Ισπανικά

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Ξεκίνησα μαθήματα Ισπανικών και ομολογώ πως μου αρέσουν πάρα πολύ!!!!! :jumpy::jumpy:

Μπορεί να είμαι καθηγήτρια Γερμανικών και να τα έχω σαν 2η γλώσσα μετά τα Ελληνικά, αλλά δεν βρίσκω καμιά δυσκολία στην εκμάθηση των Ισπανικών παρόλο που είναι εντελώς διαφορετικά από τα Γερμανικά. Ίσως συμβαίνει αυτό επειδή θυμάμαι τα λατινικά από το Λύκειο κι επειδή είμαι λάτρης των Latin τραγουδιών και χορών! :no1:

Όποιος από σας παρακολουθεί μαθήματα Ισπανικών θα ήθελα να μου πει τις εντυπώσεις του γενικά (αν σας αρέσει το μάθημα, τα βιβλία, αν έχετε δώσει εξετάσεις για κάποιο πτυχίο κλπ). Αλλά και όσοι δεν παρακολουθούν ή θα ήθελαν να παρακολουθήσουν, πάλι ας εκφέρουν τη γνώμη τους για τη γλώσσα! :xixi:;)


ΠΡΟΣΟΧΗ: Για τα Ισπανικά και μόνο. Μην γίνει λόγος για άλλες γλώσσες, γιατί έχουμε ήδη thread για μερικές. Κι αν για κάποιες δεν υπάρχει, τότε ας ανοιχτεί ξεχωριστό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mad1kas

Νεοφερμένος

Ο Mad1kas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
tambien yo aprediendo espanol :P

Μαθαίνω Ισπανικά απο διάφορα WebSites και συνομιλώ με Βενεζουελιάνες :D
Η γλώσσα είναι πολύ ωραία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Κι εγώ θέλω πολύ να μάθω Ισπανικά αλλά σκέφτομαι να τα αρχίσω αργότερα λόγω έλλειψης χρόνου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Και εγώ μαθαίνω ισπανικά, πάω για το πρώτο πτυχίο!!!!! Δεν μπορώ να πώ ότι δυσκολεύτικα αλλά κάπως στην γραμματική στον Αόριστο χάθηκα λίγο!! Και κάποιες λέξεις είναι λίγο δύσκολες!!!
Εσένα τι σε δυσκολεύει πιο πολύ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Και εγώ μαθαίνω ισπανικά, πάω για το πρώτο πτυχίο!!!!! Δεν μπορώ να πώ ότι δυσκολεύτικα αλλά κάπως στην γραμματική στον Αόριστο χάθηκα λίγο!! Και κάποιες λέξεις είναι λίγο δύσκολες!!!
Εσένα τι σε δυσκολεύει πιο πολύ??

Πρόσφατα ξεκίνησα, δεν έχω δυσκολευτεί κάπου για την ώρα....Αλλά επειδή μου αρέσουν πάρα πολύ δεν νομίζω να δυσκολευτώ ιδιαίτερα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosgeo

Νεοφερμένος

Ο nikosgeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
[SIZE=+2]
INTERNET WORLD USERS BY LANGUAGE

Top 10 Languages
[/SIZE]


Internet World Stats presents its latest estimates for Internet Users by Language
Because of the importance of this research, and due to the lack of other sources, Internet
World Stats publishes several tables and charts featuring analysis and details here for the
top ten languages and also for the top three languages in use by Internet users.






[SIZE=+1]Top Ten Languages Used in the Web
[/SIZE]
( Number of Internet Users by Language )
[SIZE=-1]TOP TEN LANGUAGES
IN THE INTERNET
[/SIZE]
[SIZE=-1]% of all
Internet Users
[/SIZE]

[SIZE=-1]Internet Users
by Language
[/SIZE]

[SIZE=-1]Internet
Penetration
by Language
[/SIZE]
[SIZE=-1]Language Growth
in Internet
( 2000 - 2008 )
[/SIZE]

