Πώς να γίνω καλύτερος στα Mαθηματικά;

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Είμαι 1η Λυκείου και φέτος στην άλγεβρα στην αρχή της χρονιάς είδα ότι δυσκολευόμουν.Αργότερα γράφτηκα φροντιστήριο,αλλά όσα μαθήματα είχα γίνει πριν γραφτώ τα έχω χάσει,με αποτέλεσμα να έχω κενά σε βασικά πράγματα,όπως π.χ. στους πραγματικούς αριθμούς,ξέρω την θεωρία αλλά στις ασκήσεις κολλάω :(.Προσπαθώ να κάνω μια προσπάθεια με ένα βοήθημα που έχω να λύνω ασκήσεις και να διαβάζω την θεωρία του,αλλά ο χρόνος που έχω καθημερινές και σαββατοκύριακα για να το κάνω αυτό είναι απειροελάχιστος!!Στο φροντιστήριο είμαστε στα απόλυτα και δεν μπορεί να ξανακάνει από την αρχή την ύλη..Τι να κάνω; :( Έχω απελπιστεί!!Δεν θέλω να αφήσω αυτά τα κενά ακάλυπτα!! :help:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ίσως να ζητήσεις 2 ωρίτσες μάθημα από τον καθηγητή. Κάντο όσο είναι νωρίς.
Αν δεν έχει ο καθηγητής χρόνο, μάζεψε τις απορίες σου και ρώτα τον, όπως και στον καθηγητή του σχολείου σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SOFIA19

Νεοφερμένος

Η SOFIA19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ζήτα από το φροντιστή σου να σου κάνει κάποιες επιπλέον ώρες για την κάλυψη των κενών σου.Δεν είναι κακό να ζητήσεις βοήθεια.Και βέβαια όσο μπορείς θυσίασε χρόνο απο κάτι άλλο για την άλγεβρα.Πάντως μην αγχώνεσαι είναι εύκολη η συγκεκριμένη ύλη, με λίγη θέληση θα την καλύψεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Γίνεται στο φροντιστήριο να κάνω επιπλέον ώρες μόνος μου;
Δεν χρειάζεται να πληρώσω παραπάνω για να κάνω αυτές τις ώρες;
Οι καθηγητές γενικά στα φροντιστήρια δεν έχουν συγκεκριμένο πρόγραμμα που κάνουν μάθημα;Γίνεται να κάτσει κανείς παραπάνω χωρίς πληρωμή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπορείς να τους ρωτήσεις, νομίζω πως γίνεται διότι αν έχασες 5 μαθήματα πχ εσύ πληρώνεις όλο το μήνα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Ναι αλλά εγώ γράφτηκα αρχές Οκτωβρίου και πληρώνω για Οκτώβριο και μετά :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εχμ, ρώτα βρε. Σιγά 1-2 ώρες θα κάνεις για να λύσεις τις απορίες σου, πόσο να σου πάρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίκος

