Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Άσκηση:
Σας δίνω την παρακάτω σχέση: , όπου .
Νδο , για κάθε .

Είναι κλασική άσκηση. Έχουν τεθεί παρόμοιες κατά καιρούς σε περιοδικά της Ε.Μ.Ε. Αν δεν απατώμαι, η άσκηση αυτούσια υπάρχει στο βοηθητικό του Στεργίου-Νάκη. Η λύση είναι απλή. Αρκεί να δείξουμε ότι η διακρίνουσα του παραπάνω τριωνύμου είναι αρνητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει γιατί αν η διακρίνουσα (στην συγκεκριμένη περίπτωση) είναι αρνητική ισχύει αυτό που ζητάται να αποδειχθεί. Τέτοια άσκηση εμείς δεν λύσαμε στο σχολείο, δεν πηγαίνω και σε φροντηστήριο και την είδα πρώτη φορά χθές στο διαδίκτυο και δεν μπορούσα να τη λύσω. Σκέφτηκα, όμως, ότι ο mostel θα βοηθήσει...:xixi:
===
edit: Εντάξει, κατάλαβα γιατί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Απλώς το σημείο που πρέπει να προσέξεις εδώ είναι άλλο. Σου λέει μεγαλύτεορ ίσο. Αν έλεγε μόνο "μεγαλύτερο" τότε θα αρκούσε να δείξεις ότι η διακρίνουσα σου είναι αρνητική. Επειδή μας λέει και ίσο, θα πρέπει να βρούμε για ποια τιμή της διακρίνουσάς του τριωνύμου, το πολυώνυμο έχει λύση. Θέλει λίγο προσοχή!

Δες μία από έναν Ευκλείδη του 1979, η οποία είναι παρόμοια με την προηγούμενη, άλλα λίγο πιο δύσκολη:

Έστω οι μιγαδικοί και , με θετικούς αριθμούς ώστε . Έστω η εξίσωση: , που έχει ρίζες . Να δείξετε ότι:

i) Οι ρίζες δεν είναι πραγματικές.
ii) Ισχύει:
iii) Ισχύει: .
iv) Ο μιγαδικός είναι πραγματικός και να βρεθεί η μικρότερη τιμή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Mostel, δώσε τις λύσεις των iii & iv να δω αν καταλάθος τα έλυσα σωστά...:xixi: Ολόκληρες τις απαντήσεις, αν μπορείς, για να δω και τον τρόπο με τον οποίο τα έλυσες σε περίπτωση που τα έχω λύσει λανθασμένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Έχουμε και λέμε:

Για το i)

Παίρνεις διακρίνουσα, κάνεις πράξεις, αντικατάσταση των μιγαδικών με την διανυσματική τους μορφή, όπως δίδεται στην εκφώνηση και καταλήγεις στο (επειδή ). Άρα, επειδή η διακρίνουσα είναι αρνητική, δε δύναται να 'χει πραγματικές λύσεις η εξίσωση.

Για το ii)

Επειδή οι ρίζες τις εξίσωσεις θα 'ναι μιγαδικές, θα 'ναι και συζυγείς μεταξύ τους. Από Vieta ισχύει: . Όμως . Άρα . Έτσι προκύπτει: .

Για το iii)
.

Άρα .

Για το iv)

Το να δείξεις ότι είναι πραγματικός, πάρε το συγυζή του, κάνε αντικατάσταση τα συζυγή με την άλλη ρίζα της εξίσωσης (αφού οι ρίζες είναι συζυγείς) και προκύπτει εύκολα το ζητούμενο. Τώρα για το δεύτερο σκέλος:

.

Ψάχνουμε όμως την ελάχιστη τιμή. Όμως . Επομένως, ψάχνουμε πότε το γίνεται . Αυτό γίνεται , όταν , το οποίο είναι δυνατόν να ισχύει αφού τα , κινούνται σε μοναδιαίο κύκλο και αυτό επιτυγχάνεται όταν συμπίπτουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Είμαι βαθύτατα συγκινημένος...:'(Έλυσα σωστά την άσκηση!:P

Πάντως mostel, δεν βρίσκω καμία ομοιότητα ανάμεσα στις δύο ασκήσεις και αυτός ήταν ο λόγος που νόμιζα ότι είχα κάνει λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Διακρίνουσα κλπ... δεν έχει πραγματικές λύσεις, άρα το τριώνυμο είναι θετικό στους πραγματικούς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Δημητρα!

Νεοφερμένος

Η !Δημητρα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
View attachment 1.doc
Θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου λυσει τις ασκησεις γιατι με μπερδεψαν..
ΤHANKS!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
1)1)Εδώ το πρώτο βγαίνει από τον τύπο της 2βαθμιας εξίσωσης στο σύνολο των μιγαδικών: Οι δύο ρίζες είναι συζυγείς: . Για το άλλο: Ξέρεις πλέον ότι οι ρίζες της 2βαθμιας είναι συζυγείς. Πρέπει να "παίξεις" με τους τύπους του Vieta οι οποίοι είναι: και , όπου οι ρίζες της εξίσωσης.
2)Δεν μπορώ να τη λύσω, έχουμε κάνει μόνο μέχρι και τους μιγαδικούς λόγω καταλήψεων.
3)Γνωρίζουμε ότι: (είναι ευνόητη η απόδειξη), συνεπώς αντικαθιστάς το w στην , φτάνεις σε μία απλή μορφή χωρίς κλάσματα κλπ, θέτεις και φτάνεις στον κύκλο που θέλεις. Ο οποίος σε αυτήν την περίπτωση είναι ο , αν έκανα σωστά τις πράξεις.

