ΟΑΕΔ & ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΠΑΣ
Οι Επαγγελματικές σχολές (ΕΠΑΣ), απευθύνονται σε μαθητές οι οποίοι επιθυμούν να φοιτήσουν σε ειδικότητες που δεν απαιτούν ισχυρή θεωρητική υποστήριξη, αλλά επικεντρώνονται κυρίως στην πρακτική εξάσκηση, ώστε οι απόφοιτοι τους να εντάσσονται άμεσα στην αγορά εργασίας ως ειδικευμένοι τεχνίτες.

Η φοίτηση στις ΕΠΑΣ είναι διετής και περιλαμβάνει τις τάξεις Α' και Β' οι οποίες οργανώνονται σε τμήματα ειδικότητας. Στην περίπτωση που εφαρμόζονται προγράμματα άσκησης στο επάγγελμα ή προγράμματα μαθητείας, η φοίτηση μπορεί να επιμηκύνεται έως και ένα έτος ακόμη. Τα προγράμματα διδασκαλίας περιλαμβάνουν μαθήματα τεχνικά, επαγγελματικά και εργαστηριακές ασκήσεις.

Η φοίτηση στις επαγγελματικές σχολές είναι διετής. Σε αυτές εγγράφονται μαθητές που έχουν ολοκληρώσει επιτυχώς την φοίτηση είτε στην Α' τάξη των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ) είτε στην Α' τάξη των Γενικών Λυκείων. Ακόμα μπορούν να εγγραφούν και όσοι έχουν προαχθεί στη Β' τάξη του Α' κύκλου των ΤΕΕ.

Στη Β' τάξη εγγράφονται μόνο όσοι έχουν ολοκηρώσει τη φοίτηση στην Α' τάξη των ΕΠΑΣ.

Στους αποφοίτους των ΕΠΑΣ χορηγείται πτυχίο επιπέδου 3 της περ. γ΄της παρ. 1 του άρθρου 6, του ν. 2009/1992, το οποίο τους παρέχει τη δυνατότητα να λάβουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και να εγγράφονται στα ΙΕΚ.

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ( ΕΠΑ.Σ )

1 ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΕΡΙΩΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ ( ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ)
2 ΕΡΓΑΛΕΙΟΜΗΧΑΝΩΝ CNC
3 ΘΕΡΜΟΥΔΡΑΥΛΙΚΩΝ ΕΓΚ/ΣΕΩΝ & ΣΥΝΤΗΡΗΤΩΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ
4 ΤΕΧΝΙΤΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ
5 ΜΗΧΑΝΟΣΥΝΘΕΤΩΝ ΑΕΡΟΣΚΑΦΩΝ
6 ΑΜΑΞΩΜΑΤΩΝ
7 ΚΤΙΡΙΑΚΩΝ ΕΡΓΩΝ
8 ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ
9 ΑΡΓΥΡΟΧΡΥΣΟΧΟΪΑΣ
10 ΕΠΙΠΛΟΠΟΙΪΑΣ
11 ΚΕΡΑΜΙΚΗΣ - ΠΗΛΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ
12 ΨΗΦΙΔΟΓΡΑΦΙΑΣ - ΥΑΛΟΓΡΑΦΙΑΣ
13 ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΕΡΓΩΝ ΤΕΧΝΗΣ - ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ
14 ΤΕΧΝΙΤΩΝ ΞΥΛΟΓΛΥΠΤΙΚΗΣ
15 ΣΧΕΔΙΑΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΕΝΔΥΜΑΤΟΣ
16 ΓΕΩΡΓΙΚΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ – ΑΡΔΕΥΣΕΙΣ
17 ΑΜΠΕΛΟΥΡΓΙΑ – ΟΙΝΟΠΟΙΪΑ
18 ΚΗΠΟΤΕΧΝΙΑ – ΕΡΓΑ ΠΡΑΣΙΝΟΥ
19 ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΑΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ
20 ΔΕΝΔΡΟΚΟΜΙΑΣ
21 ΖΩΟΤΕΧΝΙΑΣ
22 ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΑ – ΤΥΡΟΚΟΜΙΑ
23 ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΑΓΡΟΤΟΥΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΓΡΟΒΙΟΤΕΧΝΙΑΣ
24 ΒΟΗΘΩΝ ΟΔΟΝΤΟΤΕΧΝΙΤΩΝ
25 ΒΟΗΘΩΝ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ
26 ΒΟΗΘΩΝ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ
27 ΒΟΗΘΩΝ ΦΑΡΜΑΚΕΙΩΝ
28 ΧΗΜΙΚΩΝ ΕΓΑΣΤΗΡΙΩΝ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΥΛΙΚΩΝ
29 ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ
30 ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ
31 ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
32 ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ
33 ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epistaths

