Γιατί τα κορίτσια ειναι πιο ρομαντικά απο τα αγόρια;

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Απο οσα εχω παρατηρισει στο σχολικο,και οχι μονο ,περιβαλλον θεωρω οτι το ποσοστο των ρομαντικων αγοριων ειναι πολυ πολυ μικροτερο απο αυτο των κοριτσιων...
Κατα τη γνωμη μου τα κοριτσια δενονται με καποιον ψυχικα ενω η πλειονοτητα του ανδρικου φυλου επιζητα κυριως τη σεξουλικη ικανοποιηση ....Εσας ποια ειναι η γνωμη σας;;;

edit: το θεμα προεκυψε απο τη συζητιση που ειχα με κατι παιδια της ιστοσελιδας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άλλο Φρούτο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σήψη,κατάντια,παρακμή. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Πως γίνεται να καταλάβεις από το σχολικό σου περιβάλλον εάν κάποιος είναι ρομαντικός ή όχι;
Δεν πιστεύω ότι ισχύει,ίσως έχει επικρατήσει αυτή η άποψη γιατί τα κορίτσια είστε πιο ευαίσθητα(ίσως)..Πάντως πιο ρομαντικές,όχι,διαφωνώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ουτε καν που ισχυει αυτο που λες! ακομα και εαν τους εχεις πιασει ολους και τους εχεις ρωτησει πρωτον επειδη εισαι 3η γυμνασιου πιθανων τα αγορια να ντρεπονται να παραδεχτουν οτι ειναι ρομαντικοι γιατι στο μυαλο τους υπαρχει οτι ρομαντικος=γκει , δευτερον πολλα παιδια δεν εχουν κανει ακομα καμια σχεση και δεν ξερουν, φανταζονται οτι.... και τριτον ακομα και εαν ειχαν κανει ολοι σχεση, και ακομα και εαν τους ρωταγες και σου λεγανε 100% αληθεια, θα επρεπε να τους δεις εσυ μεσα σε μια σχεση για να κρινεις κατα ποσο ρομαντικοι ειναι, γιατι ο καθενας μπορει να εχει διαφορετικα την εννοια ρομαντισμος μεσα του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Δεν ισχυει με την καμια κατι τετοιο. Ειναι λαθος για μενα να γενικοποιουμε ! Ασε που τριτη Γυμνασιου δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να βγαλει σοβαρα συμπερασματα οσο και αντικειμενικος και να ειναι και μερικοι απο τους λογους ειναι οι παραπανω που ειπανε τα παιδια. . .
Αποψη μου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Εμείς απλά το δείχνουμε περισσότερο. Τα αγόρια ίσως είναι και πιο ρομαντικά αλλά δεν το δείχνουν τόσο εύκολα. Και όχι σε όλες..
Στην ηλικία που είσαι, δεν είναι ακόμα αισθητή η παρουσία του ρομαντισμου, ειδικά στο αντίθετο φύλο. Και το θεωρώ αδύνατο να το καταλάβεις από το σχολικο περιβάλλον αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Νομίζω πως είμαστε σχετικά πιο ευαίσθητες από τα αρσενικά, αλλά όχι πιο ρομαντικές. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Εμ, εγώ πιστεύω οτι οι ρομαντικοί άνθρωποι εκλείπουν σιγά σιγά, στο όνομα της πρόσκαιρης ηδονής.
Άντρες-Γυναίκες.
Τώρα, τα κοριτσάκια, εννοείται πως είναι ρομαντικά, εφόσον μεγαλώνουν με μια ροζ (με την αθώα έννοια) εικόνα της πραγματικότητας,
που τους συνοδεύει μέχρι να ενηλικιωθούν, αλλά σταδιακά κι αυτή ξεθωρίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Εμ, εγώ πιστεύω οτι οι ρομαντικοί άνθρωποι εκλείπουν σιγά σιγά, στο όνομα της πρόσκαιρης ηδονής.
Άντρες-Γυναίκες.
Τώρα, τα κοριτσάκια, εννοείται πως είναι ρομαντικά, εφόσον μεγαλώνουν με μια ροζ (με την αθώα έννοια) εικόνα της πραγματικότητας,
που τους συνοδεύει μέχρι να ενηλικιωθούν, αλλά σταδιακά κι αυτή ξεθωρίζει.
Σιγά μην ζούνε και μέσα σε τσιχλόφουσκα μπαμπαλού.
Θα απαντούσα αλλά έχω διάβασμα.
Χαίρετε

