Επιπλέον προσόντα στο βιογραφικό!

ZxC17

Νεοφερμένος

Ο ZxC17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ως απόφοιτος ΑΕΙ τώρα πλέον θα ήθελα να αφιερώσω το χρόνο μου ,ένα χρόνο περίπου , σε κάτι που θα μου δώσει επιπλέον γνώσεις.Εχω σκεφτεί τα εξής
1.Αγγλικα για C2( αν πάρω πιστοποίηση απο αντίστοιχο πρόγραμμα από το edx με καλύπτει ή όχι; )
2.ECDL 6 ενότητες ή να αρκεστω στην βεβαίωση από την σχολή μου;(3 ενότητες μάλλον)
3.Ξενες γλώσσες
4.Διπλωμα οδηγησης
5.Μεταπτυχιακο online

Επειδή λεφτά δεν υπάρχουν για όλα ποια πιστεύετε ότι θα πρέπει να είναι η σειρά και με ποια κριτήρια θα την επιλέγετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 189234

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
θα ελεγα σιγουρα να παρεις τα αγγλικα γτ γενικα ζητουνται παντου,γ μεταπτυχιακο για δουλεια κλπ..γ ecdl αν το κανεις υπαρχουν προγραμματα που χρηματοδοτουνται και πληρωνεις μονο τα εξεταστρα και την καρτελα για το μητρωο σου,δηλ συνολικα γ ολες τις ενοτητες βγαινουν περιπου300 αναλογα κ το κεντρο που θα πας..και ενα διπλωμα οδηγησης εξισου απαραιτητο νομιζω ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Ως απόφοιτος ΑΕΙ τώρα πλέον θα ήθελα να αφιερώσω το χρόνο μου ,ένα χρόνο περίπου , σε κάτι που θα μου δώσει επιπλέον γνώσεις.Εχω σκεφτεί τα εξής
1.Αγγλικα για C2( αν πάρω πιστοποίηση απο αντίστοιχο πρόγραμμα από το edx με καλύπτει ή όχι; )
2.ECDL 6 ενότητες ή να αρκεστω στην βεβαίωση από την σχολή μου;(3 ενότητες μάλλον)
3.Ξενες γλώσσες
4.Διπλωμα οδηγησης
5.Μεταπτυχιακο online

Επειδή λεφτά δεν υπάρχουν για όλα ποια πιστεύετε ότι θα πρέπει να είναι η σειρά και με ποια κριτήρια θα την επιλέγετε;

Τι ακριβώς εννοείς με το «μεταπτυχιακό online»; Αν εννοείς μεταπτυχιακό αλλά εξ' αποστάσεως (Οπως το ΕΑΠ, το ΑΠΚΥ κλπ) τότε ναι, αυτο θα σου πρότεινα να κάνεις.
To edX δίνει βεβαιώσιες παρακολούθησης, δεν δίνει πιστοποιήσεις για κάθε χρήση στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα (πχ Γ2 στα αγγλικά)
Δίπλωμα οδήγησης: Σε ενδιαφέρει να δουλέψεις ως οδηγός; Αν ναι να το βγάλεις! Να το βγάλεις επίσης αν το χρειάζεσαι στις μεταφορές σου προς τη δουλειά σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Εγώ έχω να ρωτήσω βασικά κάτι. Αυτά θες να τα κάνεις για σένα, επειδή νιώθεις πως θα σου προσφέρουν κάτι και θα σε εξελίξουν ή απλώς για να τα βάλεις στο βιογραφικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πες μας τι σχολή τελείωσες και που θες να εργαστείς. Σε γενικές γραμμές: Δίπλωμα οδήγησης και ECDL άχρηστα, αγγλικά μετράνε αν σου χρειάζονται, μεταπτυχιακό online όταν λες τι πιστοποίηση εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αν δε ξέρουμε τι σχολή τελείωσες δεν μπορεί να σου δώσει κανένας καμιά σοβαρή συμβουλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Πες μας τι σχολή τελείωσες και που θες να εργαστείς. Σε γενικές γραμμές: Δίπλωμα οδήγησης και ECDL άχρηστα, αγγλικά μετράνε αν σου χρειάζονται, μεταπτυχιακό online όταν λες τι πιστοποίηση εννοείς;

