ΒΑΣΙΛΗΣ'

Νεοφερμένος

Ο ΒΑΣΙΛΗΣ' αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδια μηπως γνωριζει κανεις κανενα καλο βιβλιο(βοηθητικο) τριγωνομετριας α' κ β' λυκειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geeko

Νεοφερμένος

Ο geeko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγώ έχω Στεργίου-Νάκη της Β,απο σαββάλα,εχω λύσει αρκετές από τριγωνομετρία εκει μέσα και μπορώ να πώ πως αξίζει να το έχεις στην βιβλιοθήκη σου..,αλλά αποκλειστικά για τριγωνομετρία δεν γνωρίζω κάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bolet36

Νεοφερμένος

Ο Bolet36 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Έχω χάσει το βιβλίο της Άλγεβρας μου και δεν μπορώ να αποδείξω αυτό:

Αν θ>0 τότε |χ|<θ --> -θ<χ<θ


Σας παρακαλώ βοηθήστε με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Πάρε περιπτώσεις για το x (θετικό - αρνητικό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
θα αποδείξω ότι: αν θ>ο, τότε: |χ|<θ <--> -θ<χ<θ

απόδειξη:
αφού |χ|<θ <--> |χ|^2<|θ|^2 <--> χ^2<θ^2<0 <--> (χ+θ)(χ-θ)<0
<--> χ+θ , χ-θ ετερόσημοι
<--> χ+θ>0 και χ-θ<0 (γτ χ-θ<χ+θ)
<--> χ>-θ και χ<θ
<--> -θ<χ<θ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Μόνο που Κατερίνα μου χάνεις λίγο στη δεύτερη γραμμή της απόδειξής σου. Ισχύει . Το είναι λάθος...


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
το βιβλίο μέσα έτσι το λέει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Κατερίνα γράφει :








κλπ

(πάνε σελίδα 38)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
εντάξει ένα λαθάκι... χ^2<θ^2 <--> χ^2 - θ^2 <0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bolet36

Νεοφερμένος

Ο Bolet36 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους. Τη βρήκα την απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
εγώ είχα του νάκη κ του μπαρλα! απλά ήταν γενικά για όλη την άλγεβρα! μπορείς όμως αν θες να ψάξεις στο google για βιβλίο μόνο γι'αυτό το σκοπό!;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
ασκησεις στις εξισωσεις 2ου βαθμου επιλεγμενες απο τη βιβλιογραφια

και καποιες ακομα,λιγο πιο δυσκολες.συγγνωμη και για το διπλο post
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • τριωνυμο 2ου βαθμου.pdf
    105.7 KB · Εμφανίσεις: 348
  • εξισωσεις δευτερου βαθμου.pdf
    84.2 KB · Εμφανίσεις: 801
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Είναι περίεργο που βλέπω latex και ανάβω; :oops:
Μπράβο πάντως, προσεγμένη δουλειά :) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Είναι περίεργο που βλέπω latex και ανάβω; :oops:
Μπράβο πάντως, προσεγμένη δουλειά :) .

ε θεμα εξασκησης ειναι η latex.και γω δυσκολευομαι ακομα πολυ σε καποια πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εννοώ οτι μου αρέσει πολύ το αποτέλεσμα που βγάζει :) .
Την χρησιμοποιώ κι εγώ, αποκλειστικά πλέον, για να γράφω αναφορές και ασκήσεις για τη σχολή. Όντως θέλει λίγη εξάσκηση στην αρχή, αλλά όταν την μάθεις δεν γυρνάς πίσω :) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
λυστε το να δω αν το εχω σωστο!!!!!!

ελεγε

f(x)=x^-x-λ

α)να βρείτε τις διαφορες τιμες της συνάρτησης(ή κτ τετοια δεν θυμαμαι και πολυ) για τα διαφορα λεR

B)αν χ1 και χ2 οι λυσεις της εξισωσεις να βρειτε το λ αν
[χ1^χ2+χ1χ2^+3]=2005 (χωρις να βρειτε τα χ1 και χ2)

γ) αν η κορυφη της παραβολης της συναρτησης (-β/2α , -Δ/4α) εχει τετμημενη θετικη και τεταγμενη αρνητικη να βρειτε την ελαχιστη ακεραια τιμη που μπορει να παρει το λ

x^= x στο τετραγωνο [...] σημαινει οτι ειναι σε απολυτο


Παιδια αν δεν μπορειτε τωρα να τη λυσετε απλα πειτε μου τι πιστευετε επρεπε να κανω ειδικα για το ερωτημα γ) plz!!!!!!:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stroumfita

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
λοιπον μονο το β καταφερα αλλα δν ειμαι κ πολυ σιγουρη!
β) χ1+χ2=-β/α=- -1/1 =1 => χ1χ2=γ/α=λ/1=λ => χ1χ2(χ2+χ1)+3=2005 => λ+3=2005 => λ=2005-3 => λ=2002
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αφου ειναι σε απολυτο δεν θα ειναι
χ1χ2(χ2+χ1)+3=2005 => λ+3=2005 => λ=2005-3 => λ=2002 που εγραψεσ

αλλα και
χ1χ2(χ2+χ1)+3= - 2005 => λ+3= - 2005 => λ= -2005-3 => λ=-2008 ?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stroumfita

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
εφοσον ειναι σε απολυτο θα βγει ετσι οπωσ το εγραψεσ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Normal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Normal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Λοιπον λιγο αργοπορημενα αλλα νομιζω την ελυσα:

Α)
Πρεπει

οποτε:

Β) 1η περιπτωση
και λυνεις εξισωση με τα δεδομενα σου.

2η περιπτωση


και τα λοιπα...

Γ) Λοιπον αφου η τετμημενη ειναι θετικη τοτε ισχυει:

που ισχυει

Αφου η τεταγμενη ειναι αρνητικη ισχυει:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top