Ιστορικό - Αρχαιολογικό Ιωάννινα

CONSTANT

Νεοφερμένος

Ο CONSTANT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας φέτος πέρασα στο τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του πανεπιστημίου Ιωαννίνων και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με το τμήμα. (Απευθύνομαι κυρίως σε φοιτητές και αποφοίτους του τμήματος ) Τι πιστεύετε για τους καθηγητές,το επίπεδο σπουδών, τις υποδομές και την οργάνωση; Τι πιστεύετε για τις δύο κατευθύνσεις,ποια επιλέξατε και γιατί; Ποια πιστεύετε ότι παρουσιάζει μεγαλύτερη δυσκολία;(αν και είναι λίγο υποκειμενικό αυτό) Οι καθηγητές πως είναι απρόσιτοι-προσεγγίσιμοι , επηρεαζόμενοι από παρατάξεις ή όχι, απαιτητικοί σε λογικά πλαίσια ή όχι κλπ.Τέλος ποιο τρόπο διαβάσματος προτείνετε για τα μαθήματα;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Υ.Γ: Γενικά για τον τρόπο μελέτης ,το επίπεδο των τμημάτων ιστορίας και αρχαιολογίας και τους καθηγητές αν θέλουν ας απαντήσουν και φοιτητές - απόφοιτοι άλλων τμημάτων ιστορίας και αρχαιολογίας ή φοιτητές άλλων τμημάτων π.χ. φιλολογίας (ιδίως αυτής των Ιωαννίνων) που έτυχε να έχουν καθηγητές από το ιστορικό αρχαιολογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
εγω δεν φοιτω στα Γιαννενα αλλα επειδη τελειωσε η καθηγητρια μου φπψ ιωαννινων ξερω καποια πραγματα...λοιπον να ξερεις οτι βρισκεσαι σε μι απο τις καλυτερες και πιο απαιτητικες φιλοσοφικες της ελλαδασ..οι καθηγητες δεν βαζουν ευκολα βαθμους αλλα προσεχε γιατι στις εξεταστικες βαζουν αποκλειστικα θεματα τα οποια εχουν πει στο μαθημα..δηλαδη οι σημειωσεισ του μαθηματος ειναι χρησιμοτατες!!!:Dαυτα γνωριζωω ελπιζω να σε βοηθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CONSTANT

Νεοφερμένος

Ο CONSTANT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
εγω δεν φοιτω στα Γιαννενα αλλα επειδη τελειωσε η καθηγητρια μου φπψ ιωαννινων ξερω καποια πραγματα...λοιπον να ξερεις οτι βρισκεσαι σε μι απο τις καλυτερες και πιο απαιτητικες φιλοσοφικες της ελλαδασ..οι καθηγητες δεν βαζουν ευκολα βαθμους αλλα προσεχε γιατι στις εξεταστικες βαζουν αποκλειστικα θεματα τα οποια εχουν πει στο μαθημα..δηλαδη οι σημειωσεισ του μαθηματος ειναι χρησιμοτατες!!!:Dαυτα γνωριζωω ελπιζω να σε βοηθησα

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου :) Ειδικά το τελευταίο μάλλον θα μου φανεί αρκετά χρήσιμο. :)

Καλή σταδιοδρομία και καλή πρόοδο σου εύχομαι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Logi

