μέρους (ανάλογα με ειδικότητα) στις σχετικές εξετάσεις του ΥΠΕΠΘ.

2) Όλοι έχουν (κάποιο/δεδομένο) μέλλον στην αγορά εργασίας. Για ποια ειδικότητα ενδιαφέρεσαι για να (σου) απαντήσουμε λεπτομερέστερα. Δες, επίσης, απάντηση στο 1ο ερώτημά σου.

3) Για Ιδιωτικό ή Κρατικό ΙΕΚ ρωτάς? Για τα Κρατικά (περί Διδάκτρων στα Ιδιωτικά ΙΕΚ δεν γνωρίζω με λεπτομέρειες, θαρρώ ποικίλει από "μαγαζί" σε "μαγαζί") είναι 367 Ευρώ το εξάμηνο (ελπίζω να μην είχε αύξηση τελευταία) ή σε περίπτωση που πλοιρείς κάποια κοινωνικά/οικονομικά κριτήρια, τότε είναι 190 ευρώ/εξάμηνο. Αν είσαι ο καλύτερος σπουδαστής της ειδικότητάς σου (μεγαλύτερος Μ.Ο. εξαμήνου), τότε ως υποτροφία επίδοσης απαλλάσεσαι από την καταβολή Διδάκτρων του επόμενου εξαμήνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, ελπίζω να το έκανα το θέμα σε σωστό μέρος.

Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια.
Επειδή δεν κόβω να περνάω εκεί που θέλω από πανελλήνιες (ΑΕΙ , γιατί ούτε που θέλω να ακούω για ΤΕΙ), σκεφτόμουν την λύση του ΙΕΚ.

Έχω όμως μερικές απορίες και θα ήθελα να με διαφωτίσετε.

1) Τα ΙΕΚ αναγνωρίζονται το ίδιο με τα ΑΕΙ;
2) Έχει μέλλον ο τελειόφοιτος ΙΕΚ;
3) Πόσο έχουν πάει σήμερα τα δίδακτρα;

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας, ελπίζω και πάλι να μην έχω κάνει σε λάθος μέρος το θέμα ή αν υπάρχει ήδη θέμα για τα ΙΕΚ.
1)Οχι.Αυτο μας ελλειπε.
Οι ερωτηση 2 ειναι υποκειμενικη,και για την 3 δεν γνωριζω.Θεωρω ομως αβασιμο να λες οτι δεν θες να πας σε ΤΕΙ και προτιμας το ΙΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paraskevas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paraskevas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Τα ΙΕΚ ειναι μια καλη λυση κυριως για εναν μαθητη που εχει αποτυχει στις παννελληνιες και απο το να παει στο εξωτερικο και να σπουδασει γιατρος,δικηγορος η μηχανικος θεωρω οτι θα ναι καλυτερο γι αυτον και γενικοτερα για το κοινωνικο συνολο να παει σ ενα ΙΕΚ, με ολο το σεβασμο παντα..
Τωρα αν προτιμας ΙΕΚ αντι για ΤΕΙ ειναι σα να προτιμας lada αντι για mercedes.Βεβαια υπαρχει και η ferrari(ΑΕΙ) αλλα γουστα ειναι αυτα και ο καθενας ειναι ελευθερος και βαση των δυνατοτητων του παντα, να επλεξει αυτο που του αρεσει..(κανοντας και λιγη πλακα μ αυτα που ακουω..!:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
1)Οχι βεβαια


2)Το ποσο ευκολα θα βρεις δουλεια παντως εξαρταται απο την ειδικοτητα. Αν παρεις ειδικοτητα που υπαρχει και σε ΑΕΙ/ΤΕΙ θα ειναι μαλλον πιο δυσκολο να βρεις δουλεια με αξιοπρεπη μισθο (εχω ακουσει μισθους της ταξης των 600Ε, τραγικο). Τωρα αν σπουδασεις τπτ κομμωτικη σιγουρα θα εισαι σε καλυτερη μοιρα.


3) Γενικα δε ξερω, νομιζω παει με το ατομο, δηλαδη αναλογα την οικονομικη δυνατοτητα. Μια φιλη μου σπουδαζει marketing σε ενα ιδιωτικο ΙΕΚ και πληρωνει 326 ενω δουλευει και παιρνει μισθο 329.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, ελπίζω να το έκανα το θέμα σε σωστό μέρος.

Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια.
Επειδή δεν κόβω να περνάω εκεί που θέλω από πανελλήνιες (ΑΕΙ , γιατί ούτε που θέλω να ακούω για ΤΕΙ), σκεφτόμουν την λύση του ΙΕΚ.

Έχω όμως μερικές απορίες και θα ήθελα να με διαφωτίσετε.

1) Τα ΙΕΚ αναγνωρίζονται το ίδιο με τα ΑΕΙ;
2) Έχει μέλλον ο τελειόφοιτος ΙΕΚ;
3) Πόσο έχουν πάει σήμερα τα δίδακτρα;

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας, ελπίζω και πάλι να μην έχω κάνει σε λάθος μέρος το θέμα ή αν υπάρχει ήδη θέμα για τα ΙΕΚ.

Όσα δεν φτάνει η αλεπού...

1) Τα ΑΕΙ/ΤΕΙ ανήκουν στην Ανωτατη εκπαίδευση.Τα ΙΕΚ χαρακτηρίζονται αδιαβάθμιτα, γιατί δέχονται τόσο αποφοίτους Γυμνασίου όσο και αποφοίτους Λυκείου, ανάλογα με τις επιμέρους ειδικότητες που προσφέρουν.

2) Όπως είπε και η Krou εξαρτάται από την ειδικότητα.

3) Στα δημοσια ΙΕΚ δίνεις 350e ανά εξάμηνο.Στα ιδιωτικά οι τιμές διαφέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τα ΤΕΙ ειναι σαφως ανωτερα σε καταρτιση απο τα ΙΕΚ, αναλογα την ειδικοτητα παντα. Γιατι δε θες ΤΕΙ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top