Νεοφερμένος

Ο Αρίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Παω στην Α λυκειου φετος και η αληθεια ειναι στα μαθηματικα τα εχω βρει λιγο σκουρα... περσι εβγαζα 17-18 και φετος στα διαγωνισματα γραφω 11-12 δεν ξερω τι να κανω, πριν το διαγωνισμα διαβαζα ολη την ημερα αλλα τιποτα...(να σημειωθει οτι δεν παω και φροντιστηριο), τα μαθηματικα ομως μου αρεσουν και πιστευω το εχω μεσα μου αλλα για καποιο λογο δεν παω καλα:(
Εχετε καμια συμβουλη για το πως θα γινω καλυτερος ? ποσες ωρες να διαβαζω ? σας παρακαλω ρε παιδια λιγο βοηθεια:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Παω στην Α λυκειου φετος και η αληθεια ειναι στα μαθηματικα τα εχω βρει λιγο σκουρα... περσι εβγαζα 17-18 και φετος στα διαγωνισματα γραφω 11-12 δεν ξερω τι να κανω, πριν το διαγωνισμα διαβαζα ολη την ημερα αλλα τιποτα...(να σημειωθει οτι δεν παω και φροντιστηριο), τα μαθηματικα ομως μου αρεσουν και πιστευω το εχω μεσα μου αλλα για καποιο λογο δεν παω καλα:(
Εχετε καμια συμβουλη για το πως θα γινω καλυτερος ? ποσες ωρες να διαβαζω ? σας παρακαλω ρε παιδια λιγο βοηθεια:confused:
Μια λυση υπαρχει, και ειναι η ιδια σε ολα τα Θετικα μαθηματα: Μολυβι και χαρτι! Συγκεκριμενα εγω που ειμαι Γ Λυκειου εχω βαρεθει να ακουω αυτη τη φραση. Λυσε ασκησεις (ειτε απο το βιβλιο ειτε απο βοηθηματα που ισως εχεις ή ακομα κατεβασε μερικες απο το internet). Με το να λυσεις διαρκως ασκησεις αποκτας εμπειρια, τοσο στο κεφαλαιο που αναφερονται οι ασκησεις, οσο και γενικα! Θελω να πω οτι λυνοντας ασκησεις δεν μαθαινεις μονο ιδιο το κεφαλαιο το οποιο αφορα η ασκηση, αλλα μαθαινεις και να σκεφτεσαι. Η διαφορα αυτου που εχει λυσει 50 ασκησεις απο αυτον που εχει λυσει 150 ειναι οτι ο δευτερος μολις δει το θεμα ξεκινα να το λυνει, ενω ο πρωτος σκεφτεται "Τι να κανω εδω τωρα;". Μην κανεις το ιδιο λαθος που εκανα και εγω. Τοσο η Α οσο και η Β Λυκειου περασαν φλου, και τωρα στην Γ τα εχω βρει σκουρα, οχι τοσο λογω παλιων κενων (τα εχω πλεον καλυψει) αλλα οτι δεν εχω αποκτησει αυτο που ανεφερα προηγουμενως. Οπως λεει και ο πατερας μου: "Οι ασκησεις ειναι σαν το σταυρολεξο. Οσες περισσοτερες λυσεις, με τοση περισσοτερη ευκολια θα λυνεις την επομενη"! Και πιστεψε με, ισχυει (ακου και τον μπαρμπα-Νικο που ειναι ΄Γ ;))
Υ.Γ. Δωστε λιγη εμφαση και στην Φυσικη, γιατι ισχυει το ιδιο και στην Γ θα μπλεξετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές τα πράγματα είναι όπως τα λέει ο φίλος από πάνω, με τη διαφορά ότι επειδή στα πλαίσια του σχολείου η ασκησιολογία είναι συγκεκριμένη, δεν χρειάζεται να λύσεις αμέτρητες ασκήσεις. Τέσσερις-πέντε από κάθε είδος είναι παραπάνω από αρκετές. Το θέμα είναι να μπορείς να διακρίνεις τα είδη. Σε αυτό θα σε βοηθήσουν διάφορα βοηθήματα που κυκλοφορούν στην αγορά (μπορούν εδώ οι μαθητές του forum να σου προτείνουν συγκεκριμένα) ή και οι καθηγητές σου (είτε είναι αυτοί του σχολείου είτε όχι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίκος

