Σπουδές Ψυχολογίας

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Ρε παιδιά εγώ δεν ξέρω καλά αγγλικά οπότε δεν μπορώ να πάω στο deree το ΑMC θέλει αγγλικά;;;

Για να μπεις στο AMC τουλάχιστον που ξέρω θέλει να έχεις κάποιο πτυχίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K.Sweden

Νεοφερμένος

Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Τότε σε ποιο κολλέγιο μπορώ να πάω που να μαθαίνω εκεί μέσα τα αγγλικα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K.Sweden

Νεοφερμένος

Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Χρηστος ανέστη σε όλους να σας ρωτησω κατι ρε παιδια το City unity college of seattle ειναι καλό για ψυχολογία;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
nefeli
ποιο κολλέγιο τελίωσες?
Τελείωσα το Mediterranean. Για σπουδές Ψυχολογίας είναι πάρα πολύ καλό και το Deree, καθώς και το IST. Πριν επιλέξεις οποιοδήποτε κολέγιο, κάνε τρομερή έρευνα σχετικά με τις συνεργασίες τους. Είναι το βασικότερο απ' όλα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K.Sweden

Νεοφερμένος

Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Για μενα που δεν εχω τo lower ειναι πολύ δυσκολο να μπω στo deree!Eσυ ποιο θα μου προτεινες εξεταζω αυτη την περιπτωση σε ενδεχομενο που δεν μπω ψυχολογια στην Παντειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Για μενα που δεν εχω τo lower ειναι πολύ δυσκολο να μπω στo deree!Eσυ ποιο θα μου προτεινες εξεταζω αυτη την περιπτωση σε ενδεχομενο που δεν μπω ψυχολογια στην Παντειο
Από τη στιγμή που δεν εχεις το Lower θα σου έλεγα, πρώτα απ' όλα, να το ξεκινήσεις από Σεπτέμβρη και μάλιστα εντατικά. Τα αγγλικά είναι απαραίτητα στις σπουδές σου είτε φοιτήσεις σε κολέγιο, είτε όχι. Η εγκυρότερη βιβλιογραφία είναι αγγλική, καθώς επίσης και γερμανική/γαλλική. Αν δυστυχώς δεν εισαχθείς φέτος σε κάποιο ελληνικό τμήμα Ψυχολογίας μπορείς είτε να ξαναπροσπαθήσεις του χρόνου, είτε να κάνεις μία έρευνα στα υπάρχοντα κολέγια. Αν μιλούσες αγγλικά, θα σου έλεγα να φύγεις κατευθείαν εξωτερικό, αλλά δεν πειράζει. :D
Όσον αφορά την επιλογή κολεγίου, δε μπορώ να σε κατευθύνω σε κάποιο συγκεκριμένο, καθώς έχω φοιτήσει σε ένα από αυτά και δε γνωρίζω πληροφορίες για τα προγράμματα των άλλων κολεγίων. Θα πρότεινα για αρχή να περιμένεις τα αποτελέσματά σου και αν αυτα δεν είναι τα επιθυμητά, εφοδιάσου με υπομονή κα κλείσε ραντεβού με όλα τα κολέγια που έχουν τμήμα Ψυχολογίας. Τα περισσότερα, αν όχι όλα, έχουν ένα προπαρασκευαστικό έτος για όσουν δεν ομιλούν την αγγλική γλώσσα, στο οποίο κάνεις εντατικά μαθήματα όλο το χρόνο και προετοιμάζεσαι για τις εξετάσεις IELTS. Ρώτησε γι΄αυτή την επιλογή. :)
Σε αυτό που πήγαινα εγώ, εκτός του ότι είχε προπαρασκευαστικό έτος, το 1ο έτος του προγράμματος, καθώς και το 1ο εξάμηνο του 2ου έτους ήταν στα ελληνικά, συνεπώς προλάβαινες μέχρι τότε να τελειοποιήσεις τα αγγλικά σου. Ψάξε, όμως, όλα τα κολέγια και δες ποιο σε ικανοποιεί περισσότερο και σε συμφέρει οικονομικά.
Σημαντικό: σε όσα επισκεφτείς, φρόντισε να μάθεις για τις συνεργασίες τους, τους τίτλους σπουδών που προσφέρουν και τη δυνατότητα συνέχισης των σπουδών στο μητρικό πανεπιστήμιο.
Καλά αποτελέσματα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K.Sweden

