Στρατιωτική θητεία

jackass

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
εγω ειμαι κατα του στρατου
θεωρω οτι αν καταργηθει η στραυτεση σε ολες τις χωρες οι επιχειρησεις που στηριζονται στον πολεμο κ συχνα αποτελουν αιτια για να προκληθει αυτος ωστε να ικανοποιηθουν τα συμφεροντα τους θα καταστραφουν.συνεπως η απειλη του πολεμου σε οποιοδηποτε σημειο του πλανητη θα μειωθει δραματικα.επισης οτι ο στρατος αποτελει χρεος προς την πατριδα δε μου φαινεται σωστο γιατι με τα λεφτα που ξοδευονται ειδικα στην ελλαδα για στρατιωτικους εξοπλισμους θα μπορουσαν καλλιστα να δοθουν σε ποιο σημαντικους τομεις για την πορεια της πατριδας μας(ΠΑΙΔΕΙΑ)
εγω θα στραυτεθω μετα το περας των σπουδων,ευσεβης μου ποθος ομως ειναι η καταργηση της υποχρεωτικης στρατευσης ,μορουμε να προσφερουμε κ αλλιως στην πατριδα οχι μονο με τα μηχανηματα θανατου

Σημείωση: Για το δίλημμα ''Στρατός πριν ή μετά τις σπουδές'' υπάρχει το θέμα: Στρατός: Πριν ή μετά τις σπουδές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Θεωρώ ότι είναι αρκετά ουτοπικό να πιστεύουμε ότι κάποτε θα καταργηθεί ο στρατός, όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά παντού στον κόσμο και ότι θα γίνει αφοπλισμός όλων των μεγάλων δυνάμεων! Όσο η επικρατεί αυτή η κατάσταση, θεωρώ επίσης, τελείως βλακώδες να απαιτούμε να καταργηθεί η υποχρεωτική στράτευση στην Ελλάδα, σε μια χώρα μόλις 9 εκατομμυριών ανθρώπων! Αυτά από εμένα! Απλά μακάρι να μπορούσε να γίνει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Θεωρώ ότι είναι αρκετά ουτοπικό να πιστεύουμε ότι κάποτε θα καταργηθεί ο στρατός, όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά παντού στον κόσμο και ότι θα γίνει αφοπλισμός όλων των μεγάλων δυνάμεων! Όσο η επικρατεί αυτή η κατάσταση, θεωρώ επίσης, τελείως βλακώδες να απαιτούμε να καταργηθεί η υποχρεωτική στράτευση στην Ελλάδα, σε μια χώρα μόλις 9 εκατομμυριών ανθρώπων! Αυτά από εμένα! Απλά μακάρι να μπορούσε να γίνει :)
Εεεε στην Φινλανδια ηδη δεν ειναι υποχρεωτικος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Super_Marios

Νεοφερμένος

Ο Super_Marios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Παρατηρω οτι οι θεωριες για τον στρατο ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ λαθος... Στον στρατο δεν σε στελνουν για να μαθεις να πυροβολεις και να σκοτωνεις, σε στελνουν για να αναπτυξεις το αισθημα της προσφορας στην πατριδα και της πειθαρχιας και του αισθηματος αυτοθυσιας σε περιπτωση πολεμου! Δεν ειναι ουτε εργαλειο των πολεμικων βιομηχανιων ουτε τιποτα τετοιο! Τα ψευτοαριστερικα σχολια με αφηνουν παγερα αδιαφορο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sabbath

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
με λιγα λογια γινεσε προβατο ........και μην ακουσω οτι λεω βλακιες.......το να μπεις στρατο στα 18 εχει μεγαλη διαφορα απο το να μπεις στα 25-26........στρατος εμπεριεχει και την ενια τοθ πολεμου ...οποτε μονο καλο δεν ειναι για την γνομη μου....πατριδα μασ ειναι η γη....... τα εθνικιστικα ιδεοδη....μακρια............!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Super_Marios

Νεοφερμένος

Ο Super_Marios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
με λιγα λογια γινεσε προβατο ........και μην ακουσω οτι λεω βλακιες.......το να μπεις στρατο στα 18 εχει μεγαλη διαφορα απο το να μπεις στα 25-26........στρατος εμπεριεχει και την ενια τοθ πολεμου ...οποτε μονο καλο δεν ειναι για την γνομη μου....πατριδα μασ ειναι η γη....... τα εθνικιστικα ιδεοδη....μακρια............!!!!!