Αυτο το κακο με τα πιστοποιητικα ξενων γλωσσων πρεπει να σταματησει.Πλεον λογω internet/ταινιων/games κτλπ βλεπεις non-native 11χρονα και 12χρονα που τα μιλανε σαν να ειναι native,και βλεπεις τον αλλο τον τυπα εδω που εχει 200 πιστοποιητικα και δεν μπορει να πει λεξη εαν του πουν να κανει συζητηση.Θυμαμαι μια φορα που μας εκαναν ενημερωση πριν τις εξετασεις απο το πανεπιστημιο του cambridge για το lower και μας ελεγαν οτι οι Ελληνες τα μιλουν καλα.Εγω πιστευω οτι αλλοι οπως Αραβες/Ασιατες απλα τα μιλουν κακα και οι Ελληνες επισης ασχημα,χαλια προφορα.
Χωρια που σκεφτονται πρωτα τι θελουν να πουν στα Ελληνικα μετα τα μεταφραζουν στα Αγγλικα και μετα τα λενε,οποτε καθυστερουν σημαντικα να μιλησουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Οι Ελληνες ΔΕΝ μιλαμε χαλια αγγλικα, ειδικα σε σχεση με πολλους ευρωπαικους λαους παντως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZxC17

Νεοφερμένος

Ο ZxC17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Τι ακριβώς εννοείς με το «μεταπτυχιακό online»; Αν εννοείς μεταπτυχιακό αλλά εξ' αποστάσεως (Οπως το ΕΑΠ, το ΑΠΚΥ κλπ) τότε ναι, αυτο θα σου πρότεινα να κάνεις.
To edX δίνει βεβαιώσιες παρακολούθησης, δεν δίνει πιστοποιήσεις για κάθε χρήση στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα (πχ Γ2 στα αγγλικά)
Δίπλωμα οδήγησης: Σε ενδιαφέρει να δουλέψεις ως οδηγός; Αν ναι να το βγάλεις! Να το βγάλεις επίσης αν το χρειάζεσαι στις μεταφορές σου προς τη δουλειά σου
Ναι αυτό εννοώ!
Κάπου είδα ότι αν έχεις τις βεβαιώσεις αυτές απλά μετά όταν πιάσεις δουλειά σε τεσταρουν στις γνώσεις σου αν όντως τις ξέρεις Λάθος είναι; Ή δεν γίνεται στις περιπτώσεις των αγγλικών; Αν ξεκινήσω την προετοιμασία μέσω τέτοιων προγραμμάτων ή γενικά με κάποια οργανωμένη αυτοδιδασκαλια και κάνω και κάποια ιδιαίτερα μπορώ μετά να δώσω για το πτυχίο ή προτείνετε να ξεκινήσω απο την αρχή σε καποιο φροντιστηριο;
Όχι δεν ενδιαφέρομαι για οδηγός απλώς το είδα σε πολλές αγγελίες εργασίας και υπέθεσα ότι είναι απαραίτητο προσόν οπότε μάλλον θα το αφήσω για πιο μετά..

Χημικό τελείωσα για όσους ρωτάνε και γενικά σκέφτομαι σε κανένα εργαστήριο /εταιρεια/κλινική .

Εγώ έχω να ρωτήσω βασικά κάτι. Αυτά θες να τα κάνεις για σένα, επειδή νιώθεις πως θα σου προσφέρουν κάτι και θα σε εξελίξουν ή απλώς για να τα βάλεις στο βιογραφικό;
Κοίτα για τα αγγλικά κυρίως θεωρώ ότι έχω ελλείψεις και ότι θα τα βρω μπροστά μου Αν δεν πάρω τελικά το πτυχίο σίγουρα θέλω να κάνω κάποια εξάσκηση online προγράμματα να τα θυμηθώ γιατί βλέπω να τα ξεχνάω τελείως *.*
Για την πληροφορική έχω διαβάσει τα αντίστοιχα βιβλία απλά αφού τα έχω διαβάσει σκέφτομαι να το δώσω και το πτυχίο για να είμαι και καλυμμένος .
Δίπλωμα οδήγησης και επιπλέον μεταπτυχιακά για το βιογραφικό και σαν προσόντα επιπλέον . Ειδικά για το μεταπτυχιακό πρέπει να αφιερώσω άλλα δύο χρόνια περίπου και δεν ξέρω αν τελικά αξίζει σε σύγκριση με την επαγγελματική εμπειρία που ίσως προκύψει στο διάστημα αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ο Χημικός μπορεί να γίνει εκπαιδευτικός αν και τελευταία τους περιορίζουν Αν επιθυμείς κάτι τέτοιο πρέπει να ακολουθήσεις ένα πρόγραμμα που να σου δώσει παιδαγωγική επάρκεια και να αρχίσεις να κάνεις ιδιαίτερα.