Νεοφερμένος

Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για την εκτενής απάντηση σου.Εχω βρεί ενα κολλέγιο το City University of Seattle που εδρέυει στην Αθήνα έχω ακούσει πολύ καλά πράγματα και σε σχετικά καλή τιμή.Επίσης μου είπε ο υπευθυνος ότι τα τρια πρωτα χρόνια τα μαθηματα γίνονται στα ελληνικα και μεσα σε αυτα τα χρονια θα κανω αγγλικα και λογικα θα παρω το lower!και στο 4ο χρόνο μπαινω σε αγγλοφωνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K.Sweden

Νεοφερμένος

Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω μαζί σου CandyCloud καλό θα ήταν να μην ακούμε άτομα τα οποία καταδικάζουν τα κολλέγια και τα θεωρούν κατώτερα ίσα ίσα τα Κολλέγια τα αμερικάνια που εδρέυουν στην Ελλάδα και εχουν μια αξιοπιστη συνεργασία με ξένα πανεπιστήμια πίστεψε με ειναι καλύτερα απο τα Δημόσια Ελληνικά πανεπιστήμια.Ως προς την αναγνωριση τώρα οι φοιτητές των κολλέγιων με τους φοιτητες του Παντειου για παραδειγμα εχουν τα ιδια ακριβως επαγγελματικα προσοντα και θεωρούνται ισάξιοι.Αυτο το επιβεβαιωνει και το μνημόνιο που ψηφίστηκε στην βουωλή τα τελευταία χρόνια και λύνει τα προβλήματα χιλιάδων φοιτητητών!Όποιος δεν με πιστευει παρακαλώ να διαβάσει το παρακάτω παράθεμα χωρίς να διαστρεβλοσει το περιεχόμενο του:1)Υπενθυμίζεται ακόμη ότι με το μνημόνιο 3, με το οποίο συμπληρώθηκε ο νόμος περί κολεγίων, ορίζεται ότι οι απόφοιτοι των κολεγίων στην Ελλάδα θα μπορούν να διεκδικούν θέσεις πτυχιούχων ανώτατης σχολής στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα. Συγχρόνως, θα μπορούν να διεκδικήσουν σχετική προαγωγή ή μισθολογική αναβάθμιση, θα μπορούν να μετέχουν σε προγράμματα του ΟΑΕΔ ή άλλων Οργανισμών και θα έχουν όλα τα εργασιακά δικαιώματα που έχουν οι απόφοιτοι των ελληνικών πανεπιστημίων.
Στο άρθρο 7 τονίζεται ότι «τα κολέγια είναι πάροχοι υπηρεσιών μη τυπικής μεταλυκειακής εκπαίδευσης και κατάρτισης, που παρέχουν κατ’ αποκλειστικότητα σπουδές βάσει συμφωνιών πιστοποίησης (validation) και δικαιόχρησης (franchising) με ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της αλλοδαπής, αναγνωρισμένα από τις αρμόδιες αρχές στη χώρα που εδρεύουν, οι οποίες οδηγούν σε πρώτο πτυχίο (bachelor) τουλάχιστον τριετούς διάρκειας σπουδών και φοίτησης ή μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για την εκτενής απάντηση σου.Εχω βρεί ενα κολλέγιο το City University of Seattle που εδρέυει στην Αθήνα έχω ακούσει πολύ καλά πράγματα και σε σχετικά καλή τιμή.Επίσης μου είπε ο υπευθυνος ότι τα τρια πρωτα χρόνια τα μαθηματα γίνονται στα ελληνικα και μεσα σε αυτα τα χρονια θα κανω αγγλικα και λογικα θα παρω το lower!και στο 4ο χρόνο μπαινω σε αγγλοφωνο!
Πολύ ωραία τότε! :) Αφού έμεινες ικανοποιημένος εσύ, τότε πολύ ωραία. Θα έχεις και το χρόνο να τελειοποιήσεις τα αγγλικά σου, που είναι απαραίτητα. :thumbsup:

