Τμήματα Τουριστικών Επιχειρήσεων/Επαγγελμάτων

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Μπόλικες σχολές τουριστικών επαγγελμάτων, ευπρόσιτες και με ενδιαφέροντα μαθήματα...

ΑΛΛΑ:

Στα μαθήματα μαγειρικής σίγουρα θα χρησιμοποιούν και κρέας και πουλερικά...
Εγώ όμως ειμαι χορτοφάγος και ούτε να το βλέπω δεν θέλω, όχι να το μαγειρεύω κιόλας...

Υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να απαλλαγώ κάπως από το συγκεκριμένο είδος? (όχι μάθημα μιας και μου αρέσει η μαγειρική)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Ε ? Δεν σε πιανω . τι θες να γινεις ? Μαμαλάκης ? :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Μη σπαμμάρεις ρε -.-

Αν δεν έχεις κάτι χρήσιμο να πεις μη μιλάς :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Δεν ηξερα πως ειναι μαθημα σε αυτες τις σχολες :!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ενδιαφερεσαι για τις ΣΤΕ υποθετω...γιατι στις ΑΣΤΕ δεν υπαρχουν τετοια μαθηματα.

Στις ΣΤΕ δεν ειναι δυνατον ν απαλλαχθεις.
Θα σου γραψω περισσοτερες λεπτομερειες για τα μαθηματα αυριο, αν μιλας για αυτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Ααα νόμιζα ότι και στις ΑΣΤΕΡ/ΑΣΤΕΑΝ είχαν τέτοια μαθήματα....

Ναι πες μου σε παρακαλώ γιατί με ενδιέφεραν τόσο και έλεγα μήπως μπορούσα να πάω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Λοιπον, πρωτα απ ολα πρεπει να ξεκαθαρισεις εσυ ο ιδιος τι θελεις. Θελεις να ασχοληθεις με μαγειρκή; Η θελεις να ασχοληθεις με hotel managment;

Υπαρχουν δυο "ειδων" σχολες στον ΟΤΕΚ (Οργανισμος Τουριστικής ΕΚπαίδευσης): Οι ΣΤΕ (Σχολες Τουριστικής Εκπαίδευσης) και οι ΑΣΤΕ (Ανωτερες Σχολές Τουριστικής Εκπαίδευσης)

Οι ΣΤΕ θεωρούνται ισότιμες με ακαδημίες. Ειναι διετούς εκπαίδευσης, και απο αυτες μπορείς να βγεις μαγειρας. (Εχει και άλλες ειδικότητες που δε θυμαμαι, αν ενδιαφερεσαι μπορώ να μαθω όμως.) Για να μπεις χρειάζεται απολυτήριο λυκείου. Οι περισσότερες πόλεις έχουν ΣΤΕ (Στην Αθηνα για παραδειγμα νομίζω πως το εκπαιδευτήριο αυτό βεισκεται στην Αναβύσσο. Ακομα, υπαρχει στην Θεσσαλονικη, στην Αλεξανδρούπολη, στο Ηράκλειο, στη Ρόδο, στο Ναυπλιο. Μπορει να μου διαφευγουν καποιες). Συνηθως, οι σχολες αυτες λειτουργουν και σαν οικοτροφεία, δλδ μπορεις να μενεις μεσα, και στεγαζονται σε ξενοδοχεια. Εκει, γινονται και τα μαθηματα και παράλληλα εξυπηρετείτε τους υπόλοιπους φοιτητες (για παραδειγμα χωριζεστε σε ομαδες, και η καθε ομαδα αναλαμβανει τη μια εβδομαδα το πρωινο, την επομενη το μεσημεριανο κλπ). Το να μεινεις μεσα εκει ειναι προαιρετικο αν θυμαμαι καλα, αρκει να εισαι συνεπης στις υποχρεωσεις σου (πχ αν μια εβδομαδα εχεις αναλαβει το πρωινο, πρεπει να εισαι στη σχολη στην ωρα σου, 5 - 6 το πρωι ή δεν ξερω κι εγω πότε). Απαλλαγη απο τα "πουλερικα" δεν μπορεις να παρεις, δυστυχως.