[SIZE=-1]2008 Estimated
World Population
for the Language
[/SIZE]
[SIZE=-1]English[/SIZE]
[SIZE=-1]30.4 %[/SIZE]
[SIZE=-1]427,436,880[/SIZE]
[SIZE=-1]21.0 %[/SIZE]
[SIZE=-1]201.1 %[/SIZE]
[SIZE=-1]2,039,114,892[/SIZE]
[SIZE=-1]Chinese[/SIZE]
[SIZE=-1]16.6 %[/SIZE]
[SIZE=-1]233,216,713[/SIZE]
[SIZE=-1]17.1 %[/SIZE]
[SIZE=-1]622.0 %[/SIZE]
[SIZE=-1]1,365,053,177[/SIZE]
[SIZE=-1]Spanish[/SIZE]
[SIZE=-1]8.7 %[/SIZE]
[SIZE=-1]122,349,144[/SIZE]
[SIZE=-1]27.1 %[/SIZE]
[SIZE=-1]395.7 %[/SIZE]
[SIZE=-1]451,910,690[/SIZE]
[SIZE=-1]Japanese[/SIZE]
[SIZE=-1]6.7 %[/SIZE]
[SIZE=-1]94,000,000[/SIZE]
[SIZE=-1]73.8 %[/SIZE]
[SIZE=-1]99.7 %[/SIZE]
[SIZE=-1]127,288,419[/SIZE]
[SIZE=-1]French[/SIZE]
[SIZE=-1]4.8 %[/SIZE]
[SIZE=-1]67,315,894 [/SIZE]
[SIZE=-1]16.4 %[/SIZE]
[SIZE=-1]451.8 %[/SIZE]
[SIZE=-1]410,498,144[/SIZE]
[SIZE=-1]German[/SIZE]
[SIZE=-1]4.5 %[/SIZE]
[SIZE=-1]63,611,789[/SIZE]
[SIZE=-1]66.0 %[/SIZE]
[SIZE=-1]129.6 %[/SIZE]
[SIZE=-1]96,402,649[/SIZE]
[SIZE=-1]Arabic[/SIZE]
[SIZE=-1]4.2 %[/SIZE]
[SIZE=-1]59,810,400[/SIZE]
[SIZE=-1]16.7 %[/SIZE]
[SIZE=-1]2062.2 %[/SIZE]
[SIZE=-1]357,271,398[/SIZE]
[SIZE=-1]Portuguese[/SIZE]
[SIZE=-1]4.1 %[/SIZE]
[SIZE=-1]58,180,960[/SIZE]
[SIZE=-1]24.3 %[/SIZE]
[SIZE=-1]668.0 %[/SIZE]
[SIZE=-1]239,646,701[/SIZE]
[SIZE=-1]Korean[/SIZE]
[SIZE=-1]2.5 %[/SIZE]
[SIZE=-1]34,820,000 [/SIZE]
[SIZE=-1]47.9 %[/SIZE]
[SIZE=-1]82.9 %[/SIZE]
[SIZE=-1]72,711,933[/SIZE]
[SIZE=-1]Italian[/SIZE]
[SIZE=-1]2.4 %[/SIZE]
[SIZE=-1]33,712,383[/SIZE]
[SIZE=-1]57.9 %[/SIZE]
[SIZE=-1]155.4 %[/SIZE]
[SIZE=-1]58,175,843[/SIZE]
[SIZE=-1]TOP 10 LANGUAGES[/SIZE]
[SIZE=-1]84.8 %[/SIZE]
[SIZE=-1]1,194,454,163[/SIZE]
[SIZE=-1]22.9 %[/SIZE]
[SIZE=-1]263.6 %[/SIZE]
[SIZE=-1]5,218,073,846[/SIZE]
[SIZE=-1]Rest of the Languages[/SIZE]
[SIZE=-1]15.2 %[/SIZE]
[SIZE=-1]213,270,757[/SIZE]
[SIZE=-1]14.6 %[/SIZE]
[SIZE=-1]556.7 %[/SIZE]
[SIZE=-1]1,458,046,442[/SIZE]
[SIZE=-1]WORLD TOTAL[/SIZE]
[SIZE=-1]100.0 %[/SIZE]
[SIZE=-1]1,407,724,920 [/SIZE]
[SIZE=-1]21.1 %[/SIZE]
[SIZE=-1]290.0 %[/SIZE]
[SIZE=-1]6,676,120,288[/SIZE]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosgeo

