Πιστεύετε ότι τα παιδιά των καθηγητών είναι πιο "ευνοημένα" από τα άλλα παιδιά;

M@r@ki

Δραστήριο μέλος

Η M@r@ki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
Ο τίτλος μιλάει από μόνος του... Στηρίξτε την απάντηση σας (αν είναι θετική) σε παραδείγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Όχι βέβαια! :nono:Είναι το ίδιο με τα άλλα παιδιά! Μάλιστα όχι μόνο δεν είναι ευνοημένα, αλλά αν οι διδάσκοντες γνωρίζονται με τους γονείς του παιδιού τον έχουν στην μπούκα, για να μην έχουν να λένε τα υπόλοιπα παιδιά ότι το ευνοούν! Το μόνο θετικό είναι ότι ίσως έχουν βοήθεια στο σπίτι για τα μαθήματα, δεν έχουν κανένα άλλο προνόμιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicky13

Νεοφερμένος

Η Νικολέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
φυσικά και όχι! :nono: συμφωνώ απόλυτα με τον Νίκο και σας μιλώ με δική μου πείρα! Η μητέρα μου είναι φιλόλογος και μου ζήτησε αν θέλω να πάω στο δικό της γυμνάσιο. Εφόσον είχα επιλογή φυσικά και είπα όχι, διότι εκτός από την ντροπή που ίσως νιώσουμε κάποτε, εκτός από το ότι κανένας δεν θα πιστεύει ότι πήραμε τους βαθμούς με την αξία μας, θα είμαστε αναγκασμένοι να έχουμε τον γονιό μας στο κεφάλι μας και στο σχολείο!!! Δεν μπορώ να πω ωστόσο, ότι δεν νιώθω τυχερή γιατί χάρη στην μητέρα μου ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με τα φιλολογικά μαθήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν πιστεύω να είναι ευνοημένα πάντως δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται έτσι αλλά ως κανονικά παιδιά, παρόμοια με τα υπόλοιπα. Βέβαια, υπάρχουν παιδιά καθηγητών τα οποία προσπαθούν να δείχνουν υπεράνω των υπολοίπων και να "κυριαρχούν", ενώ υπάρχουν και άλλα που αντιμετωπίζουν την κατάσταση φυσιολογικά σαν να μην αλλάζει τίποτα. Π.χ. στο σχολείο μας έχουμε δύο παιδιά καθηγητών που τυχαίνει το ένα να είναι στο τμήμα μου και έτσι να το γνωρίζω καλύτερα. Και οι δύο συμπεριφέρονται φυσιολογικά: έχουν κάνει αληθινές φιλίες (μάλιστα είμαστε φίλες με αυτή που είναι στο τμήμα μου), παίρνουν βαθμό που να αντιστοιχεί στις προσπάθειές τους (γιατί δυστυχώς υπάρχουν και περιπτώσεις που συμβαίνει το αντίθετο) και γενικά πράττουν όπως ο καθένας μας!! Οπότε πιστεύω ότι η εύνοιά τους εξαρτάται από το χαρακτήρα και των γονέων και των παιδιών!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εξαρτάται το σχολείο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
ειναι πολλοι οι ''παραγοντες'' που μπορει να παιξουν ρολο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M@r@ki

Δραστήριο μέλος

Η M@r@ki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
Το θέμα το ανέβασα για να δω πιο πολύ τις αντιδράσεις των παιδιών για τα παιδιά των καθηγητών (επειδή και εμένα είναι ο μπαμπάς μου καθηγητής) γιατί τον τελευταίο καιρό οι συμμαθητές μου (αν δεν είναι μόνο η ιδέα μου) φέρονταν κάπως παράξενα...Μάλιστα ο μπαμπάς μου είναι στο ίδιο γυμνάσιο που πάω και εγώ και ίσως του χρόνου να είναι και στο τμήμα μου...!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Όχι. Όχι. Όχι. Είμαι γιος καθηγήτριας και όχι μόνο δεν ήμουν ευνοημένος, ίσα ίσα που οι καθηγητές στο σχολείο με σήκωναν συνέχεια στο μάθημα και ήταν πιο αυστηροί μαζί μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
καλα εκαναν και σε σηκωναν συνεχεια , civilara εγινες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efthymios1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Ειναι αναλογα στον καθηγητη!! Εγω ειμαι γιος καθηγητων αλλα το αποκρυπτω για να μην ακουγονται σχολια κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
καλα εκαναν και σε σηκωναν συνεχεια , civilara εγινες :D