Οι ΑΣΤΕ αντιθετα, θεωρουνται ισότιμες με ΤΕΙ. Από αυτες εξειδικεύεσαι στη διοικηση ξενοδοχειακών μονάδων και οι αποφοιτοι τους προηγουνται των αποφοιτων των ΤΕΙ τουριστικών επιχειρήσεων. Η φοιτηση σ αυτες διαρκει 7 εξάμηνα και τα καλοκαιρια εχεις πρακτική ασκηση σε διάφορα ξενοδοχεια, στα οποια πληρωνεσαι (αν εισαι στο παραρτημα του Αγιου Νικολάου για παραδειγμα μπορει να σε στειλουν για κανα μηνα σε ξενοδοχειο στο Ηρακλειο, να κανεις πρακτικη και θα παιρνεις και ενα μισθο κάπου 300-400 ευρω , αναλόγως το ξενοδοχείο). Σε αυτες τις σχολες μπαινεις απο το 5ο πεδιο και απαιτουν ειδικο μαθημα μια ξένη γλώσσα. Για το οικοτροφειο ισχυει ο,τι εχω γραψει και για τις ΣΤΕ με τη μονη διαφορα πως εδω ειναι πολυ πιο αυστηρα τα πραγματα, και σαν πρωτοετης τουλαχιστον να ξερεις πως θα επηθεωρησουν το δωματιο σου για να δουν ποσο καθαρο ειναι μεγαλυτεροι φοιτητες. Αυτο ειναι ενα μερος της αξιολογησης. Σαν μεγαλυτερος θα αξιολογεις εσυ τα δωματια των μικροτερων (αυτο το τελευταιο γινεται στην ΑΣΤΕΡ). Στην ΑΣΤΕΑΝ το επιπεδο ειναι καπως χαμηλότερο , απο το 2006 εχουν προβλημα λογω της βασης του 10 με αποτελεσμα να εισαγονται καθε χρονο 1-2-3 ατομα. Στη δε ΑΣΤΕΡ ειναι πολυ οργανωμενα τα πραγματα. Οποια απο τις 2 τελειωσεις παντως να ξερεις πως εχει πολυ καλη επαγγελματική αποκατασταση σε ξενοδοχεια, καζινο κλπ

Η σελιδα του ΟΤΕΚ ειναι: https://www.otek.edu.gr/
Η σελιδα της ΑΣΤΕΡ ειναι:https://www.aster.edu.gr/

Αν θελεις κάτι παραπανω, ρωτα με πολυ ευχαρίστως να σε βοηθησω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ αλέκα αλλά τελικά αποφάσισα πως δεν ενδιαφέρομαι και συγγνώμη που σε έκανα να γράψεις τόσα, άδικα...Τελικά θα δηλώσω Τεχνών Εικόνας και Ήχου Ιονίου (έχω ακούσει πολλά επειδή έχει 12900 κι εγώ έχω 14500 μόρια διαθέσιμα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Καλε μη σκας, ευχαριστηση μου!!! Και καλη σταδιοδρομια σ ό,τι κι αν κανεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ αλέκα αλλά τελικά αποφάσισα πως δεν ενδιαφέρομαι και συγγνώμη που σε έκανα να γράψεις τόσα, άδικα...Τελικά θα δηλώσω Τεχνών Εικόνας και Ήχου Ιονίου (έχω ακούσει πολλά επειδή έχει 12900 κι εγώ έχω 14500 μόρια διαθέσιμα...)


Μεγάλο λάθος θα κανεις αν με ρωτάς :x
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Μεγάλο λάθος θα κανεις αν με ρωτάς :x

ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΣ ΤΩΡΑ :!: Ενδιαφέροντα φαίνονται τα μαθήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΣ ΤΩΡΑ :!: Ενδιαφέροντα φαίνονται τα μαθήματα...


Δες εδώ τι έχω γράψει https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=47622

Κοίτα ξέρω ότι δεν είναι σωστό να σου προτείνω να μην πας σε μια σχολη αλλα αυτές τις μέρες έχω ακούσει τα χειρότερα.Γενικότερα το τμήμα είναι πολύ θεωρητικό και θα παλέψεις μονος σου για να μάθεις δυο πράματα.Αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένα μπορώ να σε βοηθήσω.Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω και email από παιδιά του τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Όχιιιιιιιι ρε που!!! :mad::'(

Και το είχα για μοναδική προτίμηση!! Όλα τα άλλα μου φαίνονται μ*******ς....γα******* -.-'

Με παρηγορεί το γεγονός ότι θα πάω μάλλον κύπρο


Αλλά πάλι να μην έχω καβάτζα στην ελλάδα :'(

Τα υπόλοιπα δε μ αρέσουν :'(
-----------------------------------------
Πληροφορικής και ΜΜΕ Πάτρας τι λέει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Τι να σου πω φιλε αν θες δήλωσε το.Έχεις πολλές επιλογές πάντως με τα μόρια σου...