1. Τις διαφορές τις εξήγησα παραπάνω 2. Σαφώς και περιέχει την έννοια του πολέμου, για τον οποίο ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΕΣΑΙ, δεν χώνεσαι, αν θες να διατηρήσεις την ειρήνη 3. Να φανταστώ πιστεύεις ότι και οι γειτονές μας είναι φίλοι μας;;;

Σημ. Ψάξτε και λίγο πριν γράψετε. Το δόγμα του Ελληνικού Στρατού είναι ΑΜΥΝΤΙΚΟ και όχι επιθετικό. Δεν θα πω την φράση: "Όποιος δεν θέλει να αμυνθεί για την Ελλάδα, δεν είναι Έλληνας." Είναι αυτονόητη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
1. Τις διαφορές τις εξήγησα παραπάνω 2. Σαφώς και περιέχει την έννοια του πολέμου, για τον οποίο ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΕΣΑΙ, δεν χώνεσαι, αν θες να διατηρήσεις την ειρήνη 3. Να φανταστώ πιστεύεις ότι και οι γειτονές μας είναι φίλοι μας;;;

Σημ. Ψάξτε και λίγο πριν γράψετε. Το δόγμα του Ελληνικού Στρατού είναι ΑΜΥΝΤΙΚΟ και όχι επιθετικό. Δεν θα πω την φράση: "Όποιος δεν θέλει να αμυνθεί για την Ελλάδα, δεν είναι Έλληνας." Είναι αυτονόητη...


ναι ρε φιλε μου
επειδη υπαρχουν ατομα σα και σενα δν ειναι "φιλοι" μας οι γειτονες μας,
πλεον δεν εχω να χωρισω τπτ μαζι τους. ισα ισα ανθρωποι και αυτοι
ανθρωποι και εμεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Super_Marios

Νεοφερμένος

Ο Super_Marios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
ναι ρε φιλε μου
επειδη υπαρχουν ατομα σα και σενα δν ειναι "φιλοι" μας οι γειτονες μας,
πλεον δεν εχω να χωρισω τπτ μαζι τους. ισα ισα ανθρωποι και αυτοι
ανθρωποι και εμεις

Δεν είμαι εγώ αυτός που θα ρίξει την πρώτη σφαίρα από το όπλο που θα μου χρεωθεί, αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι επειδή υπάρχουν "άνθρωποι" απέναντι, και όχι μόνο στρατόκ.....οι και εθνικιστές, που πιστεύουν ότι περιοχές όπως νησιά (βλ. Φαρμακονήσι) και εδάφη (Θράκη) μπορούν να γίνουν δικά τους, θα είμαι από τους πρώτους που θα απαντήσουν σε τουρκικη σφαίρα...