μπορεί να μην συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο bold κομμάτι, however, i like the way you think:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Θα συμφωνησω στο "εξαρτατε στο σχολειο"
6 χρονια συμμαθητης με κορη καθηγητη και καθηγητριας που ηταν μαλιστα και οι δυο στο λυκειο που πηγαιναμε ... (3 χρονια γυμνασιο 3 χρονια λυκειο)
Οι καθηγητες ειχαν μια ιδιαιτερη εκτιμηση στο προσωπο της μαθητριας αυτης ... μαλλον θα ειχε υψηλο δεικτη νοημοσυνης ... :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Εξαρτάται από τι θα ζητήσουν ή όχι από τους συναδέλφους καθηγητές οι γονείς καθηγητές νομίζω. Αν είναι σωστοί γονείς & σωστοί εκπαιδευτικοί δεν θα επιτρέψουν τα παιδιά τους να ευνοηθούν!! Όσον αφορά τα παιδιά, είναι δύσκολη η θέση τους νομίζω γιατί θα υπάρχει πάντα η αμφιβολία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilianaki4ever

Νεοφερμένος

Η Λίλιαν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
πιστεύω πως ανάκαθεν τα παιδια των καθηγητών ευνοούνται.... το γνωρίζω από παιδιά που είναι συμμαθητές μου και φίλοι μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
μπορεί να μην συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο bold κομμάτι, however, i like the way you think:no1:
Τς τς.. Αναισχυντοσύνη στο ζενίθ ! :D

Πάντως και μένα η μάνα μου φιλόλογος είναι και στο γυμνάσιο ήμασταν στο ίδιο σχολείο. Λοιπόν, ΟΤΙ και να έκανα (το παραμικρό) τα μάθαινε ΟΛΑ με λεπτομέρειες! Ούτε να κουνηθώ δε μπορούσα. Πάντως στο θέμα βαθμών ντρέπομαι που το λέω αλλά πάντα ήταν μεγαλύτεροι από ότι άξιζα(χωρίς να το επιδιώκουμε), εκτός αν ήδη ήμουν για 20!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
πιστεύω πως ανάκαθεν τα παιδια των καθηγητών ευνοούνται.... το γνωρίζω από παιδιά που είναι συμμαθητές μου και φίλοι μου

:nono::nono:Κανεις λαθος.Εξαρταται απο το γονιο-καθηγητη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
κοιτα ,εγω που εχω και τους δυο τους γονει;ς μου καθηγητες,ναι,δεεν μπορω να πω ,βοηηθιεμαι...αλλα εχει και τα κακα του να εισαι παιδι καθηγητων,γιατι σου κανουν προσθετα μαθηματα και σου βαζουν και ασκησεις....

με εχουν πρηξει....καταλαβαινεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Κι εμένα οι γονείς μου είναι και οι δύο καθηγητές, σε διαφορετικό σχολείο βέβαια, και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα, ούτε και ποτέ κάποιος είπε τίποτα εναντίον μου σχετικά με αυτό. Ακόμα και όταν ήρθε η μαμά μου στο σχολείο μου (τότε ήταν ο αδερφός μου) πάλι το παιδί διάβαζε πολύ και έπαιρνε 20. Άσε που ήταν η μαμά που και οι περισσότεροι δεν μπορούσαν να ο καταλάβουν από το επίθετο:P... Πάντως ο αδερφός μου συνεχίζει να είναι στη σημαία (φέτος σημαιοφόρος) ΄παρόλο που εφυγαν από το σχολείο....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Δεν πιστεύω πως ευνοούμαστε, αλλά αντιθέτως αδικούμαστε.

Για παράδειγμα, η μητέρα μου είναι φιλόλογος και με είχε μαθήτρια στην Α' γυμνασίου. Στις εξετάσεις μου έβαλε 19, για να μη λένε, με μοναδικό μου λάθος ότι είχα βάλει στο "υμεις" ψιλή, αντί να βάλλω δασεία. Είκοσι δεν υπήρχε και δεν ήθελε να έχω το μοναδικό...

Γενικότερα όμως πιστεύω πως, αν είναι σωστοί οι γονείς-εκπαιδευτικοί δεν τίθεται θέμα αδικίας σε σχέση με τα υπόλοιπα παιδιά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilianaki4ever

Νεοφερμένος

Η Λίλιαν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
:nono::nono:Κανεις λαθος.Εξαρταται απο το γονιο-καθηγητη

μπορεί και να έχεις δίκιο, αλλά αυτοί που ξέρω είναι τρομέρά ευνοημένοι....σίγουρα θα υπάρχουν εξαιρέσεις. τελοσπάντων ο καθένας έχει τη γνώμη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top