Γιατί οι άθεοι γιορτάζουν τα Χριστούγεννα;

Χριστιαννα

Νεοφερμένος

Η Χριστιαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Μου φαινεται τελειως παραλογο ... Απο τη μια να επιχειρηματολογουν με τοση θερμη και παθος για να μας αποδειξουν ότι ο Θεος δεν υπαρχει και απο την αλλη ευχονται καλά χριστουγεννα και γιορταζουν χαρουμενοι ... Ρε μας δουλευετε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κουραμπιέδες και μελομακάρονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί πολύ απλά τα Χριστούγεννα δεν είναι μόνο θρησκευτική γιορτή, αλλά και κοινωνική. Εσύ μπορεί να γιορτάζεις την γέννηση του Χριστού, δεν το κρίνω (αν και αυτό παραδοσιακά θα ήταν με νηστεία και εκκλησία, όχι με τραπέζια, δώρα και δέντρα). Εγώ γιορτάζω μια ευκαιρία να μαζευτώ με την οικογένειά μου, να τους δώσω δώρα και γενικά να περάσω όμορφα. Αν θα μπορούσα να το κάνω και κάθε άλλη μέρα, σαφώς, αλλά είναι μια ευκαιρία που υποστηρίζεται από όλο το σύνολο, οπότε η ερώτησή μου είναι...γιατί όχι;
Εξάλλου η εορταστική περίοδος περιλαμβάνει και την αλλαγή του έτους που δεν έχει θρησκευτικό υπόβαθρο.

Κατά τ' άλλα οι άθεοι είναι αυτοί που γκρινιάζουν κι επιτίθονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χριστιαννα

Νεοφερμένος

Η Χριστιαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Γιατί πολύ απλά τα Χριστούγεννα δεν είναι μόνο θρησκευτική γιορτή, αλλά και κοινωνική. Εσύ μπορεί να γιορτάζεις την γέννηση του Χριστού, δεν το κρίνω (αν και αυτό παραδοσιακά θα ήταν με νηστεία και εκκλησία, όχι με τραπέζια, δώρα και δέντρα). Εγώ γιορτάζω μια ευκαιρία να μαζευτώ με την οικογένειά μου, να τους δώσω δώρα και γενικά να περάσω όμορφα. Αν θα μπορούσα να το κάνω και κάθε άλλη μέρα, σαφώς, αλλά είναι μια ευκαιρία που υποστηρίζεται από όλο το σύνολο, οπότε η ερώτησή μου είναι...γιατί όχι;
Κατά τ' άλλα οι άθεοι είναι αυτοί που γκρινιάζουν κι επιτίθονται.
Ο καθενας κανει ότι θελει και σημειωτεον δεν ειμαι εναντια των αθεων... Απλα πιστευω οτι ολες αυτες οι συγκεντρωσεις μπορουν να μη συνοδευονται απο τα εν λογω εθιμα που απορρεουν απο τη γιορτη της γεννησης του Χριστου εφοσον ουσιαστικα δεν υπηρξε ποτε κατα τα λεγομενα σας

Εξάλλου η εορταστική περίοδος περιλαμβάνει και την αλλαγή του έτους που δεν έχει θρησκευτικό υπόβαθρο.
Ο τιτλος γραφει ξεκαθαρα Χριστουγεννα ... Το γεγονος οτι ανηκουν ημερολογιακα στην ιδια περιοδο δεν αναιρει κατι... Αρα ατοπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο καθενας κανει ότι θελει και σημειωτεον δεν ειμαι εναντια των αθεων... Απλα πιστευω οτι ολες αυτες οι συγκεντρωσεις μπορουν να μη συνοδευονται απο τα εν λογω εθιμα που απορρεουν απο τη γιορτη της γεννησης του Χριστου εφοσον ουσιαστικα δεν υπηρξε ποτε κατα τα λεγομενα σας
1. Χριστούγεννα γιορτάζουν Τούρκοι, Κινέζοι και πολλοί άλλοι μη Χριστιανοί. Είναι μία 99% εμπορική γιορτή που αν δεν είχε τον τίτλο "Χριστούγεννα" οι μισοί δε θα ήξεραν με τι έχει να κάνει.
2. Οι άθεοι δεν γιορτάζουν τα Χριστούγεννα, απλώς ακολουθούν τα έθιμα των πιστών. Δεν πάνε εκκλησία, αλλά ένα δέντρο θα το στολίσουν, ένα γλυκό θα το φάνε, ένα δώρο θα δώσουν, διότι πρόκειται για έθιμα που δε θυμίζουν πολύ το τι πραγματικά γιορτάζεται, είναι μια συνήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο καθενας κανει ότι θελει και σημειωτεον δεν ειμαι εναντια των αθεων... Απλα πιστευω οτι ολες αυτες οι συγκεντρωσεις μπορουν να μη συνοδευονται απο τα εν λογω εθιμα που απορρεουν απο τη γιορτη της γεννησης του Χριστου εφοσον ουσιαστικα δεν υπηρξε ποτε κατα τα λεγομενα σας

