Θεωρητική Φυσική

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Καλησπέρα σας . Από παλιά έχω μια έφεση και μια ιδιαίτερη αγάπη για τη φυσική και τους νόμους της που με οδήγησε σε συνεχή απασχόληση από μικρή ηλικία με το θέμα .Οι γονείς μου είναι Φυσικοί και ίσως να ήταν παράγοντας και αυτοί .Εδώ και καιρό έχω καταλήξει ότι θέλω να ακολουθήσω το όνειρο μου και να γίνω ένας Θεωρητικός φυσικός σε κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού .Οι γονείς μου με στηρίζουν , αλλά εγώ έχω τεράστιο άγχος .
Θα ήθελα τις γνώμες όσο ν'αφορά ειδικά κατά πόσο θα βρω δουλειά στο μέλλον .Έχετε κάποιον γνωστό που να είναι Θεωρητικός ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οχι δεν εχω αλλα αν θελεις να γινεις φυσικος κοιτα για αρχη να μπεις σε καποιο τμημα ειτε εδω ειτε εξωτερικο και απο εκει βλεπεις, μπορει στη διαδρομη να αποφασισεις οτι θελεις να ασχοληθεις με καποιον αλλο κλαδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Βασικά πάντα με εξίταρε η τέτοιου είδους έρευνα αλλά σωστά λες ποτέ δεν ξέρεις τι σου μέλλει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parallax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parallax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Επειδή με ενδιαφέρει και εμενα η θεωρητική φυσική είχα ρωτήσει τον φυσικό μου στο φροντιστήριο και μου είπε ότι ο καλύτερος τρόπος για να ασχοληθείς με την θεωρητική φυσική είναι να πας σε κάποιο τμήμα μαθηματικών ή εφαρμοσμένων μαθηματικών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
στο Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Πάτρων υπάρχει "κατεύθυνση" που προσφέρει μαθήματα θεωρητικής φυσικής με ιδιαίτερη έμφαση στον μαθηματικό φορμαλισμό...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parallax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parallax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Αν τελειώσεις το συγκεκριμένο τμήμα και έχεις επιλέξει κατεύθυνση θεωρητικής Φυσικής θα μπορείς να γίνεις καθηγητής Φυσικής σε γυμνάσια/λύκεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Βασικά όπως είπε και η Krou, το "Θεωρητικός Φυσικός" είναι κάτι πολύ ειδικό και ακόμα δεν ξέρουμε καλά καλά τι είναι.
Κάλλιστα τομείς όπως η Κοσμολογία, η Αστροφυσική, ακόμα και η Εφαρμοσμένη Φυσική είναι πολύ ενδιαφέροντες στο πεδίο της Φυσικής.
Βέβαια να συμπληρώσω επειδή έχω ψάξει το θέμα πως για μία παραπάνω καταξίωση στο εξωτερικό χρειάζεται Doctorate που είναι η ανώτατη βαθμίδα εκπαίδευσης στο Πανεπιστήμιο.
Επίσης έχω ακούσει ότι το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων έχει καλό τμήμα Θεωρητικής Φυσικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Οι Μαθηματικοί διδάσκουν με δεύτερη ανάθεση εκτός από μαθηματικά, φυσική γυμνασίου στο δημόσιο σχολείο, ελλείψει Φυσικών, με απόφαση του διευθυντή. Για ιδιαίτερα φροντιστηριακά μαθήματα, οι γνώσεις από την "κατεύθυνση" αυτή, επαρκούν να διδάξεις φυσική όλης της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (γυμνάσιο και λύκειο)...