Αλλη επιλογή να ανοιξεις εργαστήριο δικό σου και να δίνεις συμβουλές και να κάνει αναλύσεις σε τρόφικά, νερό, κρασί κ.λπ. και να κάνει το μεσολαβητή μεταξύ του πελάτη και του Γενικού χημείου του κράτους. Κάτι τέτοιο χρειάζεται τεχνογνωσία και τυπικούρες που δεν ξέρω αν αποκτάκτε στη σχολή που δεν ξέρω πως την αποκτάς.

Με ιατρικά/φαρμακευτικά στη θέση σου δεν θα ασχολούμουνα γιατί υπάρχουν εξειδικεύμενοι χημικοί στα φάρμακα (φαρμακοποιοί) και τις χημικές αναλύσεις στα εργαστήρια τις κάνουν Τεχνολόγοι Ιατρικών Εργαστηρίων.

Δίπλωμα οδήγησης θα βγάλεις γιατί τα ΜΜΜ σε περιορίζουν και οικονομικρά και ποιοτικά. Ξένες γλώσσες και ιδιαίτερα Αγγλικά πρέπει να ξέρεις για εκπαιδευτικούς αλλά και για επικοινωνιακούς σε κάποιες περιπτώσεις σκοπούς.

Το ECDL είναι αδιάφορο εκτός αν σε ενδιαφέρει το δημόσιο που ίσως σου δώσει κάποια μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ωπα. Χημικός. Δικός μου.

Λοιπόν, ένα καλό πτυχίο σε τουλάχιστον αγγλικά σε εμάς μετράει. Λόγω ξένης βιβλιογραφίας και όχι μόνο, ίσως, αν ασχοληθείς με έρευνα, να παρουσιάζεις κι ο ίδιος στα αγγλικά.

Καταλαβαίνεις υποθέτω πως ο μόνος τρόπος να κάνεις μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως, είναι να σε ενδιαφέρει καμιά διδακτική. Λογω εργαστηριακών απαιτήσεων, οτιδήποτε άλλο, αν σε ενδιαφέρει η βιομηχανία, απαιτεί την φυσική σου παρουσία.

Συμβουλή: δες τι τομέας σε ενδιαφέρει, κι επικεντρώσου να χτίσεις ο, τι μπορείς εκεί. Δε θα παραθέσω όλο το timeline μου ώστε να με επιλέξουν, ώστοσο το πάλεψα αρκετά. Πήγαινα σε συνέδρια τους, είχα αγοράσει τα βιβλία τους, παρακολουθούσα αντίστοιχα e-learning προγραμματα.

Εντάξει ειχε καποιο κόστος, αλλα για τη ζωη σου προκειται.

Ποιο τμημα τελειωσες;

Σε ποιο μενεις κοντα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Καταρχάς καλό θα ήταν και μέσω των αγγελιών εργασίας να δεις ποια "προσόντα" θεωρούνται απαραίτητα ώστε να ξεκινήσεις από εκεί. Το μεταπτυχιακό είναι χρόνος και κόπος και λεφτά, οπότε καλό θα ήταν να το σκεφτείς πριν επιλέξεις με τι θα ασχοληθείς σύμφωνα με το τι θέλεις και τι θα σε βοηθήσει επαγγελματικά.

Σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία, το ECDL δεν μού το ζήτησαν πουθενά. Για αιτήσεις στο δημόσιο έχω μια βεβαίωση που μού παρήχε το τμήμα μου. Αν σού έχουν δώσει κι εσένα, τότε για εκεί μαλλον αρκεί.