Στην Κύπρο τι θα δηλώσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Τι να σου πω φιλε αν θες δήλωσε το.Έχεις πολλές επιλογές πάντως με τα μόρια σου...

Στην Κύπρο τι θα δηλώσεις?

ΠΟΛΥΓΡΑΤ-ΠΟΛΥΜΕΣΩΝ ΚΑΙ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ - 11,10
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΩΝ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ - 11,62
ΔΙΕΘΝΩΝ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ - -

Στην Κύπρο εισάγεσαι στο τμήμα με βάση βαθμό απολυτηρίου.

Το ξέρω ότι στοχεύω χαμηλά αλλά αφού αυτά μ αρέσουν...
Η μάνα μου νομίζει ότι κάνω μέγα σφάλμα που στοχεύω χαμηλά (11, 12 κλπ) και επιμένει να μην προτιμήσω ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Δεν είναι τει αυτά,τεχνολογικά πανεπιστήμια είναι. :P


Λογικά για να μπορείς να δηλώσεις το πρώτο τμήμα από αυτά που αναφέρεις έχεις δώσει σχέδιο ε?Γιατί δεν δηλώνεις Γραφιστική? :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Στην Κυπρο εισαγεσαι με βαση το ΓΒΠ, οχι το απολυτηριο.

Κοιτα ν ακολουθησεις εσυ αυτο που θελεις, και αστε τα "ΤΕΙ" και "ξεΤΕΙ" κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Στην Κυπρο εισαγεσαι με βαση το ΓΒΠ, οχι το απολυτηριο.

Κοιτα ν ακολουθησεις εσυ αυτο που θελεις, και αστε τα "ΤΕΙ" και "ξεΤΕΙ" κλπ

Το πρόβλημα δεν το χει ο ίδιος όμως αλλα η μητέρα του.Προφανώς αυτή πληρώνει,αυτή βάζει τους ορους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Δεν είναι τει αυτά,τεχνολογικά πανεπιστήμια είναι. :P


Λογικά για να μπορείς να δηλώσεις το πρώτο τμήμα από αυτά που αναφέρεις έχεις δώσει σχέδιο ε?Γιατί δεν δηλώνεις Γραφιστική? :|

Όταν μίλαγα περί ΤΕΙ εννοούσα της Ελλάδας.
+ Το ΠΟΛΥΓΡΑΤ κύπρου δεν θέλει σχέδιο
+ Η γραφιστική στην ελλάδα είναι στο 4ο πεδίο και εγώ είμαι θεωρητική με ΑΟΘ. Άσε που δεν την πιάνω.

Στην Κυπρο εισαγεσαι με βαση το ΓΒΠ, οχι το απολυτηριο.

Κοιτα ν ακολουθησεις εσυ αυτο που θελεις, και αστε τα "ΤΕΙ" και "ξεΤΕΙ" κλπ

Ναι συγγνώμη κεκτημένη ταχύτητα :P
Κι εγώ αυτό της λέω για αυτό έχει απογοητευτει και προσπαθεί να με πείσει ότι κάνω λάθος.

Αλλά ένα μειονέκτημα (ή πλεονέκτημα?) μου είναι ότι δεν πείθομαι άν δεν θέλω να πειστώ.-
-----------------------------------------
Το πρόβλημα δεν το χει ο ίδιος όμως αλλα η μητέρα του.Προφανώς αυτή πληρώνει,αυτή βάζει τους ορους...

Α μπα μου λέει κάνε ότι σ αρέσει για να μην κατηγορείς εμένα μετά. Δηλαδή δε συμμετέχει πρακτικά στη διαδικασία του μηχανογραφικού αλλά μόνο ψυχολογικά :P (με ψυχολογική πίεση :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος ότι δεν θέλει σχέδιο?Τμήμα ΔΕΣ δεν υπάρχει από όσο ξέρω στο Πανεπιστήμιο Κύπρου.Υπάρχει ένα τμήμα γραφικών τεχνών στην αθηνα.Το ΤΕΙ αθηνας είναι αρκετό οργανωμένο και σίγουρα πιο οργανωμένο από το Τεχνών στην Κέρκυρα.Πιστεύω ότι θα γίνεται καλή δουλειά εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top