Κτηνιατρική στο εξωτερικό

nikol7

Νεοφερμένος

Η nikol7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής Θεσσαλίας (Καρδίτσα). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια....φετος εδινα κι εγω πανελληνιες εξετασεις και τα πραγματα δεν πηγαν ακριβως οπως τα περιμενα...Ετσι πηρα την αποφαση να σπουδασω αυτο που επιθυμω...δηλαδη κτηνιατρικη.....στη Μ βρετανια και συγγεκριμενα στη Σκωτια στο Εδιμβουργο οπου βρισκεται και η αδερφη μου.Αρχισα να ψαχνω λοιπον πως θα υποβαλω την αιτηση μου..μεσω ucas...βρεθηκα μπροστα σ ολα τα πανεπιστημια τησ Μ Βρετανιας...οπου η κτηνιατρικη ειχε κλεισει!Να με λοιπον μετεωρη :/:εχοντας τελειωσει τισ εξετασεισ και κοινως και το σχολειο(ααλλη στεναχωρια αυτη:D) μη γνωριζοντας που βρισκομαι και που να απευθυνθω.....Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν εχω ελπιδα να υποβαλω μια αιτηση ακομα και καθυστερημενα, σε περιπτωση που βρεθουν αδειες θεσεις σε καποιο απο τα πανεπιστημια της Μ βρετανιας ??(η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια..:))...Η μονη γλωσσα που γνωριζω ικανοποιητικα καλα, ειναι τα αγγλικα αλλα ειμαι προθυμη αν μαθω οποιαδηποτε αλλη προκειμενου να σπουδασω αυτο που επιθυμω...Ετσι θα ηθελα αν καποιοσ γνωριζει να μου προτεινει και αλλεσ χωρες οπου μπορω να υποβαλω αιτηση για κτηνιατρικη..Η αληθεια ειναι πως εχω αγχωθει λιγο με τα χρονικα περιθωρια....Σας ευχαριστω προκαταβολικα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrosod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petrosod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
κοιτα απ'οσο ξερω γιατι εγω εψαχνα για ιατρικη και εψαξα κυριως βρετανικα πανεπιστημια ειναι οτι οι αιτησεις για ιατρικη και κτηνιατρικη γινονται απο τον οκτωβριο του προηγουμενου χρονου...η πιθανοτητα να βρεις θεση τωρα ειναι μικρη...απο εκει και περα αν ενδιαφερεσαι υπαρχουν και αγγλοφωνα τμηματα κτηνιατρικης σε πολλες αλλες χωρες και σχετικα φτηνα στην τσεχια σλοβακια κλπ...αληθεια ποσο εγραψες? μορια περιπου... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikol7

Νεοφερμένος

Η nikol7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής Θεσσαλίας (Καρδίτσα). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ναι σιγουρα οι πιθανοτητες ειναι μικρες ...απλα αυτο που ελπιζω ειναι πως καποιες αιτησεις δε θα γινουν δεκτες εφοσον καποιοι μαθητες δεν πανε τοσο ικανοποιητικα οσο περιμεναν..βεβαια δε γνωριζω επακριβως πως και ποτε γινεται η επιλογη. Δεδομενου οτι οι ημερομηνιες υποβολης αιτησεων γι αυτες τισ σχολες ομως ληγουν πολυ νωρις ειναι λογικο οι βαθμολογιες των υποψηφιων να μην εχουν δηλωθει, κι ετσι να χρειαζεται ανανεωση αιτησεων...ειναι σχεδον απιθανο Ολοι οσοι εκαναν αιτηση να τα πανε τοσο καλα οσο περιμεναν...απο κει και περα δεν γνωριζω...ελπιζω μονο...:)..χμμμ για μορια δεν ξερω διοτι δεν ειμαι απο τους μαθητες που βλεπουν τισ λυσεις αφου γραψουν απνελληνιες υπολογιζω 18.000+- Εσυ τι σκεφτεσαι να κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kou_nikos

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Εγώ ξέρω άτομο που τελείωσε Κτηνιατρική στο Α.Π.Θ και μέτα έφυγε για μεταπτυχιακό + διδακτορικό στο Βέλγιο .. Γαμάτη χώρα , γαμάτα πανεπιστήμια (απλά δεν ξέρω αν όλα τα μαθήματα γίνονταν στα Ολλανδικά και μερικά στα Γαλλικά .. κάτι παίζει με την γλώσσα τους) ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikol7

Νεοφερμένος

Η nikol7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής Θεσσαλίας (Καρδίτσα). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ναι..την εχω σκεφτει και αυτη ως επιλογη....η γλωσσα ειναι το θεμα..θελει ψαξιμο...και επικοινωνια με καποιον απο εκει γτ μεσα στις ιστοσελιδες τουσ χανεσαι.....

