Καρκινοφοβία

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Σήμερα πολλοί πεθαίνουν από αυτή τη μάστιγα... Αγαπημένα πρόσωπα, όπως συγγενείς και φίλοι. Βλέποντας την συγκεκριμένη αρρώστια όλο και πιο πολύ γύρω μου (ενδεικτικά, πέθανε ο νονός μου από καρκίνο του δέρματος), βλέποντας όλο και περισσότεροι να πεθαίνουν λόγω αυτής, πιστεύω ότι έχω αναπτύξει μια φοβία. Πιστεύω ότι η φοβία αυτή κοστίζει ιδιαίτερα στους εφήβους, οι οποίοι όντας μικρότεροι και πιο ευαίσθητοι (και δυστυχώς πολλές φορές μη-πληροφορημένοι) φοβούνται περισσότερο. Με το παραμικρό σύμπτωμα, το μυαλό μου πάει εκεί... Με μια γρήγορη ματιά στο google βρήκα ότι πρόκειται για κανονική ψυχοπάθεια. Έχει βιώσει κανείς σας κάτι παρόμοιο; Έχετε να προτείνετε κάποιο τρόπο αντιμετώπισης της φοβίας αυτής; :( :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannisED

Νεοφερμένος

Ο GiannisED αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καταρχας ολοι οι ανθρωποι απο την γεννηση τους εχουνε καρκινικα κυτταρα!
Απλα ειναι ποτε και ΑΝ ενεργοποιηθουν.
Για μενα ολα ειναι στο μυαλο και στην σκεψη φυσικα παιζει ρολο και ο τροπος ζωης
αλλα σε μικρο βαθμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Συγκεκριμενα για τον καρκινο οχι, αλλα ειμαι υποχονδρια σε θεματα υγειας (μαζι με καποια ocd). Για παραδειγμα αν εχω ενα πονο στην κοιλια πρωτα σκεφτομαι οτι εχω εσωτερικη αιμορραγια και μετα το ενδεχομενο να εχω ιωση. Πιστευω αυτο που σου συμβαινει ειναι οτι εχεις επηρεαστει πολυ (συλλυπητηρια κιολας για το νονο σου, και ο δικος μου ειχε στους λεμφαδενες αλλα γιατρευτηκε) απο το χαμο αυτο. Πηγαινε για υπνο, προσπαθησε να αδειασεις το μυαλο σου απο τις σκεψεις. Αυτο που πρεπει να μεινει σε μας που μενουμε πισω ειναι πως η προληψη ειναι το παν.


συγγνωμη για τους τονους αλλα ειμαι απο το κινητο

συμβουλη: οταν σκεφτεσαι διαφορα μην τα googλαρεις , ειναι το χειροτερο...
giannisED που ακουσες κατι τετοιο; αν ειχαμε εκ γεννετης αυτα θα διχοτομουνταν και θα πολλαπλασιαζονταν οπως ολα τα κυτταρα, εκτος αν εχεις πηγη που αναφερεσαι.Νομιζω μπερδευεις το aids που ο ιος ενεργοποιειται αφου προσβαλλει καποιο κυτταρο.Φυσικα και ο τροπος ζωης αλλα και ο κληρονομικος παραγοντας παιζουν ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ ρολο!!! Δε θελω να παραστησω τον shadowfax αλλα αν ειναι ανακριβεια αυτο που λες , δε βοηθαει σα συμβουλη για το παιδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
giannisED που ακουσες κατι τετοιο; αν ειχαμε εκ γεννετης αυτα θα διχοτομουνταν και θα πολλαπλασιαζονταν οπως ολα τα κυτταρα, εκτος αν εχεις πηγη που αναφερεσαι.Νομιζω μπερδευεις το aids που ο ιος ενεργοποιειται αφου προσβαλλει καποιο κυτταρο.Φυσικα και ο τροπος ζωης αλλα και ο κληρονομικος παραγοντας παιζουν ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ ρολο!!! Δε θελω να παραστησω τον shadowfax αλλα αν ειναι ανακριβεια αυτο που λες , δε βοηθαει σα συμβουλη για το παιδι.

