Αρκεί η θέληση και οι ικανότητες για την επιτυχία;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ανέφερα παραπάνω τη γνώμη μου για την κοινωνία. Η κοινωνία είναι ένα ιδιότυπο κρεβάτι του Προκρούστη που ο,τι βρίσκεται παραπάνω ή παρακάτω από το μέσο όρο το κατακρίνει και το παραμερίζει.
Αλήθεια miv, αν το παιδί σου βγει ιδιοφυία και αντιμετωπίζει για αυτό το θέμα ρατσισμό από την κοινωνία θα το συμβουλέψεις να βλέπει περισσότερη τηλεόραση ώστε να αποβλακωθεί λίγο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θα το στείλω σε μία χώρα στην οποία, τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, θα έχει καλύτερη αντιμετώπιση και κυρίως καλύτερη δυνατότητα ν'αξιοποιήσει την ιδιαιτερότητά του. Πάντως το μόνο σίγουρο είναι οτι, θα εκθέσω μεν τη δυσφορία μου, αλλά δεν θα αναγκάσω την ελληνική κοινωνία ν'αλλάξει τις ιδέες της για πάρτη του παιδιού μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θα προτιμήσεις δηλαδή να μεταναστεύσεις αντί να το μάθεις να γράφει στα παλιά του τα παπούτσια τη γνώμη της κοινωνίας; :ee:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν μπορεί να γράφει στα παπούτσια τη γνώμη της οργάνωσης ανθρώπων στην οποία ζει, γιατί αυτό θα το αποξένωνε από αυτήν. Προτεραιότητα για το παιδί μου είναι να γίνει κοινωνικό ον, δηλαδή να μάθει να προσαρμόζεται και να συμβιώνει όσο καλύτερα γίνεται με την κοινωνία. Τα υπόλοιπα, αν είναι γκέι, στρέιτ, ξύπνιο, χαζό κλπ. είναι δευτερεύοντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Λολ, δεν θα μπορούσα να διαφωνώ περισσότερο μαζί σου!
Για μένα έχει πολύ μεγαλύτερη προτεραιότητα το παιδί μου να γίνει αξιόλογος και πετυχημένος άνθρωπος, παρά να κόψει και να ράψει τη συμπεριφορά του στα στενά μέτρα της ευρύτερης κοινωνίας για να είναι "κοινωνικό ον".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντάξει, τι να κάνουμε, εγώ είμαι αριστοτελικός και πιστεύω οτι η κοινωνία έχει πάντα προτεραιότητα από τον εαυτούλη μου, το παιδάκι μου και το σπιτάκι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μακάρι αγαπητέ να νοιάζονταν όλοι πραγματικά να βελτιώσουν τον εαυτούλη τους, το σπιτάκι τους και το παιδάκι τους. Μόνο τότε θα προοδεύσει και το σύνολο, όχι με την παθητικότητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ το βλέπω αλλιώς...Κι όπως έχει πει πολύ σοφά ο φίλος μου ο in flames gn μια μέρα στο shoutbox, ένας για όλους και όλοι για κανέναν.
Ο άνθρωπος, όταν δει τη γλύκα που έχει να φροντίζει μόνο για την παρτούκλα του, τότε θα γίνει απληστος, όπως έχει γίνει δηλαδή. Λυπάμαι, μα δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα στην ανθρώπινη απληστία ώστε να ισχύει η παρακάτω, λογική μα ανεδαφική, σκέψη:
"Αν ο άνθρωπος, σαν μονάδα ζήσει καλύτερα, τότε και η κοινωνία θα ζήσει καλύτερα, διότι κοινωνία=πολλές μονάδες"

Κι επίσης, αξίζει ν'αναφερθεί οτι στατιστικά μόνο το 8% των ανθρώπων του πλανήτη έχει το υπόβαθρο να ζήσει καλύτερα, γιατί το υπόλοιπο 92% είναι άπορο, αμόρφωτο και στάσιμο. Ας μάθουμε να βλέπουμε και λίγο πέρα από την υπέροχη Δύση μας, όπου όλα φαντάζουν εύκολα, κακό δεν θα κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ενώ είναι σωστότερη στάση η παθητικότητα;
Άλλωστε οι μεγαλύτερες φιλανθρωπίες προς αυτό το 92% προέρχονται από αυτούς που θεωρείς άπληστους.