απλα θελω να εξαντλησω ολες τις ελπιδες για Μ βρετανια και μετα να ψαξω για καποια αλλη χωρα εκτος κι αν γινει κανα θαυμα κι εχω γραψει καλυτερα απ οτι περιμενω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Παντως αν σε ενδιαφερει στης βαλκανικες χωρες εχουν τμηματα που το μαθημα γινετε στα αγλλικα (ρουμανια,τσεχια,βουλγαρια κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrosod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petrosod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
στην αγγλια δεν υπαρχει τετοιο θεμα οπως εχουμε εμεις με τις πανελληνιες τον μαιο αμα το application σου ειναι καλο σε συνδυασμο με καλους μεχρι τωρα βαθμους στο σχολειο η και με καλους βαθμους απο τα gces και μια πολυ γερη συνεντευξη 9εφοσον σου ζητησουν0 απλα περνας...ενας φιλος μου τον πηραν στο bradfor και απλα του ειπαν να παρει ενα απολυτηριο με καλο βαθμο (πανω απο 18 νομιζω)... :)

ααα...και κατι αλλο μην βλεπεις τις εκτιμησεις βασεων που κανουν φετος διοτι πολυ απλα το τι θα γινει φετος με τις βασεις δεν μπορει ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!!! να το πει...εδω εχουν φτασει να λενε απο την μια οτι οι φετινες πανελληνιες και ιδιως για την θετικη ηταν οι πιο δυσκολες απο το 2000 και μετα...δηλαδη απο οταν αρχισαν να υπαρχουν πανελληνιες και απο την αλλη λενε οτι οι βασεις θα πεσουν οριακα η θα ανεβουν ποσο θελουν να μας τρελανουν δηλαδη??? μπορω να σου πω οτι αμα εχεις βγαλει πανω απο 18000 μπορει να περασεις και ανετα σε καποια κτηνιατρικη σχολη...σημερα εβλεπα τις βαθμολογιες ενος πακετου βιολογιας κατευθηνσης που μου εδειξε η καθηγητρια που ειναι διορθωτρια...ο μεγαλυτερος βαθμος ηταν στα 25 γραπτα το 87!!! και υπηρχαν τεσσερα με πεντε γραπτα που ηταν κατω απο τη βαση και μετα ολα τα υπολοιπα κατω απο 80...και η βιολογια κατ εχει συντελεστη 1.3 αρα πως λενε ιατρικη θα πεσει μεχρι 18900 θα πεσει πολυ περισσοτερο το ιδιο και η κτηνιατρικη...αυτο βεβαια αμα σκεφτεσαι και επαρχια και οχι μονο αθηνα η θεσσαλονικη...ελπιζω να σε καθησυχασα λιγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikol7

Νεοφερμένος

Η nikol7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής Θεσσαλίας (Καρδίτσα). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Πιστευω πως εχω πολυ καλο βαθμο απολυτηριου 19+ και αγγλικα πολυ καλου επιπεδου...αυτο που φοβαμαι ειναι μηπως αργησα...οποτε μηπως να κανω αιτηση κι αν την δεχτουν τη δεχτηκαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kou_nikos

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ναι..την εχω σκεφτει και αυτη ως επιλογη....η γλωσσα ειναι το θεμα..θελει ψαξιμο...και επικοινωνια με καποιον απο εκει γτ μεσα στις ιστοσελιδες τουσ χανεσαι.....

Όταν τον δω αυτό τον γνωστό μου θα πάρω όσο περισσότερες πληροφορίες μπορώ ... Πάντως η γλώσσα μην σε απασχολεί τόσο .. Κάνεις προπαρασκευαστικό έτος μέχρι να μάθεις την γλώσσα ..

Όσο αναφορά την Αγγλία , σίγουρα έχεις ένα σχετικό πλεονέκτημα γιατί ξέρεις ήδη Αγγλικά ..