Μήπως εννοούσε οτι έχουμε πρώτο-ογκογονίδια(φυσιολογικά και απαραίτητα) τα οποία αν μεταλαχθούν μετατρέπονται σε ογκογονίδια τα οποία τελικά ευθύνονται γιά τη δημιουργία καρκίνων?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Μήπως εννοούσε οτι έχουμε πρώτο-ογκογονίδια(φυσιολογικά και απαραίτητα) τα οποία αν μεταλαχθούν μετατρέπονται σε ογκογονίδια τα οποία τελικά ευθύνονται γιά τη δημιουργία καρκίνων?:hmm:

ναι αλλα φρικαρα ακομα και εγω οπως το ειπε, ποσο μαλλον το παιδι που ρωταει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
1) GiannisEd νομίζω πως αυτό είναι ράδιο αρβύλα. Το ακούω από παντού αλλά ποτέ δεν το είδα να λέγεται από επιστήμονα. Αυτό που έχω δει είναι ότι τα κανονικά μας κύτταρα μπορεί να μεταλλαχθούν σε καρκινικά.
2) Τσούφου:
α) Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου! :)
β) Είναι αλήθεια ότι στο google επικρατεί μια καταστροφολογία σχετικά με τις παθήσεις του ανθρώπινου οργανισμού... Αν γράψεις "πονοκέφαλος", θα σε βγάλει πεθαμένο με 2 όγκους στο κεφάλι.
γ) Η κληρονομικότητα, σε ορισμένες μορφές μόνο (π.χ. μαστού και ωοθηκών) παίζει σημαντικό ρόλο. Αλλιώς έχεις απλά 10% περισσότερες πιθανότητες από κάποιον άλλον άνθρωπο (λόγω της "φοβίας" που ανέφερα παραπάνω τα 'χω μάθει πλέον όλα... ούτε ογκολόγος να ήμουν.).

Πάντως, βλέπεις και άτομα που γυμνάζονται, δεν καπνίζουν, τρώνε υγιεινά και ακολουθούν έναν καλό τρόπο ζωής να πεθαίνουν από αυτή την αρρώστια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Πάντως, βλέπεις και άτομα που γυμνάζονται, δεν καπνίζουν, τρώνε υγιεινά και ακολουθούν έναν καλό τρόπο ζωής να πεθαίνουν από αυτή την αρρώστια.

Αυτο δυστυχως συμβαινει σε πολλες παθησεις και εκτος καρκινου. Βλ καρδιοπαθειες, ανεξηγητα και ακαριαια εμφραγματα σε νεους ανθρωπους κλπ
polorst αντε υπνο τωρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
polorst αντε υπνο τωρα

Οκ πάω :P Καληνύχτα και ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis_92

Νεοφερμένος

Ο giannis_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Βρε παιδιά μην φοβάστε καλέ! Έτσι και αλλιώς όλοι μας κάποια μέρα θα πεθάνετε!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Έτσι και αλλιώς όλοι μας κάποια μέρα θα πεθάνετε!!!!

Χαχα πολύ αισιοδοξία πέφτει!

Μα το θέμα έιναι να πεθάνουμε φυσιολογικά καί όχι στα 40 μας από καρκίνο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis_92

Νεοφερμένος

Ο giannis_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Χαχα πολύ αισιοδοξία πέφτει!

Μα το θέμα έιναι να πεθάνουμε φυσιολογικά καί όχι στα 40 μας από καρκίνο..

ολοι μας καποια μερα θα ΠΕΘΑΝΕΤΕ ειπα!!!! χαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannisED

Νεοφερμένος

Ο GiannisED αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Συγκεκριμενα για τον καρκινο οχι, αλλα ειμαι υποχονδρια σε θεματα υγειας (μαζι με καποια ocd). Για παραδειγμα αν εχω ενα πονο στην κοιλια πρωτα σκεφτομαι οτι εχω εσωτερικη αιμορραγια και μετα το ενδεχομενο να εχω ιωση. Πιστευω αυτο που σου συμβαινει ειναι οτι εχεις επηρεαστει πολυ (συλλυπητηρια κιολας για το νονο σου, και ο δικος μου ειχε στους λεμφαδενες αλλα γιατρευτηκε) απο το χαμο αυτο. Πηγαινε για υπνο, προσπαθησε να αδειασεις το μυαλο σου απο τις σκεψεις. Αυτο που πρεπει να μεινει σε μας που μενουμε πισω ειναι πως η προληψη ειναι το παν.


