Προγραμματισμός σε Python

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Αυτό είναι το πρώτο thread που ανοίγω,άρα αν κάνω κάτι λάθος παρακαλώ διορθώστε το.

Είμαι καινούριος στον προγραμματισμό και μέσα απο το ischool μου προτειναν να ξεκινήσω με python.Έτσι και έκανα αφου έψαξα και πολλοι την προτειναν σε αρχαριους..

Εδώ λοιπόν θα γράφουμε για την Python απορίες,πληροφορίες κλπ :D

Να πω μόνο πως δεν γνωρίζω καλα καλά τα στοιχειώδη:P
άρα μην περιμενετε απαντήσεις απο μενα :P

Ξεκινάω με μια απορία μου,που εμπνευσθηκα και το θέμα.:P

Εδώ είναι ένας κώδικας.

num=raw_input("type a number : ")
if num > 0 :
print"NICE"
else:
print"NOT NICE"

Όταν πατάω αριθμούς >0 δεν θα πρεπε να λεει NICE και όταν πατάω
αριθμούς <0 να λεει NOT NICE?
έμενα και στις 2 περιπτώσεις μου λεει NICE.

Τι κάνω λάθος?


καλό μας python-chatting:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Αυτό είναι το πρώτο thread που ανοίγω,άρα αν κάνω κάτι λάθος παρακαλώ διορθώστε το.

Είμαι καινούριος στον προγραμματισμό και μέσα απο το ischool μου προτειναν να ξεκινήσω με python.Έτσι και έκανα αφου έψαξα και πολλοι την προτειναν σε αρχαριους..

Εδώ λοιπόν θα γράφουμε για την Python απορίες,πληροφορίες κλπ :D

Να πω μόνο πως δεν γνωρίζω καλα καλά τα στοιχειώδη:P
άρα μην περιμενετε απαντήσεις απο μενα :P

Ξεκινάω με μια απορία μου,που εμπνευσθηκα και το θέμα.:P

Εδώ είναι ένας κώδικας.

num=raw_input("type a number : ")
if num > 0 :
print"NICE"
else:
print"NOT NICE"

Όταν πατάω αριθμούς >0 δεν θα πρεπε να λεει NICE και όταν πατάω
αριθμούς <0 να λεει NOT NICE?
έμενα και στις 2 περιπτώσεις μου λεει NICE.

Τι κάνω λάθος?


καλό μας python-chatting:P
Τωρα μολις διαβαζα Python για την εξεταστικη :P
Λοιπον δοκιμασε ετσι:
num=input("type a number : ")
if num > 0 :
print"NICE"
else:
print"NOT NICE"
δηλαδη χωρις το raw(το οποιο χρησιμοποιειται για τα strings ...εδω δουλευεις με αριθμους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
[/spoiler]
Τωρα μολις διαβαζα Python για την εξεταστικη :P
Λοιπον δοκιμασε ετσι:
num=input("type a number : ")
if num > 0 :
print"NICE"
else:
print"NOT NICE"
δηλαδη χωρις το raw(το οποιο χρησιμοποιειται για τα strings ...εδω δουλευεις με αριθμους)

επειδη ρωτησα και στο ελληνικο φορουμ της python.
πηρα και εναν αλλο κωδικα...

num_str = raw_input("type a number : ")

num = int(num_str)

if num > 0 :
print "NICE"
else:
print "NOT NICE"

ο δικός σου ειναι πιο ευκολος :P

btw,ποιες γλωσσες διδασκεστε? σε ολα τα πανεπιστημια οι ιδιες ειναι?

ευχαριστω για την βοηθεια μαν:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Εμεις κανουμε Python και στο 2ο εξαμηνο C...οποιος επιλεξει τον τομεα υπολογιστων αργοτερα κανει και πολλα αλλα.Οι ηλεκτρολογοι του εμπ κανουν Pascal και C αντιστοιχα,για αλλα πανεπιστημια δε γνωριζω.Παντως ο πυθωνας ειναι πολυ καλος για αρχαριους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Εμεις κανουμε Python και στο 2ο εξαμηνο C...οποιος επιλεξει τον τομεα υπολογιστων αργοτερα κανει και πολλα αλλα.Οι ηλεκτρολογοι του εμπ κανουν Pascal και C αντιστοιχα,για αλλα πανεπιστημια δε γνωριζω.Παντως ο πυθωνας ειναι πολυ καλος για αρχαριους.

ναι και εγω αυτο εχω καταλαβει...οτι δεν ειναι τοσο δυσκολη γλώσσα...
σε αυτα τα βασικά που έχω μάθει τουλάχιστον :P

anyway,ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
γεια σας.θα ήθελα να μου πείτε πως γίνεται στην python μαζι με το πρόγραμμα να έχει απο πίσω μια εικόνα,εφ'οσον αυτό ειναι εφικτό.

πχ στο πρόγραμμα

Code:
 x=raw_input("what's your name? :")
print"nice name"+ x

αντί για το μαύρο που δείχνει,να έχει μια φωτογράφια...

κανείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
γεια σας.θα ήθελα να μου πείτε πως γίνεται στην python μαζι με το πρόγραμμα να έχει απο πίσω μια εικόνα,εφ'οσον αυτό ειναι εφικτό.

πχ στο πρόγραμμα

Code:
 x=raw_input("what's your name? :")
print"nice name"+ x

αντί για το μαύρο που δείχνει,να έχει μια φωτογράφια...

κανείς?

Δεν νομίζω ότι στην python μπορεις να προγραματίσεις GUI.Μόνο σε κονσόλα ή console-based περιβάλλον... οπότε εικόνα χλωμό το βλέπω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι στην python μπορεις να προγραματίσεις GUI.Μόνο σε κονσόλα ή console-based περιβάλλον... οπότε εικόνα χλωμό το βλέπω...

ααα οκ σε ευχαριστω...:/:

οταν θελω να φτιαξω ενα προγραμμα που να μετατρεπει τους βαθμους κελσιου σε κελβιν..

x=input("celsius :")

if x>0:
f=273+x
print f

if x==0:

print "K is -273"
if x<0:
k=273-x
print k



raw_input("enter to exit :")
αυτο γιατι ειναι λαθος? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Πρίν ψάξω στο διαδικτυο και μπλεχτώ :P..
Ας επιχειρήσω να ρωτήσω εδώ...
Πως μπορώ να προγραμματίσω εφαρμογές σε python για το android?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
να σε ρωτησω κατι αλλο που εχω περιεργια ;
Μαθαινεις C ++ ή Java ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
να σε ρωτησω κατι αλλο που εχω περιεργια ;
Μαθαινεις C ++ ή Java ;

Ξεκίνησα με python.. Στην β λυκειου .
Σύντομα την αντικατέστησα με C++ ...
και εδώ και 3-4 μέρες γύρισα στην εκμάθηση της python...

καθως ασχολιόμουν με C++ εχω ασχοληθεί παράλληλα και με java (αλλα την "βαρεθηκα" )
με html και λιγο php ...
Αλλά ξέρω( ? ) τα ΠΟΛΥ βασικά σε όλες..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ε για αυτό καλύτερα πιάσε μια και λιώστη..

δεν έχει νόημα να τις παίρνεις όλες παραμάζωμα

προτείνω python ή C
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Πρίν ψάξω στο διαδικτυο και μπλεχτώ :P..
Ας επιχειρήσω να ρωτήσω εδώ...
Πως μπορώ να προγραμματίσω εφαρμογές σε python για το android?

Στο youtube έχει ωραία πράγμα αλλα αν θες android καλύτερα να μάθεις Java πρώτα.

Συμφωνώ με τους απο πάνω, φτιάξε 4-5 προτζεκτάκια στην C πρώτα και μετά προχώρα σε άλλες γλώσσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Στο youtube έχει ωραία πράγμα αλλα αν θες android καλύτερα να μάθεις Java πρώτα.

Συμφωνώ με τους απο πάνω, φτιάξε 4-5 προτζεκτάκια στην C πρώτα και μετά προχώρα σε άλλες γλώσσες.
αμα δεν σιχαινόμουν την c...καλά θα ταν :p

ε για αυτό καλύτερα πιάσε μια και λιώστη..

δεν έχει νόημα να τις παίρνεις όλες παραμάζωμα

προτείνω python ή C
λεω να συνεχίσω ολο το καλοκαίρι την Python....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Γεια χαρά ξανά...
μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει πως δούλευουν οι πίνακες στην Python?
Αν δεν απατώμαι δεν υπάρχουν πίνακες...αλλά λίστες?

θα το καταλάβαινα καλύτερα αν κάποιος μου έκανε μια φυσαλίδα για να το δώ...:)
ευχαριστώ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Γεια χαρά ξανά...
μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει πως δούλευουν οι πίνακες στην Python?
Αν δεν απατώμαι δεν υπάρχουν πίνακες...αλλά λίστες?

θα το καταλάβαινα καλύτερα αν κάποιος μου έκανε μια φυσαλίδα για να το δώ...:)
ευχαριστώ πολύ :)

Δεν ασχολούμαι με Python , αλλά τι εννοείς να σου κάνουμε "φυσαλίδα" :P ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.


:P

το bubblesort λέει

η python δεν έχει πίνακες όπως τους ξέρεις στη C και τη C++ ναι, λίστες είναι ( περίπου ), αλλά λειτουργούν και σαν πίνακες. Όπως τους διαχειρίζεσαι στη C το κάνεις και στη python. ( με τη διαφορά ότι εδώ δεν έχει δείκτες ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.


:P

το bubblesort λέει

η python δεν έχει πίνακες όπως τους ξέρεις στη C και τη C++ ναι, λίστες είναι ( περίπου ), αλλά λειτουργούν και σαν πίνακες. Όπως τους διαχειρίζεσαι στη C το κάνεις και στη python. ( με τη διαφορά ότι εδώ δεν έχει δείκτες ).

εεε μήπως μπορείς να μου παράθεσεις ένα δείγμα? Πολύ θα βοηθούσες :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top