Ποια ξένη γλώσσα απο αυτές που μαθαίνετε σας αρέσει περισσότερο;

exelmi

Νεοφερμένος

Ο exelmi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Εδώ θα γράφουμε ποιά από τις γλώσσες που μαθαίνουμε μας αρέσει περισσότερο , την αγαπήσαμε πιο πολύ ή είμαστε απλά καλύτεροι σε αυτήν , καθώς και τους λόγους για τους οποίους έχουμε αυτή την προτίμηση .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Μαθαίνω Αγγλικά & Ισπανικά.Από αυτές τις 2 προτιμώ πολύ περισσότερο τα ισπανικά,τα ισπανικά είναι η ζωή μου,ένα κομμάτι από εμένα και εννοείται πως είμαι καλύτερη σε αυτά λόγω της θέλησης που υπάρχει η οποία είναι 101% μεγαλύτερη από ότι των αγγλικών :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εγώ λατρεύω τα αγγλικά. Αν δεν ήμουν καλή στα θετικά μαθήματα και δεν μου άρεσε τόσο το σχέδιο, κτλ, ώστε να θέλω να περάσω στην αρχιτεκτονική πιστεύω πως θα ήθελα να σπουδάσω αγγλική φιλολογία (αν ήταν ευκολη η επαγγελματική αποκατάσταση σ'αυτόν τον τομέα βέβαια...). Τα αγγλικά μου αρέσουν πάρα πολύ, δεν αντιμετώπιζα ποτέ πρόβλημα σ'αυτά, και πήρα τα πτυχία με τους καλύτερους βαθμούς ;) Έχω έρθει σε επαφή και με τα γερμανικά και γενικά, μου αρέσει πάρα πολύ να μαθαίνω ξένες γλώσσες, γιατί πίσω από αυτές κρύβεται ένας ολόκληρος πολιτισμός. Του χρόνου με το καλό, που θα έχω τελειώσει με το σχολείο και τις πανελλήνιες, θα μάθω ιταλικά :spasiklas:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Λοιπόν, εγώ μαθαίνω ιταλικά και αγγλικά, τα ιταλικά είναι ο έρωτάς μου! :inlove:
Απο μικρή τα είχα πολύ ψηλά και ήθελα να τα μάθω και τώρα που δίνω για πτυχίο σε αυτά νιώθω τοοοοόσο όμορφα!

Επίσης, μάθαινα και πολωνικά κάποιο διάστημα, μ'αρέσουν πολύ αλλά μου ήταν τρομερά δύσκολα και τα διέκοψα. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Εγώ μάθαινα Αγγλικα αλλα τα τελειωσα. Τωρα μαθαινω Γερμανικα και Γαλλικα. Απο αυτα τα 3 μου αρεσαν πιο πολυ τα Γερμανικα αν και τα Αγγλικα ειναι επισης ομορφη γλωσσα. Τα Γαλλικα τα βρισκω βαρετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Ρώσικα μάθαινα και θα μάθω χωρίς φροντ. και τώρα μαθαίνω να γράφω καλλιγραφικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μαθαινω αγγλικα, γερμανικα και ολλανδικα...
Τα αγγλικα τα εμαθα καθαρα απο υποχρεωση... Ποτε δεν τους εδωσα την σημασια που θα επρεπε, ποτε δεν διαβασα οσο θα επρεπε ποτε δεν εξασκηθηκα οσο θα επρεπε... Με αποτελεσμα, οταν ηταν να δωσω για το Β2 να αισθανομαι φουλ απροετοιμαστη ομως χωρις ιχνος αγχους... Τελικα ολα καλα... Αν και δεν βγηκαν ακομα τα αποτελεσματα πιστευω πως εχω περασει και με αρκετα καλη βαθμολογια...
Γερμανικα :inlove: :inlove: :inlove: ο ερωτας της ζωης μου! Εφτασα πολυ γρηγορα σε μεγαλο επιπεδο και εδωσα τον Μαιο για Β2. Νομιζω πως δεν μπορω πλεον να φανταστω τον εαυτο μου χωρις αυτα πλεον... Μαζι τους ανακάλυψα τον γερμανικο πολιτσμο, την γερμανικη καθημερινοτητα, την λογοτεχνια, την μουσικη... Την κουζινα και τις γιορτες:D
Επισης αγαπω τα Ολλανδικα ομως τα εχω διακοψει εδω και λιγο καιρο με αποτελεσμα να αρχιζω να τα ξεχναω... Ιδιαιτερα την προφορα τους... ( μου δινεται η ευκαιρια να κανω και Ολλανδικη φιλολογια μεσω της Γερμανικης οποτε κανενα θεμα)

