Διαγωνισμοί ΕΜΕ 2011-2012

demetr

Νεοφερμένος

Ο demetr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
παιδια καλημερα!!!επειδη δεν ειδα σε καποια σελιδα το θεμα σας και ενδιαφερομαι.μπορει καποιος να μου πει ποτε περιπου θα βγουνε τα αποτελεσματα του 72ου μαθηματικου διαγωνισμου ο Θαλης γιατι ενδιαφερομαι?ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
παιδια καλημερα!!!επειδη δεν ειδα σε καποια σελιδα το θεμα σας και ενδιαφερομαι.μπορει καποιος να μου πει ποτε περιπου θα βγουνε τα αποτελεσματα του 72ου μαθηματικου διαγωνισμου ο Θαλης γιατι ενδιαφερομαι?ευχαριστω εκ των προτερων!
Συνήθως 8-10 μέρες πριν τον Ευκλείδη, οπότε μάλλον όχι νωρίτερα από τις 10/1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demetr

Νεοφερμένος

Ο demetr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ φιλε μου:)...αν και φιλοδοξουσα στις 20 με 25 μερες πριν που ειχα ακουσει απο ενα αλλο παιδι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
τι τάξη είσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demetr

Νεοφερμένος

Ο demetr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
ειμαι Α' λυκειου και στα φετινα θεματα κατορθωσα να λυσω τα δυο σωστα το ενα πιστευω λαθος ενω στην γεωμετρια δεν ειμαι και τοσο σιγουρος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Από το Θαλή περνάς με 2 σωστά. Εγώ πάλι Γ Γυμνασίου μου φανήκαν δύσκολα και δε νομίζω πως πέρασα :/: της Α λυκείου άκουσα ηταν εύκολα.
Πέρσυ ηταν εύκολα στη Β γυμνασίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demetr

Νεοφερμένος

Ο demetr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
εσυ τασο τι ταξη εισαι?

https://www.hms.gr/sites/default/files/subsites/competitions/2011/THALIS_19112011.pdf
αυτα ειναι τα φετινα θεματα και οι λυσεις..στην Α λυκειου βρηκα στο πρωτο χ=5 η χ=10..στο δευτερο βρηκα χ τετραγωνο..στο τριτο τα εκανα λιγο μανταρα και στην γεωμετρια το απεδειξα αλλα πηρα κατι ως δεδομενο που δεν ξερω εαν μου το ποιασουν σωστο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
αμα δεις λέει οτι ειμαι Γ Γυμνασίου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demetr

Νεοφερμένος

Ο demetr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
αμα δεις λέει οτι ειμαι Γ Γυμνασίου :P

χαχαχ.δεν το ειχα προσεξει!

παιδια οπως ειπε και ο τασος παραπανω λενε οτι στον Θαλη και στον Ευκλειδη με 2 θεματα σωστα περνας...μακαρια να ειναι αληθεια!!!εαν εχετε κανενα θεμα να προτεινετε για τον ευκλειδη η εαν μαθετε τιποτα για τα αποτελεσματα παρακαλω γραψτε το λιγο εδω να μαθουμε και εμεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Έλα ρε, της τρίτης τα θέματα ήταν πανεύκολα, (τα 1 και 2 δλδ, ούτε 20 λεπτά δεν μου πήραν).
Το τρίτο αν και εύκολο, δεν το κατανόησα εκείνη τη στιγμή (είμαι άχρηστος) και δεν το έγραψα καν, και στο 4ο, που ήταν επίσης εύκολο, έγραψα τα πρώτα δύο ερωτήματα (3 ή 4 ήταν).
Το τελευταίο ερώτημα του 4ου θέματος ήταν σίγουρα το πιο δύσκολο, αλλά δεν έχω τα θέματα εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
κοιτα καπου ειχε για συναρτησεις κι εγω συναρτησεις δε χωνευω!
γενικα εμενα μου φανηκε δυσκολο εκτος απο το 1ο θεμα :P

νταξει δεν πειραζει και του χρονου μπορουμε :P

να παιρνετε τον Ευκλειδη guys
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demetr

Νεοφερμένος

Ο demetr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Έλα ρε, της τρίτης τα θέματα ήταν πανεύκολα, (τα 1 και 2 δλδ, ούτε 20 λεπτά δεν μου πήραν).
Το τρίτο αν και εύκολο, δεν το κατανόησα εκείνη τη στιγμή (είμαι άχρηστος) και δεν το έγραψα καν, και στο 4ο, που ήταν επίσης εύκολο, έγραψα τα πρώτα δύο ερωτήματα (3 ή 4 ήταν).
Το τελευταίο ερώτημα του 4ου θέματος ήταν σίγουρα το πιο δύσκολο, αλλά δεν έχω τα θέματα εδώ.

για την τριτη λυκειου αναφερεσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
για την τριτη λυκειου αναφερεσαι?