Οι υπόλοιποι απλώς αρέσκονται σε διαννοουμενοφανείς αφορισμούς...

ΥΓ: Είμαστε εντελώς οφτοπικ.
ΥΓ2: Καληνύχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ας αφήσουν οι δυτικοί τις φιλανθρωπίες σε κάθε καταστροφή, που θυμούνται να στείλουν, κι ας κοιτάξουν να δώσουν σ'αυτούς τους ανθρώπους όσα τους έκλεψαν τα τελευταία 600 χρόνια. Υποκρισία ξεκάθαρη είναι όταν κλέβεις 100, δίνεις πίσω 1 και καταφέρνεις να το διαφημίσεις σαν "καλή καρδιά", καθώς και πολύ καλό ταλέντο στην υποκρισία.
Οι αφορισμοί των "καλόκαρδων" ληστών της Δύσης δεν είναι διανοουμενοφανείς, είναι διανοούμενοι και πέρα για πέρα δίκαιοι.

Και τέλος, αν για σένα το "δεν κοιτάω την πάρτη μου, αλλά πρώτα την κοινωνία" σημαίνει παθητικότητα, τότε εντάξει παθητικότητα. Αλλά με την έννοια που προσδίδεις εσύ στη λέξη, όχι με την έννοια που της προσδίδουν τα Νέα Ελληνικά.


YΓ: Διάσταση απόψεων φυσικά κι έχουμε, διότι αν και στο θέμα περί πολιτικής φιλοσοφίας διαφωνούμε καθαρά φιλοσοφικά (δεκτό, φυσιολογικό), με αυτά που λες στο παρόν θέμα, πραγματικά σε βρίσκω παράλογη. Οι έχοντες (και μάλιστα οι ληστές) είναι υποχρεωμένοι να δίνουν στους μη έχοντες, ως μέρος της συγγνώμης για τις κλοπές και τις εκμεταλλεύσεις τους. Και μάλιστα θα συμφωνούσα και με σχετική υποχρεωτική νομοθεσία, όπως γινόταν στην Αρχαία Αθήνα. Δεν θα τους ευχαριστήσουμε κι απο πάνω, με συγχωρεις πολύ. Είναι η ελάχιστη αποζημίωση που οφείλουν για τα εγκλήματα των Ευρωπαίων και των Αμερικάνων εις βάρος του Τριτου Κόσμου.


Βγήκαμε εκτός θέματος, αλλά ένιωσα την υποχρέωση να κάνω μια παρέμβαση γιατί πραγματικά βλέπω ορισμένους να νομίζουν οτι τα πάντα είναι τόσο εύκολα κι απλά, επειδή εκείνοι προφανώς ευνοήθηκαν από τις συγκυρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και τέλος, αν για σένα το "δεν κοιτάω την πάρτη μου, αλλά πρώτα την κοινωνία" σημαίνει παθητικότητα, τότε εντάξει παθητικότητα. Αλλά με την έννοια που προσδίδεις εσύ στη λέξη, όχι με την έννοια που της προσδίδουν τα Νέα Ελληνικά.
Στο 90% (και λίγο λέω...) των περιπτώσεων είναι παθητικότητα, μασκαρεμένη πίσω από διαννοουμενοφανείς αγορεύσεις.
Τι ακριβώς κάνεις για να βελτιώσεις την κοινωνία; Τι πρόκειται να κάνεις στο μέλλον;

Βγήκαμε εκτός θέματος, αλλά ένιωσα την υποχρέωση να κάνω μια παρέμβαση γιατί πραγματικά βλέπω ορισμένους να νομίζουν οτι τα πάντα είναι τόσο εύκολα κι απλά, επειδή εκείνοι προφανώς ευνοήθηκαν από τις συγκυρίες.
