Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
Ποιο πτυχίο να δώσω από τα 3; Ποια μου προτείνετε; edexcel ,cambridge i michigan;:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι είναι πιο χρήσιμο, εγώ έχω το Cambridge όμως γιατί συμπαθώ τους Άγγλους :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Εγώ έδωσα το αμερικάνικο γιατί είμαι χαζοαμερικανάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως ούτε κι εγώ δεν ξέρω ποιο πτυχίο να δώσω. Μάλλον θα δώσω Cambridge γιατί διαθέτει περισσότερο κύρος. Όποιο και να δώσω όμως θα το πάρω.:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ πάλι τα έχω πάρει και τα δύο, οπότε no problem!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Άν έχεις πλούσιο λεξιλόγιο, το Michigan θα είναι ότι πρέπει. Αντιθέτως, αν είσαι καλή στην έκθεση (αλλά και στις περιλήψεις) θα σου πρότεινα το edexcel ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasa92

Νεοφερμένος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Εγώ έχω το Michigan. Δεν είναι και πολύ δύσκολο, από την πλευρά του επιπέδου! Αλλά στα ακουστικά όλο κάτι κάνουν για να κάνουν τα παιδιά να κοπούν!!!ΟΙ ΓΥΦΤΟΙ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Εγώ έχω το Michigan. Δεν είναι και πολύ δύσκολο, από την πλευρά του επιπέδου! Αλλά στα ακουστικά όλο κάτι κάνουν για να κάνουν τα παιδιά να κοπούν!!!ΟΙ ΓΥΦΤΟΙ!!!

Δεν ισχύει αυτό.Το επίπεδο είναι ικανοποιητικό ειδικά σε C1-C2,το θέμα είναι ότι ο χρόνος είναι ελάχιστος.
Επίσης,κάθε χρονιά πρέπει ένα τμήμα των εξετάσεων να είναι κάπως πιο απαιτητικό,αλλιώς θα περνούσαν όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasa92

Νεοφερμένος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Δεν ισχύει αυτό.Το επίπεδο είναι ικανοποιητικό ειδικά σε C1-C2,το θέμα είναι ότι ο χρόνος είναι ελάχιστος.
Επίσης,κάθε χρονιά πρέπει ένα τμήμα των εξετάσεων να είναι κάπως πιο απαιτητικό,αλλιώς θα περνούσαν όλοι.

Κοίτα, συγκριτικά με το Cambridge είναι σχετικά εύκολο!
Πάντως επειδή το έχω συζητήσει και με παιδιά που έδωσαν και άλλες χρονιές, τα ακουστικά ήταν δυσνόητα εξαιτίας της αίθουσας που γίνονταν οι εξετάσεις!! Το ότι το μεγάλο πρόβλημα στο Michigan είναι ο χρόνος είναι το μόνο σίγουρο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Το Cambridge έχει πολλά Phrasal, το χειρότερό μου.:sick::emm:
Το Michigan είναι brainstorming, που σημαίνει ότι πρέπει να έχεις γρήγορη σκέψη.:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
μπορεις να δωσεις και τα δυο αλλα το cambridge οντως εχει περισσοτερο κυρος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mika_rodos

Νεοφερμένος

Η mika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εγώσα το edexcel και το michigan....για μένα ήταν πιο εύκολο το πρώτο,,,βέβαια εξαρτάται οπως είπε ο evris7 αν είσαι καλή στην έκ8εση ή στο λεξιλόγιο αυτό δεν σημαίνει οτι το edexcel δεν χρειάζεται λεξιλόγιο!!καλή επιτυχία σε οτι και να δώσεις,,,με καλή προετοιμασία 8α περάσεις οτι και να δώσεις:up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
δώσε Michigan είναι και εύκολο και μετράει εξίσου με το Αγγλικό στον ΑΣΕΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melkon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Λοιπον αν εχεις ωρα και αν εισαι καλος στα Αγγλικα δωσε και τα 3! ολο και κατι θα κερδισεις εγω που εχω δωσει τα του Michigan & Cambridge (ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ και τα 2) μετανιωνω που δνε εδωσα αλλο ενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foxterakoc

Νεοφερμένος

Ο Moca αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εμένα μου λεέι η καθηγήτρια να δώσω Cambridge για profficiency αλλά θα δώσω Michigan :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melkon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Εμας το αντιθετο για Proficiency μας λενε Michigan αλλα εγω θα δωσω και τα 2!!Αυτο παει να πει Κυρος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Λοιπον αν εχεις ωρα και αν εισαι καλος στα Αγγλικα δωσε και τα 3! ολο και κατι θα κερδισεις εγω που εχω δωσει τα του Michigan & Cambridge (ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ και τα 2) μετανιωνω που δνε εδωσα αλλο ενα!

Δε συμφέρει να δώσει και τα 3. Αν κάποιος πατάει γερά στα πόδια του προτείνω να πάει να δώσει το Cambridge. Το να δώσεις και τα 3 είναι χάσιμο χρόνου και χρήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Παιδιά να καταστήσω σαφές για όσους έχουν λάθος εντύπωση οτι δεν έχουν κανένα περισσότερο προνόμιο όσοι έχουν δύο ή τρία διπλώματα. Είναι ακριβώς το ίδιο με το να έχεις ένα. Απο κει και πέρα έχω ξαναπεί οτι καθένα από τα δύο βασικά παίζει και σε άλλους τομείς, αλλά αυτό δεν έχει καμία σχεση με τη λογική "όσο πιο πολλά, τόσο πιο καλά". Για μένα, ας πάρετε το lower Cambridge/Michigan και με τα χρηματα που θα δίνατε για ένα άχρηστο τρίτο να πάτε να δώσετε κάποιο C1, περισσότερη αξία έχει. Ακόμη και τα δύο βασικά που εγώ έχω δώσει και πάρει το έκανα απλά για να έχω μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας, όχι για να πάρω δυο τρία και να κάνω συλλογή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melkon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Κυρος Κυρος Κυρος ολο και κατι θα παιξει στο μελλον ποτε δνε ξερεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι θα είσαι πιο περιζήτητος απο κάποιον αν έχεις και το lancashire ή το edexcel...Αν όμως έχεις το C1 οποιουδήποτε φορέα θα είσαι και επίσημα και ουσιαστικά πιο περιζήτητος απο κάποιον που έχει συλλογή Β2. Άλλωστε το ανωτερο πτυχίο ξένων γλωσσών καθιστά αυτόματα άχρηστα όλα τα προηγούμενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top