Όχι ρε, γυμνασίου, είσαι καλά;
Στο Λύκειο πετσοκόβουνε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demetr

Νεοφερμένος

Ο demetr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
παλι δεν προσεξα το μαθητης γ γυμνασιου που γραφει!:redface:....για την Γ γυμνασιου τα 2 πρωτα νομιζω οτι με αρκετη προσπαθεια και ορθες πραξεις λυνοτανε..το 3ο οντως αρκετα δυσκολο ενω στο 4ο οποιος ειχε κανει προετοιμασια λυνοντας τα θεματα που ειχα εγω το 2010 ειναι σχεδον ιδιο με το 4ο του 2010 απλα με μικρη διαφορα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Τα πρώτα δύο ήταν ο ορισμός του μπακάλικου.
Απ' ό,τι θυμάμαι δεν είχαν καν κάποιον άγνωστο, ήταν ξερές πράξεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ τρίτη λυκείου μόνο το πρώτο θέμα έλυσα... Το 3ο δεν ξέρω αν το έχουμε καν διδαχθεί ποτέ ενώ το 4ο χωρίς γεωμετρικά σχήματα που δεν είχα έβγαινε δύσκολα. Το 2ο δεν μπόρεσα να το λύσω αν και είχα πιάσει την φιλοσοφία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ τρίτη λυκείου μόνο το πρώτο θέμα έλυσα... Το 3ο δεν ξέρω αν το έχουμε καν διδαχθεί ποτέ ενώ το 4ο χωρίς γεωμετρικά σχήματα που δεν είχα έβγαινε δύσκολα. Το 2ο δεν μπόρεσα να το λύσω αν και είχα πιάσει την φιλοσοφία του.

Μια απ' τα ίδια και γω. Έλυσα το πρώτο, σχεδόν έλυσα το 2ο, έλυσα το μισό του μισού του 3ου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demetr

Νεοφερμένος

Ο demetr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Μια απ' τα ίδια και γω. Έλυσα το πρώτο, σχεδόν έλυσα το 2ο, έλυσα το μισό του μισού του 3ου.

στην μαθηματικη εταιρεια νομιζω οτι για να περασεις ασχετα με το αν τα εχεις σωστα η λαθος πρεπει να τα γραφεις ολα..ετσι φενεται οτι εχεις καποια ιδεα και για αυτα ασχετα με το αν τα εκανες λαθος!οσο για τα γεωμετρικα σχηματα...και εγω ξεχασα να παρω τον διαβητη και κατεληξα με ενα 50λεπτο να κανω κυκλο :redface: μεχρι να παρω ευτυχως απο ενα παιδι!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
στην μαθηματικη εταιρεια νομιζω οτι για να περασεις ασχετα με το αν τα εχεις σωστα η λαθος πρεπει να τα γραφεις ολα..ετσι φενεται οτι εχεις καποια ιδεα και για αυτα ασχετα με το αν τα εκανες λαθος!οσο για τα γεωμετρικα σχηματα...και εγω ξεχασα να παρω τον διαβητη και κατεληξα με ενα 50λεπτο να κανω κυκλο :redface: μεχρι να παρω ευτυχως απο ενα παιδι!:D
Η βαθμολογία στους διαγωνισμούς γίνεται όπως γίνεται σε κάθε εξέταση μαθηματικών. Η λύση που δίνει η Μαθηματική Εταιρεία σε κάθε θέμα έχει βήματα, τα οποία βαθμολογούνται (π.χ. μέχρι εδώ 2 μονάδες, μέχρι εκεί 3 μονάδες, όλο το θέμα 5 μονάδες). Πολλές φορές οι οδηγίες βαθμολογίας δημοσιεύονται (συνήθως στο mathematica από κάποιο βαθμολογητή). Διαφορετικές λύσεις αναλύονται επίσης σε βήματα και βαθμολογούνται ανάλογα (εδώ βέβαια υπάρχει κάποια ασάφεια). Αν η βάση για να προκριθείς είναι το 10 (συνήθως στο Θαλή και στον Ευκλείδη), αρκεί να συγκεντρώσεις το 10 με οποιονδήποτε τρόπο. Δηλαδή μπορεί να περάσεις χωρίς να λύσεις κανένα θέμα πλήρως. Κάθε καλή σκέψη μπορεί να μετρήσει. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι αν γράψεις για όλα τα θέματα διάφορες βλακείες θα περάσεις. Θα μετρήσουν τα σωστά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demetr

Νεοφερμένος

Ο demetr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Η βαθμολογία στους διαγωνισμούς γίνεται όπως γίνεται σε κάθε εξέταση μαθηματικών. Η λύση που δίνει η Μαθηματική Εταιρεία σε κάθε θέμα έχει βήματα, τα οποία βαθμολογούνται (π.χ. μέχρι εδώ 2 μονάδες, μέχρι εκεί 3 μονάδες, όλο το θέμα 5 μονάδες). Πολλές φορές οι οδηγίες βαθμολογίας δημοσιεύονται (συνήθως στο mathematica από κάποιο βαθμολογητή). Διαφορετικές λύσεις αναλύονται επίσης σε βήματα και βαθμολογούνται ανάλογα (εδώ βέβαια υπάρχει κάποια ασάφεια). Αν η βάση για να προκριθείς είναι το 10 (συνήθως στο Θαλή και στον Ευκλείδη), αρκεί να συγκεντρώσεις το 10 με οποιονδήποτε τρόπο. Δηλαδή μπορεί να περάσεις χωρίς να λύσεις κανένα θέμα πλήρως. Κάθε καλή σκέψη μπορεί να μετρήσει. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι αν γράψεις για όλα τα θέματα διάφορες βλακείες θα περάσεις. Θα μετρήσουν τα σωστά πράγματα.

φιλε σαφως και εχεις δικιο και ευχαριστω για τις πληροφοριες σου που ητανε αρκετα ενδιαφεροντες...αυτο που εννοοουσα πριν ητανε οτι καποιος ειναι προτιμοτερο να λυσει μια ασκηση ακομη και αν κανει λαθος ενα προσημο η μια πραξη απο την παρα να την αφησει τελειως επειδη με την πρωτη ματια του μοιαζει δυσκολη...παντως ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες βαθμολογησης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top