Νεοφερμένος

Η Logi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Εγώ έχω τελειώσει Ιστορικό στα Γιάννενα...Είναι απ τις καλύτερες επιλογές που θα μπορούσες να κάνεις! Οσο για τους καθηγητές, οι περισσότεροι είναι παγκοσμίως διακεκκριμένοι .οπως ο Κωνσταντινίδης, η Κωνσταντακοπούλου (αν και είναι "η αυτοκτονία του φοιτητή"...θα το μάθεις αργότερα) κ πολλοί ΄΄αλλοι ... Θα περάσεις υπέροχα στα Γιάννενα...είναι το μόνο σίγουρο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Γεια σας!!σκεφτομαι να δωσω κατατακτηριες γι αυτο το τμημα,συγκεκριμενα για την αρχαιολογικη κατευθυνση..θα μπορουσε καποιος να μου δωσει οποιαδηποτε πληροφορια για την δυσκολια των εξετασεων και των μαθηματων???επισης,επειδη μενω και εργαζομαι αθηνα ειναι εφικτο να βγαλω τη σχολη χωρις παρακολουθηση??ευχαριστω εκ των προτερων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Γιατί δεν δίνεις στο τμήμα της Αθήνας;Τώρα σχετικά με την απόσταση θα είναι κάπως δύσκολο άν θές να ασχοληθείς με την αρχαιολογία.Τα μαθήματα θέλουν παρακολούθηση άν κρίνω απο το τμήμα της Αθήνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση kirdou!!σκεφτηκα για κατατακτηριες τα γιαννενα γιατι μου αρεσε περισσοτερο το προγραμμα σπουδων και ειδα πως θα εξεταστω μονο στην αρχαιολογια,ενω στην αθηνα οι εξετασεις εχουν και ιστορια και αρχαια ελληνικα,αντικειμενα που δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα κ νομιζω σιγουρα θα με δυσκολεψουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Καλύτερα Γιάννενα. Καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση kirdou!!σκεφτηκα για κατατακτηριες τα γιαννενα γιατι μου αρεσε περισσοτερο το προγραμμα σπουδων και ειδα πως θα εξεταστω μονο στην αρχαιολογια,ενω στην αθηνα οι εξετασεις εχουν και ιστορια και αρχαια ελληνικα,αντικειμενα που δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα κ νομιζω σιγουρα θα με δυσκολεψουν...
Σωστό το σκεπτικό σου απλά μήπως θα ήταν καλύτερα να έχεις μια πιο άμεση επαφή με την σχολή για αυτό πρότεινα Αθήνα.Πάντως και στα Γιάννενα είναι καλό το τμήμα απο όσο ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
venividivici43946 και Kirdou σας ευχαριστω κ παλι για τις απαντησεις..!!η αληθεια ειναι οτι στην αρχη ειχα σκεφτει το τμημα της αθηνας,για να μπορω να παρακολουθω οσο μπορω..αλλα ειμαι σιγουρη πως με αρχαια και ιστορια δεν θα τα καταφερω στις εξετασεις και κυριως δεν εχω το κουραγιο να διαβασω αρχαια ελληνικα ...παντως ειναι ακατορθωτο να βγαλει κανεις τη σχολη χωρις παρακολουθηση εστω κ με χαμηλο μεσο ορο?κ επισης γνωριζει κανεις αν οι κατατακτηριες ειναι ιδιαιτερα δυσκολες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Για τις κατακτήριες στην Αθήνα ξέρω ότι με καλή προετοιμασία έχεις καλές πιθανότητες να μπείς.Τώρα για τα αρχαία είναι απαιτητικά αλλά αντιμετωπίζονται ενώ στην αρχαία ιστορία βάζει συγκεκριμένα πράγματα απο όσο ξέρω.Αν μπείς στο site www.filosofiki.eu υπάρχει αναλυτικό θέμα για τις κατατακτήριες στο τμήμα.Μπορείς να την βγάλεις χωρίς παρακολούθηση αλλά μια επαφή θα πρέπει να έχεις κατα την γνώμη πχ στα σεμινάρια-πτυχιακές κτλ που έχουν υποχρεωτικές παρακολουθήσεις εκτός άν δεν έχουν στα Γιάννενα κάτι αντίστοιχο .Καλή τύχη σε ότι επιλέξεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Για τις κατακτήριες στην Αθήνα ξέρω ότι με καλή προετοιμασία έχεις καλές πιθανότητες να μπείς.Τώρα για τα αρχαία είναι απαιτητικά αλλά αντιμετωπίζονται ενώ στην αρχαία ιστορία βάζει συγκεκριμένα πράγματα απο όσο ξέρω.Αν μπείς στο site www.filosofiki.eu υπάρχει αναλυτικό θέμα για τις κατατακτήριες στο τμήμα.Μπορείς να την βγάλεις χωρίς παρακολούθηση αλλά μια επαφή θα πρέπει να έχεις κατα την γνώμη πχ στα σεμινάρια-πτυχιακές κτλ που έχουν υποχρεωτικές παρακολουθήσεις εκτός άν δεν έχουν στα Γιάννενα κάτι αντίστοιχο .Καλή τύχη σε ότι επιλέξεις :)
εμ βεβαια τα αρχαια δεν ειναι ιστορια, γι αυτο ειναι απαιτητικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
εμ βεβαια τα αρχαια δεν ειναι ιστορια, γι αυτο ειναι απαιτητικα
Βάζουν ένα κάρο άχρηστα πράγματα πχ μέτρο,κριτικό υπόμνημα κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Βάζουν ένα κάρο άχρηστα πράγματα πχ μέτρο,κριτικό υπόμνημα κτλ
ενω οι αρχαιολογιες ειναι πανυ χρησιμες. Θα σκαβεις στην αυλη του σχολειου μηπως βρεις κανεναν αμφορεα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ce gia te

Νεοφερμένος

Η ce gia te αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σε αυτό το τμήμα επιλέγεις κατεύθυνση, είτε ιστορίας είτε αρχαιολογίας... Γίνεται αν τελειώσεις τη μια να κάνεις και την άλλη???
Πχ τελειώνει κανείς την ιστορική, μπορεί να κάνει μετά και την αρχαιολογική???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Πως ειναι σαν τμημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μιχαηλ1