Στο μελλον θα ηθελα να μαθω Σουηδικα ή Δανικα... Ή.... Γιατι οχι και τα 2;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Αγγλικά = :inlove:
Μ'αρέσουν ιδιαίτερα όλες οι ξένες γλώσσες και οι πολιτισμοί, αλλά τα Αγγλικά είναι μακράν η αγαπημένη μου γλώσσα γιατί:
1) Ομιλείται σε όλα τα πλάτη και μήκη του πλανήτη άρα ενώνει τον κόσμο.
2) Προέρχονται από ανάμειξη Λατινικών, παλαιών Γαλλικών, παλαιών Γερμανικών και Κέλτικων.
3) Γουστάρω αγγλική λογοτεχνία (Austen, Dickens, Tolkien και άλλοι μοντέρνοι συγγραφείς).
4) Τα αγαπημένα μου συγκροτήματα είναι όλα Αγγλικά (Depeche Mode, Muse, Arctic Monkeys, Coldplay, Portishead, Prodigy, Led Zeppelin, The Who, Beatles, The Rolling Stones, Queen και πάει λέγοντας).
5) Με φτιάχνει η Αγγλική προφορά.
6) Μ'αρέσει η Αγγλία και ο μουντός καιρός της.
7) Λονδίνο.
8) Πορώνομαι όταν βρίζω στα Αγγλικά :P
9) Όλα τα games που έπαιζα μικρός ήταν στα Αγγλικά φυσικά και μου έχουν αφήσει ευχάριστες αναμνήσεις.
...and the list goes on. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Έχω τελειώσει αγγλικά και γαλλικά + μαθαίνω γερμανικά και όταν έχω χρόνο,ισλανδικά,ιταλικά και ιαπωνικά.
Τα αγγλικά μου άρεσαν πολύ και τα λάτρευα όταν ήμουν μικρός (ξεκίνησα αγγλικά στο νηπιαγωγείο),αλλά όταν γνώρισα τα γερμανικά και τα γαλλικά άλλαξε ο κόσμος μου,στην κυριολεξία.:inlove:Τα γερμανικά τα ξεκίνησα επίσης σε μικρή ηλικία αλλά τα σταμάτησα πολύ γρήγορα για να ξεκινήσω γαλλικά.Τα γερμανικά τα αγάπησα αμέσως,όχι μόνο γιατί ήμουν μικρός και ό,τι καινούριο;),αλλά γιατί είναι ωραία.Όσο για τα γαλλικά,τα αγάπησα από το πρώτο μάθημα στην ε΄ δημοτικού.Είναι πολύ όμορφη γλώσσα και γι'αυτό φρόντισα να τα τελειοποιήσω και να φτάσω στο C1 σε μικρή ηλικία.
Όσο για τα υπόλοιπα,λοιπόν,τα ισλανδικά τα ξεκίνησα από καθαρή αγάπη για την ισλανδική κουλτούρα,τα ιταλικά επειδή βαριόμουν και είπα να τα ξεκινήσω σε ένα σάιτ στο ίντερνετ,ενώ τα ιαπωνικά τα ξεκίνησα όταν έπιασα παρέα με κάτι Ιάπωνες πάλι μέσω ίντερνετ,έχω ήδη μάθει κάποιες βασικές φράσεις και τώρα τελειώνω και το πρώτο απ'τα τρία συλλαβάρια,τη χιραγκάνα!!!:book: :D
Για τα αγγλικά έχω μεικτά συναισθήματα,τα γαλλικά και τα γερμανικά ΤΑ ΛΑΤΡΕΥΩ,μου αρέσουν επίσης τα ισλανδικά και τα ιαπωνικά,και τέλος τα ιταλικά,το ίδιο με τα αγγλικά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Εγώ τελείωσα τα αγγλικά και τα γαλλικά πριν 3 περιπου χρόνια. Προτιμώ τα γαλλικά γιατί μου αρέσει η προφορά και ο γαλλικός πολιτισμός.Άρχισα να μαθαίνω Ιταλικά, αλλά αφότου πήγα στην Ιταλία απογοητεύτηκα από τη νοοτροπία των Ιταλών και σταμάτησα. Τώρα άρχισα να μαθαίνω Ισπανικά και μου αρέσουν πολύ. Στο μέλλον θα ήθελα να μάθω κινέζικα γιατί πιστεύω πως είναι μεγάλη πρόκληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Εγώ τελείωσα τα αγγλικά και τα γαλλικά πριν 3 περιπου χρόνια. Προτιμώ τα γαλλικά γιατί μου αρέσει η προφορά και ο γαλλικός πολιτισμός.Άρχισα να μαθαίνω Ιταλικά, αλλά αφότου πήγα στην Ιταλία απογοητεύτηκα από τη νοοτροπία των Ιταλών και σταμάτησα. Τώρα άρχισα να μαθαίνω Ισπανικά και μου αρέσουν πολύ. Στο μέλλον θα ήθελα να μάθω κινέζικα γιατί πιστεύω πως είναι μεγάλη πρόκληση.