Επίσης οι γνώσεις από αυτήν την "κατεύθυνση" είναι χρήσιμες και επαρκούς επιπέδου για να κάνεις μεταπτυχιακές/ διδακτορικές σπουδές σε διάφορα πεδία των πολυτεχνικών επιστημών ή και των (ευρύτερα) θετικών επιστημών (π.χ. φυσική, οικονομικά, διοίκηση, γεωλογία, περιβάλλον, προγραμματισμό, βιολογία,...κτλ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Εγώ σου προτείνω να ξεκινήσεις εδώ σε μια σχολή Φυσικής και θα δεις ποιος τομέας σου αρέσει περισσότερο. Μετά με κάποιο μεταπτυχιακό της επιλογής σου μπορείς να ειδικευτείς σε κάποιον τομέα. Έχω έναν καθηγητή(κι όχι μόνο απλά με αυτόν έχω μιλήσει:P) ο οποίος θεωρείται Θεωρητικός Φυσικός και σπούδασε κανονικά Φυσικός στο ίδιο τμήμα με εμένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Εγώ σου προτείνω να ξεκινήσεις εδώ σε μια σχολή Φυσικής και θα δεις ποιος τομέας σου αρέσει περισσότερο. Μετά με κάποιο μεταπτυχιακό της επιλογής σου μπορείς να ειδικευτείς σε κάποιον τομέα. Έχω έναν καθηγητή(κι όχι μόνο απλά με αυτόν έχω μιλήσει:P) ο οποίος θεωρείται Θεωρητικός Φυσικός και σπούδασε κανονικά Φυσικός στο ίδιο τμήμα με εμένα...

:no1::no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Υπάρχουν πολύ καλά τμήματα Φυσικής στην Ελλάδα..Στον τομέα της θεωρητικής Φυσικής πιστεύω πως το καλύτερο είναι στα Ιωάννινα...


Αν οι απόψεις δεν είναι σίγουρες δεν είναι σωστό να παραπλανούμε τους μελλοντικούς φοιτητές. Ναι, είναι γνωστό ότι το Τμήμα Φυσικής Ιωαννίνων προσφέρει καλό επίπεδο σπουδών και έρευνας στην θεωρητική φυσική αλλά όχι μόνο αυτό πανελλαδικά. Και στα Τμήματα Μαθηματικών και Φυσικής του Πανεπιστημίου Πατρών με περισσότερο μαθηματικό φορμαλισμό στο πρώτο, προσφέρεται κατεύθυνση θεωρητικής (ή μαθηματικής) φυσικής με ανάλογα μαθήματα και έρευνα τόσο σε Τμηματικό επίπεδο, σε Διατμηματικό επίπεδο ακόμη και σε Διαπανεπιστημιακό επίπεδο. Μάλιστα στο Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Πατρών γίνεται επίσημη χρηματοδοτούμενη έρευνα στην Θεωρητική Φυσική, (Υπολογιστική) Μηχανική Ρευστών, Μη Γραμμική Δυναμική, Θεωρητική & Γεωμετρική Μηχανική, Τροχιακή Δυναμική, Θεωρία Χάους & Φράκταλς, Διαφορικές Εξισώσεις και Αριθμητική/ Στοχαστική Προτυποποίηση στις Φυσικές Επιστήμες, Μαθηματική Φυσική, Υπολογιστική Αστρονομία, Μηχανική Κοκκώδων Υλικών, Μαγνητοϋδροδυναμική.

Επίσης Τμήμα Φυσικής με οργανωμένο κλάδο θεωρητικής φυσικής είναι και του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου με κορυφαίες μορφές ακαδημαϊκών-ερευνητών στην Θεωρητική Μηχανική, Θεωρητική Φυσική, Μη Γραμμική Δυναμική, Θεωρία Χάους και Αστροφυσική. Οι επιλογές γίνονται αναλόγως τις προσωπικές προτιμήσεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parallax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parallax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Εμενα μου έχει πει ο Φυσικός μου ότι σε προπτυχιακό επίπεδο μαθαίνεις περίπου τα ίδια σε όλα τα Πανεπιστήμια οποτε δεν υπάρχει κάποιο που να υπερτερεί από τα υπόλοιπα στην Θεωρητική Φυσική.Δεν ισχύει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
edit


nPb, το ΑΠΘ είναι από τα τμήματα (μαζί με του Ηρακλείου - δεν ξέρω για τα άλλα τμήματα εκτός αυτών και του ΕΚΠΑ που έχει σίγουρα) που δεν έχουν καθόλου μεταπτυχιακά Βασικής-Θεωρητικής Φυσικής.
Εκτός αν θεωρείται η υπολογιστική φυσική, θεωρητική φυσική - εδώ δηλώνω άγνοια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
edit


nPb, το ΑΠΘ είναι από τα τμήματα (μαζί με του Ηρακλείου - δεν ξέρω για τα άλλα τμήματα εκτός αυτών και του ΕΚΠΑ που έχει σίγουρα) που δεν έχουν καθόλου μεταπτυχιακά Βασικής-Θεωρητικής Φυσικής.
Εκτός αν θεωρείται η υπολογιστική φυσική, θεωρητική φυσική - εδώ δηλώνω άγνοια...