Ίσως να τα βλέπω όλα τόσο εύκολα και απλά επειδή έχω στο περιβάλλον μου άτομα που ξεπέρασαν τις δυσκολίες που εσύ θεωρείς ανυπέρβλητες, απλά επειδή έτσι σε έμαθαν όσοι βαριούνται να προσπαθήσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά ΟΚ, η θέληση είναι το παν λοιπόν...Τι να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η θέληση (πρωτίστως) και οι ικανότητες (δευτερευόντως).
Βέβαια ο άνθρωπος έχει την τάση να ψάχνει δικαιολογίες για τις αποτυχίες του, ώστε να μην απογοητευτεί και να μην απογοητεύσει. Οπότε δεν θα δεις κανέναν να παραδέχεται ότι απέτυχε επειδή δεν είχε τις ικανότητες ή τη θέληση ή δεν προσπάθησε. "Φταίει το σύστημα, δεν με άφησε να τα καταφέρω", η εύκολη λύση όλων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πάντως οφείλω να ομολογήσω οτι μέχρι πέρσι που στη ζωή μου είχαν έρθει όλα εύκολα ώστε να είμαι σε θέση να πω "έλα μωρε, παραπονιέται ο άχρηστος" και λοιπά, κι εγώ της ίδιας άποψης ήμουνα. Όχι οτι άλλαξαν και πολλά απο πέρσι, απλά γνώρισα ανθρώπους για τους οποίους το πρόβλημα δεν είναι ούτε η έλλειψη θέλησης, ούτε η έλλειψη ικανοτήτων. Και δυστυχως είναι παρα πολλοί. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάλι στο 99% των "αποτυχημένων" που έχω γνωρίσει, το πρόβλημα είναι πάντα κάποιο από αυτά τα δύο, ασχέτως αν δεν το παραδέχονται.
Τουλάχιστον μιλώντας για μη τριτοκοσμικές χώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φυσικά δεν απέκλεισα ποτέ κι αυτές τις περιπτώσεις.
Επειδή όμως στις πρωτοκοσμικές χώρες δε ζει παρα ένα ελάχιστο ποσοστό ανθρώπων, νομίζω οτι τέτοιες γενικεύσεις δεν ειναι επιτρεπτό να γίνονται. Και όχι μόνο...Απορώ πραγματικά αν έχει μείνει εν έτει 2008 με τη διεθνή κλιμακούμενη κρίση εστω μια δυτική χώρα που ν'αρκεί η θέληση και οι ικανότητες για να πετύχεις. Για μένα θα πρεπε να αρκεί μόνο η θέληση, όπως έχω ξαναπεί, αλλα αυτο δεν συμβαίνει. Όσον αφορά τις ικανότητες, αυτες καθορίζονται απ'το περιβάλλον αποκλειστικά, οπότε είναι τουλάχιστον απάνθρωπο να καταδικάζονται άνθρωποι σε κάτι λιγότερο από αυτούς που έτυχε να ζήσουν σε ευνοικότερο περιβάλλον. Δεν ξέρω, αλλα νομίζω οτι η λογική σου περι ικανοτήτων ενισχύει την πεποίθηση μερικών αμερικανόφιλων οτι ο κόσμος θα πρέπει να διοικείται από τη G8.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όπως δεν καθορίζεται αποκλέιστικά από το περιβάλλον το πόσο όμορφος θα είναι κανείς, έτσι δεν καθορίζονται αποκλειστικά από το περιβάλλον και οι ικανότητες που θα έχει.
Είναι απίστευτο πως μερικοί άνθρωποι ακυρώνουν ακόμα και τη βιολογία για χάρη της πολιτικής ορθότητας!!
Όσο για τις τριτοκοσμικές χώρες, μπορεί να μην ισχύει αυτό εκεί, αλλά σε σύγκριση με παλιότερα, ισχύει πολύ περισσότερο.
