Λίγα πράγματα για τους Πολιτικούς Μηχανικούς

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Τι μαθηματα δινεις στις κατατακτηριες??

Οι απόφοιτοι ΑΕΙ που είναι υποψήφιοι για κατάταξη στο 5ο εξάμηνο σπουδών της σχολής Μηχανόλογων Μηχανικών ΕΜΠ εξετάζονται στα εξής μαθήματα:

1) Μηχανική ρευστών Ι
2) Θερμοδυναμική Ι
3) Στοιχεία μηχανών ΙΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Στο πολυτεχνειο της πατρας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω. Αν ψάξεις στο Internet κάτι θα βρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Οκ ευχαριστω...και καλη επιτυχια στις κατατακτηριες "συναδελφε"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Οκ ευχαριστω...και καλη επιτυχια στις κατατακτηριες "συναδελφε"

Thank you:D συνάδελφε (εν ελθέτω χρόνω:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Στης πατρα κατατασονται στο 5 εξαμηνο και τα μαθηματα στις κατατακτηριες ειναι τα εξης:
1) Μαθηματικά ΙΙΙ & ΙV
2)Μηχανική (Στατική-Δυναμική) και Αντοχή Υλικών Ι & ΙΙ
3)
[FONT=&quot]Θερμοδυναμική Ι & ΙΙ

[/FONT]
[FONT=&quot] πηγη:https://www.mead.upatras.gr/announces/ANAK_KAT(AEI).doc[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald Fuck

Νεοφερμένος

Ο Donald Fuck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Βασικά ποιες είναι οι διαφορές των πολιτικών ΕΜΠ με πολιτικών μηχανικών θεσσαλονίκη(επαγγελματικά).Βασικά παρακαλώ να μην αρχίσει κανείς τα "εντάξει είναι ΕΜΠ και ο εργοδότης κοιτάει το ΕΜΠ...:thanks:",με λίγα λόγια αν γίνετε ας μου απαντήσουν άτομα που ήδη βρίσκονται και στις δύο σχολές-Αν δε περάσω οριακά εμπ αθήνα(19236) σκέφτομαι δύο επιλογές(μηχανογραφικό) η Πολιτικών Μηχανικών Θεσ/νικη ή Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ.Εσείς τι λέτε????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Βασικά ποιες είναι οι διαφορές των πολιτικών ΕΜΠ με πολιτικών μηχανικών θεσσαλονίκη(επαγγελματικά).

Καμία απολύτως καθώς και με όλα τα τμήματα πολιτικών μηχανικών. Δεν υπάρχει εργοδότης που θα σε ρωτήσει ποιο πανεπιστήμιο τελείωσες. Ποσώς τον ενδιαφέρει. Βάσει συντάγματος όλα τα ομοειδή τμήματα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης είναι ισότιμα στην αγορά εργασίας. Διαφορές θα υπάρξουν ενδεχομένως αν θες να κάνεις μεταπτυχιακό ή διδακτορικό.

Αν δε περάσω οριακά εμπ αθήνα(19236) σκέφτομαι δύο επιλογές(μηχανογραφικό) η Πολιτικών Μηχανικών Θεσ/νικη ή Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ.Εσείς τι λέτε????

Το πανεπιστήμιο δεν παίζει κανένα ρόλο στην αγορά εργασίας. Το θέμα είναι τι θέλεις: μηχανολόγος ή πολιτικός μηχανικός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald Fuck

Νεοφερμένος

Ο Donald Fuck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Σίγουρα καμία φίλε μου???γιατί είδα και πολιτικών πάτρας που έχει λιγότερα μαθήματα.Έχω ακούσει και ένα σωρό βλακείες πως του ΕΜΠ έχει καλύτερα μεταπτυχιακά(και στο εξωτερικό τους προτιμάνε) και τα ρέστα.
-----------------------------------------
Ειδικά στο μεταπτυχιακό εκεί θέλω να μάθω τι παίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Σίγουρα καμία φίλε μου???γιατί είδα και πολιτικών πάτρας που έχει λιγότερα μαθήματα.Έχω ακούσει και ένα σωρό βλακείες πως του ΕΜΠ έχει καλύτερα μεταπτυχιακά(και στο εξωτερικό τους προτιμάνε) και τα ρέστα.

