Νομική Σχολή Αθηνών

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Kαλησπέρα.Μας έχουν δώσει κάποια μαθήματα επιλογής απο την σχολή σας και με ενδιαφέρουν οι γενικές αρχές αστικού.Μπορεί κάποιος να μου πεί ποιές ώρες και μέρες διδάσκεται;Εχει κλιμάκια;Γενικα είναι δύσκολο θέλει παρακολούθηση και πως εξετάζεται γραπτά-προφορικά;Αν υπάρχει κάποιος παλαιότερος καλύτερα ας πεί.Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokan

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
https://www.law.uoa.gr/anakoinoseis-...ikoy-dikaioy-enarxh-paradosewn.html?tx_ttnews[pointer]=1
Σε παραπέμπω σ' αυτήν την ιστοσελίδα. Οι γενικές αρχές αστικού δικαίου είναι μάθημα υποχρεωτικό του α' εξαμήνου. Είναι ο πυλώνας του αστικού δικαίου. Πάρα πολύ σημαντικό μάθημα και ιδιαίτερα δύσκολο και για πρωτοετή νομικής και για κάποιον που δεν έχει καμία σχέση με το αντικείμενο αυτό. Η πολύ τακτική παρακολούθηση κρίνεται επιβεβλημένη και ειδικά η παρακολούθηση των φροντιστηριακών μαθημάτων. Είναι δύσκολο λόγω των πολλών εννοιών με τις οποίες καλείται ο φοιτητής να εξοικειωθεί. Θέλει αρκετό διάβασμα. Εξετάζεται - συνήθως - γραπτά με τη μορφή πρακτικών θεμάτων.
Δευτεροετής στη νομική είμαι.
Μια ερώτηση: Τι σχέση έχουν τα νομικά μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών ιστορίας αρχαιολογίας; Από απλή περιέργεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Να σε καλά φίλε μου.Η αλήθεια είναι οτι θα ήθελα να μην είναι πολύ εξειδικευμένο μάθημα άλλωστε σε αυτό παραπέμπει και ο τίτλος του για αυτό και είπα να ρωτήσω.Οσον αφορά την ερώτηση σου η λογίκη πάνω στην οποία προσφέρονται αυτά τα δύο-τρία νομικά μαθήματα σε τμήματα ιστορίας-αρχαιολογίας ίσως έχει να κάνει με κάποιο κλάδο έρευνας....Οπως να έχει το θεωρώ ενδιαφέρον αλλα άν είναι απαιτητικό και θέλει παρακολούθηση δεν θα το πάρω γιατί το εξάμηνο μου έχει ήδη πάρα πολύ δύσκολα μαθήματα(αρχαία ελληνικά,λατινικά,βυζαντινά κείμενα κτλ) και δεν θα ήθελα να μπλέξω.Και πάλι ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Kαλησπέρα.Μας έχουν δώσει κάποια μαθήματα επιλογής απο την σχολή σας και με ενδιαφέρουν οι γενικές αρχές αστικού.Μπορεί κάποιος να μου πεί ποιές ώρες και μέρες διδάσκεται;Εχει κλιμάκια;Γενικα είναι δύσκολο θέλει παρακολούθηση και πως εξετάζεται γραπτά-προφορικά;Αν υπάρχει κάποιος παλαιότερος καλύτερα ας πεί.Ευχαριστώ!

Καλησπέρα,

Οι Γενικές Αρχές είναι από τα πλέον βατά μαθήματα της Νομικής. Η ύλη του αφορά τα άρθρα 1- 286 του Αστικού Κώδικα. Ουσιαστικά θα κάνετε για φυσικά, νομικά πρόσωπα, ιδρύματα, δικαιοπραξίες, προθεσμίες και συναφή ενδιαφέροντα πράγματα.

Η παρακολούθηση συνίσταται, υπό την έννοια ότι βοηθάει στη γρηγορότερη και καλύτερη κατανόηση του μαθήματος, όντας εισαγωγικού στον κλάδο του Αστικού Δικαίου. Η διδασκαλία γίνεται σε τρια κλιμάκια και η κατανομή γίνεται βάσει επιθέτου. Η εξέταση είναι συνήθως γραπτή με την εξαίρεση συγκεκριμένων διδασκόντων που εξετάζουν αποκλειστικά προφορικά.

Αν τελικά το επιλέξεις, συνιστώ το βιβλίο και τα πρακτικά του κου Γεωργιάδη, είναι υπεραρκετά για άριστη προετοιμασία για τις εξετάσεις.

Επιπροσθέτως, κοίτα τις ανακοινώσεις στην ιστοσελίδα της Νομικής καθώς και στα φοιτητικά φόρουμ για περισσότερες πληροφορίες και παλιά θέματα καθώς η δομή της εξέτασης είναι σταθερά επαναλαμβανόμενη.

Υγ. Αν επιτρέπεται, ποια άλλα νομικά μαθήματα προσφέρονται στο τμήμα σας;
Υγ2. Μόλις είδα την απάντηση σου, καλύτερα να αναφέρεις τα επιλεγόμενα που προσφέρονται στο τμήμα σας για μια υπεύθυνη απάντηση- πρόταση μαθήματος βάσει των κριτηρίων που θέτεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Τα προσφερόμενα μαθήματα είναι επίσης δίκαιο περιβάλλοντος,εμπράγματο δίκαιο και πνευματική ιδιοκτησία.Χωρίς να είμαι σίγουρος μου δίνουν την εντύπωση εξειδικευμένων νομικών μαθημάτων για αυτό και είπα να κοιτάξω μόνο για τις γενικές αρχές με την προυπόθεση οτι δεν θα χρειαστεί να το παρακολουθώ όμως.Ησουν κατατοπιστικότατος πάντως και σε ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

le desert

Νεοφερμένος

Η le desert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Τα προσφερόμενα μαθήματα είναι επίσης δίκαιο περιβάλλοντος,εμπράγματο δίκαιο και πνευματική ιδιοκτησία.Χωρίς να είμαι σίγουρος μου δίνουν την εντύπωση εξειδικευμένων νομικών μαθημάτων για αυτό και είπα να κοιτάξω μόνο για τις γενικές αρχές με την προυπόθεση οτι δεν θα χρειαστεί να το παρακολουθώ όμως.Ησουν κατατοπιστικότατος πάντως και σε ευχαριστώ!