Δες και για Γαλλία , η οποία έχει φοβερά αναπτυγμένη κτηνοτροφία και έχει και σχετικά έυκολη γλώσσα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Επισης και ιταλια αν θες δες εχει χαμηλα διδακτρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikol7

Νεοφερμένος

Η nikol7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής Θεσσαλίας (Καρδίτσα). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ναι petrosod εχεις απολυτο δικιο αλλα μεχρι να βγουν οι βασεις θα ειναι πολυ αργα..μακαρι να περασω ελλαδα..απλα πρεπει να καλυψω ολες τισ πιθανες εκδοχες...Σιγουρα με εκανες να νιωσω πολυ καλυτερα...Ειναι καπως δυσκολο να εχει τελειωσει το σχολειο...μετα απο μια πολυ δυσκολη χρονια να προσπαθω να ξεκουραστω ψυχικα κυριως και συνεχως να μου ερχεται στο μυαλο το αβεβαιο...καλλη επιτυχια σε ολους μας

Όταν τον δω αυτό τον γνωστό μου θα πάρω όσο περισσότερες πληροφορίες μπορώ ... Πάντως η γλώσσα μην σε απασχολεί τόσο .. Κάνεις προπαρασκευαστικό έτος μέχρι να μάθεις την γλώσσα ..

Όσο αναφορά την Αγγλία , σίγουρα έχεις ένα σχετικό πλεονέκτημα γιατί ξέρεις ήδη Αγγλικά ..

Δες και για Γαλλία , η οποία έχει φοβερά αναπτυγμένη κτηνοτροφία και έχει και σχετικά έυκολη γλώσσα!!


Ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον σου:)...ναι σιγουρα οποια αλλη χωρα κι αν κοιταξω θα επιλεξω το προπαρασκευαστικο ετος ωστε να μπορεσω να ανταποκριθω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kou_nikos

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Παιδιά καλή μας επιτυχία .. Εγώ πιστεύω ότι θα γίνει χαμός με τις βάσεις κι'ας λένε τα blog ό,τι θέλουν .. Οι βαθμοί είναι πάρα πολυ χαμηλοί έως τραγικοί στην πλειοψηφία .. Τα άριστα είναι όχι απλά λιγότερα (όπως λένε τα blog) , είναι τραγικά λιγότερα. Με όποιον βαθμολογητή κι'αν μιλήσεις αυτό θα σου πεί .. Οπότε με 18+ , λογικά υπάρχουν πολλές πιθανότητες για Κτηνιατρική .. Πάντως αν σε δεχτούν κάπου έξω (και υπάρχει η οικονομική δυνατότητα) μην κάτσεις εδώ ..Δεν είναι θέμα σπουδών (ό,τι μαθαίνουν στην Ελλάδα , μαθαίνουν και έξω) αλλά είναι θέμα οργάνωσης .. Ειδικά για άτομα που εκνευρίζονται απο την ανοργανωσιά οι ελληνικές κτηνιατρικές πρέπει να είναι κόλαση (απ'ότι ακούω , δεν έχω προσωπική άποψη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrosod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petrosod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
γι'αυτο ειμαι σιγουρος και εγω...και εχω λυπηθει πολυ με αυτο που γινεται φετος διοτι σου γ@μ@νε την ψυχολογια να λενε ναι μεν ηταν τα πιο δυσκολα απο οταν υπαρχουν πανελληνιες και απο την αλλη οι βασεις στα υψηλοβαθμα θα ειναι σταθερες...ειναι ανευθηνοτητα αυτο που κανουν...εγω ημουν σημαιοφορος στο σχολειο μου ειχα μεσο ορο 19.5 και πηγα να δωσω πανελλαδικες και εκτος απο εκθεση που εγραψα πιστευω καλα βιολογια γενικης δεν εγραψα το εμβολιο και παω μαθηματικα και γραφω ενα ΕΠΙΚΟ 15...δεν πηγαινα για 20 στα μαθηματικα πηγαινα για 18...το παιρνω βαρια και δεν ηθελα να παω να δωσω τις αλλες μερες...αποφασιζω ΤΡΙΤΗ 12.30 το βραδυ εφταμιση ωρες πριν παω να γραψω οτι θα δωσω βιολογια κατ και θα συνεχιω τις πανελληνιες...δοξα τω θεω εγραψα καλα αλλα φυσικη πηρα 17...και χημεια 98% και βιολογια καπου 95% καθαρα απο τυχη...και εκει που ειπα να εχω καποιες εστω ελπιδες λενε ολοι οτι η ιατρικη μειωση 30-100 μορια...κατσε ρε φιλε δεν εχουν βγει καν στατιστικα τοσοι ανθρωποι δεν εγραψαν το 19 που υπο αλλες συνθηκες θα το εγραφαν και λες οτι αυτοι παραμειναν σταθεροι...μεχρι που απο στατιστικο δειγμα 10000 γνωστη εφημεριδα ελεγε οτι στην θετικη 1 στους 4.7 στην φυσικη εχει γραψει 18-20...ποσο δηλαδη θελουν να μας τρελανουν...μπορει να ειμαι υπερβολικος σε αυτα που λεω(αν και δεν το νομιζω) αλλα πιστευω οι βασεις κτηνιατρικης θα πεσουν και οτι μπαινεις μαλιστα και ανετα επομενως κανε αιτησεις στο εξωτερικο αλλα νομιζω πως θα ειναι τσαμπα κοπος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikol7