Εξ αιτίας του χαμηλού τους μορφωτικού επιπέδου, υπάρχουν πολλοί τέτοιοι, σε διαβεβαιώνω. Το αν κάποιοι άλλοι το περνάνε αυτό, είναι άλλο θέμα, αλλά όποιος διανοηθεί να διεκδικήσει ελληνικό έδαφος, και υπάρχουν πολλοί τέτοιοι θα έχει την ανάλογη απάντηση. Εγώ προσωπικά ουδεμία όρεξη έχω να μπω στην Τουρκία "να τους γ....ω όλους και να πάρω την Αγια Σοφιά και την Άγκυρα και και και...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Και μιάς ο λόγος περί στράτευσης, ας σκεφτούμε ποιοί πρωτίστως ενδιαφέρονται γιά μη κατάργηση των στρατών ανά τον κόσμο.Φυσικά οι εταιρείες στρατιωτικού υλικού και κυρίως αυτές των όπλων.Οι άνθρωποι στη μεγάλη τους πλειοψηφία είναι κατά των πολέμων και φυσικά θα προτιμούσαν οι άντρες να κάνουν διακοπές ή να εργάζονται αντί να χάνουν τον καιρό τους άσκοπα εκπαιδευόμενοι πώς να σκοτώσουν πιό αποτελεσματικά.Επειδή λοιπόν κάτω από αυτές τις συνθήκες, δηλαδή της πίεσης των κυβερνήσεων από τις εταιρείες όπλων αλλά και από τη δημιουργία πολλές φορές τεχνητών εντάσεων σε πολλές περιοχές, είναι αδύνατη η κατάργηση τοων στρατών, τουλάχιστον ας γίνουν οι συνθήκες στράτευσης πιό ανθρώπινες.
Στη περιοχή μας έχουμε την ατυχία να έχουμε απέναντί μας τον μπαμπούλα τον Τούρκο και με αυτό το πρόσχημα ζημιώνονται άλλοι τομείς όπως αυτός της Παιδείας που αντί να αγοράζουμε εκπαιδευτικό υλικό γιά τους μαθητές μας υποχρεωνόμαστε να αγοράζουμε όπλα τα οποία μόλις περάσει η "μόδα" τους ανανεώνονται πάλι.Δεν υπάρχει βέβαια και η ανάλογη βούληση των κυβερνήσεων να περικόψουν στρατιωτικές σπατάλες καί να μεταφέρουν τα ποσά στην Παιδεία ή αλλού.
Πάντως το σύνθημα των χίππις της δεκαετίας του 60 είναι διαχρονικά χωρίς αμφισβήτηση. Make love not war":)
Είναι βέβαιο ότι αν ήμασταν χώρα της κεντρικής Ευρώπης ο νέος θα είχε λιγότερο ή καθόλου άγχος γιά τη στράτευση.Αλλά δυστυχώς είμαστε κοντά στην εγγύς ανατολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Βασικα κι εγω ειμαι κατα της υποχρεωτικης στρατευσης, αλλα θεωρω ουτοπικη την καταργηση της σ' αυτην εδω τη χωρα, για πολλους και διαφορους λογους. :P Οποτε τη θεωρω δεδομενη, μπας και συμφιλιωθω καποτε με την ιδεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δεν είμαι εγώ αυτός που θα ρίξει την πρώτη σφαίρα από το όπλο που θα μου χρεωθεί, αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι επειδή υπάρχουν "άνθρωποι" απέναντι, και όχι μόνο στρατόκ.....οι και εθνικιστές, που πιστεύουν ότι περιοχές όπως νησιά (βλ. Φαρμακονήσι) και εδάφη (Θράκη) μπορούν να γίνουν δικά τους, θα είμαι από τους πρώτους που θα απαντήσουν σε τουρκικη σφαίρα...

Εξ αιτίας του χαμηλού τους μορφωτικού επιπέδου, υπάρχουν πολλοί τέτοιοι, σε διαβεβαιώνω. Το αν κάποιοι άλλοι το περνάνε αυτό, είναι άλλο θέμα, αλλά όποιος διανοηθεί να διεκδικήσει ελληνικό έδαφος, και υπάρχουν πολλοί τέτοιοι θα έχει την ανάλογη απάντηση. Εγώ προσωπικά ουδεμία όρεξη έχω να μπω στην Τουρκία "να τους γ....ω όλους και να πάρω την Αγια Σοφιά και την Άγκυρα και και και...

απ οτι διαβασα σε προηγουμενα ποστς σου και εσυ παρομοιος εισαι. ελπιζω να κανω λαθος. αλλα και παλι δεν εχω καμια διαθεση να μου τονισουν το εθνικο φρονιμα για μια χωρα που στελνουν στον αδη καθε μερα. για μια χωρα που η δημοκρατια(οπως αλλωστε σε καθε χωρα πλεον) πηγαινει περιπατο(ολο και πιο μακρια οσο περναει ο καιρος)
δν βλεπω την αναγκη να μου επιβαλουν την πειθαρχεια τους στους σαθρους νομους που στηριζουν τις εξουσιες τους. αλλωστε ειναι δικαιωμα μου να διαφωνω, να εκφραζω την δικια μου γνωμη. συμφωνοι δεν μπορω να παραβιαζω το νομο. αλλα δε χρειαζομαι κανενα νταη να μου επιβαλλεται. μας προετοιμαζει για την κοινωνια του αυριο? οχι, γιατι η κοινωνια του αυριο (καπιταλισμος) καθε αλλο παρα συλλογικο πνευμα, πειθαρχια κτλ χρειαζεται.