Νομιζω καλά επέλεξες! Το μεν δικαιο περιβάλλοντος έχει τεράστια ύλη, η δε πνευματική ιδιοκτησία είναι απαιτητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Το Περιβάλλον ναι μεν έχει τεράστια ύλη αλλά το πρόβλημα του μαθήματος είναι αλλού. Όσο για Πνευματική, απαιτητική;:wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

le desert

Νεοφερμένος

Η le desert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Το Περιβάλλον ναι μεν έχει τεράστια ύλη αλλά το πρόβλημα του μαθήματος είναι αλλού. Όσο για Πνευματική, απαιτητική;:wacko:

Προσωπικά πηγα καλα στην εξεταση αυτου του μαθηματος, οταν το χα δωσει.
Τις τελευταίες εξεταστικές, ομως,έμαθα οτι τα θέματα ήταν αρκετά απαιτητικά και εχω ακουσει και αρκετους που δυσκολευονται στην κατανοηση του. Και εδω που τα λεμε, το βιβλιο ειναι και λιγο ογκολιθος ε,; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Το μέγεθος του βιβλίου είναι αδιάφορο καθώς ως γνωστόν τα μαθήματα, στη συντριπτική τους πλειοψηφία, έχουν τούβλα αντί βιβλίων.
Απλά η αλλαγή είναι ότι δεν πέφτουν πλέον τα σοσ που κυκλοφορούσαν, αλλά αντιθέτως κρίσεως. Παρόλα αυτά με καλό διάβασμα η επίτευξη βαθμού είναι εφικτή σε σύγκριση με άλλα μαθήματα της σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Λοιπον, εδω μαζευομαστε ολοι οι φοιτητες της Νομικης Αθηνων ανεξαρτητως εξαμηνου!

Μπορουμε να κανουμε συζητησεις για το τι εντυπωσεις εχουμε απο τη σχολη, καθως και να εκφρασουμε τις αποριες μας σχετικα με τη λειτουργια, τα μαθηματα, τα βιβλια και τις εξετασεις!

Επισης, μπορουμε να συζητησουμε και για τις επαγγελματικες διεξοδους που παρεχει το συγκεκριμενο τμημα!

Αντε να μαζευομαστε σιγα σιγα ολοι οι νομικαριοι!:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
ο κούγιας έχει αρχίσει να ιδρώνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Αληθεια πως χωριζομαστε? Αλφαβητικα? Ξερει κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Νομιζω αλφαβητικα και σε κλιμακια...αλλα δεν ξερω ποσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Μπορουμε να κανουμε συζητησεις για το τι εντυπωσεις εχουμε απο τη σχολη, καθως και να εκφρασουμε τις αποριες μας σχετικα με τη λειτουργια, τα μαθηματα, τα βιβλια και τις εξετασεις!

Επισης, μπορουμε να συζητησουμε και για τις επαγγελματικες διεξοδους που παρεχει το συγκεκριμενο τμημα!
Θα τα δεις εν καιρώ.
Κακές.

ο κούγιας έχει αρχίσει να ιδρώνει...
Αναμφισβήτητα.

Αληθεια πως χωριζομαστε? Αλφαβητικα? Ξερει κανεις?
Α- Κ
Λ- Ω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Θα τα δεις εν καιρώ.
Κακές.

Πραγματικα γιατι το λες αυτο;; Εγω ξεκινω με τις καλυτερες διαθεσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Πραγματικα γιατι το λες αυτο;; Εγω ξεκινω με τις καλυτερες διαθεσεις.
Με τις ευλογίες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Με τις ευλογίες μου.

Απ'οτι καταλαβα εισαι φοιτητης νομικης αθηνας. Σε ποιο εξαμηνο εισαι; Πες μας σε παρακαλω γιατι εχεις αυτη την αποψη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Απ'οτι καταλαβα εισαι φοιτητης νομικης αθηνας. Σε ποιο εξαμηνο εισαι; Πες μας σε παρακαλω γιατι εχεις αυτη την αποψη!
Ας πούμε μεγάλο.
Οι όροι της φοίτησης σου εξαρτώνται αποκλειστικά από σένα, αν και παίζει. Το μετά να σε απασχολεί.
Αν είσαι δεύτερο κλιμάκιο, έχεις την τύχη με το μέρος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Ας πούμε μεγάλο.
Οι όροι της φοίτησης σου εξαρτώνται αποκλειστικά από σένα, αν και παίζει. Το μετά να σε απασχολεί.
Αν είσαι δεύτερο κλιμάκιο, έχεις την τύχη με το μέρος σου.
Γιατί έχεις την τύχη με το μέρος σου?

Βασικά, με καθημερινό διάβασμα και φυσικά παρακολούθηση, δε νομίζω να είναι κάτι το τραγικό. Αρκεί βέβαια να μη πεις "εντάξει τώρα, πέρασα νομική αθηνών, θα έρθει και το πτυχίο μόνο του, χαλαρά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top