Νεοφερμένος

Ο epistaths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Δύο άσχημα πράγματα έχουν οι ΕΠΑΣ. Το πρώτο είναι οτι δε δέχονται απόφοιτους υποχρεωτικής εκπαίδευσης ( γυμνασίου ) άρα όποιος/α θέλει να πάει πρέπει να ταλαιποριθεί με ένα χρόνο επιπλέων σε κάποιο ΓΕΛ η ΕΠΑΛ. Το δεύερο κακκό είναι οτι δε προσφαίρουν όλες τις ειδηκότητες καθώς απαγορεύεται ειδηκότιτες των ΕΠΑΛ να γίνοντε στις ΕΠΑΣ. Αρα όποιος θέλει να ασχοληθεί με τη πληροφορική πρέπει να στροθεί σε κάποιο ΕΠΑΛ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boom100060

Νεοφερμένος

Ο boom100060 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας, θα ηθελα να μαθω περισσοτερες πληροφορίες για τα ΕΠΑΣ.

(παρτε σαν παραδειγμα την σχολη υδραυλικών εγκαταστάσεων και συντηρητών κεντρικής θέρμανσης)

1) Πού αναγνωρίζονται (δημοσιο/ιδιωτικο);
2)Το χαρτι που λενε οτι ειναι Επιπεδου ΙΙΙ (ή κατι τετοιο) τι ακριβως σημαινει;
3)Σιγουρα μετα μπορει κανεις να βρει δουλεια ή ειναι σαν τα ΙΕΚ που οταν βγεις μετα αναρωτιεσαι γιατι γραφτικες;
4)Δεν ειμαι πολυτεκνος, ουτε οι γονεις μου εχουν πεθανει(χτυπα ξυλο :eek:). Εχω πιθανότητες να περασω στο ΕΠΑ.Σ;
5)Σε τι συνθηκες γινεται το μαθημα;
6)Κάποιος που τελειωνει το ΕΠΑΣ και παει στην αγορα εργασιας, εξελιζεται καθολου στο χωρο ή μενει στάσιμος; (Καπου διαβασα ότι μετα το ΕΠΑΣ μπορεις να παρεις ένα αλλο πτυχιο και να (ας πουμε) ανέβεις βαθμο και να εχεις μεγαλυτερο μισθο. Τι ισχυει;

Παρακαλω ας απαντησει καποιος που να γνωριζει σχετικα με το θεμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Φίλε μου κοιτα στα ΕΠΑΣ Δίνεται ιδιαίτερη βαρύτητα στα μαθήματα ειδικότητας με φανερή την αντικατάσταση των μαθημάτων γενικής παιδείας (δεν διδάσκονται μαθηματικά, φυσική , χημεία, Ν. Ελληνικά κ.α.).
Στους αποφοίτους ΕΠΑ.Σ. χορηγείται Κρατικό Πτυχίο επιπέδου 3 αναγνωρισμένο σε όλες τις χώρες της Ε.Ε, το οποίο τους δίνει την δυνατότητα να προσληφθούν στο Δημόσιο και Ιδιωτικό Τομέα.
Μπορέις ακόμη και αν κατέχεις Απολυτήριο Γυμνασίου να εγγραφείς στα ΕΠΑΣ.
Κοιταξέ και τον παρακάτω σύνδεσμο αναφέρεται στα ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ (δεν ξέρω αν υπάρχει καμία διαφορά) https://epas.oaed.gr/main.php?cat=1&menu_id=1
Λεει αρκετές χρήσιμες πληροφορίες .Ελπίζω να βοήθησα!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Βασικα ειναι πολυ ωραια τα επας για το λογο οτι εχεις μαθηματα που σε ενδιαφερουν και οχι ασχετα οπως στα λυκεια.Επισης για οσο διαστημα κεπαιδευεσαι στα επας απο οτι εχω ακουσει σε βαζουν να δουλεψεις κιολας πραγματικα και πληρωνεσαι κιολας.Αλλα ομως δεν βρισκεις ευκολα δουλεια απο εκει και δεν εχεις απολυτηριο λυκειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Μπορέις ακόμη και αν κατέχεις Απολυτήριο Γυμνασίου να εγγραφείς στα ΕΠΑΣ.
οχι, για να γραφτεις πρεπει να εχεις τελειωσει τουλαχιστον την Α λυκειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
οχι, για να γραφτεις πρεπει να εχεις τελειωσει τουλαχιστον την Α λυκειου