Νεοφερμένος

Ο nikosgeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Δε ξέρω γιατί δε μπορούμε να κολλήσουνε πίνακες. Πάντως παρακολουθώ τον κόλουθο δυκτιακό τόπο εδώ και χρόνια και έχουν γίνει μεγάλες ανατροπές. Οι γλώσσες που ανεβαίνουν περισσότερο είναι τα ισπανικά, τα γαλλικά και τα αραβικά. Αντίθετα δραματική πτώση σημειώνουν ιταλικά, γερμανικά (που έχουν φθάσει στο μάξιμουμ της πληθυσμιακής τους καλυψης, καθώς και κορεατικά. Εκείνο που κάνει εντύπωση είναι η γαλλόφωνη world estimated population που αυξάνεται με μεγαλύτερους ρυθμούς από την ισπανική. Σίγουρα σημαντικό ρόλο παίζει η γεννητικότητα πολλών αφρικανικών χωρών όπως το Κογκό που έχει γύρω στα 70 εκατομμύρια πληθυσμό, δηλ 5 εκατομμύρια παραπάνω από τη Γαλλία. https://www.internetworldstats.com/stats7.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

london_viola

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Κι εγώ ξέρω κάποια ισπανικά και πραγματικά ειναι τέλεια γλώσσα!!Απλά θέλω να ρωτήσω,πόσα χρόνια χρειάζεται να κάνει κανείς για να πάρει πτυχίο?και ποια είναι τα επιπεδα?Ας πούμε στ αγγλικά είναι Lower,Advance,Proficiency κτλ όπως και A junior,B junior,A senior κτλ κτλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Δε ξέρω γιατί δε μπορούμε να κολλήσουνε πίνακες. Πάντως παρακολουθώ τον κόλουθο δυκτιακό τόπο εδώ και χρόνια και έχουν γίνει μεγάλες ανατροπές. Οι γλώσσες που ανεβαίνουν περισσότερο είναι τα ισπανικά, τα γαλλικά και τα αραβικά. Αντίθετα δραματική πτώση σημειώνουν ιταλικά, γερμανικά (που έχουν φθάσει στο μάξιμουμ της πληθυσμιακής τους καλυψης, καθώς και κορεατικά. Εκείνο που κάνει εντύπωση είναι η γαλλόφωνη world estimated population που αυξάνεται με μεγαλύτερους ρυθμούς από την ισπανική. Σίγουρα σημαντικό ρόλο παίζει η γεννητικότητα πολλών αφρικανικών χωρών όπως το Κογκό που έχει γύρω στα 70 εκατομμύρια πληθυσμό, δηλ 5 εκατομμύρια παραπάνω από τη Γαλλία. https://www.internetworldstats.com/stats7.htm

Αν διάβασες καλά, το θέμα το άνοιξα για την ΙΣΠΑΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ...Δεν μιλάει για σύγκριση με άλλες γλώσσες κι ούτε να μας κάνεις διατριβή για τα γαλλικά κι εδώ.

Ανέφερα να απαντήσουν άτομα που ήδη κάνουν ισπανικά και για άτομα που θα ήθελαν να μάθουν ή έστω που τους αρέσουν....Αν θες να μας πεις την άποψή σου πάνω στο θέμα, το οποίο είναι σαφέστατο, να μας το πεις φυσικά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Τα ισπανικά μου αρέσουν. Είναι λατινική γλώσσα. αν έχουν ομοιότητες με τα γαλλικά συγνώμη. Μάλλον καλό για τα ισπανικά είναι. Η γνώμη μου για τις λατινικές γλώσσες είναι θετική, είναι το μέλλον. Οι πληροφορίες όμως που δείνω νομίζω ότι δε βλάπτουν. Συνήθως όσοι κάνουν ισπανικά ή ξερουν ήδη γαλλικά ή ιταλικά ή το αντιθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Τα ισπανικά έχουν ομοιότητες με τα πορτογαλικά και με τις γλώσσες της Λατινικής Αμερικής γιατί αποτελούν τη βάση για αυτές. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ....Ότι αν πας πχ Βραζιλία, Βενεζουέλα κλπ και μιλήσεις ισπανικά θα σε καταλάβουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Τα ισπανικά έχουν ομοιότητες με τα πορτογαλικά και με τις γλώσσες της Λατινικής Αμερικής γιατί αποτελούν τη βάση για αυτές. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ....Ότι αν πας πχ Βραζιλία, Βενεζουέλα κλπ και μιλήσεις ισπανικά θα σε καταλάβουν.
Μπορείς στην Ιταλία να συνεννοηθείς μια χαρά μιλώντας εσύ ισπανικά και οι Ιταλοί ιταλικά λολ. Μερικές φορές δυσκολεύομαι να ξεχωρίσω αν αυτό που ακούω είναι ισπανικά ή ιταλικά.