Νεοφερμένος

Η nikol7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής Θεσσαλίας (Καρδίτσα). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
γι'αυτο ειμαι σιγουρος και εγω...και εχω λυπηθει πολυ με αυτο που γινεται φετος διοτι σου γ@μ@νε την ψυχολογια να λενε ναι μεν ηταν τα πιο δυσκολα απο οταν υπαρχουν πανελληνιες και απο την αλλη οι βασεις στα υψηλοβαθμα θα ειναι σταθερες...ειναι ανευθηνοτητα αυτο που κανουν...εγω ημουν σημαιοφορος στο σχολειο μου ειχα μεσο ορο 19.5 και πηγα να δωσω πανελλαδικες και εκτος απο εκθεση που εγραψα πιστευω καλα βιολογια γενικης δεν εγραψα το εμβολιο και παω μαθηματικα και γραφω ενα ΕΠΙΚΟ 15...δεν πηγαινα για 20 στα μαθηματικα πηγαινα για 18...το παιρνω βαρια και δεν ηθελα να παω να δωσω τις αλλες μερες...αποφασιζω ΤΡΙΤΗ 12.30 το βραδυ εφταμιση ωρες πριν παω να γραψω οτι θα δωσω βιολογια κατ και θα συνεχιω τις πανελληνιες...δοξα τω θεω εγραψα καλα αλλα φυσικη πηρα 17...και χημεια 98% και βιολογια καπου 95% καθαρα απο τυχη...και εκει που ειπα να εχω καποιες εστω ελπιδες λενε ολοι οτι η ιατρικη μειωση 30-100 μορια...κατσε ρε φιλε δεν εχουν βγει καν στατιστικα τοσοι ανθρωποι δεν εγραψαν το 19 που υπο αλλες συνθηκες θα το εγραφαν και λες οτι αυτοι παραμειναν σταθεροι...μεχρι που απο στατιστικο δειγμα 10000 γνωστη εφημεριδα ελεγε οτι στην θετικη 1 στους 4.7 στην φυσικη εχει γραψει 18-20...ποσο δηλαδη θελουν να μας τρελανουν...μπορει να ειμαι υπερβολικος σε αυτα που λεω(αν και δεν το νομιζω) αλλα πιστευω οι βασεις κτηνιατρικης θα πεσουν και οτι μπαινεις μαλιστα και ανετα επομενως κανε αιτησεις στο εξωτερικο αλλα νομιζω πως θα ειναι τσαμπα κοπος...