Θα συμφωνήσω μαζί σου CandyCloud καλό θα ήταν να μην ακούμε άτομα τα οποία καταδικάζουν τα κολλέγια και τα θεωρούν κατώτερα ίσα ίσα τα Κολλέγια τα αμερικάνια που εδρέυουν στην Ελλάδα και εχουν μια αξιοπιστη συνεργασία με ξένα πανεπιστήμια πίστεψε με ειναι καλύτερα απο τα Δημόσια Ελληνικά πανεπιστήμια.
Γενικά, θα ήταν καλό ο καθένας από μας να βασίζεται στην κρίση του. Πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν φοιτητές/απόφοιτοι και ελληνικών και ξένων πανεπιστημίων και ιδιωτικών κολεγίων, που θα κατακρίνουν το επίπεδο των αποφοίτων και θα θεωρούν ανεπαρκές το πρόγραμμα σπουδών της άλλης πλευράς. Το θέμα είναι ο καθένας από μας να κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί, ό,τι κι όπου κι αν σπουδάζει, να αγαπάει το αντικείμενο σπουδών του και να προσπαθεί συνεχώς να εξελίσσεται σε προσωπικό και ακαδημαϊκό επίπεδο. :D Λογομαχίες τύπου "Ποιος την έχει μεγαλύτερη τη γνώση", δε ωφελούν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Παίδες καλησπέρα σταματήστε να τρώγεστε για τα κολέγια και τα ελληνικά αει κατά την άποψη μου τα ελληνικά αει σχετικά είναι καλύερα απο τα ιεκ και τετοια αλλα αυτο δεν σημαίνει οτι και τα κολλέγια δεν ειναι καλα υπάρχουν καποια μαπα βεβαια αλλά όχι όλα.Για παράδειγμα εγώ φέτος τελείωσα το 4 ετος ψυχολογιας σε ενά κολλέγιο είχε καλό πρόγραμμα σπουδών δεν μπορώ να πω αλλά νομίζω δεν ξέρω από ότι έχω ακούσει από φίλους μου το τμήμα του εκπα είναι πολύ καλό.Στέκοντας σε αυτό εγώ που είμαι απόφοιτος του κολλεγίου μπορώ να κάνω το μεταπτυχιακό μου στο πάντειο η στο εκπα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Παίδες καλησπέρα σταματήστε να τρώγεστε για τα κολέγια και τα ελληνικά αει κατά την άποψη μου τα ελληνικά αει σχετικά είναι καλύερα απο τα ιεκ και τετοια αλλα αυτο δεν σημαίνει οτι και τα κολλέγια δεν ειναι καλα υπάρχουν καποια μαπα βεβαια αλλά όχι όλα.Για παράδειγμα εγώ φέτος τελείωσα το 4 ετος ψυχολογιας σε ενά κολλέγιο είχε καλό πρόγραμμα σπουδών δεν μπορώ να πω αλλά νομίζω δεν ξέρω από ότι έχω ακούσει από φίλους μου το τμήμα του εκπα είναι πολύ καλό.Στέκοντας σε αυτό εγώ που είμαι απόφοιτος του κολλεγίου μπορώ να κάνω το μεταπτυχιακό μου στο πάντειο η στο εκπα??
Δυστυχώς όχι, δε μπορείς. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
τεκμηριωση;
Όπως έχουν τα πράγματα για την ώρα, τα ελληνικά πανεπιστήμια δε δέχονται πτυχιούχους κολεγίων. Αρκεί κανείς να κοιτάξει τα κριτήρια εισαγωγής στα εκάστοτε μεταπτυχιακά ή να κάνει ένα τηλέφωνο στη γραμματεία του τμήματος, που τον ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Όπως έχουν τα πράγματα για την ώρα, τα ελληνικά πανεπιστήμια δε δέχονται πτυχιούχους κολεγίων. Αρκεί κανείς να κοιτάξει τα κριτήρια εισαγωγής στα εκάστοτε μεταπτυχιακά ή να κάνει ένα τηλέφωνο στη γραμματεία του τμήματος, που τον ενδιαφέρει.