Επίτηδες δεν σου δίνω ολόκληρες απαντήσεις, για να ασχοληθείς εσύ ο ίδιος με την άσκηση, αλλά και γιατί κουράζομαι με το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nova

Νεοφερμένος

Ο nova αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 104 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Για τη 2η

α)

Για με έχουμε



Προσθέτοντας τις κατά μέλη παίρνουμε







Άρα η f είναι "1-1"


β)
Αφού η f είναι "1-1" έχουμε



Προφανής λύση το και μετά από Horner βρίσκουμε ότι

Το τριώνυμο στην παρένθεση δεν παραγοντοποιείται, άρα μοναδική λύση το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Άσκηση σε διαγώνισμα που γράψαμε σήμερα:

νδο
a//
b//
c//Δεν θυμάμαι...

Οκ. Για το δεύτερο χρησιμοποιούμε το πρώτο. Αν μετά χρησιμοποιήσουμε το δεύτερο για να βρούμε το πρώτο είναι σωστό; Εγώ έτσι έκανα, γιατί μας είπε ότι μπορούμε να χρησιμοποιούμε τα αποτελέσματα των υπολοίπων υποερωτημάτων.

Πώς λύνεται χωρίς τη χρήση του δευτέρου το πρώτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Πώς λύνεται χωρίς τη χρήση του δευτέρου το πρώτο;
Μην αφήνετε την αβεβαιότητα να σας τυφλώνει και τα εύκολα σας φαίνονται δύσκολα και πολύπλοκα. :)






:iagree:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι ποιος είναι τυφλός.... :lol: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι ποιος είναι τυφλός.... :lol: :P
Ναι έχεις δίκιο :(
(κι εγώ λάθος είμαι μου το είπε στο MSN :P ).



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Ναι έχεις δίκιο :(
(κι εγώ λάθος είμαι μου το είπε στο MSN :P ).



-petros

Δεν είσαι ακριβώς λάθος...

Αρχικά, από τη δοσμένη έχεις:
(1)

Άρα και η συζυγής παράσταση αυτής θα 'ναι ίση με 5.

Δηλαδή:

(2)

Αφαιρείς τις (1) και (2) κατά μέλη και παίρνεις:



Πας κάνεις αντικατάσταση στην 1 και... άμπρα κατάμπρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Οκ. Για το δεύτερο χρησιμοποιούμε το πρώτο. Αν μετά χρησιμοποιήσουμε το δεύτερο για να βρούμε το πρώτο είναι σωστό; Εγώ έτσι έκανα, γιατί μας είπε ότι μπορούμε να χρησιμοποιούμε τα αποτελέσματα των υπολοίπων υποερωτημάτων.

Πώς λύνεται χωρίς τη χρήση του δευτέρου το πρώτο;

Αλήθεια, το δεύτερο πώς το έδειξες χωρίς να αποδείξεις το πρώτο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ολα τα προηγουμενα υποερωτηματα χρησιμοποιουνται ως θεωρια, αν δεν λυθουν, κι εφαρμοζονται αναποδεικτα σε ολα τα επομενα.
Αν εχω πχ.
1) Δειξτε χ=υ
2) Δειξτε 1+χ=1+υ

Αν δε δειξεις το πρωτο, αποδεχεσαι απλα οτι ισχυει για το δευτερο και χανεις μονο το βαθμο του 1).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Σήμερα μπαίνοντας η καθηγήτρια των μαθηματικών, μας λέει "άντε. ρωτήστε με πώς λυνόταν το πρώτο ερώτημα"... Πιθανόν να το θεώρησε δύσκολο και η ίδια...

Αλήθεια, το δεύτερο πώς το έδειξες χωρίς να αποδείξεις το πρώτο ;
Είναι αυτό ακριβώς που λέει ο miv. Βέβαια εγώ το προχώρησα λίγο και απέδειξα και το πρώτο, αλλά δε νομίζω να επιτρέπεται αυτό που έκανα: απέδειξα το δεύτερο βάσει του πρώτου και το πρώτο βάσει του δεύτερου...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το πρωτο οχι, αποδεικνυεται ανεξαρτητα. Λαθος ηταν που απεδειξες το πρωτο βαση του δευτερου. Αποδεικνυεις το δευτερο με βαση το πρωτο, το τριτο με βαση τα 1,2, το τεταρτο με βαση 1,2,3 και παει λεγοντας, αλλα ΠΟΤΕ το αντιστροφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Σήμερα μπαίνοντας η καθηγήτρια των μαθηματικών, μας λέει "άντε. ρωτήστε με πώς λυνόταν το πρώτο ερώτημα"... Πιθανόν να το θεώρησε δύσκολο και η ίδια...

Είναι αυτό ακριβώς που λέει ο miv. Βέβαια εγώ το προχώρησα λίγο και απέδειξα και το πρώτο, αλλά δε νομίζω να επιτρέπεται αυτό που έκανα: απέδειξα το δεύτερο βάσει του πρώτου και το πρώτο βάσει του δεύτερου...:P

Πιθανόν να μη μπορούσε να το λύσει και η ίδια, αλλά αναγκάστηκε να κάνει copy/paste την άσκηση από κάνα βοήθημα :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top