Ο καθένας κάνει ό,τι θέλει, αλλά σου φαίνεται και τελείως παράλογο και "ρε μας δουλεύετε"...

Καταρχάς, για να αντικρούσεις μια θέση πρέπει να μάθεις πρώτα τι υποστηρίζει. Οι άθεοι αναγνωρίζουν τον Χριστό ως υπαρκτό πρόσωπο (που προφανώς...γεννήθηκε), στη θεϊκή του διάσταση δεν πιστεύουν. Επίσης αν θες να μιλάμε με ακρίβεια, ο Χριστός δεν γεννήθηκε καν 25 Δεκέμβρη, ούτε καν χειμώνα. Αυτό που ονομάζουμε πλέον Χριστούγεννα ήταν κάποτε η "γιορτή του ηλίου", κοντά στο χειμερινό ηλιοστάσιο. Επομένως για τι έθιμα από τη γέννηση του Χριστού μου λες...Είχαν στη φάτνη κουραμπιέδες ή αντάλλαζαν δώρα απ τα πάμπλικ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιαννα

Νεοφερμένος

Η Χριστιαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
1. Χριστούγεννα γιορτάζουν Τούρκοι, Κινέζοι και πολλοί άλλοι μη Χριστιανοί. Είναι μία 99% εμπορική γιορτή που αν δεν είχε τον τίτλο "Χριστούγεννα" οι μισοί δε θα ήξεραν με τι έχει να κάνει.
2. Οι άθεοι δεν γιορτάζουν τα Χριστούγεννα, απλώς ακολουθούν τα έθιμα των πιστών. Δεν πάνε εκκλησία, αλλά ένα δέντρο θα το στολίσουν, ένα γλυκό θα το φάνε, ένα δώρο θα δώσουν, διότι πρόκειται για έθιμα που δε θυμίζουν πολύ το τι πραγματικά γιορτάζεται, είναι μια συνήθεια.

Καλα το πρωτο είναι τραγικο ... Έχω γνωστες Ινδες που όντως γιορταζουν τα Χριστουγεννα και οταν μιλουσα σε αυτές για το Χριστιανισμο ηταν για αυτες κατι πρωτακουστο (!) ... Επισης πιστευουν οτι ολοι οι Ελληνες ειναι πιστοί στους Δωδεκα θεους
Οσο για το δευτερο οκευ αλλα ρε φιλε μη μου στελνεις μνμ Καλά Χριστουγεννα και ο Θεανθρωπος να σε φωτιζει ... Υποκριτικο και παραλογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρχική δημοσίευση από: Andypro
1. Χριστούγεννα γιορτάζουν Τούρκοι, Κινέζοι και πολλοί άλλοι μη Χριστιανοί. Είναι μία 99% εμπορική γιορτή που αν δεν είχε τον τίτλο "Χριστούγεννα" οι μισοί δε θα ήξεραν με τι έχει να κάνει.
2. Οι άθεοι δεν γιορτάζουν τα Χριστούγεννα, απλώς ακολουθούν τα έθιμα των πιστών. Δεν πάνε εκκλησία, αλλά ένα δέντρο θα το στολίσουν, ένα γλυκό θα το φάνε, ένα δώρο θα δώσουν, διότι πρόκειται για έθιμα που δε θυμίζουν πολύ το τι πραγματικά γιορτάζεται, είναι μια συνήθεια.