Με λίγα λόγια είναι για αυτούς που παρατάνε το σχολείο στο Λύκειο αλλά δεν θέλουν να είναι ανειδίκευτοι. Είναι επαγγελματικές σχολές και όχι σχολεία με την γενικότερη έννοια. Καλύτερα που δεν δέχονται άτομα από γυμνάσιο γιατί οι μισοί θα σταματούσαν το σχολείο στα 15...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικολέττα Π.

Νεοφερμένος

Η Νικολέττα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Δημητσάνα (Αρκαδία). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Μπορώ μετά το ΕΠΑ.Σ να δώσω πανελλαδικές??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Μπορώ μετά το ΕΠΑ.Σ να δώσω πανελλαδικές??

Νομίζω πως όχι. Γιατί εγώ πήγα και ρώτησα σε ΕΠΑΣ (δεν ήξερα την διαφορά) όταν το έψαχνα για να δώσω πανελλαδικές και μου είπαν πως δεν ασχολούνται οι ΕΠΑΣ με πανελλαδικές και τέτοια. Από την άλλη έχεις ειδικότητες που είναι καθαρά τεχνικές και μάλλον δεν χρειάζεται να σπουδάσεις περαιτέρω (προσοχή μην παρεξηγηθεί αυτό το τελευταίο). Προσοχή σε ότι κάνεις πάντως και να βλέπεις όσο πιο μακριά μπορείς, γιατί στο μέλλον θα κληθείς να διορθώσεις οποιαδήποτε λάθος επιλογή με ίσως σκληρό τρόπο... Αυτό ισχύει σε όλες τις πτυχές της ζωής βέβαια... όχι μόνο στις σπουδές ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
δυστυχως οχι, δεν μπορεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

telis13

Νεοφερμένος

Ο telis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα τμήματα του οαεδ,εγω συγκεκριμένα έχω δηλώσει για τεχνήτης μηχανών και συστημάτων αυτοκινήτου,αυτο που θέλω να ρωτήσω ειναι αν έχει κάποια αξία το "χαρτί" που θα παρω και ποια είναι αυτή,αν επίσης υπάρχει κάποιος που ξέρει τι γίνεται εκεί μέσα ή απο προσωπική εμπειρία ή απο τρίτους να μου εξηγίσει τι γίνεται και αν αξίζει να παρακολουθήσω τα μαθήματα ή αν απλά είναι χάσημο χρόνου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δες εδώ : https://epas.oaed.gr/main.php?cat=1&menu_id=1
Δίνει απάντηση στο ερώτημά σου και θα βρείς πολλές & χρήσιμες πληροφορίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

telis13

Νεοφερμένος

Ο telis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Θα ήθελα περισσότερο προσωπικές εμπειρίες,για το αν και πόσο αξίζει να τελειώσεις κάποιο απο τα τμήματα του ΟΑΕΔ
Και κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω,μπορώ να δώσω πανελλήνιες οσο είμαι στο τμήμα αυτό ή αν φύγω εντελώς απο το τμήμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Θα ήθελα περισσότερο προσωπικές εμπειρίες,για το αν και πόσο αξίζει να τελειώσεις κάποιο απο τα τμήματα του ΟΑΕΔ
Και κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω,μπορώ να δώσω πανελλήνιες οσο είμαι στο τμήμα αυτό ή αν φύγω εντελώς απο το τμήμα;

Ναι,οκ απλά απαντάει στο ερώτημά σου.
Τώρα,οι εμπειρίες του καθενός διαφέρουν!