Βασικά, σε αυτό το εξάμηνο διδάσκομαι ένα σύγγραμμα του Σ.Ιχτιάρογλου, πρώην καθηγητή φυσικής στο ΑΠΘ, με αντικείμενο την Μηχανική Hamilton το οποίο διδάσκεται και στο μάθημα Θεωρητική Μηχανική ΙΙΙ του Τμ.Φυσικής του ΑΠΘ. Η Μηχανική Hamilton δεν ανήκει στο πεδίο της θεωρητικής φυσικής; Η στατιστική φυσική, η ηλεκτροδυναμική και η σχετικιστική κβαντομηχανική δεν ανήκουν στο πεδίο της θεωρητικής φυσικής; :hmm: Η υπολογιστική φυσική σε μεγάλο βαθμό, ασχολείται με την αριθμητική επίλυση δύσκολων προβλημάτων θεωρητικής φυσικής, τα οποία δεν επιδέχονται αναλυτική επίλυση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Μιλάω για μεταπτυχιακά. Δε ενδιαφέρει κανέναν αν έχει το Χ πανεπιστήμιο φοβερούς καθηγητές στον Α τομένα, αν δεν παρέχονται μεταπτυχιακά σε αυτόν τον τομέα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Και μένα μου αρέσει πολύ η φυσική και θάθελα να ασχοληθώ με αυτή. Το συζήτησα με το φυσικό μου στο σχολείο και προσπάθησε να με αποτρέψει να πάω φυσικό ή εφαρμοσμένη φυσική του πολυτεχνείου που σκεφτόμουνα. Τα επιχειρήματα του είναι ότι όσο και να μου αρέσει η φυσική θα απογοητευτώ και αυτό γιατί στην Ελλάδα το να κάνεις επιστημονική έρευνα είναι ανέκδοτο. Στο εξωτερικό γίνεται αλλά πολύ κόπος. Ακόμα επαγγελματικά για φυσικούς μου είπε τα χειρότερα. Για να γίνεις καθηγητής σε σχολείο δίνεις εξετάσεις ασεπ χειρότερες απο πανελλήνιες. Στα φροντιστήρια σε ξεζουμίζουνε για 10-12? την ώρα. Και έτσι μου είπε είναι μαθηματικό, βιολογικό, χημικό και φιλολογικά. Μου σύστησε να προτιμήσω πολυτεχνείο μηχανολόγος ή ηλεκτρολόγος που έχει και αρκετή φυσική και επαγγελματική αποκατάσταση καλύτερη. Τα σκέφτομαι όσα μου είπε αλλά δεν ξέρω. Η φυσική είναι το όνειρό μου και μάλλον θέλω να κάνω αυτό που μου αρέσει. Θα δείξει.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
προσωπικά θέλω να καταλήξω άνεργος...:fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
προσωπικά θέλω να καταλήξω άνεργος...:fss:

Όσο γιαυτό είναι πολύ εύκολο. Μπες σε όποια σχολή θέλεις κάνε μεταπτυχιακό και διδακτορικό και στην Ελλάδα το πέτυχες!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Όσο γιαυτό είναι πολύ εύκολο. Μπες σε όποια σχολή θέλεις κάνε μεταπτυχιακό και διδακτορικό και στην Ελλάδα το πέτυχες!!

ωραίο το χιούμορ σου :D:lol:

όχι φίλε, δεν κατάλαβες τι εννοώ!
εμείς που ήδη φοιτούμε πρέπει να αρχίσουμε να κλαίμε που μας αρέσει η θετική επιστήμη, επειδή στο κ*λοχανείο η Ελλάς, αντιμετωπίζουμε πάσα νόσο, πάσα εργασία (επάγγελμα) και πάσα επιστήμη, γελοία; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Και εγώ θεωρητική φυσική θέλω!Επίσης, και το δικό μου σχέδιο περιλαμβάνει εξωτερικό. Στη χώρα που θέλω δεν είναι και πολύ δύσκολο να βρεις δουλειά.
Πάντως να ξέρεις ότι αν είσαι καλός σε βάζουν και κάνεις πράγματα και στο πανεπιστήμιο, δηλαδή μπαίνεις με τη μια στην έρευνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top