Και ομως, καποιος σε αυτο ή σε ενα αλλο τοπικ ανεφερε ότι κανει ο ξαδερφος του αν θυμαμαι καλα, μεταπτυχιακο στο ΕΚΠΑ.
Στα κριτηρια εισαγωγης ζητανε πτυχιο ισοτιμο απο ΔΟΑΤΑΠ, πραγμα που συμβαινει και με τα κολλεγια, καθως παιρνεις την ισοτιμια απο το μητρικο πανεπιστημιο. Ισως δεν γινεται πριν παρεις την ισοτιμια, αλλα μετα δεν υπαρχει λογος να μη σε δεχτουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Και ομως, καποιος σε αυτο ή σε ενα αλλο τοπικ ανεφερε ότι κανει ο ξαδερφος του αν θυμαμαι καλα, μεταπτυχιακο στο ΕΚΠΑ.
Στα κριτηρια εισαγωγης ζητανε πτυχιο ισοτιμο απο ΔΟΑΤΑΠ, πραγμα που συμβαινει και με τα κολλεγια, καθως παιρνεις την ισοτιμια απο το μητρικο πανεπιστημιο. Ισως δεν γινεται πριν παρεις την ισοτιμια, αλλα μετα δεν υπαρχει λογος να μη σε δεχτουν.
Δε διαφωνούμε κάπου. Το πρόβλημα είναι ότι ο ΔΟΑΤΑΠ, προς το παρόν, δεν αναλαμβάνει ν' αναγνωρίσει τα πτυχία των κολεγίων ως ισότιμα με αυτά των μητρικών πανεπιστημίων. Με το νέο νόμο, όμως, το πιο πιθανό είναι ότι το εμπόδιο αυτό δε θα υπάρχει. Για την ώρα, πάντως, όποιος ενδιαφέρεται για μεταπτυχιακό σε ελληνικό πανεπιστήμιο όντας κάτοχος πτυχίου από κολέγιο, δε γίνεται δεκτός. Έχω επικοινωνήσει με τη γραμματεία του τμήματος Ψυχολογίας Ρεθύμνου και το έχουν επιβεβαιώσει. Λογικά, όμως, εν καιρώ, δε θα υπάρχει πρόβλημα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δε διαφωνούμε κάπου. Το πρόβλημα είναι ότι ο ΔΟΑΤΑΠ, προς το παρόν, δεν αναλαμβάνει ν' αναγνωρίσει τα πτυχία των κολεγίων ως ισότιμα με αυτά των μητρικών πανεπιστημίων. Με το νέο νόμο, όμως, το πιο πιθανό είναι ότι το εμπόδιο αυτό δε θα υπάρχει. Για την ώρα, πάντως, όποιος ενδιαφέρεται για μεταπτυχιακό σε ελληνικό πανεπιστήμιο όντας κάτοχος πτυχίου από κολέγιο, δε γίνεται δεκτός. Έχω επικοινωνήσει με τη γραμματεία του τμήματος Ψυχολογίας Ρεθύμνου και το έχουν επιβεβαιώσει. Λογικά, όμως, εν καιρώ, δε θα υπάρχει πρόβλημα. :/:

Μα υπαρχει αναγνωριση, εφ'οσον υπαρχει πιστοποιηση απο το NARIC οτι το πτυχιο του κολλεγιου ειναι ισοτιμο με το αντιστοιχο του πανεπιστημιου στην Βρετανια. Ο νεος νομος υπαρχει, ισως απλα οι γραμματειες να μην ειναι ενημερωμενες ακομα.
https://www.amc.edu.gr/metropolitancollege/recognize-degrees.html
https://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=categories&id=589&Itemid=318

Απο τη στιγμη που το πτυχιο αναγνωριζεται ως ισοτιμο με ελληνικο, δεν υπαρχει κανενας λογος να μην υπαρχει και ακαδημαϊκη αναγνωριση, ισως προς το παρον, εξαρταται απο τη διαθεση του καθε πανεπιστημιου (λανθασμενα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Μα υπαρχει αναγνωριση, εφ'οσον υπαρχει πιστοποιηση απο το NARIC οτι το πτυχιο του κολλεγιου ειναι ισοτιμο με το αντιστοιχο του πανεπιστημιου στην Βρετανια. Ο νεος νομος υπαρχει, ισως απλα οι γραμματειες να μην ειναι ενημερωμενες ακομα.
https://www.amc.edu.gr/metropolitancollege/recognize-degrees.html
https://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=categories&id=589&Itemid=318

Απο τη στιγμη που το πτυχιο αναγνωριζεται ως ισοτιμο με ελληνικο, δεν υπαρχει κανενας λογος να μην υπαρχει και ακαδημαϊκη αναγνωριση, ισως προς το παρον, εξαρταται απο τη διαθεση του καθε πανεπιστημιου (λανθασμενα).
Το όλο ζήτημα αφορά εξ ολοκλήρου το αρμόδιο Υπουργείο κι όχι το εκάστοτε πανεπιστήμιο. Τα πανεπιστήμια δεν αποφασίζουν από μόνα τους. Όταν θα λάβουν εντολή από τους αρμόδιους φορείς, τότε θ' αλλάξουν και τα κριτήρια εισαγωγής στα προγράμματά τους. Μέχρι τότε... υπομονή. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summertime1996