Υγ. Άμα ψάξω στο ίντερνετ και βρω ότι βάσει ερευνών τα αρσενικά είναι πιο ρομαντικά των θηλυκών θα αυτοπυρποληθώ.
Χαίρετε πάλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εμ, εγώ πιστεύω οτι οι ρομαντικοί άνθρωποι εκλείπουν σιγά σιγά, στο όνομα της πρόσκαιρης ηδονής.
Άντρες-Γυναίκες.
Όχι απαραίτητα. Εκλείπουν επίσης γιατί διαπιστώνουν ότι μάλλον περιττεύουν σε αυτήν την εποχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Σιγά μην ζούνε και μέσα σε τσιχλόφουσκα μπαμπαλού.
Θα απαντούσα αλλά έχω διάβασμα.
Χαίρετε

Υγ. Άμα ψάξω στο ίντερνετ και βρω ότι βάσει ερευνών τα αρσενικά είναι πιο ρομαντικά των θηλυκών θα αυτοπυρποληθώ.
Χαίρετε πάλι
Έχεις καιρό να μπεις σε παιδικό-προεφηβικό δωμάτιο κοριτσιού ε; Γιατί εγώ γι αυτή την περίοδο μιλάω:P.
Κάτι μένει πάντα στο χαρακτήρα μιας γυναίκας από αυτήν την περίοδο, λογικό δεν είναι; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Βάσει ερευνών που έχουν γίνει έχει διαπιστωθεί ότι στα κορίτσια υπάρχει εντονότερη εγκεφαλική δραστηριότητα στο συναισθηματικό τμήμα του εγκεφάλου σε σχέση με τα αγόρια στα οποία υπάρχει εντονότερη εγκεφαλική δραστηριότητα στο λογικό κομμάτι του εγκεφάλου. Γι αυτό τα κορίτσια είναι πιο συναισθηματικά από τα αγόρια και συνεπώς πιο ρομαντικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
εχει γινει πλεον συνηθεια να γενικευουμε τα παντα σε αυτο το φορουμ αρα ενταξει :P δεν νομιζω πως σε καμια περιπτωση δεν ισχυει κατι τετοιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Φαντάζομαι εν μέρει τα κοινωνικά πρότυπα "επιβάλλουν" τη ρομαντικότητα στις κοπέλες (π.χ. μέσω των ταινιών του Hollywood κλπ),plus είναι κυρίως γενετικό ζήτημα,καθώς εξελικτικά το θυληκό έπρεπε να είναι καλή μητέρα,οπότε ήταν αναγκαία η τρυφερότητα,ενώ το αρσενικό έπρεπε να είναι κυνηγός και προστάτης της οικογένειας,οπότε ήταν αναγκαίο να είναι πιο "σκληρό".Anywayz,δεν πιστεύω πάντως ότι υπάρχει κάποιο τρομακτικό χάσμα ανάμεσα στα δύο φύλα,και οι άντρες μπορούν να γίνουν συναισθηματικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Baby Lee

Νεοφερμένος

Η Baby Lee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Βάσει ερευνών που έχουν γίνει έχει διαπιστωθεί ότι στα κορίτσια υπάρχει εντονότερη εγκεφαλική δραστηριότητα στο συναισθηματικό τμήμα του εγκεφάλου σε σχέση με τα αγόρια στα οποία υπάρχει εντονότερη εγκεφαλική δραστηριότητα στο λογικό κομμάτι του εγκεφάλου. Γι αυτό τα κορίτσια είναι πιο συναισθηματικά από τα αγόρια και συνεπώς πιο ρομαντικά.
Ποιός πού πότε γιατί πώς




