Θανατική ποινή

Είστε υπέρ ή κατά της θανατικής ποινής;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)

steofstratos

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Πρόσφατα στο μάθημα της Ψυχολογίας στο σχολείο συζητήσαμε για τη θανατική ποινή. Πιστεύετε οτι θα πρέπει να εφαρμόζεται, ή οχι:nono:;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να εφαρμόζεται, γιατί πιστεύω πως κανείς άλλος δεν έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει τη ζωή του άλλου, παρά μόνο ο ίδιος ο Θεός. Για πολύ σκληρή τιμωρία υπάρχει και η ισόβια φυλάκιση.

Για να πω την αλήθεια όμως, η κοινωνία μας έχει γεμίσει τόσο υπόκοσμο και άθλια υποκείμενα που κάνουν εγκληματικές πράξεις όπως φόνους, βιασμούς κλπ. και αξίζουν μια τόσο σκληρή τιμωρία σαν αυτή της θανατικής ποινής....

Αλλά για το λόγο που προανέφερα, δεν συμφωνώ με την εφαρμογή της γιατί υπάρχουν και άλλες λύσεις για σκληρή τιμωρία ενός εγκληματία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Ο Θεός δε νομίζω πως αφαιρεί ζωή, ούτε πως είναι εκδικητικός. Άλλωστε αυτή συνεχίζεται και μετά θάνατον. Ο θάνατος είναι μια φυσική απόληξη απλώς της ανθρώπινης υπάρξεως.

Νομίζω και γω δε, πως δε θα πρέπει να εφαρμόζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Δεν το θέτω με την έννοια της εκδίκησης γιατί ο Θεός δεν είναι εκδικητικός...Απλά μιλάω περί θανάτου όταν μιλάω για αφαίρεση ζωής. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το τι ειναι ο θεος εξαρταται απο την καθε θρησκεια, αλλα συμφωνω οτι ακομα και στον χειροτερο εγκληματια δεν γινεται να αποφασισουμε αν θα ζησει η θα πεθανει. Εξαλλου, αν η θανατικη ποινη ειναι νομιμη σε ενα κρατος, αυτοματα το κρατος γινεται δολοφονος. Ουτε με τις φυλακες συμφωνω εγω, αλλα ειναι αλλο θεμα.

Ασε που η θανατικη ποινη δεν ειναι αναστρεψιμη, που σημαινει πως αν αποδειχτει αργοτερα οτι αυτος που πεθανε ηταν αθωος θα γινει πανικος και πιστευω οτι εχουν γινει τετοια και παλιοτερα και τωρα στα κρατη που εχουν ακομα θανατικη ποινη. Εγω δε θα αντεχα στη συνηδειση μου να ειμαι πολιτης τετοιου κρατους παντως. Ευτυχως δηλαδη που δεν ειναι ετσι εδω τα πραγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
...ακομα και στον χειροτερο εγκληματια δεν γινεται να αποφασισουμε αν θα ζησει η θα πεθανει.
...
Ασε που η θανατικη ποινη δεν ειναι αναστρεψιμη...
Αυτό ακριβώς :iagree: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
η θανατική ποινή δεν πιστεύω ότι πρέπει να εφαρμόζεται...
όμως η ελευθερία του καθενός τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία των άλλων..
συνεπώς οι παραβάτες πρέπει να τιμωρούνται αφού καταπάτησαν την ελευθερία και συνεπώς τα δικαιώματα των άλλων...
η θανατική ποινή δεν είναι λύση...
σκοπός της ποινής είναι να μάθει ο εγκληματίας το λάθος του και να μην το επαναλάβει και ταυτόχρονα να μάθουν και οι υπόλοιποι στην κοινωνία που έγινε το λάθος αυτό...
ώστε να μην το κάνουν...
η τιμωρία δεν είναι εκδίκηση αλλά γίνεται για να συνειδητοποιήσει κάποιος που ακριβώς έσφαλε...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Για μενα η ποινη δεν εχει σωφρονιστικο χαρακτηρα, αλλα κατασταλτικο. Ενα συγχρονο κρατος, κακως βεβαια, δε μπορει να δασκαλευει και θελοντας και μη παιζει το ρολο του μπαμπουλα, ωστε να μη γινονται εγκληματα. Η ποινη εχει το χαρακτηρα του περιορισμου, ωστε ο εγκληματιας να μην ειναι πλεον κινδυνος για το υπολοιπο κοινωνικο συνολο.
Στη θανατικη ποινη ειμαι αντιθετος για τους λογους που αναφερατε. Στην Ελλαδα δεν εχει καταργηθει πληρως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steofstratos