συγγνωμη για τους τονους αλλα ειμαι απο το κινητο

συμβουλη: οταν σκεφτεσαι διαφορα μην τα googλαρεις , ειναι το χειροτερο...
giannisED που ακουσες κατι τετοιο; αν ειχαμε εκ γεννετης αυτα θα διχοτομουνταν και θα πολλαπλασιαζονταν οπως ολα τα κυτταρα, εκτος αν εχεις πηγη που αναφερεσαι.Νομιζω μπερδευεις το aids που ο ιος ενεργοποιειται αφου προσβαλλει καποιο κυτταρο.Φυσικα και ο τροπος ζωης αλλα και ο κληρονομικος παραγοντας παιζουν ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ ρολο!!! Δε θελω να παραστησω τον shadowfax αλλα αν ειναι ανακριβεια αυτο που λες , δε βοηθαει σα συμβουλη για το παιδι.
Καταρχας τι σκαλωματα ειναι αυτα που τρως :hmm::D
Δευτερον σχετικα με τα κυτταρα δεν ξερω αν ειναι ετσι απλα πολλες φορες το εχω ακουσει!
Σιγουρα ο κληρονομικος παραγοντας εχει σημαντικο ρολο που τον ξεχασα και επιπλεον
θα το ξαναπω η σκεψη εχει επιρροη στα ΠΑΝΤΑ αν σκεφτεσαι θετικα θα παρεις θετικα
αν οχι την πατησες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Aυτοι που καπνίζουν γενικά δεν πρέπει να έχουν καρκινοφοβία..... γιατί αν έχουν είναι άξιοι της μοίρα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Aυτοι που καπνίζουν γενικά δεν πρέπει να έχουν καρκινοφοβία..... γιατί αν έχουν είναι άξιοι της μοίρα τους.
Καί αυτοί πού τρώνε πολλά κατεργασμένα προιόντα,που δεν αθλούνται,πού,πού,πού...............
Ας μην ανοίξουμε αυτή τη κουβέντα-.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Χαχα πολύ αισιοδοξία πέφτει!

Μα το θέμα έιναι να πεθάνουμε φυσιολογικά καί όχι στα 40 μας από καρκίνο..

Βασικα αμα ξερεις οτι θα πεθανεις σε τοσους μηνες πχ, τοτε δεν αναβαλλεις τιποτα και κοιτας να ζησεις τη ζωη σου, τουλαχιστον προλαβαινουν αυτο ενω καποιοι αλλη παιρνουν μια ζωη μες την αναβλητικοτητα και στο τελος δεν προλαβαινουν να κανουν τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Aυτοι που καπνίζουν γενικά δεν πρέπει να έχουν καρκινοφοβία..... γιατί αν έχουν είναι άξιοι της μοίρα τους.

Αν ειναι ετσι, και οσοι μενουν σε μεγαλουπολεις ειναι αξιοι της μοιρας τους. Εχει ενα σωρο καρκινογονες ουσιες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το να ζεις σε μεγάλη πόλη είναι ανάγκη................ δουλειά.
Όπως και για μερικούς να δουλεύουν σε ορυχεία είναι ανάγκη και ακτίνες.

Το κάπνισμα είναι κάτι το διαφορετικό......

οι καρκίνοι που σχετίζονται με το κάπνισμα είναι οι πιο επιθετικοί και οι πιο θανατηφόροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Παιδια η αληθεια ειναι οτι κι εγω τελευταια εχω τρομοκρατηθει απο τον καρκινο...τοσα ακουγωνται(εχω χασει κι εγω αγαπημενα προσωπα απο καρκινο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παιδια η αληθεια ειναι οτι κι εγω τελευταια εχω τρομοκρατηθει απο τον καρκινο...τοσα ακουγωνται(εχω χασει κι εγω αγαπημενα προσωπα απο καρκινο)

Καλά κάνεις για αυτό μην καπνίσεις ποτέ. Να πίνεις όσο πρέπει να μην πηγαίνεις θάλασσα τα μεσημέρια για να μειώσεις τις πιθανότητες.
Ο καρκίνος είναι μια δοκιμασία υποβάλλεσαι σε θεραπείες που πονάνε και σε αλλάζουν και σωματικά και ψυχικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ρανιααααα

Δραστήριο μέλος

Η ρανιααααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
ρε παιδια δεν χρειαζεται πανικος τα παντα παλευονται!!!!Εγω προχτες ε8αψα τον παππου μου ο οποιος ειχε καρκινο στον πνευμονα και τον ιδιο ακριβως τυπο καρκινου εχει και ο πατερας μου εδω και 2 χρονια.Τι 8α κανω 8α βαλω το κεφαλι κατω 8α κλειστω στο σπιτι και 8α πα8ω κατα8λιψη???ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!
οτι δεν το πολεμασ σε εχει νικησει ηδη και ακομα και αν στο τελος ητη8εις 8α ξερεις οτι εισαι νικητης!!!!!
Γιαυτο μην αγχωνεστε με τον καρκινο οτι ειναι να γινει 8α γινει απλα αυτο το ριμαδο τσιγαρο διαγραψτε το απο τη ζωη σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top