Το οτι εχουμε τρελαθει (κυριως απο νευρα) απο αυτα που ακουμε ειναι πλεον γεγονος...προσωπικη αποψη και διαισθηση οι βασεις δε θα πεσουν ιδιαιτερα....αυτο που δεν αντεχω αλλο ειναι πως αν πας με την προοπτικη να δουλεψεις στην ελλαδα οπου κι αν σπουδασεις εσωτερικο η εξωτερικο πολλες πορτες πλεον ειναι κλειστες...ακομα και για την κτηνιατρικη που ελεγαν μεχρι προσφατα πως ανεργια 0% ....δεν ξερω τι θα γινει στα επομενα χρονια...παιδια αυτο που καταλαβα ειναι πως τα ονειρα ειναι ονειρα...και καλο ειναι αν προσπαθουμε τουλαχιστον να τα κανουμε πραγματικοτητα.. και αν συμβαδιζουμε με τα δεδομενα τις Ελλαδας μονο πισω μπορουμε να παμε κι οχι μπροστα(προς το παρον)...απο την αλλη η ζωη του ανεργου πολυ δυσκολη....δεν ξερω η αληθεια ειναι οτι τραβαω τη μεγαλυτερη συγχυση της μεχρι τωρα ζωης μου..
Σου ευχομαι να περασεις εκει που επιθυμεις και οπως δε τα εβαλες κατω στις πανελληνιες να μη τα βαλεις ποτε στη ζωη σου...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Εκείνος που έχει όρεξη, εργατικότητα και φαντασία και στην Ελλάδα μπορεί να χτίσει μια αξιοζήλευτη καριέρα. Όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ. Τόσα χρόνια που θυμάμαι τον εαυτό μου, όλο γκρίνια και μιζέρια στην Ελλάδα...και από τους νέους. Δηλ., όσοι επέλεξαν να σπουδάσουν στην Ελλάδα είναι μαζόχες ή θέλουν να μείνουν άνεργοι; Μην αναπαράγετε την λαϊκίστικη υπερβολή των ΜΜΕ. Δεν γίνεται μια χώρα 11.500.000 κατοίκων να πεθάνει και να πάρουν όλοι τον δρόμο της μετανάστευσης. Απλά όσοι δεν έθεσαν κάποιες βάσεις στην ζωή τους (μέσω προσόντων, μυαλού, διαχείρησης,...κτλ) θα χρεωκοπήσουν γενικότερα...και θα αναγκαστούν να την κάνουν και νύχτα από την Ελλάδα για ένα καλύτερο μέλλον!

Πού είναι η νέα γενιά, να "απαντήσει" με δημιουργική αγανάκτιση, με όνειρα και με φαντασία μέσα από την επιχειρηματικότητα και τον πολιτισμό; Να ξαναχτίσει την Ελλάδα μέσα από τα πτυχία (Πανεπιστημίου, ΤΕΙ, ΙΕΚ, μαϊμού,...κτλ) που παίρνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kou_nikos

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
M
Εκείνος που έχει όρεξη, εργατικότητα και φαντασία και στην Ελλάδα μπορεί να χτίσει μια αξιοζήλευτη καριέρα. Όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ. Τόσα χρόνια που θυμάμαι τον εαυτό μου, όλο γκρίνια και μιζέρια στην Ελλάδα...και από τους νέους. Δηλ., όσοι επέλεξαν να σπουδάσουν στην Ελλάδα είναι μαζόχες ή θέλουν να μείνουν άνεργοι; Μην αναπαράγετε την λαϊκίστικη υπερβολή των ΜΜΕ. Δεν γίνεται μια χώρα 11.500.000 κατοίκων να πεθάνει και να πάρουν όλοι τον δρόμο της μετανάστευσης. Απλά όσοι δεν έθεσαν κάποιες βάσεις στην ζωή τους (μέσω προσόντων, μυαλού, διαχείρησης,...κτλ) θα χρεωκοπήσουν γενικότερα...και θα αναγκαστούν να την κάνουν και νύχτα από την Ελλάδα για ένα καλύτερο μέλλον!

Πού είναι η νέα γενιά, να "απαντήσει" με δημιουργική αγανάκτιση, με όνειρα και με φαντασία μέσα από την επιχειρηματικότητα και τον πολιτισμό; Να ξαναχτίσει την Ελλάδα μέσα από τα πτυχία (Πανεπιστημίου, ΤΕΙ, ΙΕΚ, μαϊμού,...κτλ) που παίρνει;

Ωραία είναι αυτά που λες. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι υλοποιήσιμα. Θέτεις ένα μεγάλο δίλημμα. Να μείνει κάποιος στην Ελλάδα και να κάτσει να την ξαναχτίσει ή να το δει εγωιστικά και να πάει σε μία χώρα η όποια είναι περισσότερο έτοιμη να τον δεχτεί? Γιατί κακά τα ψέματα υπάρχουν χώρες έξω που δεν χρειάζονται χτίσιμο απ'την αρχή όπως η Ελλαδα (όχι οτι είναι τέλειες αλλά δεν είναι και τόσο σκορποχώρι) .. Επιλογή του καθενός είναι ..