Όσο προχωράει η παγκοσμιοποίηση, που τόσο φοβάστε οι σοσιαλιστές, τόσο βελτιώνεται η θέση των τριτοκοσμικών χωρών. Το γιατί είναι προφανές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είσαι σοβαρή όταν λες οτι ο ανθρωπος είναι υπεύθυνος για τις ικανότητές του; Έχεις υπ'οψιν σου για πόσα δισεκατομμύρια ανθρώπους κύριο μέλημα είναι η επιβίωση; Είναι δυνατόν, για να υποστηρίξεις τον καπιταλισμό, να κλείνεις τα μάτια στην πραγματικότητα;
Και η πραγματικότητα είναι οτι ναι μεν με τον καπιταλισμό η κρατική μηχανή μπορεί ν'αποκομίσει κέρδη, όχι όμως και ο λαός. Είμαι υπερ της παγκοσμιοποίησης σε μερικά θέματα, μη με βάζεις σε τσουβάλια, δεν ανήκω σε καμία ομάδα προγραμματισμένων απόψεων. Είμαι κατά της πολιτισμικής παγκοσμιοποίησης, όμως, που δυστυχώς το πρόγραμμα της ΦΙΣ προωθεί ξεκάθαρα.
Εγώ αυτό που βλέπω σε χώρες όπως η Κίνα είναι ναι μεν η οικονομική μεγέθυνση σε αριθμούς (περισσότερες επιχειρήσεις κλπ.), αλλά αυτό που βλέπω είναι η πληρης εξαθλίωση του λαού. Κι όταν τόλμησε το Χου Τσιντάο να προαναγγείλει μέτρα προστασίας των εργαζομένων, έλαβε τελεσίγραφο απ'ολες τις δυτικές εταιρείς με δραστηριότητες στην Κίνα, οτι αν κάτι τέτοιο γινόταν, αυτομάτως θα σταματούσε κάθε νέα επιχειρηματική δραστηριότητα στη χώρα. Η θέση των τριτοκοσμικών χωρών μπορεί να βελτιώνεται σε αριθμούς, όπως αυτοί φαινονται στο GDP, αλλά σε καμία περίπτωση δε βελτιώνεται η θέση των τριτοκοσμικών λαών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ορθόν το σπλίτ. !:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είσαι σοβαρή όταν λες οτι ο ανθρωπος είναι υπεύθυνος για τις ικανότητές του; Έχεις υπ'οψιν σου για πόσα δισεκατομμύρια ανθρώπους κύριο μέλημα είναι η επιβίωση;
Πρώτον, δεν είπα ότι ο άνθρωπος είναι υπεύθυνος για τις ικανότητες του.
Ένα μεγάλο μέρος των ικανοτήτων του δεν εξαρτάται ούτε από το περιβάλλον, ούτε από τον ίδιο, όπως ο σεξουαλικός προσανατολισμός ένα πράγμα (για να είμαστε και λίγο εντός θέματος :D )
Είναι δυνατόν, για να υποστηρίξεις τον καπιταλισμό, να κλείνεις τα μάτια στην πραγματικότητα;
Βάλε όπου καπιταλισμός, σοσιαλισμός, και θα διαβάσεις τη δική σου στάση.
Και η πραγματικότητα είναι οτι ναι μεν με τον καπιταλισμό η κρατική μηχανή μπορεί ν'αποκομίσει κέρδη, όχι όμως και ο λαός.
Τι ακούνε τα αυτάκια μου!!
Ενώ με το σοσιαλισμό αποκομίζει κέρδη ο λαός και όχι η κρατική μηχανή;;;
Εγώ αυτό που βλέπω σε χώρες όπως η Κίνα είναι ναι μεν η οικονομική μεγέθυνση σε αριθμούς (περισσότερες επιχειρήσεις κλπ.), αλλά αυτό που βλέπω είναι η πληρης εξαθλίωση του λαού. Κι όταν τόλμησε το Χου Τσιντάο να προαναγγείλει μέτρα προστασίας των εργαζομένων, έλαβε τελεσίγραφο απ'ολες τις δυτικές εταιρείς με δραστηριότητες στην Κίνα, οτι αν κάτι τέτοιο γινόταν, αυτομάτως θα σταματούσε κάθε νέα επιχειρηματική δραστηριότητα. Η θέση των τριτοκοσμικών χωρών μπορεί να βελτιώνεται σε αριθμούς, όπως αυτοί φαινονται στο GDP, αλλά σε καμία περίπτωση δε βελτιώνεται η θέση των τριτοκοσμικών λαών.
Η Κίνα θεωρείται τριτοκοσμική χώρα;
Αμφιβάλλω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top