Νεοφερμένος

Ο Αρίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές τα πράγματα είναι όπως τα λέει ο φίλος από πάνω, με τη διαφορά ότι επειδή στα πλαίσια του σχολείου η ασκησιολογία είναι συγκεκριμένη, δεν χρειάζεται να λύσεις αμέτρητες ασκήσεις. Τέσσερις-πέντε από κάθε είδος είναι παραπάνω από αρκετές. Το θέμα είναι να μπορείς να διακρίνεις τα είδη. Σε αυτό θα σε βοηθήσουν διάφορα βοηθήματα που κυκλοφορούν στην αγορά (μπορούν εδώ οι μαθητές του forum να σου προτείνουν συγκεκριμένα) ή και οι καθηγητές σου (είτε είναι αυτοί του σχολείου είτε όχι).
δηλαδη μπορειτε να μου προσδιορισετε στο περιπου ποσες ασκησεις πρεπει να λυνω την ημεραη(ή ποσες ωρες) ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
μεχρι να κατανοησεις το φαινομενο λογικα....αν και ειμαι καπως αντιθετη σε αυτη την αποψη..με 2 το καταλαβες?τελος....με 10 τελος....οχι τρελα πραγματα παιδια!!και εγω πρωτη παω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Μη μου μιλάς στον πληθυντικό. Φοιτητής είμαι, όχι καθηγητής πανεπιστημίου.:P
Γενικά πρέπει να λύνεις ασκήσεις ενός είδους μέχρι να πιάσεις το νόημα συν 2-3 για να αποκτήσεις κάποια εμπειρία.
Δεδομένου ότι ήσουν και καλός μαθητής, υποθέτω, μπορείς να καταλάβεις τον τρόπο λύσης μιας άσκησης αν λύσεις 1-2 ασκήσεις σε κάθε είδος. Μετά λύνεις άλλες δυο τρεις για εξάσκηση-εμπειρία και είσαι οκ.
Αγόρασε ένα βοήθημα, θα σε βοηθήσει πάρα πολύ αν το χρησιμοποιήσεις σωστά.
Σωστή χρήση ενός βοηθήματος, σημαίνει ότι προσπαθούμε να λύσουμε ΜΌΝΟΙ μας τις λυμένες ασκήσεις και κοιτάμε ΜΌΝΟ όταν κολλήσουμε κάπου. Μετά από τη λύση των λυμένων, βλέπουμε τις άλυτες και λύνουμε 2-3-4 από κάθε είδος (ανάλογα το πόσο μας δυσκόλεψαν οι λυμένες του είδους).
Και τι εννοώ όταν μιλάω για "είδος" άσκησης: πχ στη φυσική (γιατί δε θυμάμαι ποια είναι η ύλη της άλγεβρας της α' λυκείου) ένα είδος άσκησης είναι: τα σώματα σε κεκλιμένο επίπεδο, ένα άλλο είναι: να έχεις δύο σώματα που κινούνται διαφορετικά και να βρεις για αυτά διάφορα ερωτήματα (πχ σε ποια χρονική στιγμή συναντιούνται, σε ποια χρονική στιγμή το ένα απέχει από το άλλο συγκεκριμένη απόσταση κλπ), άλλο είδος είναι οι οριζόντιες βολές κ.ο.κ.

ΥΓ: Όσοι μπορείτε, προτείνεται στο παιδί κάποιο καλό βοήθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίκος

Νεοφερμένος

Ο Αρίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Μη μου μιλάς στον πληθυντικό. Φοιτητής είμαι, όχι καθηγητής πανεπιστημίου.:P
Γενικά πρέπει να λύνεις ασκήσεις ενός είδους μέχρι να πιάσεις το νόημα συν 2-3 για να αποκτήσεις κάποια εμπειρία.
Δεδομένου ότι ήσουν και καλός μαθητής, υποθέτω, μπορείς να καταλάβεις τον τρόπο λύσης μιας άσκησης αν λύσεις 1-2 ασκήσεις σε κάθε είδος. Μετά λύνεις άλλες δυο τρεις για εξάσκηση-εμπειρία και είσαι οκ.
Αγόρασε ένα βοήθημα, θα σε βοηθήσει πάρα πολύ αν το χρησιμοποιήσεις σωστά.
Σωστή χρήση ενός βοηθήματος, σημαίνει ότι προσπαθούμε να λύσουμε ΜΌΝΟΙ μας τις λυμένες ασκήσεις και κοιτάμε ΜΌΝΟ όταν κολλήσουμε κάπου. Μετά από τη λύση των λυμένων, βλέπουμε τις άλυτες και λύνουμε 2-3-4 από κάθε είδος (ανάλογα το πόσο μας δυσκόλεψαν οι λυμένες του είδους).
Και τι εννοώ όταν μιλάω για "είδος" άσκησης: πχ στη φυσική (γιατί δε θυμάμαι ποια είναι η ύλη της άλγεβρας της α' λυκείου) ένα είδος άσκησης είναι: τα σώματα σε κεκλιμένο επίπεδο, ένα άλλο είναι: να έχεις δύο σώματα που κινούνται διαφορετικά και να βρεις για αυτά διάφορα ερωτήματα (πχ σε ποια χρονική στιγμή συναντιούνται, σε ποια χρονική στιγμή το ένα απέχει από το άλλο συγκεκριμένη απόσταση κλπ), άλλο είδος είναι οι οριζόντιες βολές κ.ο.κ.