Τα Ισπανικά σπέρνουν. Άμα τελειώσω με τα Γαλλικά θα τα ξεκινήσω κι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Μαθαινω Αγγλικα & Ιταλικα.
Για τα Αγγλικα, εχω μια συμπαθεια, αλλα μου τη δινει παρα πολυ η γραμματικη, αυτης της γλωσσας! :P Ομως, μου αρεσει παρα πολυ, η προφορα, η νοοτροπια και η λογοτεχνια της. :inlove:
Τα Ιταλικα, τα ξεκινησα μετα απο δικη μου πρωτοβουλια, και απλα τα λατρεψα! :inlove: Μου αρεσει η κουλτουρα, η προφορα, τα μερη, η νοοτροπια, η λογοτεχνια, η Καθολικη Εκκλησια, κλπ :inlove: Επισης, μου αρεσει παρα πολυ ο Ρωμαικος Πολιτισμος, συναμα και συμπαθουσα τη Λατινικη Γλωσσα, οταν την ακουγα απο μαθητες Λυκειου, οποτε νομιζω οτι η γνωση της Ιταλικης, θα με βοηθησει και στα Λατινικα του Λυκειου, ωστε να ανακαλυψω, αυτον τον υπεροχο και γεματο μυστηριο πολιτισμο, των γειτονων μας! :D :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Η αγαπημένη μου γλώσσα είναι τα γαλλικά (:inlove:),αλλά δυστυχώς δεν τα μαθαίνω πια,οπότε θα επιλέξω τα κινέζικα,που τα μαθαίνω εδώ και δύο μήνες περίπου. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Η αγαπημένη μου γλώσσα είναι τα γαλλικά (:inlove:),αλλά δυστυχώς δεν τα μαθαίνω πια,οπότε θα επιλέξω τα κινέζικα,που τα μαθαίνω εδώ και δύο μήνες περίπου. :D

Παναγιώτη πως σου φαίνονται τα Κινέζικα ; Είναι μια γλώσσα που σου ανοίγει πολλές πόρτες αλλά είναι κάπως περίεργη και δύσκολη μου φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Παναγιώτη πως σου φαίνονται τα Κινέζικα ; Είναι μια γλώσσα που σου ανοίγει πολλές πόρτες αλλά είναι κάπως περίεργη και δύσκολη μου φαίνεται.

Σου απάντησα σε πμ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γνωρίζω Αγγλικά και Γερμανικά. Μάλλον τα Γερμανικά προτιμώ, όχι σίγουρα όμως. Σκέφτομαι όμως αργότερα να μάθω Ρωσικά, να συνεχίσω τα Γερμανικά και μπορεί πολύ μετά να αρχίσω Γαλλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Εγώ μάθαινα Αγγλικα αλλα τα τελειωσα. Τωρα μαθαινω Γερμανικα και Γαλλικα.

Έχω τελειώσει αγγλικά και γαλλικά + μαθαίνω γερμανικά και όταν έχω χρόνο,ισλανδικά,ιταλικά και ιαπωνικά.

Εγώ τελείωσα τα αγγλικά και τα γαλλικά πριν 3 περιπου χρόνια.

Τα Ισπανικά σπέρνουν. Άμα τελειώσω με τα Γαλλικά θα τα ξεκινήσω κι εγώ.

Άσχετο, απλά ήθελα να πω πόσο αστείο μου φαίνεται να διαβάζω αυτό το "έχω τελειώσει" όταν αναφερόμαστε σε μια γλώσσα. Προσωπικά δεν νιώθω πως έχω τελειώσει ούτε καν τα ελληνικά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soloikos

Νεοφερμένος

Ο soloikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα κι από μένα. Μιας και τώρα μαθαίνω τούρκικα, θα πω τούρκικα λοιπόν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Άσχετο, απλά ήθελα να πω πόσο αστείο μου φαίνεται να διαβάζω αυτό το "έχω τελειώσει" όταν αναφερόμαστε σε μια γλώσσα. Προσωπικά δεν νιώθω πως έχω τελειώσει ούτε καν τα ελληνικά. :P

Πρόβλημά σου.
Για εμάς τους κοινούς θνητούς "έχω τελειώσει μία γλώσσα" = "έχω φτάσει σε ένα πολύ καλό επίπεδο και ενδεχομένως έχω πάρει κάποια πιστοποίηση". Για σένα ίσως να είναι "έχω τελειώσει μία γλώσσα" = "έχω τελειώσει την αντίστοιχη φιλολογία". :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Μια γλώσσα δεν τελειώνει ποτέ, αυτό προσπαθώ να πω, αλλά ίσως είσαι μικρός ακόμα για να το καταλάβεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top