Στο site λέει τα παρακάτω :

Ως εκπαιδευόμενος στις ΕΠΑ.Σ Μαθητείας του ΟΑΕΔ, μετά το τέλος των σπουδών σου, θα έχεις στα χέρια σου:

-Πτυχίο Ειδικότητας ΕΠΑ.Σ Μαθητείας Επιπέδου ΙΙΙ.
-Σημαντική προϋπηρεσία.
-Συντάξιμα ένσημα δύο ετών.

Έτσι θα μπορείς να επιλέξεις ένα από τα παρακάτω:

-Να απορροφηθείς άμεσα από την αγορά εργασίας.
-Να εγγραφείς στην Β' τάξη του Επαγγελματικού Γενικού Λυκείου.
(δική μου σημείωση : και έτσι να δώσεις πανελλήνιες μετά απο 2 χρόνια παρακολούθησης μαθημάτων στο ΕΠΑΛ)
-Να συνεχίσεις τις σπουδές σου σε Ι.Ε.Κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

telis13

Νεοφερμένος

Ο telis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Έχω τελειώσει το λύκειο,και έδωσα πανελλήνιες αλλα δεν πέτυχα,κάπου στο σάιτ όμως είχα δει οτι δεν μπορείς μετά απο αυτά τα τμήματα του ΟΑΕΔ να δώσεις πανελλήνιες,αλλά μου φένεται οτι αναφερόταν σε άτομα που δεν έχουν τελειώσει το λύκειο,αυτό είναι που δεν κατάλαβα.Όσο για οσα γράφει στο σάιτ τα έχω διαβάσει και εγώ αλλά δεν ξέρω κατα πόσο στέκουν,ευχαριστώ πάντον για την βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω αν συγχρόνως μπορείς να φοιτήσεις σε ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ και σε σχολή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης παράλληλα!(νομίζω ΟΧΙ).Αφού όμως έχεις τελειώσει το Λύκειο , μπορείς να γραφτείς εκεί και όταν τελειώσεις, να δώσεις πανελλήνιες!Δεν υπάρχει πρόβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
καλησπέρα σε ολους ξερει κανεις ποτε αρχιζουν οι εγγραφες στα επας και τι δικαιολογητικα απαιτουνται?

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από συγχώνευση με το θέμα "ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ-ΕΓΓΡΑΦΕΣ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

έλπις20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλπις20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
εχω ως στοχο γαλλικη φιλολογια με μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη η κοινωνικη εργασια σκεφτομαι αν δεν πετυχω σε καμια σχολη απο αυτες η σε καμια γενικως αντι να 3αναδωσω να παω στην σχολη οαεδ ..μου το πρτεινε η μανα μου ωστε να μην στεναχωριεμαι ..βλεπεται δεν εχουμε την οικονομικη δυνατοτητα για ιδιωτικες σχολες..τι λετε για τις σχολες οαεδ


Σημείωση : Το θέμα μεταφέρθηκε από το Πανελλήνιες 2013https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=112425
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juicy02

Νεοφερμένος

Η juicy02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
μετα το επας οαεδ υπαρχει αποκατασταση ?? σκεφτομαι σοβαρα να παω να γραφτω υπαλληλος διοικητικων καθηκοντων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
μετα το επας οαεδ υπαρχει αποκατασταση ?? σκεφτομαι σοβαρα να παω να γραφτω υπαλληλος διοικητικων καθηκοντων

μιλα καλυτερα με αποφοιτους αυτου του τμηματος να δεις αν δουλεύουν, και που
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top