ΥΓ: Όσοι μπορείτε, προτείνεται στο παιδί κάποιο καλό βοήθημα.
ευχαριστω πολυ, απευθυνομουν και στους δυο σας για αυτο μιλησα στον πληθυντικο:)
εχω βοηθημα αλγεβρας βολονακη (σωστα νομιζω το ειπα) αμα ξερει κανεις κανενα καλυτερο ας πει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
του Μπαρλα ειναι πολυ καλο
αλλα και το καινουργιο εκδοσεις Σαββαλα(Μεθοδικη αλγεβρα λεγεται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Παω στην Α λυκειου φετος και η αληθεια ειναι στα μαθηματικα τα εχω βρει λιγο σκουρα... περσι εβγαζα 17-18 και φετος στα διαγωνισματα γραφω 11-12 δεν ξερω τι να κανω, πριν το διαγωνισμα διαβαζα ολη την ημερα αλλα τιποτα...(να σημειωθει οτι δεν παω και φροντιστηριο), τα μαθηματικα ομως μου αρεσουν και πιστευω το εχω μεσα μου αλλα για καποιο λογο δεν παω καλα:(
Εχετε καμια συμβουλη για το πως θα γινω καλυτερος ? ποσες ωρες να διαβαζω ? σας παρακαλω ρε παιδια λιγο βοηθεια:confused:

Γίνε ο καλύτερος φίλος με το μολύβι και το χαρτί και οι κόποι σου θ'ανταμειφθούν.(Ακούγεται σαν μαντικό της Πυθίας,αλλά δεν υπάρχει κάτι καλύτερο να σου πω).Όπου βρεις άσκηση για την Ά Λυκείου στα μαθηματικά,λύσ' την.Υπάρχει και σχετικό thread εδώ στο i-school.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasool

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Σε νιωθω απολυτα. Περυσι ειχα 19 και 20 στα μαθηματικα και με το που πηγα στο λυκειο εγραψα 8 αλγεβρα 9 γεωμετρια! Δεν πηγαινω φροντηστηριο, η υλη ειναι σαφως δυσκολοτερη και η καθηγητρια μας ειναι τουλαχιστον 65 χρονων, δεν εξηγει καθολου καλα και ειναι και πολυ αυστηρη. Στην ταξη μου εχουμε ολοι προβλημα στα μαθηματικα (οι 22/25 πηγαινουν σε φροντηστηριο και ακομα και αυτοι τα βρισκουν δυσκολα). Το τετραμηνο ληγει σε μια-δυο βδομαδες και επειδη δεν την εβλεπα να πηγαινει καλα την "δουλεια", στις διακοπες των Χριστουγεννων πηρα χαρτι και μολυβι, το βοηθημα του Μπαρλα και κατι καταφερα. Γραψαμε και ενα προχειρο τεστ οπου πηρα 18 και ευελπιστω για το καλυτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,791 μηνύματα.
Μια συνταγή για μαθηματικά:

  • πολύ καλό εις βάθος διάβασμα της θεωρίας (από κάποιο καλό βοήθημα)
  • συνεχής εξάσκηση σε ασκήσεις με κλιμάκωση δυσκολίας (από τις πιο ηλίθιες μέχρι τις λιγάκι τσιμπημένες)
  • συνεχής επανάληψη παλαιότερων γνώσεων*
  • πολλά χαρτιά πρόχειρα **
* προσωπικά σαν φοιτητής, όταν λύνω κάποια άσκηση και συναντώ κάποια ιδιότητα από τα παλιά, αυτό που κάνω είναι να την υπενθυμίζω πρόχειρα στο περιθώριο του χαρτιού μέσα σε συννεφάκι

** για πολύ κόσμο, το «πολλά χαρτιά πρόχειρα» είναι ένας εφιάλτης λόγω καθημερινής κοινωνικής ζωής με την γνωστή ατάκα «εδώ ο κόσμος καίγεται, μαθηματικά θα κάτσω να λύσω;»...βέβαια ο κάθε άνθρωπος κάνει κάποιες επιλογές ζωής απολύτως σεβαστές