οσο φανατιζονται οι γειτονες μας, αλλο τοσο φανατιζονται και οι Ελληνες-"αδερφια" μας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Super_Marios

Νεοφερμένος

Ο Super_Marios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
απ οτι διαβασα σε προηγουμενα ποστς σου και εσυ παρομοιος εισαι. ελπιζω να κανω λαθος. αλλα και παλι δεν εχω καμια διαθεση να μου τονισουν το εθνικο φρονιμα για μια χωρα που στελνουν στον αδη καθε μερα. για μια χωρα που η δημοκρατια(οπως αλλωστε σε καθε χωρα πλεον) πηγαινει περιπατο(ολο και πιο μακρια οσο περναει ο καιρος)
δν βλεπω την αναγκη να μου επιβαλουν την πειθαρχεια τους στους σαθρους νομους που στηριζουν τις εξουσιες τους. αλλωστε ειναι δικαιωμα μου να διαφωνω, να εκφραζω την δικια μου γνωμη. συμφωνοι δεν μπορω να παραβιαζω το νομο. αλλα δε χρειαζομαι κανενα νταη να μου επιβαλλεται. μας προετοιμαζει για την κοινωνια του αυριο? οχι, γιατι η κοινωνια του αυριο (καπιταλισμος) καθε αλλο παρα συλλογικο πνευμα, πειθαρχια κτλ χρειαζεται.

οσο φανατιζονται οι γειτονες μας, αλλο τοσο φανατιζονται και οι Ελληνες-"αδερφια" μας....

Δεν νομίζω αυτός που θα έρθει να μπει στη χώρα σου και στο σπίτι σου σε δεύτερο στάδιο να ενδιαφερθεί για το καπιταλιστικό σύστημα της κοινωνίας σου και για το τι πιστεύεις εσύ για τους νόμους και για τους νταήδες και την πειθαρχία. Άλλωστε αν τώρα οδεύουν προς περίπατο οι αρχές της δημοκρατίας, εν καιρώ πολέμου θα εξαφανιστούν μια και καλή. Εν τέλει, αν κάποιος δεν θέλει να υπηρετήσει τα ιδανικά που κάποιοι έχτισαν με αίμα και θυσίες, μπορεί να το πει. Δημοκρατία έχουμε (ναι έχουμε)... Αφήστε τις μπαρούφες -μετά συγχωρήσεως-....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Εν τέλει, αν κάποιος δεν θέλει να υπηρετήσει τα ιδανικά που κάποιοι έχτισαν με αίμα και θυσίες, μπορεί να το πει.

...δεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δεν νομίζω αυτός που θα έρθει να μπει στη χώρα σου και στο σπίτι σου σε δεύτερο στάδιο να ενδιαφερθεί για το καπιταλιστικό σύστημα της κοινωνίας σου και για το τι πιστεύεις εσύ για τους νόμους και για τους νταήδες και την πειθαρχία. Άλλωστε αν τώρα οδεύουν προς περίπατο οι αρχές της δημοκρατίας, εν καιρώ πολέμου θα εξαφανιστούν μια και καλή. Εν τέλει, αν κάποιος δεν θέλει να υπηρετήσει τα ιδανικά που κάποιοι έχτισαν με αίμα και θυσίες, μπορεί να το πει. Δημοκρατία έχουμε (ναι έχουμε)... Αφήστε τις μπαρούφες -μετά συγχωρήσεως-....


δεν....


(δεν μπορω να ονομασω αυτη την κατασταση δημοκρατια)
(η πραγματικη απειλη πλεον ερχεται απο τους επικινδυνους εθνικιστες...έλληνες εθνικιστες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Super_Marios

Νεοφερμένος

Ο Super_Marios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Eruyomo και fasdag τα πολλά μου συγχαρητήρια! Εμένα η δουλειά μου εδώ τελείωσε, δείξατε το σεβασμό σας στα τόσα χρόνια Ελληνικής ιστορίας και αυτό μου φτάνει. Καλά να περάσετε αύριο Τσικνοπέμπτη!


Υ.Γ. Μίλησε κανείς για επικίνδυνους "Έλληνες";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Υ.Γ. Μίλησε κανείς για επικίνδυνους "Έλληνες";

Ναι, είναι αυτοί που, απο σεβασμό για τα παλιά, χάνουν κάθε σεβασμό για το τώρα και νομίζουν οτι το να έχουν μαντρωμένους σε ένα στρατόπεδο, για 12 μήνες (hint: περισσότεροι στα στρατόπεδα, λιγότεροι άνεργοι, rings a bell?) , και αποθώντας τους απο το να κάνουν κάτι πραγματικά χρήσιμο για την κοινωνία, δείχνουν σεβασμό στους αγώνες της Ελλάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
τι περιλαμβανεις στην ελληνικη "ιστορια"?