Το δίπλωμα οδήγησης σε πρώτη φάση, και το αυτοκίνητο σε δεύτερη, είναι σημαντικά. Γελάω και κλαίω λίγο που διάβασα οτι είναι άχρηστο γιατί όχι απλά το ζητούν πολλοί, αλλά προσωπικά έχει τύχει τρεις φορές να μην προσπαθήσω για θέση, γιατί "πώς πάω μέχρι εκεί;!". Και μιλάμε για αποστάσεις 30'-40' οδικώς, αλλά οι συγκοινωνίες ένα χάλι, να μην φτάσεις ποτέ στην ώρα που πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καλά νομίζω πως όταν κάνεις αίτηση για μια δουλειά ξέρεις πως να πηγαίνεις σε αυτήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Καλά νομίζω πως όταν κάνεις αίτηση για μια δουλειά ξέρεις πως να πηγαίνεις σε αυτήν.

Ναι οκ, και τι θελεις να πεις με αυτό;

Το θέμα είναι ότι αν βλέπεις ότι απορρίπτεις δουλειές (εννοώ να μην κάνεις αίτηση) είτε γιατί ζητάνε δίπλωμα οδήγησης, είτε γιατί δεν έχεις τρόπο να πας, τότε πρέπει να βγάλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν είναι στοιχείο του βιογραφικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ως απόφοιτος ΑΕΙ τώρα πλέον θα ήθελα να αφιερώσω το χρόνο μου ,ένα χρόνο περίπου , σε κάτι που θα μου δώσει επιπλέον γνώσεις.Εχω σκεφτεί τα εξής
1.Αγγλικα για C2( αν πάρω πιστοποίηση απο αντίστοιχο πρόγραμμα από το edx με καλύπτει ή όχι; )
2.ECDL 6 ενότητες ή να αρκεστω στην βεβαίωση από την σχολή μου;(3 ενότητες μάλλον)
3.Ξενες γλώσσες
4.Διπλωμα οδηγησης
5.Μεταπτυχιακο online

Επειδή λεφτά δεν υπάρχουν για όλα ποια πιστεύετε ότι θα πρέπει να είναι η σειρά και με ποια κριτήρια θα την επιλέγετε;

Καλησπέρα,

Κατά τη γνώμη μου, όλα είναι σημαντικά ανάλογα με το που θέλεις να στραφείς για να βρείς εργασία.

Για παράδειγμα, αν θες να γίνει εξωτερικός πωλητής, τότε το δίπλωμα οδήγησης είναι απαραίτητο. Αν θέλεις να πας για γραμματειακή υποστήριξη, βοηθός μηχανογράφησης τότε το ECDL είναι απαραίτητο, όχι οτι θα σου το ζητήσει να το δει κανείς αλλά στο βιογραφικό θα το διαβάσει ο άλλος και θα μετρήσει.Άν μια εταιρία έχει να κάνει πολύ με εξωτερικό, εξαγωγές, προμηθευτές τότε οι ξένες γλώσσες θα μετρήσουν.

Άν ήμουν στη θέση σου θα τελειοποιούσα τα αγγλικά και θα έπαιρνα δίπλωμα οδήγησης.

(Το ECDL μπορείς να το κάνεις παράλληλα με τη δουλειά σου, εντάξει δεν είναι και κάτι και όσον αφορά το μεταπτυχιακό πολλές εταιρίες τα επιδοτούν οι ίδιες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ZxC17

Νεοφερμένος

Ο ZxC17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ωπα. Χημικός. Δικός μου.

Λοιπόν, ένα καλό πτυχίο σε τουλάχιστον αγγλικά σε εμάς μετράει. Λόγω ξένης βιβλιογραφίας και όχι μόνο, ίσως, αν ασχοληθείς με έρευνα, να παρουσιάζεις κι ο ίδιος στα αγγλικά.

Καταλαβαίνεις υποθέτω πως ο μόνος τρόπος να κάνεις μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως, είναι να σε ενδιαφέρει καμιά διδακτική. Λογω εργαστηριακών απαιτήσεων, οτιδήποτε άλλο, αν σε ενδιαφέρει η βιομηχανία, απαιτεί την φυσική σου παρουσία.