Καλα το πρωτο είναι τραγικο ... Έχω γνωστες Ινδες που όντως γιορταζουν τα Χριστουγεννα και οταν μιλουσα σε αυτές για το Χριστιανισμο ηταν για αυτες κατι πρωτακουστο (!) ... Επισης πιστευουν οτι ολοι οι Ελληνες ειναι πιστοί στους Δωδεκα θεους
Οσο για το δευτερο οκευ αλλα ρε φιλε μη μου στελνεις μνμ Καλά Χριστουγεννα και ο Θεανθρωπος να σε φωτιζει ... Υποκριτικο και παραλογο

Γιατί υποκριτικό και παράλογο; Τα περισσότερα Χριστουγεννιάτικα έθιμα δεν έχουν σχέση με τη γιορτή. Ποιο είναι το πρόβλημα στο κάτω κάτω να ακολουθούνται από άθεους, ειδικά όταν επί της ουσίας επιβάλλονται από την κοινωνία. Αυτό με το μήνυμα δεν το έπιασα... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιαννα

Νεοφερμένος

Η Χριστιαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ο καθένας κάνει ό,τι θέλει, αλλά σου φαίνεται και τελείως παράλογο και "ρε μας δουλεύετε"...

Καταρχάς, για να αντικρούσεις μια θέση πρέπει να μάθεις πρώτα τι υποστηρίζει. Οι άθεοι αναγνωρίζουν τον Χριστό ως υπαρκτό πρόσωπο (που προφανώς...γεννήθηκε), στη θεϊκή του διάσταση δεν πιστεύουν. Επίσης αν θες να μιλάμε με ακρίβεια, ο Χριστός δεν γεννήθηκε καν 25 Δεκέμβρη, ούτε καν χειμώνα. Αυτό που ονομάζουμε πλέον Χριστούγεννα ήταν κάποτε η "γιορτή του ηλίου", κοντά στο χειμερινό ηλιοστάσιο. Επομένως για τι έθιμα από τη γέννηση του Χριστού μου λες...Είχαν στη φάτνη κουραμπιέδες ή αντάλλαζαν δώρα απ τα πάμπλικ;

ΧαχαχχαχαχαχΧαχχαχχαχ γελαωω προσπαθεις να παρεις το δικαιο με το μερος σου κανοντας επιδειξη γνωσεων λες και εγω μεγαλωσα με κατσικες σε κανα βουνοχωρι ... Αλλα αφού το πας ετσι δεν μπορεις να αποδειξεις ότι δεν ηταν χειμωνας ... Το μόνο που μπορεις να κανεις ειναι εικασιες μιας και στο ευαγγελιο γραφει οτι ήταν νυχτα και βρισκονταν εξω βοσκοι και αρα υποθετουμε οτι ηταν ανοιξη .... Επισης μαλλον εσυ δεν ξερεις τι πρεσβευεις μιας και αυτο που αναφερεις ονομαζεται μονοφυσιτισμος ... Οι αθεοι δεν αποδεχονται την υπαρξη του Ιησού μιας και σε κανένα απο τα ιστορικα βιβλια της περιοδου δεν αναφερεται το ονομα αυτο περαν των τριων που αποδέχεται η εκκλησια

Γιατί υποκριτικό και παράλογο; Τα περισσότερα Χριστουγεννιάτικα έθιμα δεν έχουν σχέση με τη γιορτή. Ποιο είναι το πρόβλημα στο κάτω κάτω να ακολουθούνται από άθεους, ειδικά όταν επί της ουσίας επιβάλλονται από την κοινωνία. Αυτό με το μήνυμα δεν το έπιασα... :worry:


Το υποκριτικο και παραλογο αναφερεται στο δευτερο μέλος της απαντησης αυτο με το μηνυμα .... Παραθετω τι μου εστειλε γνωστος μου που δηλωνει αθεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σιγά μην έστειλε άθεος μήνυμα να σε φωτίζει ο θεάνθρωπος... Αν όντως έγινε, ήταν ειρωνικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιαννα

Νεοφερμένος

Η Χριστιαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Σιγά μην έστειλε άθεος μήνυμα να σε φωτίζει ο θεάνθρωπος... Αν όντως έγινε, ήταν ειρωνικό.