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η summertime1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Καλησπερα!!! Θα παω 3η λυκειου και σκεφτομαι να δηλωσω ως 1η επιλογη την ψυχολογια Αθηνας (το ΦΠΨ)!! Βγαζω αρκετα καλους βαθμους και πιστευω οτι μπορω να πιασω τα μορια!!Αυτο που ηθελα να ζητησω ειναι: θα μπορουσε καποιους να μου πει ποια ειναι τα μαθηματα στο ΦΠΨ και ποια στο Παντειο? γιατι σε καθε σελιδα που ψαχνω βρισκω διαφορετικα μαθηματα για το Καποδιστριακο..... Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Από τη στιγμή που δεν εχεις το Lower θα σου έλεγα, πρώτα απ' όλα, να το ξεκινήσεις από Σεπτέμβρη και μάλιστα εντατικά. Τα αγγλικά είναι απαραίτητα στις σπουδές σου είτε φοιτήσεις σε κολέγιο, είτε όχι. Η εγκυρότερη βιβλιογραφία είναι αγγλική, καθώς επίσης και γερμανική/γαλλική. Αν δυστυχώς δεν εισαχθείς φέτος σε κάποιο ελληνικό τμήμα Ψυχολογίας μπορείς είτε να ξαναπροσπαθήσεις του χρόνου, είτε να κάνεις μία έρευνα στα υπάρχοντα κολέγια. Αν μιλούσες αγγλικά, θα σου έλεγα να φύγεις κατευθείαν εξωτερικό, αλλά δεν πειράζει. :D
Όσον αφορά την επιλογή κολεγίου, δε μπορώ να σε κατευθύνω σε κάποιο συγκεκριμένο, καθώς έχω φοιτήσει σε ένα από αυτά και δε γνωρίζω πληροφορίες για τα προγράμματα των άλλων κολεγίων. Θα πρότεινα για αρχή να περιμένεις τα αποτελέσματά σου και αν αυτα δεν είναι τα επιθυμητά, εφοδιάσου με υπομονή κα κλείσε ραντεβού με όλα τα κολέγια που έχουν τμήμα Ψυχολογίας. Τα περισσότερα, αν όχι όλα, έχουν ένα προπαρασκευαστικό έτος για όσουν δεν ομιλούν την αγγλική γλώσσα, στο οποίο κάνεις εντατικά μαθήματα όλο το χρόνο και προετοιμάζεσαι για τις εξετάσεις IELTS. Ρώτησε γι΄αυτή την επιλογή. :)
Σε αυτό που πήγαινα εγώ, εκτός του ότι είχε προπαρασκευαστικό έτος, το 1ο έτος του προγράμματος, καθώς και το 1ο εξάμηνο του 2ου έτους ήταν στα ελληνικά, συνεπώς προλάβαινες μέχρι τότε να τελειοποιήσεις τα αγγλικά σου. Ψάξε, όμως, όλα τα κολέγια και δες ποιο σε ικανοποιεί περισσότερο και σε συμφέρει οικονομικά.
Σημαντικό: σε όσα επισκεφτείς, φρόντισε να μάθεις για τις συνεργασίες τους, τους τίτλους σπουδών που προσφέρουν και τη δυνατότητα συνέχισης των σπουδών στο μητρικό πανεπιστήμιο.
Καλά αποτελέσματα! :D

Νεφέλη Καλησπέρα επειδή με ενδιαφέρει το Meditteranean College πιστεύεις ότι είναι καλό;το πτυχίο που δίνει είναι ισχυρό;Πες μου σε παρακαλώ τις εντυπώσις σου γιατί με ενδιαφέρει το θεμα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Καλησπερα!!! Θα παω 3η λυκειου και σκεφτομαι να δηλωσω ως 1η επιλογη την ψυχολογια Αθηνας (το ΦΠΨ)!! Βγαζω αρκετα καλους βαθμους και πιστευω οτι μπορω να πιασω τα μορια!!Αυτο που ηθελα να ζητησω ειναι: θα μπορουσε καποιους να μου πει ποια ειναι τα μαθηματα στο ΦΠΨ και ποια στο Παντειο? γιατι σε καθε σελιδα που ψαχνω βρισκω διαφορετικα μαθηματα για το Καποδιστριακο..... Ευχαριστω!

Το ΦΠΨ ειναι τμημα Φιλοσοφιας Παιδαγωγικων και Ψυχολογιας στο EKΠΑ!!Το πτυχιο απο κει ειναι ισοτιμο με πτυχιο ΦΙΛΟΛΟΓΟΥ και δεν υπαρχει πιστοποιηση σε αλλο τομεα απλα εχει πολλα παιδαγωγικα μαθηματα!Εσενα σε ενδιαφερει η καθαρα Ψυχολογια στο ΕΚΠΑ ή Ψυχολογια στο Παντειο!! Τονιζω,αλλο Ψυχολογια στο ΕΚΠΑ αλλο ΦΠΨ!!Το ΦΠΨ ειναι για ΦΙΛΟΛΟΓΟ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top