Συμβουλή: δες τι τομέας σε ενδιαφέρει, κι επικεντρώσου να χτίσεις ο, τι μπορείς εκεί. Δε θα παραθέσω όλο το timeline μου ώστε να με επιλέξουν, ώστοσο το πάλεψα αρκετά. Πήγαινα σε συνέδρια τους, είχα αγοράσει τα βιβλία τους, παρακολουθούσα αντίστοιχα e-learning προγραμματα.

Εντάξει ειχε καποιο κόστος, αλλα για τη ζωη σου προκειται.

Ποιο τμημα τελειωσες;

Σε ποιο μενεις κοντα;
Γεια σου συνάδελφε τι κάνεις?:)

Λοιπόν επειδή είδα ότι σχεδόν όλα τα μεταπτυχιακα αρχίζουν από Σεπτέμβρη μέχρι τότε μπορώ να δώσω κάποιο πτυχίο αγγλικών όπως ielts ή είναι μόνο για εξωτερικό; Από ότι είδα στις αιτήσεις για μεταπτυχιακά υπάρχει κάποια επιτροπη μεταπτυχιακων που τεσταρουν τις γνώσεις σου αν δεν έχεις ήδη το πτυχίο αλλα εχεις τις γνωσεις.Ισχύει αυτό ή όχι; Εσυ θα ξέρεις ως ήδη μεταπτυχιακός..
Τουλάχιστον αν δεν γίνω δεκτος θα έχω το ielts και δεν θα πάει χαμένη η προσπάθεια..

Επίσης για το ecdl έχω κοιτάξει σε πολλές αγγελίες ότι ζητάνε πολύ καλή γνώση υπολογιστών,κυριως μεγάλες εταιρείες.Αν έχω αυτή τη βεβαίωση από τη σχολή θα με καλύπτει αφού καλύπτει μόνο τη βασική γνώση (3ενοτητες) ή κάνω λάθος;
(Βασικά είχα κάνει αίτηση για αυτή τη βεβαίωση μαζί με το πτυχίο αλλά δεν την βρήκα μαζί με τα άλλα έγγραφα αποφοίτησης .Τώρα αν πάω ως απόφοιτος λέτε να μου την δώσουν??)

Όσον αφορά το e-learning παρακολουθούσα κι εγώ πολλά μαθήματα και από coursera ,edx, openclass αλλά χωρίς πιστοποιηση και δεν ξέρω κατά πόσο όλα αυτά μπορώ να τα βάλω στο βιογραφικό...Εσύ τα παρακολουθούσες με πιστοποιητικό;

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σας !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Aγγλικά εχω C2 από δύο φορείς. Edexcel & Michigan. Γερμανικά C1, το έβαλα απλα ως επιπλέον. Το ΕΚΠΑ αρκέστηκε σε αυτά που τους πήγα. Το Γεωπονικό από την άλλη, σε εξετάζει σε ερευνητικό κείμενο έχεις δεν έχεις.

Έκανα e-learning του ΕΚΠΑ. Κοστίζουν. Αν βγαλεις ευρωπαϊκή κάρτα νέων - 30%.Με early entry κι άλλη έκπτωση. Πιστοποιητικό επιμόρφωσης, συμπλήρωμα europass, μονάδες ECVET.

Μην πετάξεις τα λεφτά σου σε ECDL, κανείς δε θα ασχοληθεί για μεταπτυχιακό τουλάχιστον. Κι εγώ τους δήλωσα το προπτυχιακό μου μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
To ECDL δεν είναι αχρηστο δίνει extra μόρια σε δημόσιους διαγωνισμούς. Απαλλαγή παίρνεις αν έχεις τουλάχιστον 4 μαθήματα πληροφορικής στη σχολή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
To ECDL δεν είναι αχρηστο δίνει extra μόρια σε δημόσιους διαγωνισμούς. Απαλλαγή παίρνεις αν έχεις τουλάχιστον 4 μαθήματα πληροφορικής στη σχολή σου.

@akikos Εαν η σχολη εχει μαθηματα Αγγλικων δεν μετραει καθολου;Η απλα σε προετοιμαζουν για ορολογιες και δεν δειχνουν επαρκεια:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top