Απο τα γραφομενα σου θα σου προτεινα να μη μιλας με αερολογιες και τεκμηρια για τα οποια δεν εισαι σιγουρη...????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΧαχαχχαχαχαχΧαχχαχχαχ γελαωω προσπαθεις να παρεις το δικαιο με το μερος σου κανοντας επιδειξη γνωσεων λες και εγω μεγαλωσα με κατσικες σε κανα βουνοχωρι ... Αλλα αφού το πας ετσι δεν μπορεις να αποδειξεις ότι δεν ηταν χειμωνας ... Το μόνο που μπορεις να κανεις ειναι εικασιες μιας και στο ευαγγελιο γραφει οτι ήταν νυχτα και βρισκονταν εξω βοσκοι και αρα υποθετουμε οτι ηταν ανοιξη .... Επισης μαλλον εσυ δεν ξερεις τι πρεσβευεις μιας και αυτο που αναφερεις ονομαζεται μονοφυσιτισμος ... Οι αθεοι δεν αποδεχονται την υπαρξη του Ιησού μιας και σε κανένα απο τα ιστορικα βιβλια της περιοδου δεν αναφερεται το ονομα αυτο περαν των τριων που αποδέχεται η εκκλησια


Καταρχάς, αν σκοπεύεις να συνεχίσουμε τη συζήτηση να είσαι πιο ευγενική και να μην κάνεις εικασίες αυθαίρετα. Δεν είπα καν ότι είμαι άθεη, απλά δεν συμφωνώ μαζί σου. Ανοίγεις μία συζήτηση, να είσαι έτοιμη να ακούσεις και την άλλη μεριά.
Δεν χρειάζεται να έχεις μεγαλώσει με κατσίκες για να μην ξέρεις αυτό που ανέφερα, γι' αυτό το ανέφερα. Δεν είναι προσβλητικό να μην ξέρεις κάτι. Κι αυτό που είπες εσύ πχ τώρα, το δέχομαι ότι ίσως να ισχύει, θα το κοιτάξω και θα επανέλθω.
Το "αντεπιχείρημα" ότι ούτε εγώ δεν μπορώ να αποδείξω κάτι είναι απλά γελοίο και αν ήθελα να πάω σε πιο βαθιά νερά θα έλεγα ότι αντίστοιχα γελοίο είναι και το "ούτε εσείς μπορείτε να αποδείξετε ότι δεν υπάρχει θεός!!!" αλλά βλέπω έχουμε θέμα με τα πιο βασικά.
Καλά Χριστούγεννα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
για να ξεκαθαρισουμε κατι. Οι αθεοι δεν γιορταζουν τα χριστουγεννα (η οχι ολοι τουλαχιστον, οπως λες). Οντας αθεη δεν με νοιαζει καν η γιορτη, δεν γιορταζω, δεν ασχολουμαι. Αλλα αν καποιος με καλεσει σε τραπεζι θα παω. Οχι για να γιορτασω την γεννηση του χριστου προφανως, αλλα για να περασω καλα με τους φιλους μου/ την οικογενεια μου κλπ.

Επισης ο Χριστος ηταν υπαρκτο προσωπο, αυτο νομιζω ειναι αδιαμφισβητητο, οποτε γιατι να μην φαμε ενα γλυκακι για τα γενεθλια του? :laugh::laugh:

τωρα αν εσενα σου εστειλε μηνυμα καποιος που δηλωνει αθεος, λεγοντας σου να σε φωτιζει ο θεανθρωπος, ή οντως ηταν ειρωνικο ή δεν ειναι τοσο αθεος οσο δηλωνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
γιατί οφείλουμε να εορτάζουμε την καπιταλιστική ενσάρκωση της χαράς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιαννα

Νεοφερμένος

Η Χριστιαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Καταρχάς, αν σκοπεύεις να συνεχίσουμε τη συζήτηση να είσαι πιο ευγενική και να μην κάνεις εικασίες αυθαίρετα. Δεν είπα καν ότι είμαι άθεη, απλά δεν συμφωνώ μαζί σου. Ανοίγεις μία συζήτηση, να είσαι έτοιμη να ακούσεις και την άλλη μεριά.
Δεν χρειάζεται να έχεις μεγαλώσει με κατσίκες για να μην ξέρεις αυτό που ανέφερα, γι' αυτό το ανέφερα. Δεν είναι προσβλητικό να μην ξέρεις κάτι. Κι αυτό που είπες εσύ πχ τώρα, το δέχομαι ότι ίσως να ισχύει, θα το κοιτάξω και θα επανέλθω.
Το "αντεπιχείρημα" ότι ούτε εγώ δεν μπορώ να αποδείξω κάτι είναι απλά γελοίο και αν ήθελα να πάω σε πιο βαθιά νερά θα έλεγα ότι αντίστοιχα γελοίο είναι και το "ούτε εσείς μπορείτε να αποδείξετε ότι δεν υπάρχει θεός!!!" αλλά βλέπω έχουμε θέμα με τα πιο βασικά.
Καλά Χριστούγεννα.
1.ο ειρωνικος τονος διακρινεται στις δικες σου απαντησεις σε πρωτη φαση και αντεδρασα έτσι αντι αυτου
2.Μπορεις να μου παραθεσεις το αντεπιχειρημα; Δεν νομιζω να ειπα κατι τετοιο
3.Η συζητηση ανοιξε προκειμενου να δω τι υποστηριζει η άλλη πλευρα επομενως τι ακριβως εννοεις;
4.Δεν γνωριζω τις βλεψεις σου αλλα ουτε εσυ τις δικες μου:rolleyes:

Έκανα ποστ με τη λεξη αθεοι στον τιτλο και εχει εχει μεγαλυτερη '' προσελευση '' απο το μνημειο της Μεκκα :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Φώτα, δέντρα, στολίδια, εορταστική διάθεση, μελομακάρονα, χαρούμενα πρόσωπα, οικογενειακές συγκεντρώσεις, ζεστή ατμόσφαιρα, δώρα, προσφορά. Είναι η περίοδος του κόσμου που όλοι οι άνθρωποι, γίνονται λίγο καλύτεροι. Γιατί κάποιος να μην είναι μέρος αυτού αν το θέλει? Ως άθεη, δε πηγαίνω εκκλησία. Αυτοί που πιστεύουν το κάνουν. Η πραγματική γιορτή για τους χριστιανούς, ας μην ξεχνάμε, ότι είναι στην εκκλησία. Το υπόλοιπο είναι κοινωνικό και είμαστε όλη μέλη της ίδιας κοινωνίας. Γιορτάζω με τους ανθρώπους μου και χαίρομαι μαζί τους, ανταλλασω δώρα. (Βοηθάω όπως μπορώ και άλλους, αλλά είμαι απο αυτούς που το κάνουν όλο το χρόνο, οπότε δε το μετράω για τις γιορτές) That's the Christmas spirit for me
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έκανα ποστ με τη λεξη αθεοι στον τιτλο και εχει εχει μεγαλυτερη '' προσελευση '' απο το μνημειο της Μεκκα :laugh:
Γιατί άραγε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr Nick

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το αίτιο 3 νομίζω είναι το πιο βασικό για αυτούς
Σόρι για τη διευκρίνιση φίλε αλλά ειρωνικό ήταν το σχόλιό μου.

Τις προάλλες στο μάθημα της Πολιτικής Παιδείας κάποιος ανέφερε ότι έγινε κουβέντα για την αθεΐα στα Θρησκευτικά (εγώ έχω απαλλαγή). Αυτό που άκουσα ότι έμεινε στα παιδιά είναι ότι ο άθεος είναι κάποιος που προσπαθεί να παραπλανήσει τον πιστό από την πίστη του, προπαγάνδα χειρότερη κι από όταν ήταν κατήχηση το μάθημα με άλλα λόγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιαννα

Νεοφερμένος

Η Χριστιαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top