Ρομαντικοί.. βαριέμαι να απαντήσω, μάλλον γέρασα:P

Μόνο να πω πως οι γυναίκες ενθαρύνονται κατά βάση περισσότερο να μιλάνε και να εξωτερικεύουν τα συναισθήματά τους από μικρές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Ρομαντικό αγόρι παρών, είδος υπο εξαφάνιση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τι ρομαντισμός και βλακείες λέτε είναι οι γυναίκες ρομαντικές; τα λεφτά κοιτάνε όλες για αυτό είναι και θα είναι το αδύναμο φύλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis Maniatis

Νεοφερμένος

Ο Makis Maniatis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Το αντίθετο ισχύει. Το άλλο είναι στερεότυπο. Άκου το Μάκη το Μανιάτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγω παλι γιατι ειμαι αναλογα σε ποια φαση της ζωης μου θα με πιασεις ; Εννοω οτι μπορει να ειμαι σε μια φαση που να το παιζω πιο νορμαλ ανθρωπος και να ειμαι κ ρομαντικη (οχι ομως υπερβολες) ενω παλι αλλες περιοδους της ζωης μου δεν θελω να ακουσω για ρομαντικα και τετοια γιατι το μπινελικωμα ο αλλος απο μενα δε θα το γλιτωσει (στα σιγουρα ομωςςς) Νομιζω οτι δεν μπορεις να κρινεις αν καποιος ειναι ρομαντικος ή οχι μονο απο το σχολειο μονο βλεποντας πως συμπεριφερεται σε μια ταξη για 7 ωρες και σε ενα προαυλιο διοτι αν το παρουμε ετσι και εγω μες στο σχολειο ειμαι καπως "Παναγια" αλλα εξω απο αυτο θεωρουμαι καπως πιο νορμαλ ανθρωπος αλλα μερικες φορες και πιο περιεργη . Εγω ειναι ελεχιστα τα αγορια για τα οποια μπορω να πω οτι ειναι ρομοντικα ή οχι γιατι υπαρχουν ατομα τα οποια αλλιως φερονται στο σχολειο και αλλιως εξω απο αυτο (οπως εγω) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι στο πακετάκι της μητέρας-συζύγου-γατούλας-τρυφερότητας-μαλθακότητας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepOnDreaming

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Ας πω κι εγώ την άποψη μου επί του θέματος.
Οι ρομαντικοί είναι πλέον τόσο λίγοι , που πλέον δεν κάνω διαχωρισμό σε αγόρια - κορίτσια..
Υπάρχουν και ρομαντικά αγόρια και κορίτσια.. Επιπλέον για να μην τα απλοποιούμε μερικά πράγματα, ο ρομαντισμός δεν είναι μόνο αγάπες,λουλούδια και γλυκόλογα (δεν λέω, είναι πολύ τρυφερό κι εμένα μου αρέσει) αλλά κάτι πολύ περισσότερο.. Οποιος έχει διαβάσει 5 βασικά πράγματα μπορεί να καταλάβει οτι είναι στάση ζωής και δεν περιορίζεται μόνο ως λογοτεχνικό ρεύμα ή καλλιτεχνικό κίνημα. (όποιος έχει επαφή με λογοτεχνία, ή κάποια άλλη μορφή τέχνης , είναι κοντά στο να καταλάβει αυτό που εννοώ.)
Κάποιοι πιστεύουν πως είναι περιττό στη συγχρονη εποχή , αλλά κάποιοι προτιμούν να μην ακολουθήσουν το ''ρεύμα'' και να λειτουργούν -εσωτερικα περισσότερο- με ρομαντισμό.
''Ο Ρομαντισμός είναι δύναμη'' και για μένα.
Συνεπώς, δεν μπορούμε να μιλήσουμε με σιγουριά οτι οι κοπέλες είναι περισσότερο ρομαντικές από τα αγόρια διότι δεν πηγαίνει σύμφωνα με το φύλο αλλά με τον τρόπο σκεψης και τη προσωπικότητα του καθενός .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top