Όσον αφορά το μεταπτυχιακό εκεί ναι, παίζει ρόλο το πανεπιστήμιο. Η αλήθεια είναι πως το ΕΜΠ την έχει μεγαλύτερη (την αναγνωρισιμότητα) στο εξωτερικό και οι απόφοιτοι ΕΜΠ γίνονται ευκολότερα δεκτοί στο εξωτερικό. Το ότι το ΕΜΠ έχει καλύτερα μεταπτυχιακά από τα άλλα ελληνικά πολυτεχνεία δεν πρέπει να ισχύει, απλά τα ψώνια του ΕΜΠ διαδίδουν κάτι τέτοια. Συνήθως οι απόφοιτοι ενός πανεπιστημίου γίνονται ευκολότερα δεκτοί από τους άλλους σε μεταπτυχιακό του ίδιου πανεπιστημίου: π.χ. Πιο εύκολα θα πάρουν έναν πολιτικό μηχανικό ΕΜΠ παρά έναν πολιτικό μηχανικό ΑΠΘ σε μεταπτυχιακό της σχολής πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ. Αντίστοιχα πιο εύκολα θα πάρουν έναν πολιτικό μηχανικό ΑΠΘ παρά έναν πολιτικό μηχανικό ΕΜΠ σε μεταπτυχιακό του τμήματος πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ και πάει λέγοντας. Ακαδημαϊκά το πανεπιστήμιο παίζει ρόλο. Επαγγελματικά κανένα απολύτως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald Fuck

Νεοφερμένος

Ο Donald Fuck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Αν και ξέρω πως θέλει πολυυυυ διάβασμα,αλλά αν το πτυχίο το βγάλεις με καλό βαθμό(με λίγα λόγια 5 χρόνια λιώσεις παντελόνια),σίγουρα και πάλι θα έχιες καλύτερες ευκαιρίες από άλλους απόφοιτους πολιτικών αθήνας η θεσ/νικη?????αυτό μετράει για εξωτερικό εε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αν και ξέρω πως θέλει πολυυυυ διάβασμα,αλλά αν το πτυχίο το βγάλεις με καλό βαθμό(με λίγα λόγια 5 χρόνια λιώσεις παντελόνια),σίγουρα και πάλι θα έχιες καλύτερες ευκαιρίες από άλλους απόφοιτους πολιτικών αθήνας η θεσ/νικη?????αυτό μετράει για εξωτερικό εε?

Ναι. Ο χρόνος σπουδών μετράει για το εξωτερικό. Αλλά για να γίνεις πολιτικός μηχανικός σε 5 χρόνια πρέπει να πας 45 βαθμούς μυωπία από το πολύ διάβασμα και να έχεις τύχη βουνό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald Fuck

Νεοφερμένος

Ο Donald Fuck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Α και Πάτρας,πάλι οι διαφόρες είναι μεγάλες για εξωτερικό-μεταπτυχιακό???
-----------------------------------------
κοίτα έχω ήδη κάνει ένα χρόνο φοιτητής σε άλλη σχολή ΑΕΙ,τη παράτησα επειδή γούσταρα πολιτικών αλλά το όλο πράμα με το ΕΜΠ με έχει κάνει να σκεφτώ,τι αξίζει περισσότερο(υπάρχει πλέον τόσος ανταγωνισμός στη Ελλάδα).Όσο για το διάβασμα δεν έχω πρόβλημα,πάντως θα έχεις παραπάνω ευκαιρίες με μεγάλο βαθμό στο πτυχίο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
κοίτα έχω ήδη κάνει ένα χρόνο φοιτητής σε άλλη σχολή ΑΕΙ,τη παράτησα επειδή γούσταρα πολιτικών αλλά το όλο πράμα με το ΕΜΠ με έχει κάνει να σκεφτώ,τι αξίζει περισσότερο(υπάρχει πλέον τόσος ανταγωνισμός στη Ελλάδα).Όσο για το διάβασμα δεν έχω πρόβλημα,πάντως θα έχεις παραπάνω ευκαιρίες με μεγάλο βαθμό στο πτυχίο???