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Συμφωνώ με τις απόψεις όλων σας. Δυστυχώς στη τάξη μου το 50% και παραπάνω ήταν υπερ της μεθόδου κατι που δυσκολεύτηκα να καταλάβω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Στην Ελλάδα έχει καταργηθεί πλήρως από το 2004.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Συμφωνώ με τις απόψεις όλων σας. Δυστυχώς στη τάξη μου το 50% και παραπάνω ήταν υπερ της μεθόδου κατι που δυσκολεύτηκα να καταλάβω!
Θα σου το εξηγησω γιατι και σε μας τα ιδια εγιναν οταν ανοιξαμε αυτο το θεμα τα παιδια πιστευουν οτι με τη θανατικη ποινη με το φοβο του θανατου οι εγκληματιες θα εκλειψουν οπως και η εγκληματικοτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Όταν λέτε ότι δεν έχει καταργηθεί εντελώς, τι εννοείτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στην Ελλάδα έχει καταργηθεί πλήρως από το 2004.

Οχι, υπαρχει ακομη δυνατοτητα εκτακτης χρησης της σε καιρο πολεμου, οταν το εγκλημα ειναι η εσχατη προδοσια.
Το 2004 απλως περιοριστηκε ακομη περισσοτερο κι αυτη η χρηση της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Οχι, υπαρχει ακομη δυνατοτητα εκτακτης χρησης της σε καιρο πολεμου, οταν το εγκλημα ειναι η εσχατη προδοσια.
Το 2004 απλως περιοριστηκε ακομη περισσοτερο κι αυτη η χρηση της.

Εγώ πιστεύω ότι εν καιρώ πολέμου η θανατική ποινή είναι ορθή, διότι δεν μπορεί ο καθένας να κάνει ό,τι του κατεβαίνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Philip007

Νεοφερμένος

Ο Φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
δεν ειναι παντα κακη η θανατικη ποινη πιστευω (στους βαρυποινιτες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Οχι, υπαρχει ακομη δυνατοτητα εκτακτης χρησης της σε καιρο πολεμου, οταν το εγκλημα ειναι η εσχατη προδοσια.
Το 2004 απλως περιοριστηκε ακομη περισσοτερο κι αυτη η χρηση της.
Συγκεκριμένα καταργήθηκε πλήρως πλέον.



Προστέθηκε δημοσκόπηση. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steofstratos

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Συγκεκριμένα καταργήθηκε πλήρως πλέον.



Προστέθηκε δημοσκόπηση. ;)

Ωραία θα χρησιμοποιήσω τα στοιχεία της στο μάθημα της Ψυχολογίας!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Επί του θέματος τώρα... λέμε μεν πολλοί "να μην χρησιμοποιείται για κανένα λόγο" αλλά αν τύχει πχ και βιάσει κανείς το παιδί μας (χτύπα ξύλο, έξω και μακριά) τότε γρήγορα αλλάζουμε γνώμη. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι εν καιρώ πολέμου η θανατική ποινή είναι ορθή, διότι δεν μπορεί ο καθένας να κάνει ό,τι του κατεβαίνει...

Σε μια περιοδο οπου οι ισορροπιες ειναι λεπτες και η παρρεκλιση απο καποια πραγματα μπορει να οδηγησει στην καταστροφη ναι, μπορει να λειτουργησει σαν καταστολη, αν οχι σαν τιμωρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steofstratos

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Επί του θέματος τώρα... λέμε μεν πολλοί "να μην χρησιμοποιείται για κανένα λόγο" αλλά αν τύχει πχ και βιάσει κανείς το παιδί μας (χτύπα ξύλο, έξω και μακριά) τότε γρήγορα αλλάζουμε γνώμη. :/:

Δεν το νομίζω. Εγω πιστεύω πως ούτε στον χειρότερο εγκληματία δεν θα πρέπει να εφαρμόζεται. Εξάλλου είναι σαν να νομιμοποιούμε μία παράνομη πράξη τον φόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top