Και για να γυρίσουμε στο θέμα μας δεν είναι ανάγκη να βλέπουμε πατριωτικά το θέμα των σπουδών. Αν κάποιος θέλει να σπουδάσει έξω Κτηνιατρική , επειδή θεωρεί οτι είναι καλύτερο γι'αυτόν τότε ας πάει έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrosod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petrosod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
κοιταχτε το θεμα δεν ειναι που θα σπουδασεις αυτο που θελεις η πως θα το σπουδασεις η ποτε...πιστευω πως καποιος που εχει πραγματικο παθος για κατι το κυνηγαει και δεν συμβιβαζεται ακομα και αν συμβιβαστει για καποια χρονια θα φτασει 40 χρονων και θα το κυνηγησει να το υλοποιησει...δηλαδη εγω μπορει φετος να μην σπουδασω ελλαδα μπορει και σε καμια αλλη χωρα ιατρικη αλλα μπορει του χρονου του παραχρονου δεν ξερω(εννοω πως θα γινει τελικα) πως θα το καταφερω δεν ξερω ποτε δεν ξερω που ξερω ομως οτι στη ζωη μου αυτο θα κανω...και ετσι ειναι το σωστο οχι δεν εγραψα 19000 δεν μπαινω ιατρικη εγραψα 18000 και θα σπουδασω βιολογια ειναι τελειως διαφορετικα αντικειμενα δεν μπορεις να μην ξερεις τι θες να κανεις στην ζωη σου πρεπει να ξερεις...ομως αυτο το συστημα εξετασεων μας εχει μαθει ετσι οτι εχω ως επαγγελμα για παντα αυτο που τα μορια που εβγαλα μου επιτρεπουν να εχω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kou_nikos

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
κοιταχτε το θεμα δεν ειναι που θα σπουδασεις αυτο που θελεις η πως θα το σπουδασεις η ποτε...πιστευω πως καποιος που εχει πραγματικο παθος για κατι το κυνηγαει και δεν συμβιβαζεται ακομα και αν συμβιβαστει για καποια χρονια θα φτασει 40 χρονων και θα το κυνηγησει να το υλοποιησει...δηλαδη εγω μπορει φετος να μην σπουδασω ελλαδα μπορει και σε καμια αλλη χωρα ιατρικη αλλα μπορει του χρονου του παραχρονου δεν ξερω(εννοω πως θα γινει τελικα) πως θα το καταφερω δεν ξερω ποτε δεν ξερω που ξερω ομως οτι στη ζωη μου αυτο θα κανω...και ετσι ειναι το σωστο οχι δεν εγραψα 19000 δεν μπαινω ιατρικη εγραψα 18000 και θα σπουδασω βιολογια ειναι τελειως διαφορετικα αντικειμενα δεν μπορεις να μην ξερεις τι θες να κανεις στην ζωη σου πρεπει να ξερεις...ομως αυτο το συστημα εξετασεων μας εχει μαθει ετσι οτι εχω ως επαγγελμα για παντα αυτο που τα μορια που εβγαλα μου επιτρεπουν να εχω...

Πάντως αν σε παρηγορεί είμαι στην ίδια ακριβώς μοίρα όσο αναφορά τα μόρια και το τί έγραψα κ.τ.λ ... Σκόνταψα μόνο στην Φυσική (14 - 15) και τώρα περιμένω με αγωνία να δώ αν θα μπω Οδοντιατρική ή όχι .. Πάντως αυτό το σύστημα που διαλέγεις σχολή σύμφωνα με τα μόρια είναι χάλια. Γι'αλλού πας και αλλού βρίσκεσαι .. Ό,τι να΄ναι.

Απ'ότι κατάλαβα εσύ για Ιατρική πας .. Η Κτηνιατρική στο εξωτερικό πώς σου προέκυψε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrosod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petrosod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
ααα...δεν μου προεκυψε εμενα κτηνιατρικη στο εξωτερικο μπηκα στη συζητηση για να βοηθησω την φιλη που ειχε απορια εγω ιατρικη θελω αν και ειμαι φιλοζωος και εχω και σκυλι δεν παω για κτηνιατρικη....αληθεια πως εγραψες στα αλλα μαθηματα??? δεν θελω να ειμαι αδιακριτος απλα κανω και εγω την στατιστικη μου μελετη...και που ξερεις μπορει να μπω οδοντιατρικη φετος...ειναι δευτερη σχολη που θα δηλωσω στο μηχανογραφικο μετα απο ολες τις ιατρικες βεβαια... :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Oi ιατρικές φέτος λογικα΄θα είναι λίγο πάνω από 19.000 μόρια (θα έχουμε πτώση από πέρσι) ενώ η οδοντιατρική Αθήνας θα περάσει την Ιατρική Αλεξανδρούπολης (έχει ξαναγίνει μια φορά αυτό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top