Ακαδημαϊκά θα έχεις περισσότερες ευκαιρίες, π.χ. για να διεκδικήσεις θέση σε ένα καλό μεταπτυχιακό μετράει ο βαθμός του πτυχίου και σε κάποια τμήματα η κατάταξη γίνεται με τον βαθμό πτυχίου. Επαγγελματικά όχι, στην Ελλάδα τουλάχιστον. Γενικά ένας καλός βαθμός μόνο καλό κάνει αλλά και αν δεν τον έχεις δεν χάθηκε και ο κόσμος. Ο καθένας δείχνει την αξία του στη δουλειά και όχι στα χαρτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald Fuck

Νεοφερμένος

Ο Donald Fuck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Πάντως τα πράγματα για μεταπτυχιακό δεν είναι τραγικά,εννοώ οι διαφορές είναι μικρές σε σχέση με ΕΜΠ???Βασικά είδα και άλλο ενα thread για τοπογράφους και σε ένα ποστ σου είπες πως πολιτικών απθ είναι επιεικώς τραγική η κατάσταση?!Τελικά αξίζει πολιτικών ΑΠΘ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Πάντως τα πράγματα για μεταπτυχιακό δεν είναι τραγικά,εννοώ οι διαφορές είναι μικρές σε σχέση με ΕΜΠ???Βασικά είδα και άλλο ενα thread για τοπογράφους και σε ένα ποστ σου είπες πως πολιτικών απθ είναι επιεικώς τραγική η κατάσταση?!Τελικά αξίζει πολιτικών ΑΠΘ?

Στους πολιτικούς μηχανικούς ΑΠΘ υπάρχει φοβερή ανοργανωσιά και καθηγητές κάφροι. Δεν λέω βέβαια ότι δεν γίνονται αλλού αυτά. Απλά από την στιγμή που όλα τα τμήματα πολιτικών μηχανικών χορηγούν ισότιμα διπλώματα, δεν θα ήταν έξυπνη επιλογή, εφόσον κάποιος έχει τα μόρια και την δυνατότητα να επιλέξει, να διαλέξει εκείνο το τμήμα πολιτικών μηχανικών που θα το τελειώσει πιο εύκολα και πιο γρήγορα με τον λιγότερο δυνατό κόπο από τα υπόλοιπα; Μία σκέψη δική μου είναι που την ενστερνίζονται πολλοί, όχι όμως όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

horhe1991

Νεοφερμένος

Ο horhe1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
εδωσα φετος,μαζεψα καπου 19500.θα δηλωσω πολ.μηχανικων ΕΜΠ,θα γραφτω,αλλα σκεφτομαι παραλληλα με τις σπουδες να ξαναδωσω του χρονου,να πιασω ηλ.μηχανικων και μηχανικων υπ ΕΜΠ,να γραφτω,και οταν τελειωσω την 1η σχολη και παω και για την 2η.Μπορω να το κανω αυτο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
εδωσα φετος,μαζεψα καπου 19500.θα δηλωσω πολ.μηχανικων ΕΜΠ,θα γραφτω,αλλα σκεφτομαι παραλληλα με τις σπουδες να ξαναδωσω του χρονου,να πιασω ηλ.μηχανικων και μηχανικων υπ ΕΜΠ,να γραφτω,και οταν τελειωσω την 1η σχολη και παω και για την 2η.Μπορω να το κανω αυτο??

Ποιος ο λόγος να ξαναδώσεις αφού με το 10% έχεις πολλές πιθανότητες για ΗΜΜΥ ΕΜΠ (πέρυσι είχε 19086); Παρ' όλα αυτά δεν επιτρέπεται να είσαι εγγεγραμμένος σε 2 σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ταυτόχρονα. Αν σε βρουν θα σε διαγράψουν και από τις 2 για αυτό καλύτερα μην παίζεις το κεφάλι σου κορώνα-γράμματα. Είναι για το δικό σου καλό. Αν έχεις όρεξη μπορείς μετά να δώσεις κατατακτήριες. Η απάντηση είναι ότι δεν υπάρχει νόμιμος τρόπος για να το κάνεις αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manic

Νεοφερμένος

Ο manic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
εγω θελω χημικων μηχανικων αλλα για πλακα θα δηλωσω τα τμηματα των πολιτικων μηχανικων με 17600 δεν παιζει να μπω πουθενα? (οχι τπτ αλλο αλλα δεν λεω να μπω πολιτικων μηχανικων και να μεινω εξω απο την σχολη που μου αρεσει!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
εγω θελω χημικων μηχανικων αλλα για πλακα θα δηλωσω τα τμηματα των πολιτικων μηχανικων με 17600 δεν παιζει να μπω πουθενα? (οχι τπτ αλλο αλλα δεν λεω να μπω πολιτικων μηχανικων και να μεινω εξω απο την σχολη που μου αρεσει!!!)

Καλά θα κάνεις. Το μηχανογραφικό να το συμπληρώνεις με βάση τις δικές σου προτιμήσεις χωρίς να σε επηρεάζουν τα μόρια σου. Που ξέρεις; Υπάρχει 1/10000000000 να πέσουν οι βάσεις:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top