Σε καμία περίπτωση μην περιμένεις να γίνεις ο ΛΥΤΗΣ μαθηματικών ασκήσεων. Ακόμη και ένας καθηγητής Πανεπιστημίου στα μαθηματικά, μπορεί να μην ξέρει να λύσει άσκηση μαθηματικών. Επίσης, δεν είναι κακό να μην ξέρεις να λύνεις ασκήσεις μαθηματικών. Είναι άσχημο να καλλιεργούμε την μαθηματικοφοβία. Η αδυναμία επίλυσης ή το λάθος στα μαθηματικά είναι ζωτικό κομμάτι των μαθηματικών. Ούτε είναι ντροπή να μην ξέρεις μαθηματικά. Εδώ εγώ που είμαι φοιτητής μαθηματικών και κάνω λάθη και φυσικά δεν λύνω όποια άσκηση μαθηματικών μου τύχει. Ουδείς είναι τέλειος. Αλήθεια, για τα λάθη που κάνουμε, θα μας μαλώσει κανένας ή θα φάμε κανένα πρόστιμο;

Τα μαθηματικά με ξάπλα ή συνεχείς βόλτες ή διάβασμα αέρος δεν μαθαίνονται. Τα μαθηματικά είναι σαν μια ξένη γλώσσα. Θέλουν επιμονή και στρώσιμο πωπού στην καρέκλα μέσα σε ένα άκρως ήσυχο περιβάλλον. Θέλουν βηματική διείσδυση. Όχι μια και έξω και τελειώσαμε. Όσο ζει ένας άνθρωπος και ασχολείται με τα μαθηματικά (από πολλές θέσεις π.χ. μαθητής, φοιτητής,...κτλ) τα μαθηματικά δεν τελειώνουν. Το χέρι πρέπει να πονέσει στο γράψιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni333666

Νεοφερμένος

Η Ελένη Σαββοπούλου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Πανσωστος φιλε μου.... οπως μου λεει και ο καθηγητης μου ολα ειναι θεμα θεωριας στα μαθηματικα...πρεπει λοιπον κατα τη γνωμη μου εκτοσ απο ασκησεις Αρικο μου να γραφεισ και 2 φορεσ τη θεωρια..σου προτεινω Μπαρλα απο βοθηματα.. στην α λυκειου ημουν απουσιολογος και λογω της αλγεβρα επειδη δε στρωθηκα να διαβασω σωστα δλδ να λυνω ασκησεις εχασα φετοσ τ απουσιολογιο..οκ δε μ ενοιαξε κ πολυ αλλα ειναι το γαμωτο που λες.."μα ημουνα καλος στν αλγεβρα"... δεν ειναι ομως ετσι... περυσι λπν εγραφα 12-15 σε διαγωνισματα κ εξετασεισ.. και φετος δευτερα λυκειου αλλαξα φροντιστηριο γτ διαλεξα θετικη (κ το παλιο φροντ δε με ικανοποιουσε) και λυνω πολλες πολλες ασκησεις οταν εχω χρονο απο τα βοηθηματα.. κ εχω γραψει 93% μαθηματικα κατευθυνσης και 100% γενικης... κουραγιο λπν...ουσιαστικη δουλεια... οταν λες οτι θα διαβασεις να διαβαζεις...να μην σηκωνεσαι καθε 5 λεπτα για νερο η ο,τιδηποτε αλλο... μπορει να γινομαι υπερβολικη...κ δε σημαινει οτι εγω τα κανω αυτα..αλλα ετσι πρεπει! Σου ευχομαι τα καλυτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,791 μηνύματα.
eleni333666 αυτό που λες να γράψει την θεωρία 2 φορές δεν θεωρώ ότι θα οδηγήσει κάπου! Σκοπός δεν είναι να παπαγαλήσει ορισμούς. Σκοπός είναι μέσω εύκολων ασκήσεων σε πρώτη φάση, να δει πως εφαρμόζουν οι ορισμοί στην πράξη. Εκεί κολλάνε πολλοί άνθρωποι. Στην μεταφορά γνώσης από την θεωρία στην πράξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top