Πάντως μου φάνηκαν πολύ εύκολη γλώσσα, το λεξιλόγιο μαθαίνεται εύκολα και με τη γραμματική δεν έχω τρελά προβλήματα. Επίσης οι εξετάσεις (έχω πάρει inicial και intermedio) είναι βατές, το inicial ιδίως είναι σε πολύ χαμηλό επίπεδο, αλλά οι γνώσεις που κατοχυρώνει είναι επαρκείς για να συνεννοηθείς σε ένα ταξίδι και να πχιάσεις φιλίες λολ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Κι εγώ ξέρω κάποια ισπανικά και πραγματικά ειναι τέλεια γλώσσα!!Απλά θέλω να ρωτήσω,πόσα χρόνια χρειάζεται να κάνει κανείς για να πάρει πτυχίο?και ποια είναι τα επιπεδα?Ας πούμε στ αγγλικά είναι Lower,Advance,Proficiency κτλ όπως και A junior,B junior,A senior κτλ κτλ..

Τα πτυχία είναι 3:

1. Certificado Inicial - (Β1)

Χρειάζεται περίπου 1 έτος σπουδών.

2. Intermedio - (Β2)

Περίπου 2 έτη σπουδών και με εντατικά μαθήματα φυσικά λιγότερο. Αντιστοιχεί στο επίπεδο Lower.

3. Superior - (C1)

Περίπου 2 έτη αλλά με εντατικά μαθήματα πολύ λιγότερο.


Οι εξετάσεις γίνονται 2 φορές το χρόνο, Μάϊο και Νοέμβριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelly

Νεοφερμένος

Η Nelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Εγώ είχα πάθει ένα πολύ μεγάλο κόλλημα με τα ισπανικά και γι΄αυτό άρχισα και μαθήματα φέτος και του χρόνου θα δώσω το intermedio. Πάντως μου φαίνεται μια πολύ μελωδική γλώσσα και γενικά οτιδήποτε έχει σχέση με τα ισπανικά μ' αρέσει. Η γραμματική μου φαίνεται σχετικά εύκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Λοιπον,τα λατρευω... θελω παρα πολυ να μαθω!! ξερω καποια λιγα..
περυσι το καλοκαιρι εμπενα σε σαιτ κ ειχα μαθει απο κει αρκετα... γενικα αν ακουω καταλαβαινω απο λεξεις κλπ.. Δε νομιζω να παω φροντ ομως.. =(.... Οτι καταφερω μονη μου.. :S ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelly

Νεοφερμένος

Η Nelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
^Kι εγώ τα λατρεύω. Και έχω τέτοια πόρωση που θέλω να μάθω να τα μιλάω άπταιστα! Τι να πεισ κολλήματα είναι αυτά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ξέρετε κάθε πότε έχει εξεταστική?? Γιατί θέλει η καθηγήτρια μου να ΄δώσω το Inicial αλλά έχει φύγει διακοπές και δεν μου έχει πει...:'( Μήπως γνωρίζετε εσείς??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Ξέρετε κάθε πότε έχει εξεταστική?? Γιατί θέλει η καθηγήτρια μου να ΄δώσω το Inicial αλλά έχει φύγει διακοπές και δεν μου έχει πει...:'( Μήπως γνωρίζετε εσείς??

Απ ό,τι ξέρω είναι κάθε Μάϊο και Νοέμβριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.

Nelly

Νεοφερμένος

Η Nelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Με εντατικά μαθήματα λέτε να βγάλω την ύλη του intermedio μέχρι τον Νοέμβριο? Άρχισα μαθήματα στην αρχή της περσινής χρονιάς αλλά ήδη μπορούσα να καταλάβω. Τώρα το θέμα είναι κάποια πράγματα γραμματικής και λεξιλογίου. Αξίζει να το προσπαθήσω και να δώσω Νοέμβριο?(γιατί Μάϊο δίνω άλλα διπλώματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top