εγω το μονο που κραταω ειναι τους αγωνες για ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ(αν θες βλεπε και το 73
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
τι περιλαμβανεις στην ελληνικη "ιστορια"?

εγω το μονο που κραταω ειναι τους αγωνες για ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ(αν θες βλεπε και το 73
Ακομα και αυτοι οι αγωνες που λες Fasdag κατευθυνομενοι ηταν...ο κοσμος "τζαμπα"σκοτωνονταν ολα προκαθορισμενα...θυματα ο κοσμος..οπως λεει και ο Σεφερης στο ποιημα ο τελευταιος σταθμος"Οι ηρωες περπατουν στα σκοτεινα.."Ο στρατος υπαρχει απλα για να επιβληθει ακομη περισσοτεροι "πειθαρχια"ειναι επισης πολυ επικινδυνο αυτο που θελουν να περασουν δλδ να πανε απο μικροι στρατο και ο λογος ειναι γιατι οσο πιο μεγαλος πας τοσο πιο συνειδητοποιημενος εισαι και δεν κανεις αυτα που σου λενε ειναι πιο δυσκολο να γινεις ερμαιο των λοχαγων που βγαζουν ολα τα αποθημενα πολλοι απο αυτους στα παιδια,ενω αν πανε σε μικρη ηλικια ειναι πιο ευκολο να γαλουχηθουν οχι πως ισχυει παντα.Φυσικα και υπαρχουν οι εξειαρεσεις φυσικα και δεν ειναι ολοι ετσι.Υπαρχουν παντου και παντα και οι "καλοι" και οι "κακοι"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xasma

Νεοφερμένος

Ο xasma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
@@@Super_Marios

Δεν θα κάτσω να αναλύσω το ζήτημα περι σεβασμού της ελληνικής ιστορίας γιατί πιθανόν θα τελιώσουμε αύριο!
Θα ήθελα όμως να αντιπαρατεθώ σε δύο θέματα α) στρατός β)εθνικισμός vs "αριστερισμός" (όπως λεσ....)

όσων αφορά τον στρατό όπως είχα πει και πριν απο κάτι μήνες σχεδόν που ειχα κσαναγράψει σε αυτό το θέμα ειμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης!
αυτή βέβεα είναι καθαρά μια εγωιστική όψη του όλου θέματος αφου ζήτημα δεν είναι ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ ΣΤΡΑΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ "ΓΟΥΣΤΑΡΩ"! το ζήτημα είναι η χρησιμότητα του στρατου σε μια καπιταλιστικη κοινωνία! Ο στρατός λοιπόν ως ιμπεριαλιστικό όργανο του καπιταλισμού ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΪ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΥΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ( και για να αποφύγω καποια κακοπροερετα σχόλια δεν αναφέρομαι στην σταλινική έννια του κουμμουνισμου :P ) όπως καταλαβένεις μου είναι δύσκολο να μιλίσω τώρα για επανάσταση και ανατροπή του του καπιταλιστικού συστήματος.... :S όχι και τιποτα άλλο που από ότι κατάλαβα έχουμε και πολλά εθνίκια εδώ και θα σκυλοφαγοθούμε :D

Τώρα όσων αφορά τον εθνικισμό και την έκφραση ακροδεξιών αντιλήψεων! να σου θυμίσω πως σε αυτή την ΜΗ δημοκρατική χώρα υπάρχει ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΛΛΟ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΤΟ ΟΠΟΪΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΕΤΟΙΩΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΩΝ! :D
δυστηχώς βέβεα θυμαμε ακόμη εκεινη την κυριακή που οι μπάτσοι μαζί με τους ΧΡΥΣΑΥΓΗΤΕΣ ( αναγούλα με έπιασε.... ) ΧΤΥΠΟΥΣΑΝ ΔΙΑΔΥΛΟΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΚΕΔΩΝΙΚΟ!!!!! αυτο και μόνο αγαπητε μαριο θα έπρεπε να σε είχε ήδη πίσει πως το κρατος που ζούμε δεν είναι δημοκρατικό! για να μην θυμηθώ την επανελλημένη χρήση των δυναμεων καταστολής ενάντια σε φοιτητικό μαθητικό και εργατικό κίνημα!!!