Νεοφερμένος

Ο μιχαηλ1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
2η επιλογη μετα του απθ,σπουδαζει και ο αδερφος μου και μου ειναι οτι καλυτερο(και πολλες ωραιες υπαρξεις:P:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
ΕΙναι πολυ απαιτητικη αυτη η σχολη; Απο επαγγελματικη αποκατασταση για οποιον επιλεξει την κατευθυνση της ιστοριας υπαρχει τιποτα; Η προτιμουνται φιλολογοι;Τι γνωριζετε; Και κατι αλλο,στη σχολη την ιστορια πρεπει να την μαθαινεις παπαγαλια οπως στο σχολειο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
ΕΙναι πολυ απαιτητικη αυτη η σχολη; Απο επαγγελματικη αποκατασταση για οποιον επιλεξει την κατευθυνση της ιστοριας υπαρχει τιποτα; Η προτιμουνται φιλολογοι;Τι γνωριζετε; Και κατι αλλο,στη σχολη την ιστορια πρεπει να την μαθαινεις παπαγαλια οπως στο σχολειο; :P

Γεια σου :)
Εγω φιλολογικο απθ ειμαι αλλά απο ο,τι εχω ακουσει απο γνωστους μου στα γιαννενα θα προσπαθησω να σε διαφωτησω:)
Λοιπόν αρχικά ναι ,ειναι απαιτητική σχολή αλλα σε νορμαλ πλαισια.Κυριως οι μεγαλυτεροι καθηγητες θα σε δυσκολεψουν και μην περιμενεις να παιρνεις βαθμους αβερτα .
Νομιζω οτι δεδομενου οτι θα εχεις αρκετα φιλολογικα μαθηματα δεν εχεις να φοβασαι κατι ως προς την επαγγελματικη αποκατασταση.Επισης και τα δυο τμηματα θεωρουνται πολυ καλα (ιστορικο και φιλολογικο ιωαννιων ).Και κυριως ολα ειναι προσωπικη δουλεια και μοχθος ..εμενα η καθηγητρια μου στη γ ιστορικο απθ ειχε τελειωσει αλλα ειχε κανει πολυ δουλεια μονη της στα αρχαια και ηταν πολυ καλη για τη δουλεια που επρεπε να κανει.
Ομως γενικα οπως θα γνωριζεις η αποκατατασατση ειναι εξαιρετικα δυσκολη για ολες τις σχολες του 1 παιδιου και ιδιαιτερα για τους αποφοιτους φιλοσοσφικης.:(
Τελος τον τροπο διαβασματος θα τον μαθεις σταδιακα στη σχολη...θα εχεις συγγραματα 600 σελιδων δεν γινεται να τα μαθαινεις παπαγαλια:P:P
αλλα αυτα θα τα μαθεις :)
καλη σου σταδιοδρομια ο,τι και αν επιλεξεις στο τελος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
ΕΙναι πολυ απαιτητικη αυτη η σχολη; Απο επαγγελματικη αποκατασταση για οποιον επιλεξει την κατευθυνση της ιστοριας υπαρχει τιποτα; Η προτιμουνται φιλολογοι;Τι γνωριζετε; Και κατι αλλο,στη σχολη την ιστορια πρεπει να την μαθαινεις παπαγαλια οπως στο σχολειο; :P

To απαιτητιική είναι σχετικό. Ειναι απαιτητική με την εννοια οτι τα μαθηματα εχουν εναν μεγάλο όγκο ύλης. Εγώ είμαι Αθήνα αλλα και εχω μιλήσει και με φοιτητές των Ιωαννίνων και μου εχουν πέι οτι πανω κατω τα πράγματα είναι ιδια εκει. Τώρα απο επαγγελματική αποκατάσταση οι θέσεις είναι λίγες και για τους Ιστορικούς και για τους Φιλολόγους. Το αν θα προτιμήσουν τον εναν φοιτητή ή τον άλλον είναι και ζήτημα φροντιστηρίου - μαθητή. Μπορεί να χρειάζονται εναν φιλόλογο να καλυπτει ωρες στην Ιστορια και τα Αρχαια οπότε λογικό είναι να προσλάβουν καποιον απόφοιτο Ιστορίας. Υπάρχουν επίσης καποιες λίγες θέσεις σε μουσεια και αρχεία και καποιες ελαχιστες σε ερευνητικά κέντρα. Μπορείς επίσης με ενα προγραμμα δυο μηνών να γίνεις ξεναγός. Τελος φυσικά και δεν χρειάζεται η παπαγαλία, μάλιστα βαθμολογείται αρνητικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top