και για να κλείσω είδα στο προφιλ σου πως είσαι 2λυκείου και σκέφτηκα αμέσως 2 εκδοχες.

είσαι όντος δευτερα λυκείου και λυπάμε που από τέτια ηλικεία σου έχουν καλλιεργηθεί τετοιες απόψεις...
Δεν είσαι δευτέρα λυκείου και είσαι απλός ένας προβοκάτορας που εκκανες εγγραφή στο φόρουμ μόνο και μόνο για να περασεις παρόμιες αντιλήψεις σε παιδία λυκείου!


p.s. συγγνώμη για τα πολλά ορθογραφήκά λάθη που θα έχει το κείμενο αλλά γράφω συνέχια με greeklish και τώρα κόλησα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
@@@Super_Marios

Δεν θα κάτσω να αναλύσω το ζήτημα περι σεβασμού της ελληνικής ιστορίας γιατί πιθανόν θα τελιώσουμε αύριο!
Θα ήθελα όμως να αντιπαρατεθώ σε δύο θέματα α) στρατός β)εθνικισμός vs "αριστερισμός" (όπως λεσ....)

όσων αφορά τον στρατό όπως είχα πει και πριν απο κάτι μήνες σχεδόν που ειχα κσαναγράψει σε αυτό το θέμα ειμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης!
αυτή βέβεα είναι καθαρά μια εγωιστική όψη του όλου θέματος αφου ζήτημα δεν είναι ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ ΣΤΡΑΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ "ΓΟΥΣΤΑΡΩ"! το ζήτημα είναι η χρησιμότητα του στρατου σε μια καπιταλιστικη κοινωνία! Ο στρατός λοιπόν ως ιμπεριαλιστικό όργανο του καπιταλισμού ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΪ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΥΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ( και για να αποφύγω καποια κακοπροερετα σχόλια δεν αναφέρομαι στην σταλινική έννια του κουμμουνισμου :P ) όπως καταλαβένεις μου είναι δύσκολο να μιλίσω τώρα για επανάσταση και ανατροπή του του καπιταλιστικού συστήματος.... :S όχι και τιποτα άλλο που από ότι κατάλαβα έχουμε και πολλά εθνίκια εδώ και θα σκυλοφαγοθούμε :D
ή απλα σε μια αναρχικη,ιδεατη κοινωνια..συμφωνω

τώρα όσων αφορά τον εθνικισμό και την έκφραση ακροδεξιών αντιλήψεων! να σου θυμίσω πως σε αυτή την ΜΗ δημοκρατική χώρα υπάρχει ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΛΛΟ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΤΟ ΟΠΟΪΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΕΤΟΙΩΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΩΝ! :D
δυστηχώς βέβεα θυμαμε ακόμη εκεινη την κυριακή που οι μπάτσοι μαζί με τους ΧΡΥΣΑΥΓΗΤΕΣ ( αναγούλα με έπιασε.... ) ΧΤΥΠΟΥΣΑΝ ΔΙΑΔΥΛΟΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΚΕΔΩΝΙΚΟ!!!!! αυτο και μόνο αγαπητε μαριο θα έπρεπε να σε είχε ήδη πίσει πως το κρατος που ζούμε δεν είναι δημοκρατικό! για να μην θυμηθώ την επανελλημένη χρήση των δυναμεων καταστολής ενάντια σε φοιτητικό μαθητικό και εργατικό κίνημα!!!

και για να κλείσω είδα στο προφιλ σου πως είσαι 2λυκείου και σκέφτηκα αμέσως 2 εκδοχες.

είσαι όντος δευτερα λυκείου και λυπάμε που από τέτια ηλικεία σου έχουν καλλιεργηθεί τετοιες απόψεις...
Δεν είσαι δευτέρα λυκείου και είσαι απλός ένας προβοκάτορας που εκκανες εγγραφή στο φόρουμ μόνο και μόνο για να περασεις παρόμιες αντιλήψεις σε παιδία λυκείου!


p.s. συγγνώμη για τα πολλά ορθογραφήκά λάθη που θα έχει το κείμενο αλλά γράφω συνέχια με greeklish και τώρα κόλησα :D
:iagree::iagree: δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top